Velo29-Altura Science Fitness Skipton Cycle Races

Closed Circuit , Skipton – Thursday, 02 Jul 2015

Event Summary

Event Overview

This is the first edition of the event building on the legacy of the Tour de France's visit in 2014, established with the objective of achieving Elite Series status in the future.

The fully closed1km circuit is based on the High Street and surrounding area and there will be an event village adjacent to the start/finish in the High Street with cycling related activities for spectators. 

There will be races for Youth A/B and a National A for Elite/1/2 plus supporting Fun events for local club riders and Youth C/D/E

Event Details

Event URN:

378425

Start Date:

Thu, 2nd Jul 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Skipton Town Hall, 49 High Street, Skipton, North Yorkshire, BD23 1DT
View map

Entry close date

Sun, 21st Jun 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Scott Thwaites Bora–Argon 18 Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Peter Williams One Pro Cycling Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Thomas Moses JLT Condor Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Peter Barusevicus All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Alex Orrell-Turner Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Ryan Perry SportGrub Cycling Team Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Ben Rowe Brother NRG Finished 1st 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Matthew Kipling MTS-Rapid Engineering NE Finished 1st 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Ben Hetherington Brother NRG Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  William Brown Brother NRG Finished Elite 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Alex Luhrs Brother NRG Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Edward McParland All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Tom Mazzone Polypipe Cycling Team Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Stuart Reid Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Ian Wilkinson Raleigh GAC Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
18.  Jack Rees Brother NRG Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
19.  David Clarke Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Robert Ormrod Ilkley Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Ashley Marshall Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Joss Livesey Wheelbase Castelli MGD Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Oliver Payton Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Sam Boast Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
25.  Christopher Palfreeman Arbis - Colbert Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Lewis Craven Wheelbase Castelli MGD Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Hamish Graham Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Jay McCarthy Cycle Sport Pendle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Matthew Bulmer All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Thomas Traviss-Pollard Polypipe Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Thomas Bustard Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
34.  Harry Godding Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Will King Prologue Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Euan Cameron East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Halley Woods Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Lewis Martin Finished A 0

10. Lewis Martin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Matthew Dobbing Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Tyla Loftus Wheelbase Castelli MGD Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Robbie Pollard Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Harry Hunt Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Joe Howcroft Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Alasdair Lloyd Richmond Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Laurence Solloway Skipton Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Matthew Lister Skipton Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Thomas Booth Skipton Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  James Robbins Skipton Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Harrison Cooper-Oldroyd 3RT Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Horrocks Cycle Sport Pendle Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Grace Burns Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Elizabeth Denby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Finlay Cooper-Oldroyd Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Wilson Brother NRG Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joe Hudson Skipton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lewis Dolan Speedflex Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Jack Lucas Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Lewis Dobbing Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Sam Jackson Skipton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Charles Paige Green Jersey RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Charles Booth Skipton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Jed Price Finished 0

14. Jed Price -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Adam Fortune Kirklees Cycling Academy Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kate Taylor Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
--- Robyn Jones Hetton Hawks Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

About the Event

Info for Riders

HQ and sign on will be located in the Town Hall on the High Street

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 20:00 National A Band 2 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Thu 02/07/15 – 20:00
National A, Band 2
01 hr
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 02/07/15 – 19:00
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 02/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:05 Youth Only Youth --- 25 mins
Entry:
Thu 02/07/15 – 19:05
Youth Only, Youth
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 02/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

This is the first edition of the event building on the legacy of the Tour de France's visit in 2014, established with the objective of achieving Elite Series status in the future.

The fully closed1km circuit is based on the High Street and surrounding area and there will be an event village adjacent to the start/finish in the High Street with cycling related activities for spectators. 

There will be races for Youth A/B and a National A for Elite/1/2 plus supporting Fun events for local club riders and Youth C/D/E

Event Details

Event URN:

378425

Start Date:

Thu, 2nd Jul 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Skipton Town Hall, 49 High Street, Skipton, North Yorkshire, BD23 1DT
View map

Entry close date

Sun, 21st Jun 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Scott Thwaites Bora–Argon 18 Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Peter Williams One Pro Cycling Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Thomas Moses JLT Condor Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Peter Barusevicus All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Alex Orrell-Turner Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Ryan Perry SportGrub Cycling Team Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Ben Rowe Brother NRG Finished 1st 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Matthew Kipling MTS-Rapid Engineering NE Finished 1st 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Ben Hetherington Brother NRG Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  William Brown Brother NRG Finished Elite 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Alex Luhrs Brother NRG Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Edward McParland All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Tom Mazzone Polypipe Cycling Team Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Stuart Reid Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Ian Wilkinson Raleigh GAC Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
18.  Jack Rees Brother NRG Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
19.  David Clarke Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Robert Ormrod Ilkley Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Ashley Marshall Brother NRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Joss Livesey Wheelbase Castelli MGD Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Oliver Payton Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Sam Boast Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
25.  Christopher Palfreeman Arbis - Colbert Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Lewis Craven Wheelbase Castelli MGD Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Hamish Graham Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Jay McCarthy Cycle Sport Pendle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Matthew Bulmer All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Thomas Traviss-Pollard Polypipe Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Thomas Bustard Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
34.  Harry Godding Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Will King Prologue Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Euan Cameron East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Halley Woods Inspire VCUK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Lewis Martin Finished A 0

10. Lewis Martin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Matthew Dobbing Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Tyla Loftus Wheelbase Castelli MGD Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Robbie Pollard Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Harry Hunt Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Joe Howcroft Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Alasdair Lloyd Richmond Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Laurence Solloway Skipton Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Matthew Lister Skipton Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Thomas Booth Skipton Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  James Robbins Skipton Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Harrison Cooper-Oldroyd 3RT Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Horrocks Cycle Sport Pendle Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Grace Burns Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Elizabeth Denby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Rebecca Gregson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Finlay Cooper-Oldroyd Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Wilson Brother NRG Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joe Hudson Skipton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lewis Dolan Speedflex Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Jack Lucas Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Lewis Dobbing Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Sam Jackson Skipton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Charles Paige Green Jersey RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Charles Booth Skipton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Jed Price Finished 0

14. Jed Price -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Adam Fortune Kirklees Cycling Academy Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kate Taylor Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
--- Robyn Jones Hetton Hawks Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

About the Event

Info for Riders

HQ and sign on will be located in the Town Hall on the High Street

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 20:00 National A Band 2 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Thu 02/07/15 – 20:00
National A, Band 2
01 hr
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 02/07/15 – 19:00
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 02/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 19:05 Youth Only Youth --- 25 mins
Entry:
Thu 02/07/15 – 19:05
Youth Only, Youth
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/07/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 02/07/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk