Willesden CC Condor Support Races

Closed Circuit , Hayes – Sunday, 03 May 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

372077

Start Date:

Sun, 3rd May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Entry close date

Thu, 30th Apr 2015

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Filippo Sbalchiero Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 11:00:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 11:00:00:000
2.  Arjan Planting Dulwich Paragon CC Finished 3rd 71:00:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 71:00:00:000
3.  Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished A 43:00:00:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A | Time: 43:00:00:000
4.  Ben Seneviratne WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 10:00:00:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 10:00:00:000
5.  Robin Basford WyndyMilla Finished 3rd 43:00:00:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 43:00:00:000
6.  Richard Pizzey Finsbury Park CC Finished 3rd 10:00:00:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 10:00:00:000
7.  James Gray VC Londres Finished 3rd 97:00:00:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 97:00:00:000
8.  Darryl Lusardi Willesden Cycling Club Finished 3rd 92:00:00:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 92:00:00:000
9.  Laurence McCall London Dynamo Finished 3rd 10:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 10:00:00:000
10.  Richard Giles PB Cycle Coaching Racing Team Finished N/A 93:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 93:00:00:000

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jacob Vaughan VC Londres Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Niamh Jones Newport Olympic Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Hannah Keating Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Mathew Gray VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Innes Harvey VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Adele Taylor Clifton CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Cormac Nisbet Willesden Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Dexter Gray Zappi's Cycling Club Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Toby Zygo Team Milton Keynes Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 11:45 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Sun 03/05/15 – 11:45

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 10:45 Youth Only Youth --- 45 mins
Sun 03/05/15 – 10:45
Youth Only, Youth
45 mins
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 10:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Sun 03/05/15 – 10:00
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 03/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 03/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 03/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 03/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 03/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 03/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 03/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 03/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 03/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

372077

Start Date:

Sun, 3rd May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Entry close date

Thu, 30th Apr 2015

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Filippo Sbalchiero Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 11:00:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 11:00:00:000
2.  Arjan Planting Dulwich Paragon CC Finished 3rd 71:00:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 71:00:00:000
3.  Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished A 43:00:00:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A | Time: 43:00:00:000
4.  Ben Seneviratne WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 10:00:00:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 10:00:00:000
5.  Robin Basford WyndyMilla Finished 3rd 43:00:00:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 43:00:00:000
6.  Richard Pizzey Finsbury Park CC Finished 3rd 10:00:00:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 10:00:00:000
7.  James Gray VC Londres Finished 3rd 97:00:00:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 97:00:00:000
8.  Darryl Lusardi Willesden Cycling Club Finished 3rd 92:00:00:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 92:00:00:000
9.  Laurence McCall London Dynamo Finished 3rd 10:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 10:00:00:000
10.  Richard Giles PB Cycle Coaching Racing Team Finished N/A 93:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 93:00:00:000

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jacob Vaughan VC Londres Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Niamh Jones Newport Olympic Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Hannah Keating Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Mathew Gray VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Innes Harvey VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Adele Taylor Clifton CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Cormac Nisbet Willesden Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Dexter Gray Zappi's Cycling Club Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Toby Zygo Team Milton Keynes Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 11:45 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Sun 03/05/15 – 11:45

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 10:45 Youth Only Youth --- 45 mins
Sun 03/05/15 – 10:45
Youth Only, Youth
45 mins
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 10:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Sun 03/05/15 – 10:00
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 03/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 03/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 03/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 03/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 03/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 03/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 03/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 03/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Sun 03/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk