Bedgebury Forest MTB Series 2015 Event 4

MTB XC , Goudhurst – Saturday, 25 Jul 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

373585

Start Date:

Sat, 25th Jul 2015

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Bedgebury Forest, Bedgebury National Pinetum And Forest, Park Lane, Goudhurst, Kent, TN17 2SL
View map

Series:

Bedgebury Forest MTB Series 2015

Entry close date

Thu, 23rd Jul 2015

Results

Provisional Results

Under 8

1st   1 Oscar Amey                           Team Darenth

2nd  5 Max Holmes                          Team Darenth

3rd  7 Finlay Goodman       Bedgebury Boars

4th  9 Sammy Djelil                          Team Darenth

5th  2 Luke Draper                           Bedgebury Boars

6th  3 Silas Maxwell                         Bedgebury Boars

7th  8 Ilana Lord                               VC Deal                    1st Girl

8th  4 Seb Maxwell                          Bedgebury Boars

9th  6 Oliver Goodman                   Bedgebury Boars

 

Under 10

1st 15 Alfie Amey                             Team Darenth

2nd  1 Oscar Amey                           Team Darenth

3rd 17 Yani Djelil                              Team Darenth

4th  18 Piers Higginson                   Team Darenth

5th 19 Ellie Cairns                            Bedgebury Boars     1st Girl

 

Under 12

1st 25 Patrick Lear                           Bedgebury Boars

2nd 28 Mason Johnson-Stenning Team Darenth

3rd 27 Issac Chartlton                     Active

4th 29 Arthur Cairns                        Bedgebury Boars

5th 26 Marie Shaw                          Bedgebury Boars    1st Girl

 

Under 14

1st 46 Joseph Blackmore               Herne Hill Youth CC

2nd 49 Oscar Brewster                   Bedgebury Boars

3rd  48 Jack Lear                               Bedgebury Boars

4th  40 Luca Godding                      Friston Flyers

5th  44 Thomas Knowles                Team Darenth

 

Under 16

1st  54 Noah Charlton                     Bowlphish/Bontrager Racing

2nd 51 Joseph Peal                          San Fairy Ann CC

3rd 53  Nicholas Marshall-Turner

4th 55  Will Palfrey                          Bedgebury Boars

 

Junior

1st  81 Patrick Faint                        Team Darenth

 

Women

1st 61 Hana Kolarova                      Superior Rio Team

2nd 60 Natalie Foreman               Bedgebury Forest CC

 

Seniors

1st    7 Jules Birks                             VCL

2nd 10 Andrew Snowball               VCL

3rd  01 Robbie Whenman              JAK Rabbit

4th  15 Mark Field                           

5th    5  Luke Sheffield                     Bedgebury Forest CC

6th 14  Matt Hughes                      MHRCC

7th  11  Neil Lomax                          PMR Toachim House

8th  13  David Tring                        

9th    8  Liam White                         VC Deal

10th  9  Ben Swann

11th  2  Tom Denman                     Will-I-Ski

12th  6  Sam Ward                           Bedgebury Forest CC

13th  3  Charlie Snelgrove             Will-I-Ski

14th  4  Ben Ruby                             Will-I-Ski

 

Veterans

1st 32  Derek Wilson                       Bedgebury Forest CC

2nd 30 Damian Cairns                     Bedgebury Forest CC

3rd  25 Stephen Gibson                  4T+ Velo

4th  33 Mark Goodman                 Cycleaid

5th  35  Peter Bareford                   Arctic/Tacx

6th 31  Arron Harris             VC Deal

7th 24  Richard Godding                Friston Flyers

8th  22  Justin Carrick                      Pinsons Wheelmill

9th  34  Steve Blackmore                SEEDS CC

10th26  Ian Smith                            Bedgebury Forest CC

11th 27  Chris Lord                          VC Deal

12th  28  Jeremy Brown                  Bedgebury Forest CC

13th  23  Dave Wattam                  Pinsons Wheelmill

About the Event

Info for Riders

Sign on from 0930 Preride Course from 0930

The Races

Under 8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/15 10:30 Go-MTB None N/A 08 mins
Entry:
Sat 25/07/15 – 10:30
Go-MTB, None | N/A
08 mins
Under 10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/15 10:40 Go-MTB None N/A 15 mins
Entry:
Sat 25/07/15 – 10:40
Go-MTB, None | N/A
15 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/15 10:55 Go-MTB None N/A 15 mins
Entry:
Sat 25/07/15 – 10:55
Go-MTB, None | N/A
15 mins
Junior/Senior/Veteran Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/15 11:20 Non-Ranking None Elite, Expert, ... 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 25/07/15 – 11:20
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/15 11:35 Non-Ranking None Youth 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/07/15 – 11:35
Non-Ranking, None | Youth
45 mins
Juvenile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/15 11:45 Non-Ranking None Juvenile 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/07/15 – 11:45
Non-Ranking, None | Juvenile
30 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

373585

Start Date:

Sat, 25th Jul 2015

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Bedgebury Forest, Bedgebury National Pinetum And Forest, Park Lane, Goudhurst, Kent, TN17 2SL
View map

Series:

Bedgebury Forest MTB Series 2015

Entry close date

Thu, 23rd Jul 2015

Results

Provisional Results

Under 8

1st   1 Oscar Amey                           Team Darenth

2nd  5 Max Holmes                          Team Darenth

3rd  7 Finlay Goodman       Bedgebury Boars

4th  9 Sammy Djelil                          Team Darenth

5th  2 Luke Draper                           Bedgebury Boars

6th  3 Silas Maxwell                         Bedgebury Boars

7th  8 Ilana Lord                               VC Deal                    1st Girl

8th  4 Seb Maxwell                          Bedgebury Boars

9th  6 Oliver Goodman                   Bedgebury Boars

 

Under 10

1st 15 Alfie Amey                             Team Darenth

2nd  1 Oscar Amey                           Team Darenth

3rd 17 Yani Djelil                              Team Darenth

4th  18 Piers Higginson                   Team Darenth

5th 19 Ellie Cairns                            Bedgebury Boars     1st Girl

 

Under 12

1st 25 Patrick Lear                           Bedgebury Boars

2nd 28 Mason Johnson-Stenning Team Darenth

3rd 27 Issac Chartlton                     Active

4th 29 Arthur Cairns                        Bedgebury Boars

5th 26 Marie Shaw                          Bedgebury Boars    1st Girl

 

Under 14

1st 46 Joseph Blackmore               Herne Hill Youth CC

2nd 49 Oscar Brewster                   Bedgebury Boars

3rd  48 Jack Lear                               Bedgebury Boars

4th  40 Luca Godding                      Friston Flyers

5th  44 Thomas Knowles                Team Darenth

 

Under 16

1st  54 Noah Charlton                     Bowlphish/Bontrager Racing

2nd 51 Joseph Peal                          San Fairy Ann CC

3rd 53  Nicholas Marshall-Turner

4th 55  Will Palfrey                          Bedgebury Boars

 

Junior

1st  81 Patrick Faint                        Team Darenth

 

Women

1st 61 Hana Kolarova                      Superior Rio Team

2nd 60 Natalie Foreman               Bedgebury Forest CC

 

Seniors

1st    7 Jules Birks                             VCL

2nd 10 Andrew Snowball               VCL

3rd  01 Robbie Whenman              JAK Rabbit

4th  15 Mark Field                           

5th    5  Luke Sheffield                     Bedgebury Forest CC

6th 14  Matt Hughes                      MHRCC

7th  11  Neil Lomax                          PMR Toachim House

8th  13  David Tring                        

9th    8  Liam White                         VC Deal

10th  9  Ben Swann

11th  2  Tom Denman                     Will-I-Ski

12th  6  Sam Ward                           Bedgebury Forest CC

13th  3  Charlie Snelgrove             Will-I-Ski

14th  4  Ben Ruby                             Will-I-Ski

 

Veterans

1st 32  Derek Wilson                       Bedgebury Forest CC

2nd 30 Damian Cairns                     Bedgebury Forest CC

3rd  25 Stephen Gibson                  4T+ Velo

4th  33 Mark Goodman                 Cycleaid

5th  35  Peter Bareford                   Arctic/Tacx

6th 31  Arron Harris             VC Deal

7th 24  Richard Godding                Friston Flyers

8th  22  Justin Carrick                      Pinsons Wheelmill

9th  34  Steve Blackmore                SEEDS CC

10th26  Ian Smith                            Bedgebury Forest CC

11th 27  Chris Lord                          VC Deal

12th  28  Jeremy Brown                  Bedgebury Forest CC

13th  23  Dave Wattam                  Pinsons Wheelmill

About the Event

Info for Riders

Sign on from 0930 Preride Course from 0930

The Races

Under 8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/15 10:30 Go-MTB None N/A 08 mins
Entry:
Sat 25/07/15 – 10:30
Go-MTB, None | N/A
08 mins
Under 10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/15 10:40 Go-MTB None N/A 15 mins
Entry:
Sat 25/07/15 – 10:40
Go-MTB, None | N/A
15 mins
Under 12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/15 10:55 Go-MTB None N/A 15 mins
Entry:
Sat 25/07/15 – 10:55
Go-MTB, None | N/A
15 mins
Junior/Senior/Veteran Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/15 11:20 Non-Ranking None Elite, Expert, ... 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 25/07/15 – 11:20
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/15 11:35 Non-Ranking None Youth 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/07/15 – 11:35
Non-Ranking, None | Youth
45 mins
Juvenile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/07/15 11:45 Non-Ranking None Juvenile 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 25/07/15 – 11:45
Non-Ranking, None | Juvenile
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk