West Drayton Specialized Crit Series - Event 1

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 21 Mar 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

365887

Start Date:

Sat, 21st Mar 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Entry close date

Sat, 14th Mar 2015

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Charles Page Edgware RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Tobias Dahlhaus London Dynamo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Edmund Bishop VC Meudon Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Elspeth Grace Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jessica Feeney Davies Cycling Club Hackney Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Alice Codling Gt Yarmouth CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jack Hartrey Kingston Junior Cycle Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Sebastian Tremlett Guernsey Velo Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  George Loveday Leamington C & AC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Devaney Cowley Road Condors Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Neil Tandy Finished N/A 6

4. Neil Tandy -

Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Daniel Bradley Cowley Road Condors Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Peter Ashmore Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Steven Heatley WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Paul Baisch PB Cycle Coaching Racing Team Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  James Kingsley Watford Velo Sport Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Andrew Clare London Dynamo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Leon Stoneman Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Steven Wood Velosport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Tom Herbert Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Christopher Hart CC Luton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Nick Marriott Finished 4th 0

15. Nick Marriott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Nathan Westgarth Velosport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Will Morton Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Joseph Gillies Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Darren Smith WDMBC/Specialized Ruislip Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
20.  Stuart Gillies Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Matt Peel Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Steven Pellowe Lky7 SD Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Saul Wordsworth Muswell Hill Peloton Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Stephen Simpson PB Cycle Coaching Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Jonathan Page Watford Velo Sport Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Unknown Rider1 Finished 0

26. Unknown Rider1 -

Points: 0 | Status: Finished
27.  Benjamin Timberlake Bournemouth Arrow Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Thomas Mead-Herbert Watford Velo Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Jon Train Westerley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Unknown Rider2 Finished 0

30. Unknown Rider2 -

Points: 0 | Status: Finished
31.  Edward Keighley Clapham Chasers Run & Tri Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Andrew Brown Sussex Revolution Velo Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Robert Cave Brunel University CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Jason Burnap Marlow Riders Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Ben Nichol High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Unknown Rider3 Finished 0

36. Unknown Rider3 -

Points: 0 | Status: Finished
37.  Kieran Presland Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Meti Gashi Watford Velo Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Ben Dodd Brunel University CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Simon Walters Velo Club Venta Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  David Russell Velosport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  James Powell Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Adam Gardner GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Philip Magnus Muswell Hill Peloton Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
45.  George Wells Finished 4th 0

45. George Wells -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
46.  Pasquale Chionchio The 5th Floor Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
47.  Unknown Rider4 Finished 0

47. Unknown Rider4 -

Points: 0 | Status: Finished
48.  Andrew Deans Finished 4th 0

48. Andrew Deans -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
49.  Andrew Goulding Army Cycling Union Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
50.  Brendon Stead Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
51.  Albert Gray Finished 4th 0

51. Albert Gray -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
52.  Robert Broderick Watford Velo Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
53.  Jack Jones Finished 0

53. Jack Jones -

Points: 0 | Status: Finished

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Eleanor Brewer Twickenham CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Ken Buckley Finished 2nd 15

1. Ken Buckley -

Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Peter Hitt VC Meudon Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Graham Crow Handsling Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Cameron Austin Look Mum No Hands! Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alex Peterson Handsling Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Leszek Wuziak Twickenham CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Michael Serafin Guernsey Velo Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Adam Cotterell WyndyMilla Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alexander Wilson Guernsey Velo Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Alec Briggs Rollapaluza CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Matthew Osborn Guernsey Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Adam Thompson Reading CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Frazier Carr University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Steve James High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Fabio Scarazzati Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Ben Seneviratne WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Ken Prince VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  James Gray VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Adam Cloke Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Jon Shillingford Thames Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Michael Skipsey Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Jack Freeman Alton CC/Owens Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Charles Taylor North Hampshire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Kieran Dineen Amersham Road Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Jacinto Pereira Reading CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Dominic Spear VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Oliver Cliff Elitecycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Unknown Rider1 Finished 0

30. Unknown Rider1 -

Points: 0 | Status: Finished
31.  James Bishop Finished 3rd 0

31. James Bishop -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Sam Humpheson Look Mum No Hands! Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Phil Dempsey Finished N/A 0

33. Phil Dempsey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  George Olive Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Anthony Lazarus Velosport Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Marcus Blake Banbury Star CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Jo Skelton Look Mum No Hands! Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Unknown Rider2 Finished 0

39. Unknown Rider2 -

Points: 0 | Status: Finished
40.  Samuel Grant Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Ian Leeding Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Unknown Rider3 Finished 0

44. Unknown Rider3 -

Points: 0 | Status: Finished
45.  Robert Mosley Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Stephen Tribe Velosport Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  John Armstrong Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Joe James Velosport Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Adam Stone North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Darryl Green Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Clive Evans WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Jack English Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Mark Northover Revolutions Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Series of 3 events, Youths will have overall prizes only which will be awarded on the final day to qualify riders must have entered all 3 events to qualify. No series prizes for Senior riders.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/03/15 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/03/15 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/03/15 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/03/15 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 13:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/03/15 – 13:00
Youth Only, Youth
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 13:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/03/15 – 13:00
Youth Only, Youth
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 13:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/03/15 – 13:00
Youth Only, Youth
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 13:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/03/15 – 13:00
Youth Only, Youth
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 13:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/03/15 – 13:00
Youth Only, Youth
20 mins
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 14:10 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 21/03/15 – 14:10
Regional C+, Band 5
40 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 14:10 Women Only Band 4 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 21/03/15 – 14:10
Women Only, Band 4
35 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 15:10 Regional A Band 4 --- 54km / 34 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 21/03/15 – 15:10
Regional A, Band 4
54km / 34 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

365887

Start Date:

Sat, 21st Mar 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Entry close date

Sat, 14th Mar 2015

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Charles Page Edgware RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Tobias Dahlhaus London Dynamo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Edmund Bishop VC Meudon Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Elspeth Grace Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jessica Feeney Davies Cycling Club Hackney Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Alice Codling Gt Yarmouth CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jack Hartrey Kingston Junior Cycle Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  James Brown Palmer Park Velo RT Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Bethany Bennett Towy Riders Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Sebastian Tremlett Guernsey Velo Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  George Loveday Leamington C & AC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Devaney Cowley Road Condors Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Neil Tandy Finished N/A 6

4. Neil Tandy -

Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Daniel Bradley Cowley Road Condors Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Peter Ashmore Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Steven Heatley WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Paul Baisch PB Cycle Coaching Racing Team Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  James Kingsley Watford Velo Sport Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Andrew Clare London Dynamo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Leon Stoneman Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Steven Wood Velosport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Tom Herbert Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Christopher Hart CC Luton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Nick Marriott Finished 4th 0

15. Nick Marriott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Nathan Westgarth Velosport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Will Morton Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Joseph Gillies Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Darren Smith WDMBC/Specialized Ruislip Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
20.  Stuart Gillies Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Matt Peel Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Steven Pellowe Lky7 SD Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Saul Wordsworth Muswell Hill Peloton Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Stephen Simpson PB Cycle Coaching Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Jonathan Page Watford Velo Sport Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Unknown Rider1 Finished 0

26. Unknown Rider1 -

Points: 0 | Status: Finished
27.  Benjamin Timberlake Bournemouth Arrow Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Thomas Mead-Herbert Watford Velo Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Jon Train Westerley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Unknown Rider2 Finished 0

30. Unknown Rider2 -

Points: 0 | Status: Finished
31.  Edward Keighley Clapham Chasers Run & Tri Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Andrew Brown Sussex Revolution Velo Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Robert Cave Brunel University CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Jason Burnap Marlow Riders Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Ben Nichol High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Unknown Rider3 Finished 0

36. Unknown Rider3 -

Points: 0 | Status: Finished
37.  Kieran Presland Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Meti Gashi Watford Velo Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Ben Dodd Brunel University CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Simon Walters Velo Club Venta Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  David Russell Velosport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  James Powell Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Adam Gardner GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Philip Magnus Muswell Hill Peloton Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
45.  George Wells Finished 4th 0

45. George Wells -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
46.  Pasquale Chionchio The 5th Floor Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
47.  Unknown Rider4 Finished 0

47. Unknown Rider4 -

Points: 0 | Status: Finished
48.  Andrew Deans Finished 4th 0

48. Andrew Deans -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
49.  Andrew Goulding Army Cycling Union Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
50.  Brendon Stead Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
51.  Albert Gray Finished 4th 0

51. Albert Gray -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
52.  Robert Broderick Watford Velo Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
53.  Jack Jones Finished 0

53. Jack Jones -

Points: 0 | Status: Finished

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Eleanor Brewer Twickenham CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Ken Buckley Finished 2nd 15

1. Ken Buckley -

Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Peter Hitt VC Meudon Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Graham Crow Handsling Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Cameron Austin Look Mum No Hands! Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alex Peterson Handsling Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Leszek Wuziak Twickenham CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Michael Serafin Guernsey Velo Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Adam Cotterell WyndyMilla Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alexander Wilson Guernsey Velo Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Alec Briggs Rollapaluza CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Matthew Osborn Guernsey Velo Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Adam Thompson Reading CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Frazier Carr University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Steve James High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Fabio Scarazzati Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Ben Seneviratne WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Ken Prince VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  James Gray VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Adam Cloke Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Jon Shillingford Thames Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Michael Skipsey Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Jack Freeman Alton CC/Owens Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Charles Taylor North Hampshire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Kieran Dineen Amersham Road Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Jacinto Pereira Reading CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Dominic Spear VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Oliver Cliff Elitecycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Unknown Rider1 Finished 0

30. Unknown Rider1 -

Points: 0 | Status: Finished
31.  James Bishop Finished 3rd 0

31. James Bishop -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Sam Humpheson Look Mum No Hands! Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Phil Dempsey Finished N/A 0

33. Phil Dempsey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  George Olive Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Anthony Lazarus Velosport Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Marcus Blake Banbury Star CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Jo Skelton Look Mum No Hands! Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Unknown Rider2 Finished 0

39. Unknown Rider2 -

Points: 0 | Status: Finished
40.  Samuel Grant Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Ian Leeding Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Jim Kent London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Unknown Rider3 Finished 0

44. Unknown Rider3 -

Points: 0 | Status: Finished
45.  Robert Mosley Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Stephen Tribe Velosport Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  John Armstrong Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Joe James Velosport Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Adam Stone North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Darryl Green Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Clive Evans WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Jack English Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Mark Northover Revolutions Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Series of 3 events, Youths will have overall prizes only which will be awarded on the final day to qualify riders must have entered all 3 events to qualify. No series prizes for Senior riders.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/03/15 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/03/15 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/03/15 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/03/15 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 13:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/03/15 – 13:00
Youth Only, Youth
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 13:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/03/15 – 13:00
Youth Only, Youth
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 13:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/03/15 – 13:00
Youth Only, Youth
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 13:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/03/15 – 13:00
Youth Only, Youth
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 13:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/03/15 – 13:00
Youth Only, Youth
20 mins
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 14:10 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 21/03/15 – 14:10
Regional C+, Band 5
40 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 14:10 Women Only Band 4 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 21/03/15 – 14:10
Women Only, Band 4
35 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/03/15 15:10 Regional A Band 4 --- 54km / 34 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 21/03/15 – 15:10
Regional A, Band 4
54km / 34 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk