ZipVit / LichfieldCCC Youth Races #4 and Adult Spring Meeting at Curborough

Closed Circuit , Lichfield – Saturday, 04 Jun 2016

Event Summary

Event Overview

In the morning - The fourth of five events for youth riders being staged at Curborough in 2015. Each will run as an individual event.

There will be a full morning of youth races but we are still working on the detail - which will be e-mailed and on our website.

In the afternoon - Go Race, Womens Race, Cat 4 Race and Cat 2-3 Race

Event Details

Event URN:

386410

Start Date:

Sat, 4th Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ
View map

Entry close date

Tue, 31st May 2016

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  James Bunting Kirklees Cycling Academy Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Gillett Solihull CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  William Duggins Lichfield City CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Matthew Redworth Mid Shropshire Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Joshua Sandman Climb On Bikes CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Ben Healy Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Aidan Morley Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Louis Evans Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Louis Perry Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Daniel Cooper Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Tomas Miller Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie White Wolverhampton Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Lorna Sharples Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jessica ORiley Stratford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Andrew Dalzell Lichfield City CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Alex Thomson Wolverhampton Whls Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  William Truelove Climb On Bikes CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Aran Martin Team Corley Cycles Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ryan Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Samuel Hall Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Lucas Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Nathan Edensor Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Baden Green Stratford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Max Williams Climb On Bikes CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Jamie Greenhough Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Aimee Lane Wyre Forest CRC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alice Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Hannah Davis Lyme RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Molly Lewis Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Kinga Ingram Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas White Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Emyr Truelove Climb On Bikes CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Zak Machin Mercia CC - Lloyds Cycles Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Will Lewis Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ellie Swingell Redditch Road & Path CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stephanie Kingston Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Eleanor Cooper Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Caitlin Harvey Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Spencer Corder Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alexander Burden Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Luca Bradley Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ben Woodhouse Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Andrew Groves Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  William Beddow Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Jesse Bradley Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  George Lewis Halesowen A & CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Hamish Cooper Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Cerys Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Natasha Lee Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Erin Ridgeway Finished 0

3. Erin Ridgeway -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Danielle Barker Halesowen A & CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  . . Lichfield City CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Millie Gould Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Edward Lyons Cycle Derby CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Corin Bradley Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Rose Lewis Halesowen A & CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lauren Oldfield Redditch Road & Path CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Gracie Machin Mercia CC - Lloyds Cycles Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Steph Clayton Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Phoebe Martin Team 22 Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Emily Meakin Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gemma Stuart Mickey Cranks CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lisa Rogers Team Milton Keynes Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Keri Parton Royal Air Force CA Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Amy Jones Lyme RC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Lucy Berry Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Susan Brant Mickey Cranks CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Jacob Day Ashfield RC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Lloyd Velo Runner Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Craig Whittle DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Joe Brennan Pro Vision Cycle Clothing Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Stuart Marston-Smith Lichfield City CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Timothy Maundrell EvoVelo Karbona Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Simon Bromley Paramount CRT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Simon Chetwynd Lichfield City CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Adam Lathbury Rutland CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Darren Mullett Lichfield City CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Simon Hookway Sherwood Pines Cycles Forme Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Sam Wainwright Ashfield RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Mark Corfield Finished 4th 0

13. Mark Corfield -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Peter Horton Dynamic Rides CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Charles Bradshaw-Smith Lichfield City CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Andrew Dumbill Lichfield City CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Leo Blackman Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Lee MacDonald Finished 4th 0

18. Lee MacDonald -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Nicholas Howes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Mark Eccleston DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Erik Hughes University of Birmingham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Ben Holland DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Michael Hobson Rutland CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Steven Bunting Rutland CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Mike Hayward DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Trevor Ricketts Mickey Cranks CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Ben Field Dynamic Rides CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Timothy Fullwood Paramount CRT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Olly Greef Paramount CRT Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Andrew Milner North Cotswold CC Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Carl Woodfield Team V-Sprint Racing Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Eryk Woronowicz Mercia CC - Lloyds Cycles Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Bertie Newey Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richard Ashley Jennings Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack O'Neill Mike Vaughan Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ed Hopper Audlem Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Charles Walker Halesowen A & CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Peter Banham Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Benjamin Manfield-Yorke The Nab Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Walker DMW - BRIDGTOWN Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Danny Smith Pro Vision Cycle Clothing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Jonathan Hornblow Leisure Lakes Bikes.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Elliott Pike Finished 2nd 0

12. Elliott Pike -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Scott Hookway EM Velocita Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Alfie Jollands Clay Cross Road Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Joe Atkins Ride Coventry Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Grant Bigham Velo Runner Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Chris Limberger Beeston Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Robert Seeley Ciclocostablanca.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Cameron Foster Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Daren Glaze Stourbridge Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Alexander Woods Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Stuart Smith Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Christopher Quin Macclesfield Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Stephen Clayton Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Stuart Clayton Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Peter Medhurst Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Ian Critchley Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  John Hines Audlem Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Matthew Gee Team Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Thomas Seeley Ciclocostablanca.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Martin Hillman Velo Runner Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Yunus Rawat Finished 3rd 0

32. Yunus Rawat -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Harry Browning Giant Store Rutland / Wattbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Alan Bradley KTM UK Factory MTB Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Alfie Mortimer Mid Shropshire Wheelers Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Richard Taylor Paramount CRT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Mike Welburn Lichfield City CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries close at 12.00 noon on the Wednesday before the event.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 11:45 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/06/16 – 11:45
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 04/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 10:45 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/06/16 – 10:45
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 04/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 10:05 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/06/16 – 10:05
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 04/06/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/06/16 – 09:30
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 04/06/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 09:05 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/06/16 – 09:05
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 04/06/16 – 01:00
Youth Only, None
Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 13:20 Go-Race None --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/06/16 – 13:20
Go-Race, None
30 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 14:10 Women Only Band 4 --- 50 mins
Entry: On Day: (£17.50)
Sat 04/06/16 – 14:10
Women Only, Band 4
50 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 15:15 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£17.50)
Sat 04/06/16 – 15:15
Regional C+, Band 5
40 mins
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 16:10 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 04/06/16 – 16:10

2/3

Regional A, Band 4
01 hr

Event Summary

Event Overview

In the morning - The fourth of five events for youth riders being staged at Curborough in 2015. Each will run as an individual event.

There will be a full morning of youth races but we are still working on the detail - which will be e-mailed and on our website.

In the afternoon - Go Race, Womens Race, Cat 4 Race and Cat 2-3 Race

Event Details

Event URN:

386410

Start Date:

Sat, 4th Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ
View map

Entry close date

Tue, 31st May 2016

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  James Bunting Kirklees Cycling Academy Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Gillett Solihull CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  William Duggins Lichfield City CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Matthew Redworth Mid Shropshire Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Joshua Sandman Climb On Bikes CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Ben Healy Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Aidan Morley Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Louis Evans Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Louis Perry Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Daniel Cooper Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Tomas Miller Beeston RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie White Wolverhampton Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Lorna Sharples Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jessica ORiley Stratford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Andrew Dalzell Lichfield City CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Alex Thomson Wolverhampton Whls Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  William Truelove Climb On Bikes CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Aran Martin Team Corley Cycles Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ryan Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Samuel Hall Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Lucas Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Nathan Edensor Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Baden Green Stratford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Max Williams Climb On Bikes CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Jamie Greenhough Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Aimee Lane Wyre Forest CRC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alice Towers RST/Cycle Division Racing Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Hannah Davis Lyme RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Molly Lewis Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Kinga Ingram Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas White Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Emyr Truelove Climb On Bikes CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Zak Machin Mercia CC - Lloyds Cycles Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Will Lewis Halesowen A & CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ellie Swingell Redditch Road & Path CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stephanie Kingston Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Eleanor Cooper Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Caitlin Harvey Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Spencer Corder Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alexander Burden Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Luca Bradley Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ben Woodhouse Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Andrew Groves Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  William Beddow Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Jesse Bradley Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  George Lewis Halesowen A & CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Hamish Cooper Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Cerys Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Natasha Lee Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Erin Ridgeway Finished 0

3. Erin Ridgeway -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Danielle Barker Halesowen A & CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  . . Lichfield City CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Millie Gould Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Edward Lyons Cycle Derby CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Corin Bradley Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Rose Lewis Halesowen A & CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lauren Oldfield Redditch Road & Path CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Gracie Machin Mercia CC - Lloyds Cycles Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Steph Clayton Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Phoebe Martin Team 22 Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Emily Meakin Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gemma Stuart Mickey Cranks CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lisa Rogers Team Milton Keynes Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Keri Parton Royal Air Force CA Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Amy Jones Lyme RC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Lucy Berry Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Susan Brant Mickey Cranks CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Jacob Day Ashfield RC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Lloyd Velo Runner Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Craig Whittle DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Joe Brennan Pro Vision Cycle Clothing Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Stuart Marston-Smith Lichfield City CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Timothy Maundrell EvoVelo Karbona Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Simon Bromley Paramount CRT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Simon Chetwynd Lichfield City CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Adam Lathbury Rutland CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Darren Mullett Lichfield City CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Simon Hookway Sherwood Pines Cycles Forme Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Sam Wainwright Ashfield RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Mark Corfield Finished 4th 0

13. Mark Corfield -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Peter Horton Dynamic Rides CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Charles Bradshaw-Smith Lichfield City CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Andrew Dumbill Lichfield City CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Leo Blackman Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Lee MacDonald Finished 4th 0

18. Lee MacDonald -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Nicholas Howes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Mark Eccleston DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Erik Hughes University of Birmingham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Ben Holland DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Michael Hobson Rutland CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Steven Bunting Rutland CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Mike Hayward DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Trevor Ricketts Mickey Cranks CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Ben Field Dynamic Rides CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Timothy Fullwood Paramount CRT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Olly Greef Paramount CRT Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Andrew Milner North Cotswold CC Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Carl Woodfield Team V-Sprint Racing Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Eryk Woronowicz Mercia CC - Lloyds Cycles Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Bertie Newey Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richard Ashley Jennings Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack O'Neill Mike Vaughan Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ed Hopper Audlem Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Charles Walker Halesowen A & CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Peter Banham Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Benjamin Manfield-Yorke The Nab Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Walker DMW - BRIDGTOWN Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Danny Smith Pro Vision Cycle Clothing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Jonathan Hornblow Leisure Lakes Bikes.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Elliott Pike Finished 2nd 0

12. Elliott Pike -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Scott Hookway EM Velocita Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Alfie Jollands Clay Cross Road Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Joe Atkins Ride Coventry Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Grant Bigham Velo Runner Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Chris Limberger Beeston Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Robert Seeley Ciclocostablanca.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Cameron Foster Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Daren Glaze Stourbridge Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Alexander Woods Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Stuart Smith Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Christopher Quin Macclesfield Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Stephen Clayton Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Stuart Clayton Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Peter Medhurst Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Ian Critchley Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  John Hines Audlem Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Matthew Gee Team Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Thomas Seeley Ciclocostablanca.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Martin Hillman Velo Runner Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Yunus Rawat Finished 3rd 0

32. Yunus Rawat -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Harry Browning Giant Store Rutland / Wattbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Alan Bradley KTM UK Factory MTB Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Alfie Mortimer Mid Shropshire Wheelers Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Richard Taylor Paramount CRT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Mike Welburn Lichfield City CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries close at 12.00 noon on the Wednesday before the event.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 11:45 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/06/16 – 11:45
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 04/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 10:45 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/06/16 – 10:45
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 04/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 10:05 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/06/16 – 10:05
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 04/06/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/06/16 – 09:30
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 04/06/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 09:05 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 04/06/16 – 09:05
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 04/06/16 – 01:00
Youth Only, None
Go-Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 13:20 Go-Race None --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/06/16 – 13:20
Go-Race, None
30 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 14:10 Women Only Band 4 --- 50 mins
Entry: On Day: (£17.50)
Sat 04/06/16 – 14:10
Women Only, Band 4
50 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 15:15 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£17.50)
Sat 04/06/16 – 15:15
Regional C+, Band 5
40 mins
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/06/16 16:10 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 04/06/16 – 16:10

2/3

Regional A, Band 4
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk