Beacon Wheelers Grass Track Meeting ( Incorporationg BC National Womens Grass Track Championship)

Track , Cumbria – Sunday, 10 Jul 2016

Event Summary

Event Overview

Women's National 800m Championship only open top British National;s with a full BC Competition Licence ( No entries on Day)

Racing for Seniors, Women and youth riders. 

All participants must use fixed wheeled bikes.

Event Details

Event URN:

387285

Start Date:

Sun, 10th Jul 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Frenchfield Sports Centre, Carleton, Penrith, Cumbria, CA11 8UU

View map

Series:

National Endurance Grass Track League

Entry close date

Sun, 3rd Jul 2016

Results

Confirmed Results

Ladies National 800m

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies National 800m - Results
1.  Joanna Smith Adalta Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Katie Lukas Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Matilda Gurney EM Velocita Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lucy Donnelly Beacon Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Ladies Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies Omnium - Results
1.  Joanna Smith Adalta Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matilda Gurney EM Velocita Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Annie Doron 45 Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Katie Lukas 45 Road Club Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Jasmine Dean Lakeland Sprinters Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Lucy Donnelly Beacon Wheelers Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16/U14 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Omnium - Results
1.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12/U10/U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10/U8 - Results
1.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Scott Fisher Furness Flyers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Freddie Turnbull Beacon Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Dylan Slack Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Campbell Donnelly Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Men's National Endurance Series

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's National Endurance Series - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charles Fletcher Cairngorm CC Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Neil Withington VC St Raphael Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gavin Slack Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Morgan Donnelly Beacon Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men's 500m

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's 500m - Results
1.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Gavin Slack Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Charles Fletcher Cairngorm CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Neil Withington VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men's 800m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's 800m Handicap - Results
1.  Charles Fletcher Cairngorm CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gavin Slack Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Neil Withington VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Morgan Donnelly Beacon Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men's 1500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's 1500m Handicap - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charles Fletcher Cairngorm CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Neil Withington VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gavin Slack Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Ladies National 800m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 10/07/16 – 01:00
Ladies Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 10/07/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
U16/U14 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 10/07/16 – 01:00
Youth Only, Youth
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 10/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Men's National Endurance Series Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Entry:
Sun 10/07/16 – 01:00
Men's 500m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 10/07/16 – 01:00
Regional C, None
Men's 800m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 10/07/16 – 01:00
Men's 1500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 10/07/16 – 01:00
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 12:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 10/07/16 – 12:30
Regional C+, Band 5
Womens Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 12:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 10/07/16 – 12:30
Regional C+, Band 5
Youth A & B Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 12:30 Youth Only ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 10/07/16 – 12:30
Youth C D E Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 12:30 Youth Only ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 10/07/16 – 12:30

Event Summary

Event Overview

Women's National 800m Championship only open top British National;s with a full BC Competition Licence ( No entries on Day)

Racing for Seniors, Women and youth riders. 

All participants must use fixed wheeled bikes.

Event Details

Event URN:

387285

Start Date:

Sun, 10th Jul 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Frenchfield Sports Centre, Carleton, Penrith, Cumbria, CA11 8UU

View map

Series:

National Endurance Grass Track League

Entry close date

Sun, 3rd Jul 2016

Results

Confirmed Results

Ladies National 800m

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies National 800m - Results
1.  Joanna Smith Adalta Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Katie Lukas Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Matilda Gurney EM Velocita Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lucy Donnelly Beacon Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Ladies Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies Omnium - Results
1.  Joanna Smith Adalta Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matilda Gurney EM Velocita Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Annie Doron 45 Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Katie Lukas 45 Road Club Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Jasmine Dean Lakeland Sprinters Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Lucy Donnelly Beacon Wheelers Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Gwynneth Rixon Sandy Wallace Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16/U14 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Omnium - Results
1.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12/U10/U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10/U8 - Results
1.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Scott Fisher Furness Flyers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Freddie Turnbull Beacon Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Dylan Slack Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Campbell Donnelly Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Men's National Endurance Series

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's National Endurance Series - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charles Fletcher Cairngorm CC Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Neil Withington VC St Raphael Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gavin Slack Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Morgan Donnelly Beacon Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men's 500m

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's 500m - Results
1.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Gavin Slack Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Charles Fletcher Cairngorm CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Neil Withington VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men's 800m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's 800m Handicap - Results
1.  Charles Fletcher Cairngorm CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gavin Slack Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Neil Withington VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Morgan Donnelly Beacon Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Men's 1500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's 1500m Handicap - Results
1.  Tom Roper Beacon Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Charles Fletcher Cairngorm CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Neil Withington VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gavin Slack Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Ladies National 800m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 10/07/16 – 01:00
Ladies Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 10/07/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
U16/U14 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 10/07/16 – 01:00
Youth Only, Youth
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 10/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Men's National Endurance Series Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Entry:
Sun 10/07/16 – 01:00
Men's 500m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 10/07/16 – 01:00
Regional C, None
Men's 800m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 10/07/16 – 01:00
Men's 1500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 10/07/16 – 01:00
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 12:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 10/07/16 – 12:30
Regional C+, Band 5
Womens Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 12:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 10/07/16 – 12:30
Regional C+, Band 5
Youth A & B Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 12:30 Youth Only ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 10/07/16 – 12:30
Youth C D E Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 10/07/16 12:30 Youth Only ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 10/07/16 – 12:30

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk