Pedal Heaven Eelmoor Circuit Series 2015 #5

Closed Circuit , Hants – Wednesday, 27 May 2015

Event Summary

Event Overview

A series of 13 closed circuit races around a surprisingly testing 1 mile circuit.

Event Details

Event URN:

375305

Start Date:

Wed, 27th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Eelmore Driver Training School, Aldershot, Hants, GU11 2HL

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  William Flatau Charlotteville CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  William McFarlane Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ruby Postgate WyndyMilla Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Lorena Lopez-Catalan Newbury RC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Josie Goble Cycleworks.co.uk Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Tom Portsmouth Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jamie Series Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Isabella Escalera VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ellie Cooper Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jennifer Oliver Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Edmund Bishop VC Meudon Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Cross Oakley Pedalers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Jones NFTO Race Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Matravers Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Josie Shepherd Dorking Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Charles Page Edgware RC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Dylan Thomas VC Meudon Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniel Bone I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Robert Ormond Fast Test Racing Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Robert Thatcher Southborough & District Whls Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Scott Michaels Southampton University RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  William Lane VC Meudon Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Mitchell Webber Pedal Heaven RT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Robert McCarthy Pedal Heaven RT Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Creeggan Pedal Heaven RT Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Dante Carpenter JLT Condor Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Peter Allan Finished 2nd 3

7. Peter Allan -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Ben Simmons Team Wiggle Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Matthew Cryer Army Cycling Union Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Harrison Jones Pedal Heaven RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Elizabeth-Jane Harris Army Cycling Union Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lucy Chittenden Bonito Squadra Corse Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Rebecca Waters Performance Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rebecca Carter WNT Development Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Emma Clarke Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lucia Bruton Finished 4th 0

6. Lucia Bruton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Sulette Klopper Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

To be eligible for the series overall riders must participate in at least 9 rounds with best 10 placings counting towards final standings.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 27/05/15 – 19:05

3/4

Regional C+, Band 5
50 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 27/05/15 – 19:05
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 19:05 Women Only Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 27/05/15 – 19:05
Women Only, Band 5
50 mins

Event Summary

Event Overview

A series of 13 closed circuit races around a surprisingly testing 1 mile circuit.

Event Details

Event URN:

375305

Start Date:

Wed, 27th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Eelmore Driver Training School, Aldershot, Hants, GU11 2HL

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  William Flatau Charlotteville CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  William McFarlane Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ruby Postgate WyndyMilla Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Lorena Lopez-Catalan Newbury RC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Josie Goble Cycleworks.co.uk Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Tom Portsmouth Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jamie Series Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Isabella Escalera VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ellie Cooper Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jennifer Oliver Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Edmund Bishop VC Meudon Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Cross Oakley Pedalers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Jones NFTO Race Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Matravers Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Josie Shepherd Dorking Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Charles Page Edgware RC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Dylan Thomas VC Meudon Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniel Bone I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Robert Ormond Fast Test Racing Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Robert Thatcher Southborough & District Whls Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Scott Michaels Southampton University RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  William Lane VC Meudon Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Mitchell Webber Pedal Heaven RT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Robert McCarthy Pedal Heaven RT Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Creeggan Pedal Heaven RT Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Dante Carpenter JLT Condor Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Peter Allan Finished 2nd 3

7. Peter Allan -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Ben Simmons Team Wiggle Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Matthew Cryer Army Cycling Union Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Harrison Jones Pedal Heaven RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Elizabeth-Jane Harris Army Cycling Union Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lucy Chittenden Bonito Squadra Corse Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Rebecca Waters Performance Cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Rebecca Carter WNT Development Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Emma Clarke Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lucia Bruton Finished 4th 0

6. Lucia Bruton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Sulette Klopper Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

To be eligible for the series overall riders must participate in at least 9 rounds with best 10 placings counting towards final standings.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 27/05/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 27/05/15 – 19:05

3/4

Regional C+, Band 5
50 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 27/05/15 – 19:05
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 27/05/15 19:05 Women Only Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 27/05/15 – 19:05
Women Only, Band 5
50 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk