ACT Track League 8

Track League , Manchester – Monday, 10 Mar 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

230/EN/003/2008

Start Date:

Mon, 10th Mar 2008

Finish date:

Mon, 28th Apr 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 200m TimeTrial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 200m TimeTrial - Results
1.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 & 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 & 2 - Results
1.  Mark Minting Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Neville Pearson Lancaster CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 - Results
1.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 - Youth 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 7 - Senior 12 Lap Course des Primes Group 1 & 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior 12 Lap Course des Primes Group 1 & 2 - Results
1.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Joseph Martin G.S. Surosa Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Samuel Pedder G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 - Results
1.  Megan Boyd Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 - Results
1.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 9 - Senior 8 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Senior 8 lap Keirin - Results
1.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Joseph Martin G.S. Surosa Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Samuel Pedder G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 10 - Youth Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Devil Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 11 - Senior Devil Groups 1 & 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Senior Devil Groups 1 & 2 - Results
1.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Samuel Pedder G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 12 - Youth Italian Pursuit Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Italian Pursuit Group 1 - Results
1.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Megan Boyd Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Charlotte Lunt Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Rebecca Bishop Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2 & Seniors 1 & 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2 & Seniors 1 & 2 - Results
1.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Luke Boulton Flex-Tech Ettridge Cycles RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 14 - 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 50 lap Madison - Results
1.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  Joseph Martin G.S. Surosa Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mark Minting Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Samuel Pedder G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries payable 1 week in advance. No racing 17/24/31 March due to World Track Champs. This league carries licence ranking points. Also open to 2nd Cat Women and 2nd Cat Over 40's. 3rd & 4th Cat Juniors May Ride.

The Races

Event 1 - Youth 200m TimeTrial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.50)
Mon 10/03/08 – 19:30
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:31
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 & 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.00)
Mon 10/03/08 – 19:33
Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:35
Event 6 - Youth 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:36
Event 7 - Senior 12 Lap Course des Primes Group 1 & 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:37
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:39
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:40
Event 9 - Senior 8 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:41
Regional C, MTB IA
Event 10 - Youth Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:42
Regional C, MTB IA
Event 11 - Senior Devil Groups 1 & 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:43
Event 12 - Youth Italian Pursuit Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:44
Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2 & Seniors 1 & 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:45
Event 14 - 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:46
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

230/EN/003/2008

Start Date:

Mon, 10th Mar 2008

Finish date:

Mon, 28th Apr 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 200m TimeTrial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 200m TimeTrial - Results
1.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 & 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 & 2 - Results
1.  Mark Minting Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Neville Pearson Lancaster CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 - Results
1.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 - Youth 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 7 - Senior 12 Lap Course des Primes Group 1 & 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior 12 Lap Course des Primes Group 1 & 2 - Results
1.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Joseph Martin G.S. Surosa Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Samuel Pedder G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 - Results
1.  Megan Boyd Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 - Results
1.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 9 - Senior 8 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Senior 8 lap Keirin - Results
1.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Joseph Martin G.S. Surosa Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Samuel Pedder G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 10 - Youth Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Devil Group 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 11 - Senior Devil Groups 1 & 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Senior Devil Groups 1 & 2 - Results
1.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Samuel Pedder G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 12 - Youth Italian Pursuit Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Italian Pursuit Group 1 - Results
1.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Megan Boyd Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Charlotte Lunt Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Ben Matthews New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Rebecca Bishop Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2 & Seniors 1 & 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2 & Seniors 1 & 2 - Results
1.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Luke Boulton Flex-Tech Ettridge Cycles RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 14 - 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - 50 lap Madison - Results
1.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  Joseph Martin G.S. Surosa Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Julian Pearson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mark Minting Sheffield Phoenix Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Samuel Pedder G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries payable 1 week in advance. No racing 17/24/31 March due to World Track Champs. This league carries licence ranking points. Also open to 2nd Cat Women and 2nd Cat Over 40's. 3rd & 4th Cat Juniors May Ride.

The Races

Event 1 - Youth 200m TimeTrial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.50)
Mon 10/03/08 – 19:30
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:31
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 & 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£9.00)
Mon 10/03/08 – 19:33
Event 5 - Youth 10 lap Paced Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:35
Event 6 - Youth 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:36
Event 7 - Senior 12 Lap Course des Primes Group 1 & 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:37
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:39
Event 8 - Youth 6 lap Keirin Group 1 Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:40
Event 9 - Senior 8 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:41
Regional C, MTB IA
Event 10 - Youth Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:42
Regional C, MTB IA
Event 11 - Senior Devil Groups 1 & 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:43
Event 12 - Youth Italian Pursuit Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:44
Event 13 - Youth 20 lap Points Group 2 & Seniors 1 & 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:45
Event 14 - 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/03/08 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 10/03/08 – 19:46
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk