Pedal Heaven Eelmoor Circuit Series 2015 #12

Closed Circuit , Hants – Wednesday, 22 Jul 2015

Event Summary

Event Overview

A series of 13 closed circuit races around a surprisingly testing 1 mile circuit.

Event Details

Event URN:

375312

Start Date:

Wed, 22nd Jul 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Eelmore Driver Training School, Aldershot, Hants, GU11 2HL

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew O'Donnell Charlotteville CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Benjamin Livermore Charlotteville CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Edward Fraile-Whysall Charlotteville CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Kim Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Lauren Charles Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Katie Keiller Charlotteville CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Honor Ashby Charlotteville CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Evan de Suys-Shrubb Charlotteville CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Josie Goble Cycleworks.co.uk Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Mia Loxley Palmer Park Velo RT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ellie Cooper Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander Cross Oakley Pedalers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alice Matravers Charlotteville CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Charles Page Edgware RC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Stuart Waite Wightlink,Wight Mountain CRT. Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dominic Judd Velo Club Venta Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Adam Holleyman Team Skene/Don Skene Cycles Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tristan Natoli Evans Cycles Race Team Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ian Wrightson Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ryan Smith Team Moore Fitness RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Mark Workman Festival RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Darren Orchard Mud, Sweat n Gears CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jake Yarranton Team Moore Fitness RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Benjamin Marks Cycleworks.co.uk Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Robert McCarthy Pedal Heaven RT Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Richard Mardle NFTO Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Mitchell Webber Pedal Heaven RT Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Robert Ward Danny Shane - Storck Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Michael Guilford VC Meudon Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mike Smith Cycleworks.co.uk Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Kieran Blay Cycleworks.co.uk Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Peter Allan Finished 2nd 1

10. Peter Allan -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Lili McLean Andover Whls Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

To be eligible for the series overall riders must participate in at least 9 rounds with best 10 placings counting towards final standings.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 22/07/15 – 19:05

3/4

Regional C+, Band 5
50 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 22/07/15 – 19:05
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 19:05 Women Only Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 22/07/15 – 19:05
Women Only, Band 5
50 mins

Event Summary

Event Overview

A series of 13 closed circuit races around a surprisingly testing 1 mile circuit.

Event Details

Event URN:

375312

Start Date:

Wed, 22nd Jul 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Eelmore Driver Training School, Aldershot, Hants, GU11 2HL

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew O'Donnell Charlotteville CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Benjamin Livermore Charlotteville CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Edward Fraile-Whysall Charlotteville CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Kim Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Lauren Charles Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Katie Keiller Charlotteville CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Honor Ashby Charlotteville CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Jude Beaton Portsmouth North End CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Evan de Suys-Shrubb Charlotteville CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Josie Goble Cycleworks.co.uk Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Mia Loxley Palmer Park Velo RT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ellie Cooper Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander Cross Oakley Pedalers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alice Matravers Charlotteville CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Charles Page Edgware RC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Stuart Waite Wightlink,Wight Mountain CRT. Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dominic Judd Velo Club Venta Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Adam Holleyman Team Skene/Don Skene Cycles Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tristan Natoli Evans Cycles Race Team Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ian Wrightson Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ryan Smith Team Moore Fitness RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Mark Workman Festival RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Darren Orchard Mud, Sweat n Gears CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jake Yarranton Team Moore Fitness RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Benjamin Marks Cycleworks.co.uk Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Robert McCarthy Pedal Heaven RT Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Richard Mardle NFTO Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Mitchell Webber Pedal Heaven RT Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Robert Ward Danny Shane - Storck Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Michael Guilford VC Meudon Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mike Smith Cycleworks.co.uk Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Kieran Blay Cycleworks.co.uk Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Peter Allan Finished 2nd 1

10. Peter Allan -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Lili McLean Andover Whls Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

To be eligible for the series overall riders must participate in at least 9 rounds with best 10 placings counting towards final standings.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 22/07/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 22/07/15 – 19:05

3/4

Regional C+, Band 5
50 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 22/07/15 – 19:05
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 22/07/15 19:05 Women Only Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 22/07/15 – 19:05
Women Only, Band 5
50 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk