Pedal Heaven Eelmoor Circuit Series 2015 #6

Closed Circuit , Hants – Wednesday, 03 Jun 2015

Event Summary

Event Overview

A series of 13 closed circuit races around a surprisingly testing 1 mile circuit.

Event Details

Event URN:

375306

Start Date:

Wed, 3rd Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Eelmore Driver Training School, Aldershot, Hants, GU11 2HL

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  William Flatau Charlotteville CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Matthew O'Donnell Charlotteville CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Sophie Hand WyndyMilla Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Ruby Postgate WyndyMilla Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Honor Ashby Charlotteville CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Katie Keiller Charlotteville CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alexander Uphill Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Sebastian Egan Charlotteville CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Mia Loxley North Hampshire RC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Josie Goble Cycleworks.co.uk Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Piers James Farnborough & Camberley CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Isabella Escalera VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ellie Cooper Charlotteville CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Cross Oakley Pedalers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Matravers Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Amber Joseph Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Bethany Audas WyndyMilla Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Richard Bruce VC Meudon Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Frazier Carr University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Robert Ormond Fast Test Racing Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Peter Cole Finished 4th 4

6. Peter Cole -

Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ryan Smith Team Moore Fitness RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Andrew Self North Hampshire RC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  David Creeggan Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Richard Mardle NFTO Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Robert McCarthy Pedal Heaven RT Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Ryan Visser Danny Shane - Storck Racing Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Simon Jodrell Odiham Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Peter Allan Finished 2nd 4

6. Peter Allan -

Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Will Ranoe VCGH Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  David Larcombe Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Henry Furniss WyndyMilla Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Sulette Klopper Army Cycling Union Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

To be eligible for the series overall riders must participate in at least 9 rounds with best 10 placings counting towards final standings.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 03/06/15 – 19:05

3/4

Regional C+, Band 5
50 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 03/06/15 – 19:05
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 19:05 Women Only Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 03/06/15 – 19:05
Women Only, Band 5
50 mins

Event Summary

Event Overview

A series of 13 closed circuit races around a surprisingly testing 1 mile circuit.

Event Details

Event URN:

375306

Start Date:

Wed, 3rd Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Eelmore Driver Training School, Aldershot, Hants, GU11 2HL

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  William Flatau Charlotteville CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Matthew O'Donnell Charlotteville CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Sophie Hand WyndyMilla Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Ruby Postgate WyndyMilla Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Honor Ashby Charlotteville CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Katie Keiller Charlotteville CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alexander Uphill Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Sebastian Egan Charlotteville CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Mia Loxley North Hampshire RC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Josie Goble Cycleworks.co.uk Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Piers James Farnborough & Camberley CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Isabella Escalera VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ellie Cooper Charlotteville CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Cross Oakley Pedalers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Matravers Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Amber Joseph Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Bethany Audas WyndyMilla Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Richard Bruce VC Meudon Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Frazier Carr University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Robert Ormond Fast Test Racing Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Peter Cole Finished 4th 4

6. Peter Cole -

Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ryan Smith Team Moore Fitness RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Andrew Self North Hampshire RC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  David Creeggan Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Richard Mardle NFTO Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Robert McCarthy Pedal Heaven RT Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Ryan Visser Danny Shane - Storck Racing Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Simon Jodrell Odiham Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Peter Allan Finished 2nd 4

6. Peter Allan -

Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Will Ranoe VCGH Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  David Larcombe Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Henry Furniss WyndyMilla Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Sulette Klopper Army Cycling Union Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

To be eligible for the series overall riders must participate in at least 9 rounds with best 10 placings counting towards final standings.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 03/06/15 – 19:05

3/4

Regional C+, Band 5
50 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 03/06/15 – 19:05
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/15 19:05 Women Only Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 03/06/15 – 19:05
Women Only, Band 5
50 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk