Brooks Cycles Track League

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 09 Jun 2016

Event Summary

Event Overview

Open to any riders either members of affiliated clubs or not. Event features races for all age groups in youth category, junior and seniors of all abilities. Main league features A, B endurance events and a separate sprinters league

EOL ONLY

Event Details

Event URN:

386746

Start Date:

Thu, 9th Jun 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Zachary Edwards Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Mould Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Harry Brayford Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Brandon McMillan Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Aaron Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Natasha Sandbach Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Charles Schroder Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Zachary Edwards Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harry Brayford Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 5 - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Natasha Sandbach Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Aaron Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 6 - Results
1.  Zachary Edwards Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Brandon McMillan Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 7

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 7 - Results
1.  Aaron Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charles Schroder Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Daniel Jones Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Holly Edwards Finished 0

2.  Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Euan White Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Nicholas Sandbach Finished 0

1.  Nicholas Sandbach -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Harley Johns Finished 0

2.  Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Euan White Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Euan White Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  James Swinnerton Finished 0

2.  James Swinnerton -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Holly Edwards Finished 0

3.  Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Harley Johns Finished 0

1.  Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Alyia Schroder Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Scarlet Swinnerton Finished 0

3.  Scarlet Swinnerton -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 5 - Results
1.  Daniel Jones Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Euan White Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Holly Edwards Finished 0

3.  Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 6 - Results
1.  Emma O'Neil Finished 0

1.  Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Alyia Schroder Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Hugo Schroder Finished 0

2.  Hugo Schroder -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Max McKenzie Finished 0

3.  Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Rocco Schumacher Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

500m Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Points
500m Handicap League - Results
1.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Daniel Cooper Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Black Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Black Handicap - Results
1.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Brandon Fraser-Thomson Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Benjamin Hardwick Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Bradeley Pro Vision Cycle Clothing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 Lap Scratch - Results
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  James Brayford Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Aleshia Mellor Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paige Dutton Finished 0

3.  Paige Dutton -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Matthew Cuthbertson Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Samuel Hall Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Devil - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Benjamin Hardwick Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Course de Primes - Results
1.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Esme Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Samuel Hall Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Course de Primes - Results
1.  Marr Walls Finished 0

1.  Marr Walls -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Aidan Morley Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Charlie Fisher Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Final - Results
1.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Course de Primes - Results
1.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
30 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B's

Position Name Club name Rider status Category Points
B's - Results
1.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Stephen Hall Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Just turn up at 6,30 and enter on the line.

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 7 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
500m Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Youth Black Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Youth Only, None
A Class Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
B Class 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Youth Only, None
A Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
B Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Youth Only, None
A Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Youth Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
B's Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00

B's

Regional C, None
Youth- Freewheelers Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 18:00 Youth Only Track League Youth --- 3 laps / 2km / 1 mile
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 09/06/16 – 18:00
Youth Only, Track League Youth
3 laps / 2km / 1 mile
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:15 Regional C None --- 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 09/06/16 – 19:15
Regional C, None
40 laps / 16km / 10 miles

Event Summary

Event Overview

Open to any riders either members of affiliated clubs or not. Event features races for all age groups in youth category, junior and seniors of all abilities. Main league features A, B endurance events and a separate sprinters league

EOL ONLY

Event Details

Event URN:

386746

Start Date:

Thu, 9th Jun 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Zachary Edwards Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Mould Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Harry Brayford Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Brandon McMillan Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Aaron Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Natasha Sandbach Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Charles Schroder Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Zachary Edwards Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harry Brayford Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 5 - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Natasha Sandbach Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Aaron Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 6 - Results
1.  Zachary Edwards Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Brandon McMillan Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 7

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 7 - Results
1.  Aaron Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charles Schroder Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Daniel Jones Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Holly Edwards Finished 0

2.  Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Euan White Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Nicholas Sandbach Finished 0

1.  Nicholas Sandbach -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Harley Johns Finished 0

2.  Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Euan White Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Euan White Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  James Swinnerton Finished 0

2.  James Swinnerton -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Holly Edwards Finished 0

3.  Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Harley Johns Finished 0

1.  Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Alyia Schroder Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Scarlet Swinnerton Finished 0

3.  Scarlet Swinnerton -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 5 - Results
1.  Daniel Jones Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Euan White Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Holly Edwards Finished 0

3.  Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 6

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 6 - Results
1.  Emma O'Neil Finished 0

1.  Emma O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Alyia Schroder Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Hugo Schroder Finished 0

2.  Hugo Schroder -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Max McKenzie Finished 0

3.  Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Rocco Schumacher Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

500m Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Points
500m Handicap League - Results
1.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Daniel Cooper Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Black Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Black Handicap - Results
1.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Brandon Fraser-Thomson Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Benjamin Hardwick Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Bradeley Pro Vision Cycle Clothing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 Lap Scratch - Results
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  James Brayford Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Aleshia Mellor Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paige Dutton Finished 0

3.  Paige Dutton -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Matthew Cuthbertson Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Samuel Hall Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Devil - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Benjamin Hardwick Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Course de Primes - Results
1.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Esme Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Samuel Hall Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Course de Primes - Results
1.  Marr Walls Finished 0

1.  Marr Walls -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Aidan Morley Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Charlie Fisher Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Final - Results
1.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Course de Primes - Results
1.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
30 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jake Stewart Swinnerton Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B's

Position Name Club name Rider status Category Points
B's - Results
1.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Stephen Hall Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Just turn up at 6,30 and enter on the line.

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 7 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
500m Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Youth Black Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Youth Only, None
A Class Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
B Class 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Youth Only, None
A Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
B Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Youth Only, None
A Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
Youth Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00
Regional C, None
B's Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/16 – 01:00

B's

Regional C, None
Youth- Freewheelers Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 18:00 Youth Only Track League Youth --- 3 laps / 2km / 1 mile
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 09/06/16 – 18:00
Youth Only, Track League Youth
3 laps / 2km / 1 mile
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:15 Regional C None --- 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 09/06/16 – 19:15
Regional C, None
40 laps / 16km / 10 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk