Milton Keynes Bowl Spring Circuit Series: Race 4 (Team Milton Keynes)

Closed Circuit , Milton Keynes – Saturday, 28 Mar 2015

Event Summary

Event Overview

Adult and Youth Spring Circuit races.

Run as part of a series of 4 races every weekend in March.

Test out how the base build has gone this winter!

Event Details

Event URN:

367167

Start Date:

Sat, 28th Mar 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Series:

MK Bowl March Circuit Series

Entry close date

Tue, 24th Mar 2015

Results

Confirmed Results

4th Cats only (Race is Full)

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cats only (Race is Full) - Results
1.  William Cowen Jackpot Racing Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jack Steel-Jessop CC Luton Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ed Porteus Bonito Squadra Corse Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Graham Knight Team Milton Keynes Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Oliver Laverack Greenwheel Cycles Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Luke Seal Team Zenith Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  John Sellars London Phoenix CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Daniel Bradley Cowley Road Condors Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  David Allan LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Christy Tabrett 700CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Rory Munn Dyson Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Matthew Rayner Maidenhead and District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Matt Meek Cambridge University CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Ross Searle Spirit Tifosi Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Kyle Chesterman St Neots CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Josh Beckett High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Jeff Huot Greenwheel Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  David Clow Peterborough Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Sam Walding Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Michael Layland Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Billy Leason Banbury Star CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Sam Perfect High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Graham Atkins Welland Valley CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Kyle Bateman Swallowfield Velo Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Richard Brain Banbury Star CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Ivan Carr VC Norwich Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Paul Cope High Wycombe Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Colin Cripps Bonito Squadra Corse Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Jon Dunckley 45 Road Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- David Harrison Cambridge CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Gavin James Icknield Road Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Tony Jones Team Milton Keynes Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- David Loveman Verulam CC Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Jordan Mackie Team Milton Keynes Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Angus Mathers Army Cycling Union Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- David Olney Bedfordshire Road Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Freddie Paling Club Corley Cycles Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Panos Parpas Dulwich Paragon CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Michael Pattinson Bonito Squadra Corse Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Andrew Ruane Cowley Road Condors Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Joshua Vinden Team Milton Keynes Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Adam Whitfield OT Cycling Club Abingdon Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Charlie Wright VC Norwich Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Kieron Yorke Rugby Velo Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Laura Clode VC St Raphael Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Madeline Verdegaal Boston Whls CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michelle Sellars London Phoenix CC Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Elizabeth Shirley Team Milton Keynes Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lydia Brookes GS Henley Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jennifer Lake Squadra Donne Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Claire Fisk Welwyn Wheelers CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Natalie Brooks Bedfordshire Road Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Rebecca Layland St Neots CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Charlotte Redden 45 Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Rebecca Richards Newark Castle CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Katie Edwards Bedfordshire Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Lauren White Loughborough Students CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Linette MacArthur Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Christine Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Lesley Berry Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Ruth Gray Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Lucie Gallen Team Milton Keynes Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
0.  Cara Brooks 45 Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Michelle Forster London Phoenix CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Michaela Hippey Team Milton Keynes Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Sophie Lankford WNT Development Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Paul Elcock GS Henley Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Oliver Barbieri Spirit Tifosi Racing Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Martin Ruepp Strada-Sport Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sean Dines CC Luton Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Webster Loughborough Students CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ian Cooper Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Freddy Pett Team VO2 Bikes Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Josh Housley Beeston RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Aaron McCaffrey Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Barry Connolly Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Neil Murphy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Dan Tamplin High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Tim Allen Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  David Kingsbury High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Aleck Hornshaw Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Andrew Lowe Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Bryan Moore JCA-Equipe Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Will Houghton Hillingdon Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Nick Adkins Spirit Tifosi Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Robert Taylor High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Matthew Exley Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Andrew Cross Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Matthew Ullmer Cotswold Cycles-TREK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Edward Watkiss Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Max Sahota St Ives CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Cameron Foster Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Scott Holmes Hillingdon Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Isaac Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Jamie Scott Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Alex Anderson Neon-Velo Cycling Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
0.  Mark Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Corey Ashley Beeston RC Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Tony Ball Team Swift Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Oliver W Bates Rhino Racing Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Ian Baynes TMG Horizon Cycling Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Justin Belcher Banbury Star CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
0.  Oliver Blagden High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Daniel Bloy VeloVelocity/Risbygate Solicit... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Mark Booth Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Mike Broadbent Bicester Millennium CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Louis Carter Team Corley Cycles Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
0.  Henry Catchpole Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Dylan Churchill Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Andrew Colsell Peckham Challengers BMX Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  David Course Bedfordshire Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Joshua Curtis Berkhamsted Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
0.  Andy Davies High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Bryn Davies Oxford University Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Ben De Wet Oxford University Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
0.  Tim Edwins JCA-Equipe Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Mark Ellis Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Patrick Hayes London Phoenix CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Richard Hill Team Milton Keynes Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
0.  Gregory Holmes Hillingdon Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Ross Horn Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
0.  Gavin Howell Bicester Millennium CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- David Jakeman St Ives CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
0.  Ben Keeley Team VO2 Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Toby Maloy Team Milton Keynes Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
0.  Chris Manko Spirit Tifosi Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Andrew Marriott Spirit Tifosi Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
0.  Sam Martin Windmill Wheels Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Paul McEntee Brivelo Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
0.  Darren Milligan OT Cycling Club Abingdon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Gavin Mitchell Twickenham CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Stephen Morrell High Wycombe Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Mark Sharratt OT Cycling Club Abingdon Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
0.  Daniel Storey Boston Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
0.  Trevor Thomas Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Wayne Tunnah Greenwheel Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
0.  Alexander Woods Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Cameron Woolsey Spirit Tifosi Racing Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  James Armstrong VC Lincoln Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alfie Franks Zappi Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Liam Davies Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Jamie Lloyd Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Gabriel Blythe OT Cycling Club Abingdon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Adam Botteley Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  David Norman Fenland Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Evan Carter Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Giles Clark Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Charlie Smith Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Luke Tranter Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Reece Pollen Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Finn Mulleague Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Elliot Haigh Team Milton Keynes Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Thomas King Welwyn Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- William Matthews Ride 24/7 Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Cameron McLaren Zappi Racing Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
0.  Harry Newton Icknield Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- William Raymond Welwyn Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Adam Robertson Verulam CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Harry Rose Zappi Racing Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
0.  Joshua Ustaran-Anderegg Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  April Tacey Leicestershire Road Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Kathryn Anderson Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Sophie Holmes Team Terminator Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jamie Dene Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Nick Day Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Noah Tresham Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Cameron Neilson Fenland Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Aran Martin Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Felix Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
0.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Mia Purnell Fenland Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Alice Standish VC Lincoln Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Owen Lightfoot Rutland Rouleur Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Billy Gilbey VC Londres Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Harrison Tacey Leicestershire Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Pierre Botha Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Alex Pickering Finished 0

9. Alex Pickering -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Louis Buttrick Finished 0

10. Louis Buttrick -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Alexander Armstrong VC Lincoln Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
Joseph Walton Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Rosie Dias Finished C 0

4. Rosie Dias -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Molli Keenor Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Henry Peet Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Thomas Smith Boston Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Oscar Martin Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ethan McCloy Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Alfie Humphreys Edgware RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Jenson Buttrick Finished 0

10. Jenson Buttrick -

Points: 0 | Status: Finished
--- Arlo Carey Palmer Park Velo RT Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Edward Johnson Team Milton Keynes Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Calum Moir Barking & Dagenham CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
--- Greta Carey Palmer Park Velo RT Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Connor MacArthur Team Milton Keynes Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Jacob Hepton Walkern Revolution Cycling Clu... Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Toby Zygo Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Fraser MacArthur Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Tristan Hargreaves Team Milton Keynes Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Elise Hawkins Palmer Park Velo RT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Entry is on a first come first served basis. The Cat 4 race has reached the race limit. Please email if you wish to join the reserve list.

The Races

4th Cats only (Race is Full) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 09:30 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 28/03/15 – 09:30
Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 11:00 Women Only Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 28/03/15 – 11:00
Women Only, Band 4
40km / 25 miles
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 12:30 Regional A Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 28/03/15 – 12:30

2/3

Regional A, Band 4
40km / 25 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 14:00 Youth Only Youth --- 23km / 14 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 28/03/15 – 14:00
Youth Only, Youth
23km / 14 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 14:50 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 28/03/15 – 14:50
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 14:50 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 28/03/15 – 14:50
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 28/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 15:25 Youth Only Youth --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 28/03/15 – 15:25
Youth Only, Youth
9km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 28/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 15:45 Youth Only Youth --- 6km / 4 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 28/03/15 – 15:45
Youth Only, Youth
6km / 4 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 28/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 16:00 Youth Only Youth --- 6km / 4 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 28/03/15 – 16:00
Youth Only, Youth
6km / 4 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 28/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

Adult and Youth Spring Circuit races.

Run as part of a series of 4 races every weekend in March.

Test out how the base build has gone this winter!

Event Details

Event URN:

367167

Start Date:

Sat, 28th Mar 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Series:

MK Bowl March Circuit Series

Entry close date

Tue, 24th Mar 2015

Results

Confirmed Results

4th Cats only (Race is Full)

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cats only (Race is Full) - Results
1.  William Cowen Jackpot Racing Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jack Steel-Jessop CC Luton Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ed Porteus Bonito Squadra Corse Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Graham Knight Team Milton Keynes Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Oliver Laverack Greenwheel Cycles Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Luke Seal Team Zenith Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  John Sellars London Phoenix CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Daniel Bradley Cowley Road Condors Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  David Allan LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Christy Tabrett 700CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Rory Munn Dyson Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Matthew Rayner Maidenhead and District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Matt Meek Cambridge University CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Ross Searle Spirit Tifosi Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Kyle Chesterman St Neots CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Josh Beckett High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Jeff Huot Greenwheel Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  David Clow Peterborough Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Sam Walding Leicester Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Michael Layland Southampton University RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Billy Leason Banbury Star CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Sam Perfect High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Graham Atkins Welland Valley CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Kyle Bateman Swallowfield Velo Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Richard Brain Banbury Star CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Ivan Carr VC Norwich Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Paul Cope High Wycombe Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Colin Cripps Bonito Squadra Corse Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Jon Dunckley 45 Road Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- David Harrison Cambridge CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Gavin James Icknield Road Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Tony Jones Team Milton Keynes Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- David Loveman Verulam CC Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Jordan Mackie Team Milton Keynes Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Angus Mathers Army Cycling Union Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- David Olney Bedfordshire Road Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Freddie Paling Club Corley Cycles Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Panos Parpas Dulwich Paragon CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Michael Pattinson Bonito Squadra Corse Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Andrew Ruane Cowley Road Condors Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Joshua Vinden Team Milton Keynes Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Adam Whitfield OT Cycling Club Abingdon Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Charlie Wright VC Norwich Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Kieron Yorke Rugby Velo Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Laura Clode VC St Raphael Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Madeline Verdegaal Boston Whls CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michelle Sellars London Phoenix CC Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Elizabeth Shirley Team Milton Keynes Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lydia Brookes GS Henley Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jennifer Lake Squadra Donne Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Claire Fisk Welwyn Wheelers CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Natalie Brooks Bedfordshire Road Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Rebecca Layland St Neots CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Charlotte Redden 45 Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Rebecca Richards Newark Castle CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Katie Edwards Bedfordshire Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Lauren White Loughborough Students CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Linette MacArthur Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Christine Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Lesley Berry Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Ruth Gray Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Lucie Gallen Team Milton Keynes Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
0.  Cara Brooks 45 Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Michelle Forster London Phoenix CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Michaela Hippey Team Milton Keynes Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Sophie Lankford WNT Development Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Paul Elcock GS Henley Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Oliver Barbieri Spirit Tifosi Racing Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Martin Ruepp Strada-Sport Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sean Dines CC Luton Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Webster Loughborough Students CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ian Cooper Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Freddy Pett Team VO2 Bikes Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Josh Housley Beeston RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Aaron McCaffrey Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Barry Connolly Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Neil Murphy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Dan Tamplin High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Tim Allen Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  David Kingsbury High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Aleck Hornshaw Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Andrew Lowe Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Bryan Moore JCA-Equipe Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Will Houghton Hillingdon Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Nick Adkins Spirit Tifosi Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Robert Taylor High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Matthew Exley Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Andrew Cross Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Matthew Ullmer Cotswold Cycles-TREK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Edward Watkiss Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Max Sahota St Ives CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Cameron Foster Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Scott Holmes Hillingdon Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Isaac Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Jamie Scott Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Alex Anderson Neon-Velo Cycling Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
0.  Mark Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Corey Ashley Beeston RC Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Tony Ball Team Swift Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Oliver W Bates Rhino Racing Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Ian Baynes TMG Horizon Cycling Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Justin Belcher Banbury Star CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
0.  Oliver Blagden High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Daniel Bloy VeloVelocity/Risbygate Solicit... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Mark Booth Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Mike Broadbent Bicester Millennium CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Louis Carter Team Corley Cycles Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
0.  Henry Catchpole Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Dylan Churchill Brother NRG Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Andrew Colsell Peckham Challengers BMX Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  David Course Bedfordshire Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Joshua Curtis Berkhamsted Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
0.  Andy Davies High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Bryn Davies Oxford University Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Ben De Wet Oxford University Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
0.  Tim Edwins JCA-Equipe Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Mark Ellis Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Patrick Hayes London Phoenix CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Richard Hill Team Milton Keynes Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
0.  Gregory Holmes Hillingdon Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Ross Horn Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
0.  Gavin Howell Bicester Millennium CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- David Jakeman St Ives CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
0.  Ben Keeley Team VO2 Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Toby Maloy Team Milton Keynes Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
0.  Chris Manko Spirit Tifosi Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Andrew Marriott Spirit Tifosi Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
0.  Sam Martin Windmill Wheels Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Paul McEntee Brivelo Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
0.  Darren Milligan OT Cycling Club Abingdon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Gavin Mitchell Twickenham CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Stephen Morrell High Wycombe Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Mark Sharratt OT Cycling Club Abingdon Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
0.  Daniel Storey Boston Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
0.  Trevor Thomas Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Wayne Tunnah Greenwheel Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
0.  Alexander Woods Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Cameron Woolsey Spirit Tifosi Racing Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jake Stewart Solihull CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  James Armstrong VC Lincoln Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alfie Franks Zappi Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Liam Davies Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Jamie Lloyd Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Gabriel Blythe OT Cycling Club Abingdon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Adam Botteley Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  David Norman Fenland Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Evan Carter Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Giles Clark Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Charlie Smith Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Luke Tranter Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Reece Pollen Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Finn Mulleague Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Elliot Haigh Team Milton Keynes Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Thomas King Welwyn Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- William Matthews Ride 24/7 Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Cameron McLaren Zappi Racing Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
0.  Harry Newton Icknield Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- William Raymond Welwyn Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Adam Robertson Verulam CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Harry Rose Zappi Racing Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
0.  Joshua Ustaran-Anderegg Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  April Tacey Leicestershire Road Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Kathryn Anderson Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Sophie Holmes Team Terminator Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jamie Dene Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Nick Day Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Noah Tresham Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Cameron Neilson Fenland Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Aran Martin Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Felix Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
0.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Alderney Baker Team Milton Keynes Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Mia Purnell Fenland Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Alice Standish VC Lincoln Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Owen Lightfoot Rutland Rouleur Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Billy Gilbey VC Londres Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Harrison Tacey Leicestershire Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Pierre Botha Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Alex Pickering Finished 0

9. Alex Pickering -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Louis Buttrick Finished 0

10. Louis Buttrick -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Alexander Armstrong VC Lincoln Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
Joseph Walton Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Rosie Dias Finished C 0

4. Rosie Dias -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Molli Keenor Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Henry Peet Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Thomas Smith Boston Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Oscar Martin Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ethan McCloy Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Alfie Humphreys Edgware RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Jenson Buttrick Finished 0

10. Jenson Buttrick -

Points: 0 | Status: Finished
--- Arlo Carey Palmer Park Velo RT Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Edward Johnson Team Milton Keynes Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Calum Moir Barking & Dagenham CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
--- Greta Carey Palmer Park Velo RT Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Connor MacArthur Team Milton Keynes Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Jacob Hepton Walkern Revolution Cycling Clu... Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Evander Wishart Fenland Clarion CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Toby Zygo Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Fraser MacArthur Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Tristan Hargreaves Team Milton Keynes Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Elise Hawkins Palmer Park Velo RT Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Entry is on a first come first served basis. The Cat 4 race has reached the race limit. Please email if you wish to join the reserve list.

The Races

4th Cats only (Race is Full) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 09:30 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 28/03/15 – 09:30
Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 11:00 Women Only Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 28/03/15 – 11:00
Women Only, Band 4
40km / 25 miles
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 12:30 Regional A Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 28/03/15 – 12:30

2/3

Regional A, Band 4
40km / 25 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 14:00 Youth Only Youth --- 23km / 14 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 28/03/15 – 14:00
Youth Only, Youth
23km / 14 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 14:50 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 28/03/15 – 14:50
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 14:50 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 28/03/15 – 14:50
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 28/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 15:25 Youth Only Youth --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 28/03/15 – 15:25
Youth Only, Youth
9km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 28/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 15:45 Youth Only Youth --- 6km / 4 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 28/03/15 – 15:45
Youth Only, Youth
6km / 4 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 28/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 16:00 Youth Only Youth --- 6km / 4 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 28/03/15 – 16:00
Youth Only, Youth
6km / 4 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/03/15 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 28/03/15 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk