Tameside Cycling Development Group League: Round 2

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Tuesday, 21 Apr 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

370875

Start Date:

Tue, 21st Apr 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 19th Apr 2015

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Chris Southworth Leigh Premier RC Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Mark Hammersley Team Wheelguru Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Daniel Webb Team Cystic Fibrosis Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Daniel Worrall Mossley CRT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  William Lewis High Peak Cycles RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ryan McGillick Summit Cycling Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ben Whitehead East Lancashire RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Alistair Rees Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Andrew Webster Bikehaus by Ridley Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Rob Wilkinson Finished 3rd 0

12. Rob Wilkinson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Ryan Ellis Albarosa Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Archie Stewart Mossley CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Sam Travis Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  David Grindley North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Cameron Glover Finished 0

17. Cameron Glover -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Matt Hacker North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Joe Williams PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Matthew Cosgrove Polocini Test Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Calum Gillespie Cycleworks.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Jack Stanton-Warren Clay Cross Road Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Phil Guest Finished 3rd 0

24. Phil Guest -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Thomas Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Gregory Carr Macclesfield Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  James Farrington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Gareth Clarke University Of Manchester CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jason Dobson Manchester Wheelers Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Christopher Green East Lancashire RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Kevin McNeill Manchester Wheelers Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas McRoyall North Cheshire Clarion Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Chris Taylor VELO CLUB UK Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Daniel Thut Mono CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Peter Armstrong Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Scott Tams Manchester Wheelers Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Glen Hale Holmfirth Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alan Gibworth Manchester Wheelers Club Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  David Shaw PH-MAS Cycling Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Matthew Higgins Manchester Wheelers Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ben Grindrod Cyclesport International RT Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Neil Wood Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  James Little Holmfirth Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Jonathan Longworth Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Nick Grogan Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Sam Ling Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Greg Vallance Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Adam Kennerley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Daniel Hulmes Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Simon Pymm Holmfirth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Harvey Salt Finished 4th 0

18. Harvey Salt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Karl McLelland Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Andrew Farley Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Jim Dowell Mossley CRT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Matthew Riddiough Boylan Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Owen Morris Holmfirth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Nathan Gee Allterain RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Louis O'Hara Eastlands Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Euan Cameron East Bradford CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Harrison Cooper-Oldroyd 3RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  James Farrington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Dom Whitfield Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Jack Smith Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlotte Collier Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Charlie Craig SCOTT Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Tristan Pilling Middleton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  George Spencer Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Joe Burns Finished 0

8. Joe Burns -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Cameron Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Louis Cook Holmfirth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Finlay Cooper-Oldroyd Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Millie Yates Holmfirth Cycling Club Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Kyle Braun Mossley CRT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Zack Harrop Mossley CRT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Iestyn Keir Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  William Longden Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Anan Lisiecki Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Jack Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Emma Jeffers Mid Lancs BMX Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  James Donaldson Mossley CRT Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Beeden Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Oliver Hone Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Megan Rees Holmfirth Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Grace Longden Matlock CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

ALL riders must register with the League before entering any races, this can be done through British Cycling. Senior registration: £10. Youth/Junior registration: £5 Race entry is available in advance and on the day. Online cost is £10, on the day will cost £15. Youth racing remains entry on the day only at £1 for U10 & U8, £5 for U16, U14 & U12. For more information please visit the Tameside Cycling Development website or the Facebook group Tameside Circuit.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 21/04/15 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 20:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 21/04/15 – 20:30
Regional C+, Band 5
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16/U14/U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 18:45 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 21/04/15 – 18:45
Youth Only, Youth
20 mins
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 18:30 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 21/04/15 – 18:30
Youth Only, Youth
10 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

370875

Start Date:

Tue, 21st Apr 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 19th Apr 2015

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Chris Southworth Leigh Premier RC Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Mark Hammersley Team Wheelguru Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Daniel Webb Team Cystic Fibrosis Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Daniel Worrall Mossley CRT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  William Lewis High Peak Cycles RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ryan McGillick Summit Cycling Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ben Whitehead East Lancashire RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Alistair Rees Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Andrew Webster Bikehaus by Ridley Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Rob Wilkinson Finished 3rd 0

12. Rob Wilkinson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Ryan Ellis Albarosa Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Archie Stewart Mossley CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Sam Travis Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  David Grindley North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Cameron Glover Finished 0

17. Cameron Glover -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Matt Hacker North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Joe Williams PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Matthew Cosgrove Polocini Test Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Calum Gillespie Cycleworks.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Jack Stanton-Warren Clay Cross Road Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Phil Guest Finished 3rd 0

24. Phil Guest -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Thomas Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Gregory Carr Macclesfield Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  James Farrington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Gareth Clarke University Of Manchester CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jason Dobson Manchester Wheelers Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Christopher Green East Lancashire RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Kevin McNeill Manchester Wheelers Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas McRoyall North Cheshire Clarion Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Chris Taylor VELO CLUB UK Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Daniel Thut Mono CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Peter Armstrong Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Scott Tams Manchester Wheelers Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Glen Hale Holmfirth Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alan Gibworth Manchester Wheelers Club Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  David Shaw PH-MAS Cycling Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Matthew Higgins Manchester Wheelers Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ben Grindrod Cyclesport International RT Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Neil Wood Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  James Little Holmfirth Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Jonathan Longworth Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Nick Grogan Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Sam Ling Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Greg Vallance Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Adam Kennerley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Daniel Hulmes Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Simon Pymm Holmfirth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Harvey Salt Finished 4th 0

18. Harvey Salt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Karl McLelland Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Andrew Farley Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Jim Dowell Mossley CRT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Matthew Riddiough Boylan Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Owen Morris Holmfirth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Nathan Gee Allterain RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Louis O'Hara Eastlands Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Euan Cameron East Bradford CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Harrison Cooper-Oldroyd 3RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  James Farrington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Dom Whitfield Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Jack Smith Sportcity Velo Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ellie Russell Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlotte Collier Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Charlie Craig SCOTT Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Tristan Pilling Middleton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  George Spencer Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Joe Burns Finished 0

8. Joe Burns -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Cameron Bates Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Louis Cook Holmfirth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Finlay Cooper-Oldroyd Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Millie Yates Holmfirth Cycling Club Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Kyle Braun Mossley CRT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Zack Harrop Mossley CRT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Iestyn Keir Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  William Longden Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Anan Lisiecki Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Jack Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Emma Jeffers Mid Lancs BMX Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  James Donaldson Mossley CRT Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Beeden Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Oliver Hone Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Megan Rees Holmfirth Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Grace Longden Matlock CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

ALL riders must register with the League before entering any races, this can be done through British Cycling. Senior registration: £10. Youth/Junior registration: £5 Race entry is available in advance and on the day. Online cost is £10, on the day will cost £15. Youth racing remains entry on the day only at £1 for U10 & U8, £5 for U16, U14 & U12. For more information please visit the Tameside Cycling Development website or the Facebook group Tameside Circuit.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 21/04/15 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 20:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 21/04/15 – 20:30
Regional C+, Band 5
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 21/04/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U16/U14/U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 18:45 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 21/04/15 – 18:45
Youth Only, Youth
20 mins
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/04/15 18:30 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 21/04/15 – 18:30
Youth Only, Youth
10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk