Pedal Heaven Eelmoor Circuit Series 2015 #4

Closed Circuit , Hants – Wednesday, 20 May 2015

Event Summary

Event Overview

A series of 13 closed circuit races around a surprisingly testing 1 mile circuit.

Event Details

Event URN:

375304

Start Date:

Wed, 20th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Eelmore Driver Training School, Aldershot, Hants, GU11 2HL

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  William Flatau Charlotteville CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Charlie Hoy Felt Racing Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Benjamin Livermore Charlotteville CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Evie Morrish Charlotteville CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Ruby Postgate WyndyMilla Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Sophie Livermore Charlotteville CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Katie Keiller Charlotteville CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alexander Uphill Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Mia Loxley North Hampshire RC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Josie Goble Cycleworks.co.uk Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Emily Morris Charlotteville CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Tom Portsmouth Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jay Allen Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ellie Cooper Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Matravers Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Amber Joseph Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Charles Page Edgware RC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Robert Taylor Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Guilford VC Meudon Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Adam Cloke Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Michael McLatchie BowlPhish Racing Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ian Loades Team Moore Fitness RC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ryan Smith Team Moore Fitness RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jake Yarranton Team Moore Fitness RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  David Page WyndyMilla Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Daniel Bone I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Creeggan Pedal Heaven RT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Dante Carpenter JLT Condor Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Robert McCarthy Pedal Heaven RT Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Ben Simmons Team Wiggle Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Warren Jesse Finished 2nd 3

7. Warren Jesse -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  William Harper Pedal Heaven RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Michael Butler Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Chris Snook Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Rebecca Waters Performance Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emma Clarke Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

To be eligible for the series overall riders must participate in at least 9 rounds with best 10 placings counting towards final standings.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 20/05/15 – 19:05

3/4

Regional C+, Band 5
50 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 20/05/15 – 19:05
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 19:05 Women Only Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 20/05/15 – 19:05
Women Only, Band 5
50 mins

Event Summary

Event Overview

A series of 13 closed circuit races around a surprisingly testing 1 mile circuit.

Event Details

Event URN:

375304

Start Date:

Wed, 20th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Eelmore Driver Training School, Aldershot, Hants, GU11 2HL

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  William Flatau Charlotteville CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Charlie Hoy Felt Racing Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Benjamin Livermore Charlotteville CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Evie Morrish Charlotteville CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Ruby Postgate WyndyMilla Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ella Beaton Portsmouth North End CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Sophie Livermore Charlotteville CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Katie Keiller Charlotteville CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alexander Uphill Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Mia Loxley North Hampshire RC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Josie Goble Cycleworks.co.uk Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Emily Morris Charlotteville CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Tom Portsmouth Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jay Allen Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ellie Cooper Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Charley Calvert Bournemouth Arrow Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alice Matravers Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Amber Joseph Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Charles Page Edgware RC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Robert Taylor Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Guilford VC Meudon Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Adam Cloke Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Michael McLatchie BowlPhish Racing Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ian Loades Team Moore Fitness RC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ryan Smith Team Moore Fitness RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jake Yarranton Team Moore Fitness RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  David Page WyndyMilla Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Daniel Bone I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Creeggan Pedal Heaven RT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Dante Carpenter JLT Condor Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Robert McCarthy Pedal Heaven RT Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Ben Simmons Team Wiggle Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Warren Jesse Finished 2nd 3

7. Warren Jesse -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  William Harper Pedal Heaven RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Michael Butler Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Chris Snook Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Rebecca Waters Performance Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emma Clarke Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

To be eligible for the series overall riders must participate in at least 9 rounds with best 10 placings counting towards final standings.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:10 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:10
Youth Only, Youth
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:20
Youth Only, Youth
15 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 18:35 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 20/05/15 – 18:35
Youth Only, Youth
20 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 20/05/15 – 19:05

3/4

Regional C+, Band 5
50 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 19:05 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 20/05/15 – 19:05
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 20/05/15 19:05 Women Only Band 5 --- 50 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£12.00)
Wed 20/05/15 – 19:05
Women Only, Band 5
50 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk