British Cycling National Time Trial Championships

Time Trial , Louth – Thursday, 25 Jun 2015

Event Summary

Event Overview

The championships will be based at the Cadwell Park Motor Racing Circuit which is on the A153, 6 miles south of Louth.  Entry to the venue is ticketed and advance tickets are available at Ticketmaster at £12 per car including all occupants. Tickets will also be available on the day at £20 per car. There is no parking on roads in the vicinity of the championships venue or circuit. Cyclists will be admitted to the venue free of charge. A secure bike park will be on site. Please bring sports shoes to walk around the venue.

Full information is at www.nationalroadchamps.co.uk 

Event Details

Event URN:

364759

Start Date:

Thu, 25th Jun 2015

Event Type:

Time Trial (Competitive)

Venue:

Cadwell Park, The Old Manor House, Cadwell Park, Louth, Lincolnshire, LN11 9SE

View map

Entry close date

Sun, 31st May 2015

Results

Confirmed Results

Men's Elite National Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men's Elite National Championship - Results
1.  Alex Dowsett Movistar Team Finished Elite 01:00:11:130 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:00:11:130
2.  Edmund Bradbury NFTO Finished 1st 01:03:42:250 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:03:42:250
3.  Ryan Perry SportGrub Cycling Team Finished 1st 01:04:02:280 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:04:02:280
4.  Matthew Bottrill Drag2Zero Finished 2nd 01:04:31:500 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:04:31:500
5.  Lloyd Chapman Richardsons-Trek RT Finished 1st 01:05:43:020 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:05:43:020
6.  Ashley Cox CC Luton Finished Elite 01:05:52:700 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:05:52:700
7.  Tejvan Pettinger Sri Chinmoy Cycling Team Finished 4th 01:06:07:640 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:06:07:640
8.  Jason Bouttell Velopro Finished 3rd 01:06:15:570 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:06:15:570
9.  Josh Williams Revolutions Racing Finished 2nd 01:06:23:500 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:06:23:500
10.  Gruffudd Lewis Pedal Heaven RT Finished Elite 01:06:31:700 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:06:31:700
11.  Dean Robson Somerset Road Club Finished 2nd 01:06:36:340 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:06:36:340
12.  Ioan Smallwood Cardiff Ajax CC Finished 2nd 01:06:46:840 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:06:46:840
13.  James Gullen Velosure Starley Primal Finished Elite 01:07:08:930 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:07:08:930
14.  Rhys Howells Richardsons-Trek RT Finished Elite 01:07:25:980 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:07:25:980
15.  James Lowden Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 01:07:35:560 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:35:560
16.  Adam Gascoigne Pedal Power Loughborough Finished 2nd 01:07:43:240 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:43:240
17.  Adam Kenway SportGrub Cycling Team Finished 1st 01:07:52:390 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:07:52:390
18.  Daniel Halksworth Velo Sport Jersey Finished 2nd 01:08:06:600 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:08:06:600
19.  Daniel Bigham Beeline Bicycles RT Finished 2nd 01:08:14:680 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:08:14:680
20.  Pete Dyson East London Velo Finished 3rd 01:08:20:710 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:08:20:710
21.  Peter Murdoch Neon-Velo Cycling Team Finished Elite 01:08:22:470 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:08:22:470
22.  Chris McNamara Pedal Heaven RT Finished Elite 01:09:07:970 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:09:07:970
23.  William Bjergfelt Cambridge University CC Finished Elite 01:09:11:080 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:09:11:080
24.  Robert Moore Pedal Heaven RT Finished Elite 01:09:23:770 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:09:23:770
25.  Jamie Pine Pedal Heaven RT Finished Elite 01:09:49:070 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:09:49:070
26.  Ewan Farrow Ilkley Cycling Club Finished 2nd 01:09:57:740 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:09:57:740
27.  Keith Murray SCOTT Racing Finished 3rd 01:10:34:760 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:10:34:760
28.  Simon McNamara Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 01:10:55:260 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:10:55:260
29.  Michael Guilford VC Meudon Finished 3rd 01:11:46:520 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:11:46:520
30.  Greig Burt Beeston Cycling Club Finished 2nd 01:11:57:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:11:57:800
31.  Mark Nulty Manchester Bicycle Club Finished N/A 01:12:09:640 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:12:09:640
32.  Christophe Demoulin Rapha Cycling Club Finished 2nd 01:12:19:010 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:12:19:010
33.  Benjamin Allen Dulwich Paragon CC Finished 2nd 01:12:30:560 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:12:30:560
34.  Ian Russell Arrow Cycles Finished 2nd 01:13:18:940 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:13:18:940
35.  John Brearley City RC (Hull) Finished 2nd 01:13:51:280 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:13:51:280
36.  Christopher Bates Beeston Cycling Club Finished 2nd 01:15:25:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:15:25:300

Men's U23 National Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men's U23 National Championship - Results
1.  Scott Davies 100% ME Finished Elite 00:47:20:320 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:47:20:320
2.  Owain Doull MBE Team Wiggins Finished Elite 00:47:26:530 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:47:26:530
3.  Tao Geoghegan Hart Axeon Hagens Berman CT Finished Elite 00:47:37:900 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:47:37:900
4.  Thomas Baylis One Pro Cycling Finished Elite 00:48:04:420 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:48:04:420
5.  Joshua Teasdale Prorace Cycling Team Finished N/A 00:48:15:430 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:15:430
6.  James Shaw Lotto Soudal U23 Finished N/A 00:48:26:110 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:26:110
7.  Mark Stewart 100% ME Finished Elite 00:48:37:240 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:48:37:240
8.  Gabriel Cullaigh 100% ME Finished Elite 00:48:40:720 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:48:40:720
9.  Matthew Gibson 100% ME Finished Elite 00:48:56:510 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:48:56:510
10.  Ben Hetherington Brother NRG Finished Elite 00:49:03:570 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:49:03:570
11.  Christopher Fennell Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 00:49:07:130 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:49:07:130
12.  Andrew Leigh Team Handi-Ness Finished 2nd 00:49:13:900 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:49:13:900
13.  Christopher Lawless Team Wiggins Finished Elite 00:49:24:850 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:49:24:850
14.  Oliver Wood 100% ME Finished Elite 00:49:31:020 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:49:31:020
15.  Charlie Tanfield Easton Ritte Finished 1st 00:49:37:800 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:49:37:800
16.  Connor Swift Polypipe Cycling Team Finished 1st 00:49:41:450 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:49:41:450
17.  Christopher Latham 100% ME Finished Elite 00:49:50:620 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:49:50:620
18.  Alistair Slater An Post - ChainReaction Finished Elite 00:49:54:740 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:49:54:740
19.  George Wood Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:50:13:310 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:50:13:310
20.  Luc Hall Team Wiggins Finished 2nd 00:50:16:210 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:50:16:210
21.  Jake Kelly 100% ME Finished Elite 00:50:21:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:50:21:240
22.  Joe Evans Madison Genesis Finished 1st 00:50:31:760 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:50:31:760
23.  Germain Burton 100% ME Finished Elite 00:50:35:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:50:35:200
24.  Lawrence Carpenter Catford CC Equipe/Banks Finished Elite 00:50:39:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:50:39:350
25.  Jack O'Neill Mike Vaughan Cycles Finished 2nd 00:50:43:630 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:50:43:630
27.  Sebastian Baylis VCUK Finished 1st 00:50:55:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:50:55:150
28.  Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:50:55:720 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:50:55:720
29.  James Garratt Welland Valley CC Finished 3rd 00:51:02:570 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:51:02:570
30.  Ashley Dennis Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 00:51:13:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:51:13:300
31.  Jacob Scott ILLI-Bikes Cycling Team Finished 1st 00:51:19:970 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:51:19:970
32.  Tom Bracegirdle Team Handi-Ness Finished 1st 00:51:29:270 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:51:29:270
33.  Edward Clemens Team Handi-Ness Finished 1st 00:51:54:040 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:51:54:040
34.  Cameron Woolsey Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 00:51:54:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:51:54:650
35.  Joel Lewis Rhino Racing Finished 2nd 00:52:01:620 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:52:01:620
36.  Cameron Jeffers Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 00:52:19:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:52:19:650
37.  Harry Godding Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 00:52:21:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:52:21:240
38.  Liam Yates Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 00:52:25:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:52:25:500
39.  Joseph Andrews Spokes BPC Racing Finished 2nd 00:52:37:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:52:37:430
40.  Will Houghton Hillingdon Cycling Club Finished 2nd 00:52:41:610 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:52:41:610
41.  David Bolland Clay Cross Road Team Finished 1st 00:52:55:220 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:52:55:220
42.  Peter Hitt VC Meudon Finished 2nd 00:53:10:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:53:10:550
43.  Sean McGovern Teamwallis Racing Team Finished 1st 00:54:05:030 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:54:05:030
44.  Jack Donaldson Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 00:54:06:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:54:06:350
45.  Sean Townsend Radeon-Cycology RT Finished 2nd 00:54:39:510 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:54:39:510
46.  Oliver Blagden High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 00:55:44:880 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:55:44:880
47.  Jason Hales Finished 3rd 00:55:51:990 0

47. Jason Hales -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:55:51:990
48.  Gethin Llewelyn Swansea University Cycling Tea... Finished N/A 00:55:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:58:000
49.  Joshua Haasz VC Londres Finished 3rd 00:55:58:620 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:55:58:620
50.  Jacob Nicholson TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 00:56:27:840 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:56:27:840
51.  Conor Palliser East Bradford CC Finished 3rd 00:56:41:160 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:56:41:160
52.  Max Sahota St Ives CC Finished 3rd 00:56:54:190 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:56:54:190
53.  Peter Cocker Pedal Pushers Finished 1st 01:00:50:890 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:00:50:890
--- Jonathan Dibben Team Wiggins Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- James Falconer Ferryhill Wheelers CC Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Henry Latimer Catford CC Equipe/Banks Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Zachery May NFTO Did not start 1st --- 0

53. Zachery May - NFTO

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Ben McIntosh Xeltextiel-VDBG Steenhouwerij Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Did not start 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Alex Peters SEG Racing Academy Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Tristan Robbins Madison Genesis Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Alexander Royle Army Cycling Union Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Harry Tanfield JLT Condor Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Jonathan Wears Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Stephen Williams Pedal Heaven RT Did not start 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Ryan Witchell University of Bristol CC Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Wood Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Women's National Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's National Championship - Results
1.  Hayley Simmonds Wimbledon Cycling Club Finished 2nd 00:51:39:890 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:51:39:890
2.  Molly Weaver Team Sunweb Finished Elite 00:52:58:180 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:52:58:180
3.  Dame Sarah Storey Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 00:53:00:610 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:53:00:610
4.  Lucy Coldwell Maxx-Solar Women's Cycling Tea... Finished 2nd 00:53:37:140 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:53:37:140
5.  Ciara Horne Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 2nd 00:53:38:310 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:53:38:310
6.  Katie Archibald Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 00:53:41:780 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:53:41:780
7.  Hannah Barnes Unitedhealthcare Professional ... Finished Elite 00:55:29:680 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:55:29:680
8.  Abby-Mae Parkinson Team Giordana- Triton Finished 2nd 00:55:35:930 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:55:35:930
9.  Julia Shaw Drag2Zero Finished N/A 00:56:11:570 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:11:570
10.  Anna Christian Wiggle High5 Finished 2nd 00:56:22:440 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:56:22:440
11.  Rebecca Rimmington Aprire Bicycles/HSS Hire Finished N/A 00:56:56:770 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:56:770
12.  Natalie Grinczer Fusion RT Veloperformance Finished 1st 00:57:03:490 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:57:03:490
13.  Annasley Park Team Giordana- Triton Finished 2nd 00:57:44:750 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:57:44:750
14.  Alice Cobb Aprire Bicycles/HSS Hire Finished N/A 00:58:00:140 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:58:00:140
15.  Chloe Fraser Team Rytger Finished 2nd 00:58:02:280 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:58:02:280
16.  Hayley Jones Finished 00:58:29:940 0

16. Hayley Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:29:940
17.  Anna Turvey Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 2nd 00:58:38:350 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:58:38:350
18.  Mathilde Pauls Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 00:58:51:490 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:58:51:490
19.  Julie Erskine IKON - Mazda Finished 1st 00:58:59:940 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:58:59:940
20.  Elizabeth Banks University of Sheffield CC Finished 2nd 00:59:24:340 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:59:24:340
21.  Faye Faber Finished 4th 00:59:30:070 0

21. Faye Faber -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:59:30:070
22.  Bethany Hayward Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 1st 00:59:35:590 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:59:35:590
23.  Henrietta Colborne Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 1st 00:59:40:110 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:59:40:110
24.  Amy Gornall Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 2nd 00:59:44:540 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:59:44:540
25.  Ruth Shier PMR Finished 2nd 00:59:51:690 0

25. Ruth Shier - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:59:51:690
26.  Claire Swoboda Malteni Race Team Finished 3rd 01:00:18:020 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:00:18:020
27.  Nikola Matthews Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 2nd 01:00:22:940 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:00:22:940
28.  Annabel Fisher Bonito Squadra Corse Finished 2nd 01:00:41:340 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:00:41:340
29.  Josephine Gilbert Velosure Starley Primal Finished 2nd 01:00:46:730 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:00:46:730
30.  Vanessa Whitfield Team 22 Finished N/A 01:00:59:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:59:450
31.  Emma Lewis Adalta Cycling Club Finished 3rd 01:01:27:960 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:01:27:960
32.  Lorna Ferguson Glasgow Green Cycle Club Finished 2nd 01:02:57:320 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:02:57:320
33.  Keira McVitty Team Giordana- Triton Finished 1st 01:03:46:510 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:03:46:510
34.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 01:06:27:720 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:06:27:720
35.  Laura Cheesman Velosure Starley Primal Finished 2nd 01:07:07:930 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:07:930
36.  Helen McKay Les Filles Racing Team Finished 2nd 01:10:22:560 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:10:22:560

About the Event

Info for Riders

The championships will be based at the Cadwell Park Motor Racing Circuit which is located on the A153, 6 miles south of Louth. Car entry to the circuit is ticketed and these are available in advance via Ticketmaster and are priced at £12 per car including all occupants. Entry on the day will be £20 per car. Competitors accepted for the championships will be issued with one free car pass. Extra passes must be applied for to the event organiser.

The Races

Men's Elite National Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/06/15 12:00 National A Band 2 --- 45km / 28 miles
Thu 25/06/15 – 12:00
National A, Band 2
45km / 28 miles
Men's U23 National Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/06/15 12:00 National A Band 2 --- 34km / 21 miles
Thu 25/06/15 – 12:00
National A, Band 2
34km / 21 miles
Women's National Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/06/15 12:00 Women Only Band 2 --- 34km / 21 miles
Thu 25/06/15 – 12:00
Women Only, Band 2
34km / 21 miles

Event Summary

Event Overview

The championships will be based at the Cadwell Park Motor Racing Circuit which is on the A153, 6 miles south of Louth.  Entry to the venue is ticketed and advance tickets are available at Ticketmaster at £12 per car including all occupants. Tickets will also be available on the day at £20 per car. There is no parking on roads in the vicinity of the championships venue or circuit. Cyclists will be admitted to the venue free of charge. A secure bike park will be on site. Please bring sports shoes to walk around the venue.

Full information is at www.nationalroadchamps.co.uk 

Event Details

Event URN:

364759

Start Date:

Thu, 25th Jun 2015

Event Type:

Time Trial (Competitive)

Venue:

Cadwell Park, The Old Manor House, Cadwell Park, Louth, Lincolnshire, LN11 9SE

View map

Entry close date

Sun, 31st May 2015

Results

Confirmed Results

Men's Elite National Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men's Elite National Championship - Results
1.  Alex Dowsett Movistar Team Finished Elite 01:00:11:130 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:00:11:130
2.  Edmund Bradbury NFTO Finished 1st 01:03:42:250 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:03:42:250
3.  Ryan Perry SportGrub Cycling Team Finished 1st 01:04:02:280 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:04:02:280
4.  Matthew Bottrill Drag2Zero Finished 2nd 01:04:31:500 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:04:31:500
5.  Lloyd Chapman Richardsons-Trek RT Finished 1st 01:05:43:020 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:05:43:020
6.  Ashley Cox CC Luton Finished Elite 01:05:52:700 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:05:52:700
7.  Tejvan Pettinger Sri Chinmoy Cycling Team Finished 4th 01:06:07:640 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:06:07:640
8.  Jason Bouttell Velopro Finished 3rd 01:06:15:570 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:06:15:570
9.  Josh Williams Revolutions Racing Finished 2nd 01:06:23:500 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:06:23:500
10.  Gruffudd Lewis Pedal Heaven RT Finished Elite 01:06:31:700 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:06:31:700
11.  Dean Robson Somerset Road Club Finished 2nd 01:06:36:340 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:06:36:340
12.  Ioan Smallwood Cardiff Ajax CC Finished 2nd 01:06:46:840 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:06:46:840
13.  James Gullen Velosure Starley Primal Finished Elite 01:07:08:930 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:07:08:930
14.  Rhys Howells Richardsons-Trek RT Finished Elite 01:07:25:980 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:07:25:980
15.  James Lowden Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 01:07:35:560 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:35:560
16.  Adam Gascoigne Pedal Power Loughborough Finished 2nd 01:07:43:240 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:43:240
17.  Adam Kenway SportGrub Cycling Team Finished 1st 01:07:52:390 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:07:52:390
18.  Daniel Halksworth Velo Sport Jersey Finished 2nd 01:08:06:600 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:08:06:600
19.  Daniel Bigham Beeline Bicycles RT Finished 2nd 01:08:14:680 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:08:14:680
20.  Pete Dyson East London Velo Finished 3rd 01:08:20:710 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:08:20:710
21.  Peter Murdoch Neon-Velo Cycling Team Finished Elite 01:08:22:470 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:08:22:470
22.  Chris McNamara Pedal Heaven RT Finished Elite 01:09:07:970 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:09:07:970
23.  William Bjergfelt Cambridge University CC Finished Elite 01:09:11:080 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:09:11:080
24.  Robert Moore Pedal Heaven RT Finished Elite 01:09:23:770 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:09:23:770
25.  Jamie Pine Pedal Heaven RT Finished Elite 01:09:49:070 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:09:49:070
26.  Ewan Farrow Ilkley Cycling Club Finished 2nd 01:09:57:740 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:09:57:740
27.  Keith Murray SCOTT Racing Finished 3rd 01:10:34:760 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:10:34:760
28.  Simon McNamara Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 01:10:55:260 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:10:55:260
29.  Michael Guilford VC Meudon Finished 3rd 01:11:46:520 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:11:46:520
30.  Greig Burt Beeston Cycling Club Finished 2nd 01:11:57:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:11:57:800
31.  Mark Nulty Manchester Bicycle Club Finished N/A 01:12:09:640 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:12:09:640
32.  Christophe Demoulin Rapha Cycling Club Finished 2nd 01:12:19:010 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:12:19:010
33.  Benjamin Allen Dulwich Paragon CC Finished 2nd 01:12:30:560 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:12:30:560
34.  Ian Russell Arrow Cycles Finished 2nd 01:13:18:940 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:13:18:940
35.  John Brearley City RC (Hull) Finished 2nd 01:13:51:280 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:13:51:280
36.  Christopher Bates Beeston Cycling Club Finished 2nd 01:15:25:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:15:25:300

Men's U23 National Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men's U23 National Championship - Results
1.  Scott Davies 100% ME Finished Elite 00:47:20:320 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:47:20:320
2.  Owain Doull MBE Team Wiggins Finished Elite 00:47:26:530 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:47:26:530
3.  Tao Geoghegan Hart Axeon Hagens Berman CT Finished Elite 00:47:37:900 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:47:37:900
4.  Thomas Baylis One Pro Cycling Finished Elite 00:48:04:420 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:48:04:420
5.  Joshua Teasdale Prorace Cycling Team Finished N/A 00:48:15:430 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:15:430
6.  James Shaw Lotto Soudal U23 Finished N/A 00:48:26:110 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:26:110
7.  Mark Stewart 100% ME Finished Elite 00:48:37:240 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:48:37:240
8.  Gabriel Cullaigh 100% ME Finished Elite 00:48:40:720 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:48:40:720
9.  Matthew Gibson 100% ME Finished Elite 00:48:56:510 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:48:56:510
10.  Ben Hetherington Brother NRG Finished Elite 00:49:03:570 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:49:03:570
11.  Christopher Fennell Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 00:49:07:130 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:49:07:130
12.  Andrew Leigh Team Handi-Ness Finished 2nd 00:49:13:900 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:49:13:900
13.  Christopher Lawless Team Wiggins Finished Elite 00:49:24:850 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:49:24:850
14.  Oliver Wood 100% ME Finished Elite 00:49:31:020 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:49:31:020
15.  Charlie Tanfield Easton Ritte Finished 1st 00:49:37:800 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:49:37:800
16.  Connor Swift Polypipe Cycling Team Finished 1st 00:49:41:450 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:49:41:450
17.  Christopher Latham 100% ME Finished Elite 00:49:50:620 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:49:50:620
18.  Alistair Slater An Post - ChainReaction Finished Elite 00:49:54:740 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:49:54:740
19.  George Wood Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:50:13:310 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:50:13:310
20.  Luc Hall Team Wiggins Finished 2nd 00:50:16:210 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:50:16:210
21.  Jake Kelly 100% ME Finished Elite 00:50:21:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:50:21:240
22.  Joe Evans Madison Genesis Finished 1st 00:50:31:760 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:50:31:760
23.  Germain Burton 100% ME Finished Elite 00:50:35:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:50:35:200
24.  Lawrence Carpenter Catford CC Equipe/Banks Finished Elite 00:50:39:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:50:39:350
25.  Jack O'Neill Mike Vaughan Cycles Finished 2nd 00:50:43:630 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:50:43:630
27.  Sebastian Baylis VCUK Finished 1st 00:50:55:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:50:55:150
28.  Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:50:55:720 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:50:55:720
29.  James Garratt Welland Valley CC Finished 3rd 00:51:02:570 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:51:02:570
30.  Ashley Dennis Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 00:51:13:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:51:13:300
31.  Jacob Scott ILLI-Bikes Cycling Team Finished 1st 00:51:19:970 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:51:19:970
32.  Tom Bracegirdle Team Handi-Ness Finished 1st 00:51:29:270 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:51:29:270
33.  Edward Clemens Team Handi-Ness Finished 1st 00:51:54:040 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:51:54:040
34.  Cameron Woolsey Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 00:51:54:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:51:54:650
35.  Joel Lewis Rhino Racing Finished 2nd 00:52:01:620 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:52:01:620
36.  Cameron Jeffers Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 00:52:19:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:52:19:650
37.  Harry Godding Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 00:52:21:240 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:52:21:240
38.  Liam Yates Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 00:52:25:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:52:25:500
39.  Joseph Andrews Spokes BPC Racing Finished 2nd 00:52:37:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:52:37:430
40.  Will Houghton Hillingdon Cycling Club Finished 2nd 00:52:41:610 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:52:41:610
41.  David Bolland Clay Cross Road Team Finished 1st 00:52:55:220 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:52:55:220
42.  Peter Hitt VC Meudon Finished 2nd 00:53:10:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:53:10:550
43.  Sean McGovern Teamwallis Racing Team Finished 1st 00:54:05:030 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:54:05:030
44.  Jack Donaldson Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 00:54:06:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:54:06:350
45.  Sean Townsend Radeon-Cycology RT Finished 2nd 00:54:39:510 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:54:39:510
46.  Oliver Blagden High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 00:55:44:880 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:55:44:880
47.  Jason Hales Finished 3rd 00:55:51:990 0

47. Jason Hales -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:55:51:990
48.  Gethin Llewelyn Swansea University Cycling Tea... Finished N/A 00:55:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:58:000
49.  Joshua Haasz VC Londres Finished 3rd 00:55:58:620 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:55:58:620
50.  Jacob Nicholson TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 00:56:27:840 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:56:27:840
51.  Conor Palliser East Bradford CC Finished 3rd 00:56:41:160 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:56:41:160
52.  Max Sahota St Ives CC Finished 3rd 00:56:54:190 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:56:54:190
53.  Peter Cocker Pedal Pushers Finished 1st 01:00:50:890 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:00:50:890
--- Jonathan Dibben Team Wiggins Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- James Falconer Ferryhill Wheelers CC Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Henry Latimer Catford CC Equipe/Banks Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Zachery May NFTO Did not start 1st --- 0

53. Zachery May - NFTO

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Ben McIntosh Xeltextiel-VDBG Steenhouwerij Did not start 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Did not start 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Alex Peters SEG Racing Academy Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Tristan Robbins Madison Genesis Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Alexander Royle Army Cycling Union Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Harry Tanfield JLT Condor Did not start Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Jonathan Wears Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Stephen Williams Pedal Heaven RT Did not start 1st --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Ryan Witchell University of Bristol CC Did not finish 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Wood Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not finish 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Women's National Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's National Championship - Results
1.  Hayley Simmonds Wimbledon Cycling Club Finished 2nd 00:51:39:890 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:51:39:890
2.  Molly Weaver Team Sunweb Finished Elite 00:52:58:180 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:52:58:180
3.  Dame Sarah Storey Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 00:53:00:610 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:53:00:610
4.  Lucy Coldwell Maxx-Solar Women's Cycling Tea... Finished 2nd 00:53:37:140 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:53:37:140
5.  Ciara Horne Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 2nd 00:53:38:310 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:53:38:310
6.  Katie Archibald Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 00:53:41:780 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:53:41:780
7.  Hannah Barnes Unitedhealthcare Professional ... Finished Elite 00:55:29:680 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:55:29:680
8.  Abby-Mae Parkinson Team Giordana- Triton Finished 2nd 00:55:35:930 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:55:35:930
9.  Julia Shaw Drag2Zero Finished N/A 00:56:11:570 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:11:570
10.  Anna Christian Wiggle High5 Finished 2nd 00:56:22:440 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:56:22:440
11.  Rebecca Rimmington Aprire Bicycles/HSS Hire Finished N/A 00:56:56:770 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:56:770
12.  Natalie Grinczer Fusion RT Veloperformance Finished 1st 00:57:03:490 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:57:03:490
13.  Annasley Park Team Giordana- Triton Finished 2nd 00:57:44:750 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:57:44:750
14.  Alice Cobb Aprire Bicycles/HSS Hire Finished N/A 00:58:00:140 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:58:00:140
15.  Chloe Fraser Team Rytger Finished 2nd 00:58:02:280 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:58:02:280
16.  Hayley Jones Finished 00:58:29:940 0

16. Hayley Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:29:940
17.  Anna Turvey Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 2nd 00:58:38:350 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:58:38:350
18.  Mathilde Pauls Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 00:58:51:490 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:58:51:490
19.  Julie Erskine IKON - Mazda Finished 1st 00:58:59:940 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:58:59:940
20.  Elizabeth Banks University of Sheffield CC Finished 2nd 00:59:24:340 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:59:24:340
21.  Faye Faber Finished 4th 00:59:30:070 0

21. Faye Faber -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:59:30:070
22.  Bethany Hayward Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 1st 00:59:35:590 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:59:35:590
23.  Henrietta Colborne Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 1st 00:59:40:110 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:59:40:110
24.  Amy Gornall Aprire Bicycles/HSS Hire Finished 2nd 00:59:44:540 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:59:44:540
25.  Ruth Shier PMR Finished 2nd 00:59:51:690 0

25. Ruth Shier - PMR

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:59:51:690
26.  Claire Swoboda Malteni Race Team Finished 3rd 01:00:18:020 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:00:18:020
27.  Nikola Matthews Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 2nd 01:00:22:940 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:00:22:940
28.  Annabel Fisher Bonito Squadra Corse Finished 2nd 01:00:41:340 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:00:41:340
29.  Josephine Gilbert Velosure Starley Primal Finished 2nd 01:00:46:730 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:00:46:730
30.  Vanessa Whitfield Team 22 Finished N/A 01:00:59:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:59:450
31.  Emma Lewis Adalta Cycling Club Finished 3rd 01:01:27:960 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:01:27:960
32.  Lorna Ferguson Glasgow Green Cycle Club Finished 2nd 01:02:57:320 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:02:57:320
33.  Keira McVitty Team Giordana- Triton Finished 1st 01:03:46:510 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:03:46:510
34.  Jennifer McAndrew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 01:06:27:720 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:06:27:720
35.  Laura Cheesman Velosure Starley Primal Finished 2nd 01:07:07:930 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:07:07:930
36.  Helen McKay Les Filles Racing Team Finished 2nd 01:10:22:560 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:10:22:560

About the Event

Info for Riders

The championships will be based at the Cadwell Park Motor Racing Circuit which is located on the A153, 6 miles south of Louth. Car entry to the circuit is ticketed and these are available in advance via Ticketmaster and are priced at £12 per car including all occupants. Entry on the day will be £20 per car. Competitors accepted for the championships will be issued with one free car pass. Extra passes must be applied for to the event organiser.

The Races

Men's Elite National Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/06/15 12:00 National A Band 2 --- 45km / 28 miles
Thu 25/06/15 – 12:00
National A, Band 2
45km / 28 miles
Men's U23 National Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/06/15 12:00 National A Band 2 --- 34km / 21 miles
Thu 25/06/15 – 12:00
National A, Band 2
34km / 21 miles
Women's National Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 25/06/15 12:00 Women Only Band 2 --- 34km / 21 miles
Thu 25/06/15 – 12:00
Women Only, Band 2
34km / 21 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk