Central League 'Prologis' CX Round 14 event hosted by Kettering CC

Cyclo-Cross , Kettering – Saturday, 23 Jan 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

384391

Start Date:

Sat, 23rd Jan 2016

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

The John Lowther Centre, Rushton Road, Glendon, Kettering, Northamptonshire, NN14 1QF

View map

Series:

Central League

Entry close date

Tue, 19th Jan 2016

Results

Confirmed Results

Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Men - Results
1.  Matthew Jones Finished Senior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
2.  Neil Ellison WDMBC Finished Senior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Joshua Curtis Berkhamsted Cycling Club Finished Senior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
4.  Graham Knight Team Milton Keynes Finished Senior 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
5.  Will Beresford London Phoenix CC Finished Senior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
6.  James Norris SD Cycling Club Finished Senior 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
7.  Paul Beattie Rockingham Forest Whls Finished Senior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
8.  Jorge Ribeiro Manso WDMBC Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
9.  Gavin Howell Team Milton Keynes Finished Senior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
10.  Rory Fowler Bicester Millennium CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Andrew Whelan Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
12.  James Beechey A5 Rangers CC Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
13.  Ross Gallacher LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Adam Taylor Twickenham CC Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Simon Askham Leicester Forest CC Did not finish Senior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 40-49 - Results
1.  Mike Simpson Beeline Bicycles RT Finished Vet 40-49 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Sean Dines CC Luton Finished Vet 40-49 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
3.  Greg Simcock Team Corley Cycles Finished Vet 40-49 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Mike Jackson CC Luton Finished Vet 40-49 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
5.  Mark Calvert Team Trident Finished Vet 40-49 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
6.  Grant Hughes-Dowdle Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
7.  Dave Spragg Kingston Wheelers CC Finished Vet 40-49 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
8.  Andy Ward Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  David Whittle Bicester Millennium CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
10.  Timothy Bailey North Bucks RC Finished Vet 40-49 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
11.  Hans van Nierop Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
12.  Jamie Hawthorn Club Corley Cycles RC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
13.  Gary Aldridge Verulam CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Michael Miach Imperial Racing Team Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
15.  Martin Heaton Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Andy Smith Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Nicholas Beech GS Henley Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
18.  Mark Evans Kettering CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Mark Daniels Rockingham Forest Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  David Goodhew North Bucks RC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
21.  Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
22.  Julian Freeman Rockingham Forest Whls Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
23.  David Brown Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Gareth Cummings Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Michael Clark Team Trident Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Jean-Sebastien Vecten Viceroys Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
27.  Dean Barnett Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
28.  Chris Montagu Kingston Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Adrian Killworth Welland Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Warren Drew Rockingham Forest Whls Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
31.  David Wilson Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
32.  Graham Frogley Bicester Millennium CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Robert Corbishley Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
34.  Andrew Ayears Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
35.  Murray Winterfrost Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Martin Donald Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
37.  Steve Moakes Team Trident Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Hamish Low Mid Devon CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
39.  John Muncaster Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Jake Jakobson Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
41.  David Belcher Ratae RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 50+ - Results
1.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished Vet 50+ 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50+
2.  Dave McMullen Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50+
3.  Duncan Schwier Twickenham CC Finished Vet 50+ 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50+
4.  Shaun Campling Leicester Forest CC Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
5.  Simon Tottle Festival RC Finished Vet 50+ 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 50+
6.  Paul Turner Leicester Forest CC Finished Vet 50+ 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 50+
7.  Angus Wells Royal Air Force CA Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Tim Searle Club Corley Cycles RC Finished Vet 50+ 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50+
9.  Gary Kensett Club Corley Cycles RC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Mark Anstee Pedalworks Performance Team Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Jeff Roberts High Wycombe Cycling Club Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
12.  Victor Barnett Welland Valley CC Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
13.  Peter Holden Team Trident Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Daniel Clemens VC10 Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
15.  Paul Haigh Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Mark Eidem Hillingdon Triathletes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Mike Snell Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Nigel Bennett Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Carl Keen LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Miles Walker LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Stuart Walters Kettering CC Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
22.  Barry Ensten LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Mike Dyson LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Keith Perry Team Trident Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Suzanne Golder Team Milton Keynes Finished Senior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
2.  Fran Whyte Bicester Millennium CC Finished Senior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Katie Edwards Pedalworks Performance Team Finished Senior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
4.  Samantha Hughes-Dowdle Team Milton Keynes Finished Veteran 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Adriana Borowska North Bucks RC Finished Senior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
6.  Christine Anstee Pedalworks Performance Team Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Nicola Traynor Welland Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Brenda Bozwood Davies Team Trident Finished Veteran 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Maria Gent Kettering CC Finished Junior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
--- Sol Findley Twickenham CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Conall Brown Hemel Hempstead CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Elliot Haigh Team Milton Keynes Finished Junior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Evan Carter Team Corley Cycles Finished Junior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Freddie Paling Club Corley Cycles RC Finished Junior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Robbie Brightman Kettering CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Sacha Wilson Hemel Hempstead CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Under 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Boys - Results
1.  George Evans Kettering CC Finished Youth U16 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished Youth U16 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Nick Day Team Milton Keynes Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Lewis Muncaster Team Milton Keynes Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Fraser Ayears Welland Valley CC Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Girls - Results
1.  Cecilia Hime St Ives CC Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Freya Butler Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Mia Purnell Fenland Clarion CC Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14 Boys - Results
1.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished Youth U14 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Aran Martin Team Corley Cycles Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Louis Jakobson Welland Valley CC Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Alfie Aldridge Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Jonny Crabtree Kettering CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Izaak Simons-Boswell Kettering CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Results
1.  Ethan Stevenson Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Pierre Botha Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Joseph Walton Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Ruben Snelson Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Kian Traynor Welland Valley CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Huw Wilson Welland Valley CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Alasdair Mildred Finished Under 12 0

10.  Alasdair Mildred -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
11.  Dominic Bell Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
12.  James Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
13.  Joel Ayears Welland Valley CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
14.  Charlie Crabtree Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
15.  Finley Isaac Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
16.  Jack Peters Bedfordshire Road Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Results
1.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Amelia Cox Bicester Millennium CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Hannah Walton Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Naomi Stockham Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under 10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Boys - Results
1.  Oscar Martin Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Ethan Storti Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Ethan McCloy Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Yusuf Hussain Icknield Road Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Corben Chattaway Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Lewis Houghton Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Ruben Hickman Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  jake bird Finished Under 12 0

9.  jake bird -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Fraser MacArthur Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
11.  Edward Hennah Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under 10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Girls - Results
1.  Astrid Spragg Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Elana-Rose Fereday Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Imogen Cox Bicester Millennium CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Erin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Amelia Cebak Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Ruby Isaac Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Eloise Cain Icknield Road Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Brooke Traynor Welland Valley CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Tasmin Crabtree Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
11.  Millie Botha Finished Under 12 0

11.  Millie Botha -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
12.  Katie Stockham Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
0.  Aimee Brooks Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

About the Event

The Races

Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 14:15 Category B CX Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 23/01/16 – 14:15
Category B, CX Band 4
01 hr
Veteran Men 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 12:01 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 23/01/16 – 12:01
Category B, CX Band 4
40 mins
Veteran Men 50+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 13:00 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 23/01/16 – 13:00
Category B, CX Band 4
40 mins
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 13:01 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 23/01/16 – 13:01
Category B, CX Band 4
40 mins
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 12:00 Category B CX Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 23/01/16 – 12:00
Category B, CX Band 5
40 mins
Under 16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:45 Category B CX Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 23/01/16 – 10:45
Category B, CX Band 5
30 mins
Under 16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:45 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 23/01/16 – 10:45
Category B, CX Band 4
30 mins
Under 14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:45 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 23/01/16 – 10:45
Category B, CX Band 4
30 mins
Under 14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:45 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 23/01/16 – 10:45
Category B, CX Band 4
30 mins
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:20 Go-Cross None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 23/01/16 – 10:20
Go-Cross, None
15 mins
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:20 Go-Cross None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 23/01/16 – 10:20
Go-Cross, None
15 mins
Under 10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:00 Go-Cross None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 23/01/16 – 10:00
Go-Cross, None
10 mins
Under 10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:00 Go-Cross None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 23/01/16 – 10:00
Go-Cross, None
10 mins
Novice Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:47 Go-Cross None --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 23/01/16 – 10:47
Go-Cross, None
30 mins
Novice Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:47 Go-Cross None --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 23/01/16 – 10:47
Go-Cross, None
30 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 13:01 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 23/01/16 – 13:01
Category B, CX Band 4
40 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

384391

Start Date:

Sat, 23rd Jan 2016

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

The John Lowther Centre, Rushton Road, Glendon, Kettering, Northamptonshire, NN14 1QF

View map

Series:

Central League

Entry close date

Tue, 19th Jan 2016

Results

Confirmed Results

Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Men - Results
1.  Matthew Jones Finished Senior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
2.  Neil Ellison WDMBC Finished Senior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Joshua Curtis Berkhamsted Cycling Club Finished Senior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
4.  Graham Knight Team Milton Keynes Finished Senior 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
5.  Will Beresford London Phoenix CC Finished Senior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
6.  James Norris SD Cycling Club Finished Senior 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
7.  Paul Beattie Rockingham Forest Whls Finished Senior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
8.  Jorge Ribeiro Manso WDMBC Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
9.  Gavin Howell Team Milton Keynes Finished Senior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
10.  Rory Fowler Bicester Millennium CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Andrew Whelan Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
12.  James Beechey A5 Rangers CC Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
13.  Ross Gallacher LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Adam Taylor Twickenham CC Finished Senior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Simon Askham Leicester Forest CC Did not finish Senior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 40-49 - Results
1.  Mike Simpson Beeline Bicycles RT Finished Vet 40-49 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Sean Dines CC Luton Finished Vet 40-49 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
3.  Greg Simcock Team Corley Cycles Finished Vet 40-49 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Mike Jackson CC Luton Finished Vet 40-49 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
5.  Mark Calvert Team Trident Finished Vet 40-49 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
6.  Grant Hughes-Dowdle Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
7.  Dave Spragg Kingston Wheelers CC Finished Vet 40-49 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
8.  Andy Ward Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  David Whittle Bicester Millennium CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
10.  Timothy Bailey North Bucks RC Finished Vet 40-49 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
11.  Hans van Nierop Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
12.  Jamie Hawthorn Club Corley Cycles RC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
13.  Gary Aldridge Verulam CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Michael Miach Imperial Racing Team Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
15.  Martin Heaton Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Andy Smith Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Nicholas Beech GS Henley Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
18.  Mark Evans Kettering CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Mark Daniels Rockingham Forest Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  David Goodhew North Bucks RC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
21.  Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
22.  Julian Freeman Rockingham Forest Whls Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
23.  David Brown Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Gareth Cummings Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Michael Clark Team Trident Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Jean-Sebastien Vecten Viceroys Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
27.  Dean Barnett Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
28.  Chris Montagu Kingston Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Adrian Killworth Welland Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Warren Drew Rockingham Forest Whls Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
31.  David Wilson Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
32.  Graham Frogley Bicester Millennium CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Robert Corbishley Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
34.  Andrew Ayears Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
35.  Murray Winterfrost Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Martin Donald Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
37.  Steve Moakes Team Trident Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Hamish Low Mid Devon CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
39.  John Muncaster Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Jake Jakobson Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
41.  David Belcher Ratae RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 50+ - Results
1.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished Vet 50+ 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50+
2.  Dave McMullen Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50+
3.  Duncan Schwier Twickenham CC Finished Vet 50+ 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50+
4.  Shaun Campling Leicester Forest CC Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
5.  Simon Tottle Festival RC Finished Vet 50+ 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 50+
6.  Paul Turner Leicester Forest CC Finished Vet 50+ 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Vet 50+
7.  Angus Wells Royal Air Force CA Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Tim Searle Club Corley Cycles RC Finished Vet 50+ 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50+
9.  Gary Kensett Club Corley Cycles RC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Mark Anstee Pedalworks Performance Team Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Jeff Roberts High Wycombe Cycling Club Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
12.  Victor Barnett Welland Valley CC Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
13.  Peter Holden Team Trident Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Daniel Clemens VC10 Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
15.  Paul Haigh Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Mark Eidem Hillingdon Triathletes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Mike Snell Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Nigel Bennett Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Carl Keen LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Miles Walker LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Stuart Walters Kettering CC Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+
22.  Barry Ensten LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Mike Dyson LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Keith Perry Team Trident Finished Vet 50+ 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50+

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Suzanne Golder Team Milton Keynes Finished Senior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
2.  Fran Whyte Bicester Millennium CC Finished Senior 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Katie Edwards Pedalworks Performance Team Finished Senior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
4.  Samantha Hughes-Dowdle Team Milton Keynes Finished Veteran 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Adriana Borowska North Bucks RC Finished Senior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
6.  Christine Anstee Pedalworks Performance Team Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Nicola Traynor Welland Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Brenda Bozwood Davies Team Trident Finished Veteran 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Maria Gent Kettering CC Finished Junior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
--- Sol Findley Twickenham CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Conall Brown Hemel Hempstead CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Elliot Haigh Team Milton Keynes Finished Junior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Evan Carter Team Corley Cycles Finished Junior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Freddie Paling Club Corley Cycles RC Finished Junior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Robbie Brightman Kettering CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Sacha Wilson Hemel Hempstead CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Under 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Boys - Results
1.  George Evans Kettering CC Finished Youth U16 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished Youth U16 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Nick Day Team Milton Keynes Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Lewis Muncaster Team Milton Keynes Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Fraser Ayears Welland Valley CC Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Girls - Results
1.  Cecilia Hime St Ives CC Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Freya Butler Welwyn Wheelers CC Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Mia Purnell Fenland Clarion CC Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16

Under 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14 Boys - Results
1.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished Youth U14 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Aran Martin Team Corley Cycles Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Louis Jakobson Welland Valley CC Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Alfie Aldridge Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Jonny Crabtree Kettering CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Izaak Simons-Boswell Kettering CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Results
1.  Ethan Stevenson Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Pierre Botha Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Joseph Walton Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Ruben Snelson Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Kian Traynor Welland Valley CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Huw Wilson Welland Valley CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Alasdair Mildred Finished Under 12 0

10.  Alasdair Mildred -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
11.  Dominic Bell Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
12.  James Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
13.  Joel Ayears Welland Valley CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
14.  Charlie Crabtree Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
15.  Finley Isaac Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
16.  Jack Peters Bedfordshire Road Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Results
1.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Amelia Cox Bicester Millennium CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Hannah Walton Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Naomi Stockham Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under 10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Boys - Results
1.  Oscar Martin Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Ethan Storti Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Ethan McCloy Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Yusuf Hussain Icknield Road Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Corben Chattaway Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Lewis Houghton Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Ruben Hickman Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  jake bird Finished Under 12 0

9.  jake bird -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Fraser MacArthur Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
11.  Edward Hennah Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under 10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Girls - Results
1.  Astrid Spragg Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Elana-Rose Fereday Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Imogen Cox Bicester Millennium CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Erin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Amelia Cebak Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Ruby Isaac Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Eloise Cain Icknield Road Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Brooke Traynor Welland Valley CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Tasmin Crabtree Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
11.  Millie Botha Finished Under 12 0

11.  Millie Botha -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
12.  Katie Stockham Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
0.  Aimee Brooks Kettering CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

About the Event

The Races

Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 14:15 Category B CX Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 23/01/16 – 14:15
Category B, CX Band 4
01 hr
Veteran Men 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 12:01 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 23/01/16 – 12:01
Category B, CX Band 4
40 mins
Veteran Men 50+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 13:00 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 23/01/16 – 13:00
Category B, CX Band 4
40 mins
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 13:01 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 23/01/16 – 13:01
Category B, CX Band 4
40 mins
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 12:00 Category B CX Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 23/01/16 – 12:00
Category B, CX Band 5
40 mins
Under 16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:45 Category B CX Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 23/01/16 – 10:45
Category B, CX Band 5
30 mins
Under 16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:45 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 23/01/16 – 10:45
Category B, CX Band 4
30 mins
Under 14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:45 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 23/01/16 – 10:45
Category B, CX Band 4
30 mins
Under 14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:45 Category B CX Band 4 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 23/01/16 – 10:45
Category B, CX Band 4
30 mins
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:20 Go-Cross None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 23/01/16 – 10:20
Go-Cross, None
15 mins
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:20 Go-Cross None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 23/01/16 – 10:20
Go-Cross, None
15 mins
Under 10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:00 Go-Cross None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 23/01/16 – 10:00
Go-Cross, None
10 mins
Under 10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:00 Go-Cross None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 23/01/16 – 10:00
Go-Cross, None
10 mins
Novice Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:47 Go-Cross None --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 23/01/16 – 10:47
Go-Cross, None
30 mins
Novice Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 10:47 Go-Cross None --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 23/01/16 – 10:47
Go-Cross, None
30 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/01/16 13:01 Category B CX Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 23/01/16 – 13:01
Category B, CX Band 4
40 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk