Odd Down Summer Circuits 2015: Round 8

Closed Circuit , Bath – Tuesday, 23 Jun 2015

Event Summary

Event Overview

Online pre entry closes midnight Sunday 21st June 2015 or prior to this when a full field has entered. All races run anticlockwise around the circuit. All riders must ensure they arrive in good time on the day of the race as pre entered spaces will be released for on the day entries 20min before each race start, and entries for all riders closes 15min before each race start. All riders must be ready at the entrance to the circuit 5min before each race start. If driving to the event, please do not park in Chelwood Drive (the approach road to the circuit). Youth riders can only 'ride up' a category on producing their valid Dispensation License on the day of the race when signing on. Apologies, but there can be no exceptions to this.

Event Details

Event URN:

378965

Start Date:

Tue, 23rd Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Odd Down Cycling Circuit, Bloomfield Road, Bath, BA2 2NU

View map

Entry close date

Sun, 21st Jun 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Phoebe Davis Ride 24/7 Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lucy Burgess Bristol South CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joanne Jago Performance Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Victoria Ratcliffe Somer Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  George Smith Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ben Matthews Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Robert Edgell Cycology Sunwise Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Kenneth Knight Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ruan Bester Bath Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ben Strain Radeon-Cycology RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Daniel Carr Salt & Sham Cycle Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Rob Handley Bristol RC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jim Jones Team Optima Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Tom Maisey Bristol RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Gabriel Chinn Ride 24/7 Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Sheppard Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Tegan Rush Sulis Scorpions YCA Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Lauren Booth Carnac-Planet X Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joshua Lang Velo Club Walcot Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jenson Harris Sulis Scorpions YCA Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Koney Ford Finished 0

3.  Koney Ford -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jack Beverage Finished 0

1.  Jack Beverage -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Sam Glass Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Oscar Anderton Sulis Scorpions YCA Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Rosie Brook Finished 0

1.  Rosie Brook -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 19:20 Women Only Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 23/06/15 – 19:20
Women Only, Band 5
40 mins / plus 3 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 20:15 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 23/06/15 – 20:15

3/4

Regional C+, Band 5
40 mins / plus 3 laps
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 18:50 Youth Only Youth --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 23/06/15 – 18:50
Youth Only, Youth
20 mins / plus 1 laps
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 18:30 Youth Only Youth --- 15 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 23/06/15 – 18:30

U12

Youth Only, Youth
15 mins / plus 1 laps
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 18:30 Youth Only Youth --- 10 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 23/06/15 – 18:30
Youth Only, Youth
10 mins / plus 1 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

Online pre entry closes midnight Sunday 21st June 2015 or prior to this when a full field has entered. All races run anticlockwise around the circuit. All riders must ensure they arrive in good time on the day of the race as pre entered spaces will be released for on the day entries 20min before each race start, and entries for all riders closes 15min before each race start. All riders must be ready at the entrance to the circuit 5min before each race start. If driving to the event, please do not park in Chelwood Drive (the approach road to the circuit). Youth riders can only 'ride up' a category on producing their valid Dispensation License on the day of the race when signing on. Apologies, but there can be no exceptions to this.

Event Details

Event URN:

378965

Start Date:

Tue, 23rd Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Odd Down Cycling Circuit, Bloomfield Road, Bath, BA2 2NU

View map

Entry close date

Sun, 21st Jun 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Phoebe Davis Ride 24/7 Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lucy Burgess Bristol South CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joanne Jago Performance Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Victoria Ratcliffe Somer Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  George Smith Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ben Matthews Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Robert Edgell Cycology Sunwise Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Kenneth Knight Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ruan Bester Bath Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ben Strain Radeon-Cycology RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Daniel Carr Salt & Sham Cycle Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Rob Handley Bristol RC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jim Jones Team Optima Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Tom Maisey Bristol RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Gabriel Chinn Ride 24/7 Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Sheppard Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Tegan Rush Sulis Scorpions YCA Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Lauren Booth Carnac-Planet X Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joshua Lang Velo Club Walcot Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jenson Harris Sulis Scorpions YCA Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Koney Ford Finished 0

3.  Koney Ford -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jack Beverage Finished 0

1.  Jack Beverage -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Sam Glass Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Oscar Anderton Sulis Scorpions YCA Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Rosie Brook Finished 0

1.  Rosie Brook -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 19:20 Women Only Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 23/06/15 – 19:20
Women Only, Band 5
40 mins / plus 3 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 20:15 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 23/06/15 – 20:15

3/4

Regional C+, Band 5
40 mins / plus 3 laps
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 18:50 Youth Only Youth --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 23/06/15 – 18:50
Youth Only, Youth
20 mins / plus 1 laps
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 18:30 Youth Only Youth --- 15 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 23/06/15 – 18:30

U12

Youth Only, Youth
15 mins / plus 1 laps
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 18:30 Youth Only Youth --- 10 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 23/06/15 – 18:30
Youth Only, Youth
10 mins / plus 1 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 23/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk