Castle Combe Summer Series #7

Closed Circuit , Chippenham – Thursday, 18 Jun 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

371365

Start Date:

Thu, 18th Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Dale Appleby NFTO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Rhys Lloyd NFTO Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  James Phillips Dream Cycling Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Justin Hoy NFTO Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Tom Smith Bush Healthcare CRT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Daniel Marshall T1Diabetes.info Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Stephen Bradbury Velosure Starley Primal Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mark Perry Ride 24/7 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Trevor Smith Cotswold Veldrijden Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jason White T1Diabetes.info Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Elizabeth-Jane Harris Army Cycling Union Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Amber Joseph Palmer Park Velo RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Alexandra Jenkins Onit Cycles WRT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jo Tindley WNT Development Team Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Charmaine Porter Army Cycling Union Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Joanne Jago Performance Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Sophie-Jo Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Chanel Mason Army Cycling Union Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Georgina Panchaud Cycleworks.co.uk Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Diane Moore Ride 24/7 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Fiona Redding Bristol RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Georgia Bailey Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Louise Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Sulette Klopper Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Alexandra Stubbs Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Samuel Utting Cardiff Ajax CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ryan Baggs Westbury Wheelers Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alex Fanshawe Zappi Racing Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michael Porter Radeon-Cycology RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lee Francis Velo Club Bristol Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jamie Wilkins Procycling Magazine RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Kenneth Knight Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  George Jones Clevedon & District RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Daniel Coombe Newport Olympic Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Lewis Martin Spokes BPC Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jack Thompson Performance Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Iain Stuart Bristol RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  William Crofts Performance Cycles Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Edward Collyer Radeon-Cycology RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  James Codd Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Will Swarbrick Cheltenham & County CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lewis Gould Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Frederick Webb Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  James Silcox Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  William Matthews Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Tom Silcox Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Gabriel Chinn Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Morgan Curle Velo Club Walcot Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Lewis Turner Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Luke Rearden Velo Club Walcot Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tegan Rush Sulis Scorpions YCA Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jamie Bray Newport Olympic Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Aaron Payne Finished B 2

2. Aaron Payne -

Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Liam James-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Oliver Rowlands Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Emily Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Lauren Booth Carnac-Planet X Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Rachel O'Connell Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Bevan Smith Cardiff JIF Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Jack Webb Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jakob Hudson Finished C 0

5. Jakob Hudson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alfie King Finished 0

6. Alfie King -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Edward Leech Finished C 0

7. Edward Leech -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Tyler Smith Cotswold Veldrijden Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Harvey Lawson Ride 24/7 Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Daniel Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Peter Drabble VC Meudon Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Grace Metcalfe Chippenham & Dist Whls Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Joanna Freegard Chippenham & Dist Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harvey Smith Finished E 3

1. Harvey Smith -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Maxwell Callaghan Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 19:30 Regional C+ Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 18/06/15 – 19:30
Regional C+, Band 5
56km / 35 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 19:30 Women Only Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 18/06/15 – 19:30
Women Only, Band 5
51km / 32 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 19:30 Regional C+ Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 18/06/15 – 19:30

3/4

Regional C+, Band 5
51km / 32 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 19:00 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 18/06/15 – 19:00
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 18/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 19:00 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 18/06/15 – 19:00
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 18/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 19:00 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 18/06/15 – 19:00
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 18/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 19:00 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 18/06/15 – 19:00
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 18/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 19:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 18/06/15 – 19:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

371365

Start Date:

Thu, 18th Jun 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Dale Appleby NFTO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Rhys Lloyd NFTO Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  James Phillips Dream Cycling Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Justin Hoy NFTO Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Tom Smith Bush Healthcare CRT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Daniel Marshall T1Diabetes.info Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Stephen Bradbury Velosure Starley Primal Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mark Perry Ride 24/7 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Trevor Smith Cotswold Veldrijden Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jason White T1Diabetes.info Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Elizabeth-Jane Harris Army Cycling Union Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Amber Joseph Palmer Park Velo RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Alexandra Jenkins Onit Cycles WRT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jo Tindley WNT Development Team Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Charmaine Porter Army Cycling Union Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Joanne Jago Performance Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Sophie-Jo Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Chanel Mason Army Cycling Union Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Georgina Panchaud Cycleworks.co.uk Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Diane Moore Ride 24/7 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Fiona Redding Bristol RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Georgia Bailey Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Louise Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Sulette Klopper Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Alexandra Stubbs Ride 24/7 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Samuel Utting Cardiff Ajax CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ryan Baggs Westbury Wheelers Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alex Fanshawe Zappi Racing Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michael Porter Radeon-Cycology RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lee Francis Velo Club Bristol Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jamie Wilkins Procycling Magazine RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Kenneth Knight Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  George Jones Clevedon & District RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Daniel Coombe Newport Olympic Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Lewis Martin Spokes BPC Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jack Thompson Performance Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Iain Stuart Bristol RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  William Crofts Performance Cycles Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Edward Collyer Radeon-Cycology RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  James Codd Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Will Swarbrick Cheltenham & County CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lewis Gould Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Frederick Webb Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  James Silcox Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  William Matthews Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Tom Silcox Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Gabriel Chinn Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Morgan Curle Velo Club Walcot Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Lewis Turner Ride 24/7 Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Luke Rearden Velo Club Walcot Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tegan Rush Sulis Scorpions YCA Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jamie Bray Newport Olympic Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Aaron Payne Finished B 2

2. Aaron Payne -

Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Liam James-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Oliver Rowlands Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Freya Thatcher Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Emily Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Lauren Booth Carnac-Planet X Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Rachel O'Connell Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Bevan Smith Cardiff JIF Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Jack Webb Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jakob Hudson Finished C 0

5. Jakob Hudson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alfie King Finished 0

6. Alfie King -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Edward Leech Finished C 0

7. Edward Leech -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Tyler Smith Cotswold Veldrijden Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Harvey Lawson Ride 24/7 Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Laura Curle Velo Club Walcot Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Daniel Wylie-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Peter Drabble VC Meudon Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Grace Metcalfe Chippenham & Dist Whls Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Joanna Freegard Chippenham & Dist Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harvey Smith Finished E 3

1. Harvey Smith -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Maxwell Callaghan Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 19:30 Regional C+ Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 18/06/15 – 19:30
Regional C+, Band 5
56km / 35 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 19:30 Women Only Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 18/06/15 – 19:30
Women Only, Band 5
51km / 32 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 19:30 Regional C+ Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 18/06/15 – 19:30

3/4

Regional C+, Band 5
51km / 32 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 19:00 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 18/06/15 – 19:00
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 18/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 19:00 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 18/06/15 – 19:00
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 18/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 19:00 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 18/06/15 – 19:00
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 18/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 19:00 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 18/06/15 – 19:00
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 18/06/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/06/15 19:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 18/06/15 – 19:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk