Derby Arena Track League

Track League , Derby – Tuesday, 07 Jul 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

381584

Start Date:

Tue, 7th Jul 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Arena, Pride Park, Royal Way, Derby, Derbyshire, DE24 8JB

View map

Entry close date

Sun, 5th Jul 2015

Results

Confirmed Results

Endurance Group C - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group C - Scratch Race - Results
1.  Matilda Gurney Squadra Donne Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matt Hill Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ian Shapiro Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Isabel Darvill Velo Club Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Wayne Smith Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nathan Peace Cyclo Monster Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  David Perry Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  David Kaplan Finished 4th 0

9. David Kaplan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Simon Chapman Finished 4th 0

10. Simon Chapman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Endurance Group B - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group B - Scratch Race - Results
1.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Nigel Stephens Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  George Swindell SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Paul Stewart Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Toby Blackman Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Mark Minting Dinnington Racing Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Endurance Group A - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group A - Scratch Race - Results
1.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tom Chandler SF Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Thomas Jones Acre Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Mark Love Finished 3rd 0

9. Mark Love -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Endurance Group C - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group C - Elimination - Results
1.  David Perry Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Wayne Smith Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Isabel Darvill Velo Club Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Matilda Gurney Squadra Donne Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  David Kaplan Finished 4th 0

5. David Kaplan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Nathan Peace Cyclo Monster Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Matt Hill Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ian Shapiro Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Simon Chapman Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ian Marriott South Normanton Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Endurance Group B - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group B - Elimination - Results
1.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Nigel Stephens Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  George Swindell SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Paul Stewart Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Toby Blackman Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Oliver Hambrey Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Endurance Group A - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group A - Elimination - Results
1.  Tom Chandler SF Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Thomas Jones Acre Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Mark Love Finished 3rd 0

10. Mark Love -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Endurance Group C - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group C - Points Race - Results
1.  Nathan Peace Cyclo Monster Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Wayne Smith Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Isabel Darvill Velo Club Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  David Perry Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ian Shapiro Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matt Hill Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Simon Chapman Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Matilda Gurney Squadra Donne Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- David Kaplan Did not finish 4th 0

8. David Kaplan -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Endurance Group B - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group B - Points Race - Results
1.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nigel Stephens Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  George Swindell SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Toby Blackman Mapperley CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Coates OVB Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Paul Stewart Moda RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Endurance Group A - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group A - Points Race - Results
1.  Tom Chandler SF Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Jones Acre Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Mark Love Finished 3rd 0

9. Mark Love -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Endurance Group C - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group C - Unknown Distance - Results
1.  Nathan Peace Cyclo Monster Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Matt Hill Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  David Perry Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Shapiro Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Matilda Gurney Squadra Donne Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Wayne Smith Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  David Kaplan Finished 4th 0

8. David Kaplan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Isabel Darvill Velo Club Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Endurance Group B - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group B - Unknown Distance - Results
1.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Nigel Stephens Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Paul Stewart Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  George Swindell SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Toby Blackman Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Endurance Group A - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group A - Unknown Distance - Results
1.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Chandler SF Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Thomas Jones Acre Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Mark Love Finished 3rd 0

10. Mark Love -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

This forms part of a 10 week race league which is the first league to be held at Derby Arena. Individual events will be communicated on the night and will vary week to week. Sign on opens from 18.00 in the cycling D. Riders are asked to arrive and set-up their equipment from 18.00 onwards so that the races can begin at 19.00 prompt. If a rider is not ready for the race when called up they will miss that specific race. Please keep the cycling D tidy and organised for the safety of the league administrators and riders.

The Races

Endurance Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 19:00 Regional C None ---
Tue 07/07/15 – 19:00
Regional C, None
Endurance Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 19:00 Regional C None --- 03 hr
Tue 07/07/15 – 19:00
Regional C, None
03 hr
Endurance Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 19:00 Regional C None --- 03 hr
Tue 07/07/15 – 19:00
Regional C, None
03 hr
Endurance Group C - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group B - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group A - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group C - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group B - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group A - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group C - Points Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group B - Points Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group A - Points Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group C - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 19:00 Regional C None --- 03 hr
Tue 07/07/15 – 19:00
Regional C, None
03 hr
Endurance Group B - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 19:00 Regional C None --- 03 hr
Tue 07/07/15 – 19:00
Regional C, None
03 hr
Endurance Group A - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 19:00 Regional C None ---
Tue 07/07/15 – 19:00
Endurance Group C - Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group B - Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group A - Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

381584

Start Date:

Tue, 7th Jul 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Arena, Pride Park, Royal Way, Derby, Derbyshire, DE24 8JB

View map

Entry close date

Sun, 5th Jul 2015

Results

Confirmed Results

Endurance Group C - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group C - Scratch Race - Results
1.  Matilda Gurney Squadra Donne Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matt Hill Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ian Shapiro Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Isabel Darvill Velo Club Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Wayne Smith Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nathan Peace Cyclo Monster Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  David Perry Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  David Kaplan Finished 4th 0

9. David Kaplan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Simon Chapman Finished 4th 0

10. Simon Chapman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Endurance Group B - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group B - Scratch Race - Results
1.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Nigel Stephens Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  George Swindell SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Paul Stewart Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Toby Blackman Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Mark Minting Dinnington Racing Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Endurance Group A - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group A - Scratch Race - Results
1.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tom Chandler SF Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Thomas Jones Acre Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Mark Love Finished 3rd 0

9. Mark Love -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Endurance Group C - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group C - Elimination - Results
1.  David Perry Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Wayne Smith Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Isabel Darvill Velo Club Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Matilda Gurney Squadra Donne Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  David Kaplan Finished 4th 0

5. David Kaplan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Nathan Peace Cyclo Monster Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Matt Hill Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ian Shapiro Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Simon Chapman Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ian Marriott South Normanton Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Endurance Group B - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group B - Elimination - Results
1.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Nigel Stephens Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  George Swindell SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Paul Stewart Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Toby Blackman Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Oliver Hambrey Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Endurance Group A - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group A - Elimination - Results
1.  Tom Chandler SF Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Thomas Jones Acre Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Mark Love Finished 3rd 0

10. Mark Love -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Endurance Group C - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group C - Points Race - Results
1.  Nathan Peace Cyclo Monster Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Wayne Smith Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Isabel Darvill Velo Club Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  David Perry Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ian Shapiro Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matt Hill Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Simon Chapman Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Matilda Gurney Squadra Donne Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- David Kaplan Did not finish 4th 0

8. David Kaplan -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Endurance Group B - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group B - Points Race - Results
1.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nigel Stephens Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  George Swindell SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Toby Blackman Mapperley CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Coates OVB Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Paul Stewart Moda RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Endurance Group A - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group A - Points Race - Results
1.  Tom Chandler SF Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Jones Acre Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Mark Love Finished 3rd 0

9. Mark Love -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Endurance Group C - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group C - Unknown Distance - Results
1.  Nathan Peace Cyclo Monster Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Matt Hill Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  David Perry Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ian Shapiro Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Matilda Gurney Squadra Donne Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Wayne Smith Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  David Kaplan Finished 4th 0

8. David Kaplan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Isabel Darvill Velo Club Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Endurance Group B - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group B - Unknown Distance - Results
1.  James Maybury Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Nigel Stephens Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Paul Stewart Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Jackson Moda RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  George Swindell SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Philip Wilkinson Rockingham Forest Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  John Manning Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Toby Blackman Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Adrian Adgar Moda RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Endurance Group A - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Endurance Group A - Unknown Distance - Results
1.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Chandler SF Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  William Perrett Heanor Clarion CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Thomas Jones Acre Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Mark Love Finished 3rd 0

10. Mark Love -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

This forms part of a 10 week race league which is the first league to be held at Derby Arena. Individual events will be communicated on the night and will vary week to week. Sign on opens from 18.00 in the cycling D. Riders are asked to arrive and set-up their equipment from 18.00 onwards so that the races can begin at 19.00 prompt. If a rider is not ready for the race when called up they will miss that specific race. Please keep the cycling D tidy and organised for the safety of the league administrators and riders.

The Races

Endurance Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 19:00 Regional C None ---
Tue 07/07/15 – 19:00
Regional C, None
Endurance Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 19:00 Regional C None --- 03 hr
Tue 07/07/15 – 19:00
Regional C, None
03 hr
Endurance Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 19:00 Regional C None --- 03 hr
Tue 07/07/15 – 19:00
Regional C, None
03 hr
Endurance Group C - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group B - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group A - Scratch Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group C - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group B - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group A - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group C - Points Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group B - Points Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group A - Points Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group C - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 19:00 Regional C None --- 03 hr
Tue 07/07/15 – 19:00
Regional C, None
03 hr
Endurance Group B - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 19:00 Regional C None --- 03 hr
Tue 07/07/15 – 19:00
Regional C, None
03 hr
Endurance Group A - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 19:00 Regional C None ---
Tue 07/07/15 – 19:00
Endurance Group C - Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group B - Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00
Endurance Group A - Course de Primes Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 07/07/15 01:00 Regional C ---
Tue 07/07/15 – 01:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk