Lee Valley Youth Series 6

Closed Circuit , Ilford – Saturday, 30 May 2015

Event Summary

Event Overview

Series runs throughout the year

Event Details

Event URN:

368810

Start Date:

Sat, 30th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Results

Confirmed Results

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ryan Jackson Becontree Whls CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  James Morrison Colchester Rovers CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
--- Jamie Babbs Chelmer CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Phoebe Birch Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  William Bancroft VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Max Capamagian Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Elias Gathercole Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Brody Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Olyfer Frost Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Nathaniel Marsh Maldon & District CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Bobby Babbs Chelmer CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  William Morrison Colchester Rovers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Finnbar Stockley Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ella Baker Team Darenth Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Rosie Dias Finished C 2

2. Rosie Dias -

Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Natalie Bloomer VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Mina Wilson Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Billy Gilbey VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Sammy Gage Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  James Marsland Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Rudy Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Charlie Martin Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  George Gill Chelmer CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Joe Scholar Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Samuel Ratcliff Finished 0

14. Samuel Ratcliff -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Jack Hunt Finished 0

15. Jack Hunt -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Imogen Chastell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Ellie-Mae Pledger Colchester Rovers CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Dene Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Fred Gill Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Ewan McNicol Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Nathan Gibson St Ives CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Milo Chapman Cambridge Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Callum Pike Mullins Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Franklin Van der pool Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Kai Watts Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Owain Barton St Ives CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Oliver Davey-Smith Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Luoi Mccleod Did not finish 0

26. Luoi Mccleod -

Points: 0 | Status: Did not finish

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Millie Gage Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Holly Hoy St Ives CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Anna Carter Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Isabella Torrie Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Stella Russell Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Abigail Coles Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Timothy Torrie Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Cyrus Hung Whitgift School Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Edmund Bishop VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Cameron Hurst Colchester Rovers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Nathan Blackmore Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Theo Modell Team Corley Cycles Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Travis Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Ben Twomey Did not finish 0

15. Ben Twomey -

Points: 0 | Status: Did not finish

About the Event

The Races

U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 30/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 09:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£7.00)
Sat 30/05/15 – 09:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 30/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 09:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£7.00)
Sat 30/05/15 – 09:20
Youth Only, Youth
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 30/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 09:45 Youth Only Youth --- 8km / 5 miles
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£7.00)
Sat 30/05/15 – 09:45
Youth Only, Youth
8km / 5 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 30/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 10:10 Youth Only Youth --- 8 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Sat 30/05/15 – 10:10
Youth Only, Youth
8 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 10:45 Youth Only Youth --- 8 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Sat 30/05/15 – 10:45
Youth Only, Youth
8 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 11:15 Youth Only Youth --- 12 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Sat 30/05/15 – 11:15
Youth Only, Youth
12 laps

Event Summary

Event Overview

Series runs throughout the year

Event Details

Event URN:

368810

Start Date:

Sat, 30th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Results

Confirmed Results

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ryan Jackson Becontree Whls CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  James Morrison Colchester Rovers CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
--- Jamie Babbs Chelmer CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Phoebe Birch Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  William Bancroft VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Max Capamagian Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Elias Gathercole Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Brody Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Olyfer Frost Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Nathaniel Marsh Maldon & District CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Bobby Babbs Chelmer CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  William Morrison Colchester Rovers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Finnbar Stockley Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ella Baker Team Darenth Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Rosie Dias Finished C 2

2. Rosie Dias -

Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Natalie Bloomer VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Mina Wilson Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Billy Gilbey VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Sammy Gage Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  James Marsland Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Rudy Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Charlie Martin Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  George Gill Chelmer CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Joe Scholar Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Samuel Ratcliff Finished 0

14. Samuel Ratcliff -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Jack Hunt Finished 0

15. Jack Hunt -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Imogen Chastell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Ellie-Mae Pledger Colchester Rovers CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Dene Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Fred Gill Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Ewan McNicol Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Nathan Gibson St Ives CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Milo Chapman Cambridge Junior Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Callum Pike Mullins Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Franklin Van der pool Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Kai Watts Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Owain Barton St Ives CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Oliver Davey-Smith Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Luoi Mccleod Did not finish 0

26. Luoi Mccleod -

Points: 0 | Status: Did not finish

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Millie Gage Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Holly Hoy St Ives CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Anna Carter Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Isabella Torrie Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Stella Russell Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Abigail Coles Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Timothy Torrie Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Kieran Jarvis St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Cyrus Hung Whitgift School Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Edmund Bishop VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Cameron Hurst Colchester Rovers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Nathan Blackmore Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Theo Modell Team Corley Cycles Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Travis Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Ben Twomey Did not finish 0

15. Ben Twomey -

Points: 0 | Status: Did not finish

About the Event

The Races

U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 30/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 09:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£7.00)
Sat 30/05/15 – 09:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 30/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 09:20 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£7.00)
Sat 30/05/15 – 09:20
Youth Only, Youth
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 30/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 09:45 Youth Only Youth --- 8km / 5 miles
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£7.00)
Sat 30/05/15 – 09:45
Youth Only, Youth
8km / 5 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 30/05/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 10:10 Youth Only Youth --- 8 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Sat 30/05/15 – 10:10
Youth Only, Youth
8 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 10:45 Youth Only Youth --- 8 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Sat 30/05/15 – 10:45
Youth Only, Youth
8 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/05/15 11:15 Youth Only Youth --- 12 laps
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Sat 30/05/15 – 11:15
Youth Only, Youth
12 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk