Ambleside Sports Grass Track

Track , Ambleside – Thursday, 28 Jul 2016

Event Summary

Event Overview

Signing on closes 11.30am 

Racing for Seniors, ladies and youth riders. 

All participants must use fixed wheeled bikes.Sese

Event Details

Event URN:

387286

Start Date:

Thu, 28th Jul 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

AMBLESIDE SPORTS, Ryal Park, Ambleside, Cumbria , La229pl

View map

Entry close date

Thu, 21st Jul 2016

Results

Confirmed Results

Senior 1600m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 1600m Handicap - Results
1.  Patrick Pennefather Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tom Roper Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Gavin Slack Beacon Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Neil Withington VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Mark Donovan Beste Alde La Tostadora/S.C.Du... Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Senior 3200m Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 3200m Scratch - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Benedict Elliott Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Patrick Pennefather Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gavin Slack Beacon Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Neil Withington VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Mark Donovan Beste Alde La Tostadora/S.C.Du... Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Senior 500m

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 500m - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mark Donovan Beste Alde La Tostadora/S.C.Du... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Neil Withington VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gavin Slack Beacon Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Mark Donovan Beste Alde La Tostadora/S.C.Du... Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Benedict Elliott VC St Raphael Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Senior 800m handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 800m handicap - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Neil Withington VC St Raphael Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gavin Slack Beacon Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Patrick Pennefather Velo Club Cumbria Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Mark Donovan Beste Alde La Tostadora/S.C.Du... Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Devil take the Hindmost (mixed group)

Position Name Club name Rider status Category Points
Devil take the Hindmost (mixed group) - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Katie Lukas Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Samantha Wilson Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Gavin Slack Beacon Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Neil Withington VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Patrick Pennefather Velo Club Cumbria Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Ladies 500m

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 500m - Results
1.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samantha Wilson Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Katie Lukas Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Lucy Donnelly Beacon Wheelers Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Ladies 800m

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 800m - Results
1.  Katie Lukas Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samantha Wilson Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Lucy Donnelly Beacon Wheelers Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Ladies 1500m

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 1500m - Results
1.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Katie Lukas Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Samantha Wilson Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Lucy Donnelly Beacon Wheelers Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Youth 300m (1 lap)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 300m (1 lap) - Results
1.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Dylan Slack Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Felix Cooper Furness Flyers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth 600m (2 lap) Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 600m (2 lap) Handicap - Results
1.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Dylan Slack Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Felix Cooper Furness Flyers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth 900m (3 lap) Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 900m (3 lap) Handicap - Results
1.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Felix Cooper Furness Flyers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
5.  Dylan Slack Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth 300m (1 lap) 2nd race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 300m (1 lap) 2nd race - Results
1.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Dylan Slack Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Felix Cooper Furness Flyers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Car parking and entry fee to the Sports Field see Ambleside Sports website for details.

The Races

Senior 1600m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Senior 3200m Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Senior 500m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Regional C, None
Senior 800m handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Regional C Band 5 ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Regional C, Band 5
Devil take the Hindmost (mixed group) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Ladies 500m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Regional C, None
Ladies 800m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Regional C, None
Ladies 1500m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Regional C, None
Youth 300m (1 lap) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth 600m (2 lap) Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Youth 900m (3 lap) Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Youth 300m (1 lap) 2nd race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 12:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 28/07/16 – 12:00
Regional C+, Band 5
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 12:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£8.00)
Thu 28/07/16 – 12:00
Youth Only, Youth
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 12:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£8.00)
Thu 28/07/16 – 12:00
Youth Only, Youth
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 12:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 28/07/16 – 12:00
Regional C+, Band 5

Event Summary

Event Overview

Signing on closes 11.30am 

Racing for Seniors, ladies and youth riders. 

All participants must use fixed wheeled bikes.Sese

Event Details

Event URN:

387286

Start Date:

Thu, 28th Jul 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

AMBLESIDE SPORTS, Ryal Park, Ambleside, Cumbria , La229pl

View map

Entry close date

Thu, 21st Jul 2016

Results

Confirmed Results

Senior 1600m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 1600m Handicap - Results
1.  Patrick Pennefather Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tom Roper Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Gavin Slack Beacon Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Neil Withington VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Mark Donovan Beste Alde La Tostadora/S.C.Du... Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Senior 3200m Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 3200m Scratch - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Benedict Elliott Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Patrick Pennefather Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gavin Slack Beacon Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Neil Withington VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Mark Donovan Beste Alde La Tostadora/S.C.Du... Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Senior 500m

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 500m - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mark Donovan Beste Alde La Tostadora/S.C.Du... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Neil Withington VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gavin Slack Beacon Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Mark Donovan Beste Alde La Tostadora/S.C.Du... Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Benedict Elliott VC St Raphael Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Senior 800m handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 800m handicap - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Neil Withington VC St Raphael Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gavin Slack Beacon Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Patrick Pennefather Velo Club Cumbria Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Mark Donovan Beste Alde La Tostadora/S.C.Du... Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Devil take the Hindmost (mixed group)

Position Name Club name Rider status Category Points
Devil take the Hindmost (mixed group) - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Katie Lukas Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Samantha Wilson Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Gavin Slack Beacon Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Neil Withington VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Patrick Pennefather Velo Club Cumbria Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Ladies 500m

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 500m - Results
1.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samantha Wilson Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Katie Lukas Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Lucy Donnelly Beacon Wheelers Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Ladies 800m

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 800m - Results
1.  Katie Lukas Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samantha Wilson Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Lucy Donnelly Beacon Wheelers Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Ladies 1500m

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies 1500m - Results
1.  Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Katie Lukas Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Samantha Wilson Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Lucy Donnelly Beacon Wheelers Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Youth 300m (1 lap)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 300m (1 lap) - Results
1.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Dylan Slack Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Felix Cooper Furness Flyers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth 600m (2 lap) Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 600m (2 lap) Handicap - Results
1.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Dylan Slack Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Felix Cooper Furness Flyers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth 900m (3 lap) Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 900m (3 lap) Handicap - Results
1.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Felix Cooper Furness Flyers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
5.  Dylan Slack Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth 300m (1 lap) 2nd race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 300m (1 lap) 2nd race - Results
1.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Dylan Slack Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Felix Cooper Furness Flyers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Car parking and entry fee to the Sports Field see Ambleside Sports website for details.

The Races

Senior 1600m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Senior 3200m Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Senior 500m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Regional C, None
Senior 800m handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Regional C Band 5 ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Regional C, Band 5
Devil take the Hindmost (mixed group) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Ladies 500m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Regional C, None
Ladies 800m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Regional C, None
Ladies 1500m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Regional C, None
Youth 300m (1 lap) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth 600m (2 lap) Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Youth 900m (3 lap) Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
Youth 300m (1 lap) 2nd race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 28/07/16 – 01:00
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 12:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 28/07/16 – 12:00
Regional C+, Band 5
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 12:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£8.00)
Thu 28/07/16 – 12:00
Youth Only, Youth
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 12:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£8.00)
Thu 28/07/16 – 12:00
Youth Only, Youth
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/07/16 12:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 28/07/16 – 12:00
Regional C+, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk