Woolly Mamil Series: Race 4

Closed Circuit , Stourport-On-Severn – Saturday, 06 Feb 2016

Event Summary

Event Overview

As part of our ambition to fully support grass roots and, in particular, women's racing we have booked the Stourport cycling circuit for Saturdays 16th, 23rd, 30th of January and 06th  February 2016 to host a series of races, this will include...

11.00 - 11.40 Women only

11.50 – 12.20 Youth U14girls ,U14boys ,U16girls ,U16boys  

12.30 – 1.15 1234

1.20 – 2.00 4th Cat.

Timings may vary.

There will be prizes for the series winners. Rubbish prizes but prizes all the same. You will understand why the prizes are rubbish when we tell you we are trying to keep the entry down to £10. 

Stay tuned for more announcements but just imagine how great your lungs will feel!. Bring a flask... 

Event Details

Event URN:

384127

Start Date:

Sat, 6th Feb 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Stourport Sports Club, Kingsway, Stourport-On-Severn, Worcestershire, DY13 8BQ

View map

Entry close date

Wed, 3rd Feb 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Lauren O'Brien University of Birmingham CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Elizabeth Catlow Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Molly Patch CC London Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Hayley Kirk 700CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Cybele Schneider Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Catherine Coley Ludlow Brewery Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Leah Ball Brotherton Cycles Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Anita Saycell Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Connie Hudson Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Rebecca Simmons Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Melissa Brand Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Aileen Baird University of Birmingham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Melissa Baker Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Becky Hair Finished 0

16. Becky Hair -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Heulwen Gilbert Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Vicki Boddice Wyre Forest CRC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
19.  Melissa Wilkinson Army Cycling Race Team (ACRT) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Tracey Billington Wrekinsport CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Alison Salthouse Wrekinsport CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Jennifer Morris Wrekinsport CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Jacob Sparrow Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Craig Nicolson Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tim Spencer Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lee Schroeder Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Wrottesley Halesowen A & CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  William Coley Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Stuart Proctor Paramount CRT Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Darren Cole RPD Racing Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  John Hines Market Drayton Cycle Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Daniel Brough Lyme RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Andrew Meek Eastgate Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Nick Onyett NFTO Race Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Lee Truelove Climb On Bikes CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Timothy Webb Evesham & District Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Matt Morris NFTO Race Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Jim Harley Eastgate Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Mark Goodhead University of Birmingham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  James Tate Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Tom Mansfield Malvern Cycle Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Chris Crump Wyre Forest CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Gareth James Bromsgrove Olympique CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Christopher Edwards Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  James Bishop Wyre Forest CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Ben Osborne NFTO Race Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Christopher Davies Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Laurence Cooley Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Darren Cadwallader Stourbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Gary Hodkinson Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3/4 - Results
1.  Adam Lewis Team NHT Cycling Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ben Nott Finished 3rd 8

2. Ben Nott -

Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Hill RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rhys Phillips NFTO Race Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jude Taylor University of Warwick Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Harry Yates Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Mark Thomas Worcester St Johns CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Stephen Minton Ludlow Brewery Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Michael Burke Welland Valley CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Will Perrin Gannet CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Louis Killworth Broom Wagon Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Charles Powell Somerset Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Matthew Worrallo Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Harry Thomas Worcester Cycle Centre Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Oliver Hayward University of Birmingham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Stuart White Beacon Roads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Chris Froom NFTO Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  James Duncan GBC Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  James Brisco Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Stephen Biddulph DMW - BRIDGTOWN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Paul Gibbons Ludlow Brewery Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Iain Duggan Gannet CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jack Escritt Raleigh GAC Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Jono Goulding GBC Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Duncan Parsonage Uttoxeter Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Luke Seal NFTO Race Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Simon Ward Ludlow Brewery Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Oscar Mingay Cardiff JIF Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Matthew Shaw Solihull CC Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Harry Gillett Solihull CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Owain Roberts Team Backstedt/Hotchillee Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Joshua Sandman Climb On Bikes CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  James Alexander Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jamie Crump Wyre Forest CRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Nikolas James Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Robert Waite Eastlands Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  James Storey Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  William Matthews Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  George Bazley Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Harrison Bryan Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  James Codd Team Backstedt/Hotchillee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Joe Burns Cheshire Maverick CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kate Mingay Newport Olympic Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elena Shaw Team Backstedt/Hotchillee Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Sophie White Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Erin Boddice Wyre Forest CRC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Liam Allen Halesowen A & CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  David Hird Stratford CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  William Truelove Climb On Bikes CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Alex Thomson Wolverhampton Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Sam Holwill Hafren CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Joseph Williams Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Thomas Charles Stratford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Aimee Lane Wyre Forest CRC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Hollie Owens Lichfield City CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Tia Froom NFTO Race Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Part of a series of races on the 16/01/16, 223/01/16, 30/01/16, 06/02/16. Race entry will be taken on a first come first served basis.

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/16 11:00 Women Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 06/02/16 – 11:00
Women Only, Band 5
40 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/16 13:30 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 06/02/16 – 13:30
Regional C+, Band 5
40 mins
1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/16 12:30 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 06/02/16 – 12:30
Regional C+, Band 5
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/16 11:50 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 06/02/16 – 11:50
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/16 11:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 06/02/16 – 11:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/16 11:50 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 06/02/16 – 11:50
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/16 11:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 06/02/16 – 11:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Event Summary

Event Overview

As part of our ambition to fully support grass roots and, in particular, women's racing we have booked the Stourport cycling circuit for Saturdays 16th, 23rd, 30th of January and 06th  February 2016 to host a series of races, this will include...

11.00 - 11.40 Women only

11.50 – 12.20 Youth U14girls ,U14boys ,U16girls ,U16boys  

12.30 – 1.15 1234

1.20 – 2.00 4th Cat.

Timings may vary.

There will be prizes for the series winners. Rubbish prizes but prizes all the same. You will understand why the prizes are rubbish when we tell you we are trying to keep the entry down to £10. 

Stay tuned for more announcements but just imagine how great your lungs will feel!. Bring a flask... 

Event Details

Event URN:

384127

Start Date:

Sat, 6th Feb 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Stourport Sports Club, Kingsway, Stourport-On-Severn, Worcestershire, DY13 8BQ

View map

Entry close date

Wed, 3rd Feb 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Lauren O'Brien University of Birmingham CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Elizabeth Catlow Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Molly Patch CC London Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Hayley Kirk 700CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Cybele Schneider Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Catherine Coley Ludlow Brewery Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Leah Ball Brotherton Cycles Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Anita Saycell Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Connie Hudson Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Rebecca Simmons Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Melissa Brand Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Aileen Baird University of Birmingham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Melissa Baker Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Becky Hair Finished 0

16. Becky Hair -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Heulwen Gilbert Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Vicki Boddice Wyre Forest CRC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
19.  Melissa Wilkinson Army Cycling Race Team (ACRT) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Tracey Billington Wrekinsport CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Alison Salthouse Wrekinsport CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Jennifer Morris Wrekinsport CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Jacob Sparrow Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Craig Nicolson Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tim Spencer Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lee Schroeder Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Wrottesley Halesowen A & CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  William Coley Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Stuart Proctor Paramount CRT Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Darren Cole RPD Racing Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  John Hines Market Drayton Cycle Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Daniel Brough Lyme RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Andrew Meek Eastgate Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Nick Onyett NFTO Race Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Lee Truelove Climb On Bikes CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Timothy Webb Evesham & District Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Matt Morris NFTO Race Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Jim Harley Eastgate Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Mark Goodhead University of Birmingham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  James Tate Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Tom Mansfield Malvern Cycle Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Chris Crump Wyre Forest CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Gareth James Bromsgrove Olympique CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Christopher Edwards Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  James Bishop Wyre Forest CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Ben Osborne NFTO Race Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Christopher Davies Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Laurence Cooley Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Darren Cadwallader Stourbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Gary Hodkinson Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3/4 - Results
1.  Adam Lewis Team NHT Cycling Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ben Nott Finished 3rd 8

2. Ben Nott -

Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Hill RST/Cycle Division Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rhys Phillips NFTO Race Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jude Taylor University of Warwick Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Harry Yates Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Mark Thomas Worcester St Johns CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Stephen Minton Ludlow Brewery Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Michael Burke Welland Valley CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Will Perrin Gannet CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Louis Killworth Broom Wagon Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Charles Powell Somerset Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Matthew Worrallo Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Harry Thomas Worcester Cycle Centre Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Oliver Hayward University of Birmingham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Stuart White Beacon Roads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Chris Froom NFTO Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  James Duncan GBC Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  James Brisco Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Stephen Biddulph DMW - BRIDGTOWN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Paul Gibbons Ludlow Brewery Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Iain Duggan Gannet CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jack Escritt Raleigh GAC Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Jono Goulding GBC Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Duncan Parsonage Uttoxeter Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Luke Seal NFTO Race Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Simon Ward Ludlow Brewery Race Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Oscar Mingay Cardiff JIF Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Matthew Shaw Solihull CC Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Harry Gillett Solihull CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Owain Roberts Team Backstedt/Hotchillee Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Joshua Sandman Climb On Bikes CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  James Alexander Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jamie Crump Wyre Forest CRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Nikolas James Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Robert Waite Eastlands Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  James Storey Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  William Matthews Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  George Bazley Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Henry Lloydlangston Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Harrison Bryan Halesowen A & CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  James Codd Team Backstedt/Hotchillee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Joe Burns Cheshire Maverick CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kate Mingay Newport Olympic Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elena Shaw Team Backstedt/Hotchillee Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Sophie White Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Erin Boddice Wyre Forest CRC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Liam Allen Halesowen A & CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  David Hird Stratford CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  William Truelove Climb On Bikes CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Alex Thomson Wolverhampton Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Sam Holwill Hafren CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Jonathan Cull Halesowen A & CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Joseph Williams Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Thomas Charles Stratford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Aimee Lane Wyre Forest CRC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Hollie Owens Lichfield City CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Tia Froom NFTO Race Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Part of a series of races on the 16/01/16, 223/01/16, 30/01/16, 06/02/16. Race entry will be taken on a first come first served basis.

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/16 11:00 Women Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 06/02/16 – 11:00
Women Only, Band 5
40 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/16 13:30 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 06/02/16 – 13:30
Regional C+, Band 5
40 mins
1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/16 12:30 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 06/02/16 – 12:30
Regional C+, Band 5
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/16 11:50 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 06/02/16 – 11:50
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/16 11:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 06/02/16 – 11:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/16 11:50 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 06/02/16 – 11:50
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/02/16 11:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 06/02/16 – 11:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk