Pedal Heaven Eelmoor Circuit Series 2015 #11

Closed Circuit , Hants – Wednesday, 15 Jul 2015

Event Summary

Event Overview

A series of 13 closed circuit races around a surprisingly testing 1 mile circuit.

Event Details

Event URN:

375311

Start Date:

Wed, 15th Jul 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Eelmore Driver Training School, Aldershot, Hants, GU11 2HL

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  William Flatau Charlotteville CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Charlie Hoy Felt Racing Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Matthew O'Donnell Charlotteville CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Sophie Laws VC Meudon Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Lauren Charles Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Peter Drabble VC Meudon Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Electra Morris Charlotteville CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Sebastian Egan Charlotteville CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Josie Goble Cycleworks.co.uk Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Cross Oakley Pedalers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Matravers Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Charles Page Edgware RC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Edmund Bishop VC Meudon Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Tim Clark GS Henley Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Darren Orchard Mud, Sweat n Gears CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Roki Read Four4th Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ryan Smith Team Moore Fitness RC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Angus Mathers Team Moore Fitness RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ian Wrightson Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jake Yarranton Team Moore Fitness RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Peter Moore Four4th Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Rory Townsend Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Robert McCarthy Pedal Heaven RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Justin Hoy NFTO Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Chris Snook Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Frederik Scheske University of Exeter Cycling C... Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Peter Allan Finished 2nd 3

7. Peter Allan -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Steven James Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Simon Jodrell Odiham Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lydia Brookes GS Henley Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rebecca Carter WNT Development Team Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

To be eligible for the series overall riders must participate in at least 9 rounds with best 10 placings counting towards final standings.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 15/07/15 – 19:05

3/4

Regional C+, Band 5
50 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 15/07/15 – 19:05
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 19:05 Women Only Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 15/07/15 – 19:05
Women Only, Band 5
50 mins

Event Summary

Event Overview

A series of 13 closed circuit races around a surprisingly testing 1 mile circuit.

Event Details

Event URN:

375311

Start Date:

Wed, 15th Jul 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Eelmore Driver Training School, Aldershot, Hants, GU11 2HL

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  William Flatau Charlotteville CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Charlie Hoy Felt Racing Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Matthew O'Donnell Charlotteville CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Sophie Laws VC Meudon Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Lauren Charles Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Peter Drabble VC Meudon Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Electra Morris Charlotteville CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Sebastian Egan Charlotteville CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Josie Goble Cycleworks.co.uk Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Cross Oakley Pedalers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Matravers Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Charles Page Edgware RC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Edmund Bishop VC Meudon Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Tim Clark GS Henley Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Darren Orchard Mud, Sweat n Gears CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Roki Read Four4th Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ryan Smith Team Moore Fitness RC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Angus Mathers Team Moore Fitness RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ian Wrightson Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jake Yarranton Team Moore Fitness RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Peter Moore Four4th Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Rory Townsend Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Robert McCarthy Pedal Heaven RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Justin Hoy NFTO Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Chris Snook Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Frederik Scheske University of Exeter Cycling C... Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Peter Allan Finished 2nd 3

7. Peter Allan -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Steven James Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Simon Jodrell Odiham Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jody Crawforth Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lydia Brookes GS Henley Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rebecca Carter WNT Development Team Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

To be eligible for the series overall riders must participate in at least 9 rounds with best 10 placings counting towards final standings.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 15/07/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 15/07/15 – 19:05

3/4

Regional C+, Band 5
50 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 15/07/15 – 19:05
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/07/15 19:05 Women Only Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 15/07/15 – 19:05
Women Only, Band 5
50 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk