York Cycleworks Spring Circuit Race 4

Closed Circuit , York – Saturday, 16 May 2015

Event Summary

Event Overview

A series of 4 race days at the York Sport Circuit during April and May, with races for all categories. Cafe and changing facilities available in the main Sports Centre. Cash prizes for Top 5 finishers in each race.

Our fourth and third category races are expected to be popular, so please don't risk waiting for 'Entry on the Line'. If you are entered in one of these races, but achieve promotion to a higher category, you'll be moved into the appropriate race.

If total entries reach 100 across all races, we'll have the following spot prizes for showing up: Women's Race: highest season points. 3rds: highest placing in Yorkshire Region 3rd's. E/1/2/3: highest placing in York Region 2nd's. Ties breaks: organisers decision is final.

Event Details

Event URN:

371070

Start Date:

Sat, 16th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

York Sport Cycle Circuit, York Sports Village, Lakeside Way, York, North Yorkshire, YO10 5FG

View map

Entry close date

Fri, 15th May 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Alex Luhrs Brother NRG Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jack Rees Brother NRG Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Robert Scott PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Webster Loughborough Students CC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ryan Davis SportGrub Cycling Team Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Thomas Timothy Brother NRG Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Alex Jones VCUK Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Ben Hetherington Brother NRG Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Calum Lawson Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Tim James Bourne Whls CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Harris Featherstone RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Liam Gilpin NFTO Race Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  David Morris Harrogate Nova CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Richard Lister Ellmore Factory Racing Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Pete Roebuck Scarborough Race Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Victoria Hood Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sam Burman WNT Development Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Hannah Mathers Albarosa Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jane Roberts VC Lincoln Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Elizabeth Denby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Gabrielle Duckworth Lune Racing Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Helen Goldthorpe Otley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Emma Steer Albarosa Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Ruth Norman Finished 0

9. Ruth Norman -

Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Cavan Walker Clifton CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  James Harris Featherstone RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Liam Gilpin NFTO Race Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lee Cairns Team Swift Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  jonathan Farnaby Ingear Coaching Biemme Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Xavier Scott Bolsover & District Cycling Cl... Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tim James Bourne Whls CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jake Whitwam 3RT Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Angus Mathers Army Cycling Union Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Chris Taylor Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Matthew Kellett 3RT Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Colin Williams HD Revolutions (HDR) Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Danny Winfield Knottingley Velo Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Potts Sheffrec CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Steve Colloby CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Joseph Burton Cycle Supreme Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ian Garbett Barnsley RC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Paul Appleton Upton CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  James Trevor Hull Thursday RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Rich Cutsforth Velo Club Beverley Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Dobbing Stockton Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Cavan Walker Clifton CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Taylor PH-MAS Cycling Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ash Coning Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Harry Streeton Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joe Wilson Brother NRG Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Guy Drabble Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Wood Geared Up & CN Cycles RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Don't forget to read the 'About' page! Please park in the sports centre car park, not at the circuit entrance and don't warm up on the bus lanes. Changing facilities and cafe available in the YorkSport centre. Sign on will close 10 minutes before each race.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 15:40 National B Band 3 --- 40 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£14.00)
Sat 16/05/15 – 15:40
National B, Band 3
40 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 12:30 Women Only Band 5 --- 40 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£14.00)
Sat 16/05/15 – 12:30
Women Only, Band 5
40 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 14:50 Regional B Band 5 --- 40 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£14.00)
Sat 16/05/15 – 14:50

3/4

Regional B, Band 5
40 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 14:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£14.00)
Sat 16/05/15 – 14:00
Regional C+, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 13:20 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Sat 16/05/15 – 13:20
Youth Only, Youth
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 16/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 16/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

A series of 4 race days at the York Sport Circuit during April and May, with races for all categories. Cafe and changing facilities available in the main Sports Centre. Cash prizes for Top 5 finishers in each race.

Our fourth and third category races are expected to be popular, so please don't risk waiting for 'Entry on the Line'. If you are entered in one of these races, but achieve promotion to a higher category, you'll be moved into the appropriate race.

If total entries reach 100 across all races, we'll have the following spot prizes for showing up: Women's Race: highest season points. 3rds: highest placing in Yorkshire Region 3rd's. E/1/2/3: highest placing in York Region 2nd's. Ties breaks: organisers decision is final.

Event Details

Event URN:

371070

Start Date:

Sat, 16th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

York Sport Cycle Circuit, York Sports Village, Lakeside Way, York, North Yorkshire, YO10 5FG

View map

Entry close date

Fri, 15th May 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Alex Luhrs Brother NRG Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jack Rees Brother NRG Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Robert Scott PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Webster Loughborough Students CC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ryan Davis SportGrub Cycling Team Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Thomas Timothy Brother NRG Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Alex Jones VCUK Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Ben Hetherington Brother NRG Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Calum Lawson Andy Moore Autocentres Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Tim James Bourne Whls CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Harris Featherstone RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Liam Gilpin NFTO Race Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  David Morris Harrogate Nova CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Richard Lister Ellmore Factory Racing Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Pete Roebuck Scarborough Race Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Victoria Hood Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sam Burman WNT Development Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Hannah Mathers Albarosa Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jane Roberts VC Lincoln Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Elizabeth Denby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Gabrielle Duckworth Lune Racing Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Helen Goldthorpe Otley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Emma Steer Albarosa Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Ruth Norman Finished 0

9. Ruth Norman -

Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Cavan Walker Clifton CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  James Harris Featherstone RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Liam Gilpin NFTO Race Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lee Cairns Team Swift Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  jonathan Farnaby Ingear Coaching Biemme Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Xavier Scott Bolsover & District Cycling Cl... Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tim James Bourne Whls CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jake Whitwam 3RT Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Angus Mathers Army Cycling Union Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Chris Taylor Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Matthew Kellett 3RT Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Colin Williams HD Revolutions (HDR) Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Danny Winfield Knottingley Velo Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Potts Sheffrec CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Steve Colloby CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Joseph Burton Cycle Supreme Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ian Garbett Barnsley RC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Paul Appleton Upton CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  James Trevor Hull Thursday RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Rich Cutsforth Velo Club Beverley Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Dobbing Stockton Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Cavan Walker Clifton CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Taylor PH-MAS Cycling Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ash Coning Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Harry Streeton Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joe Wilson Brother NRG Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Guy Drabble Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Wood Geared Up & CN Cycles RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Don't forget to read the 'About' page! Please park in the sports centre car park, not at the circuit entrance and don't warm up on the bus lanes. Changing facilities and cafe available in the YorkSport centre. Sign on will close 10 minutes before each race.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 15:40 National B Band 3 --- 40 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£14.00)
Sat 16/05/15 – 15:40
National B, Band 3
40 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 12:30 Women Only Band 5 --- 40 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£14.00)
Sat 16/05/15 – 12:30
Women Only, Band 5
40 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 14:50 Regional B Band 5 --- 40 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£14.00)
Sat 16/05/15 – 14:50

3/4

Regional B, Band 5
40 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 14:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£14.00)
Sat 16/05/15 – 14:00
Regional C+, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 13:20 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Sat 16/05/15 – 13:20
Youth Only, Youth
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 16/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 16/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk