Revolution 48

Track , Manchester – Saturday, 03 Jan 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

364154

Start Date:

Sat, 3rd Jan 2015

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Women UCI Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women UCI Scratch - Results
1.  Elinor Barker MBE Matrix Pro Cycling Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Leire Olaberria Finished 0

2. Leire Olaberria -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Emily Kay IKON - Mazda Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Elizabeth Deignan Boels Dolmans Cycling Team Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Katie Prankerd Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Katie Archibald Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Charline Joiner WNT Development Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Amy Roberts Wiggle High5 Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Megan Barker MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joanna Rowsell Shand MBE Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Abigail Dentus Team De Ver Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Abby-Mae Parkinson Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women UCI Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women UCI Points Race - Results
1.  Elizabeth Deignan Boels Dolmans Cycling Team Finished N/A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Elinor Barker MBE Matrix Pro Cycling Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Katie Archibald Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Leire Olaberria Finished 0

4. Leire Olaberria -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Emily Kay IKON - Mazda Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Amy Roberts Wiggle High5 Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Katie Prankerd Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Joanna Rowsell Shand MBE Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Charline Joiner WNT Development Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Abigail Dentus Team De Ver Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Megan Barker MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Abby-Mae Parkinson Team Giordana- Triton Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

Women UCI Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women UCI Sprint - Results
1.  Jessica Varnish Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Victoria Barnes VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Katy Marchant Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Shanne Braspennincx Finished 0

4. Shanne Braspennincx -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Helena Casas-Roige Finished 0

5. Helena Casas-Roige -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Yesna Rijkhoff Finished 0

6. Yesna Rijkhoff -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Dannielle Khan Solihull CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Rosie Blount Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Neah Evans Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women UCI Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Women UCI Keirin - Results
1.  Jessica Varnish Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Shanne Braspennincx Finished 0

2. Shanne Braspennincx -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Katy Marchant Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Helena Casas-Roige Finished 0

4. Helena Casas-Roige -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Rosie Blount Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Victoria Barnes VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Yesna Rijkhoff Finished 0

7. Yesna Rijkhoff -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Dannielle Khan Solihull CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Neah Evans Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Elimination Race - Results
1.  Katie Archibald Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Elizabeth Deignan Boels Dolmans Cycling Team Finished N/A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Leire Olaberria Finished 0

3. Leire Olaberria -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Emily Kay IKON - Mazda Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Elinor Barker MBE Matrix Pro Cycling Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Katie Prankerd Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Charline Joiner WNT Development Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Megan Barker MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Joanna Rowsell Shand MBE Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Amy Roberts Wiggle High5 Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Abigail Dentus Team De Ver Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Abby-Mae Parkinson Team Giordana- Triton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Men UCI Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men UCI Points Race - Results
1.  Adam Blythe NFTO Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Mark Christian Team Wiggins Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Owain Doull MBE Team Wiggins Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Mark Stewart 100% ME Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Oliver Wood 100% ME Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Luke Rowe Team Sky Finished N/A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Peter Kennaugh MBE Team Sky Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Germain Burton 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Samuel Harrison NFTO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Bobby Lea Finished 0

10. Bobby Lea -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Andrew Tennant Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Edward Clancy OBE JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Stefan Mastaller Finished 0

13. Stefan Mastaller -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Marc Hester Finished 0

14. Marc Hester -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Philip Trodden The Racers Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Alistair Rutherford The Racers Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Jens Mouris Finished 0

17. Jens Mouris -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Elia Viviani Finished 0

18. Elia Viviani -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Owen James Zappi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Zachery May NFTO Finished 1st 0

20. Zachery May - NFTO

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Martin Irvine Finished 0

21. Martin Irvine -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Jake Womersley ILLI-Bikes Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Joe Holt Carrick Cycle Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Men UCI Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men UCI Scratch Race - Results
1.  Edward Clancy OBE JLT Condor Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Adam Blythe NFTO Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Elia Viviani Finished 0

3. Elia Viviani -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Owain Doull MBE Team Wiggins Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Luke Rowe Team Sky Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Mark Stewart 100% ME Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Germain Burton 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Bobby Lea Finished 0

8. Bobby Lea -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Mark Christian Team Wiggins Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Samuel Harrison NFTO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Stefan Mastaller Finished 0

11. Stefan Mastaller -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Owen James Zappi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Oliver Wood 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Philip Trodden The Racers Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Jens Mouris Finished 0

15. Jens Mouris -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Zachery May NFTO Finished 1st 0

17. Zachery May - NFTO

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Marc Hester Finished 0

18. Marc Hester -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Martin Irvine Finished 0

19. Martin Irvine -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Andrew Tennant Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
21.  Peter Kennaugh MBE Team Sky Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
--- Fraser Martin Spokes Racing Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Alistair Rutherford The Racers Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Jake Womersley ILLI-Bikes Cycling Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

Men Flying Lap

Position Name Club name Rider status Category Points
Men Flying Lap - Results
1.  Oliver Wood 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Bobby Lea Finished 0

2. Bobby Lea -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Elia Viviani Finished 0

3. Elia Viviani -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Martin Irvine Finished 0

4. Martin Irvine -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Samuel Harrison NFTO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Jake Womersley ILLI-Bikes Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Germain Burton 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Philip Trodden The Racers Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Jens Mouris Finished 0

11. Jens Mouris -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Luke Rowe Team Sky Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Men Madison Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Men Madison Time Trial - Results
1.  Edward Clancy OBE JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
1.  Oliver Wood 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Marc Hester Finished 0

2. Marc Hester -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Elia Viviani Finished 0

2. Elia Viviani -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Germain Burton 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Andrew Tennant Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Adam Blythe NFTO Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jens Burton Finished 0

4. Jens Burton -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Samuel Harrison NFTO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Zachery May NFTO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Owain Doull MBE Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Jake Womersley ILLI-Bikes Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Mark Christian Team Wiggins Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Martin Irvine Finished 0

7. Martin Irvine -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Bobby Lea Finished 0

8. Bobby Lea -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Stefan Mastaller Finished 0

8. Stefan Mastaller -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Peter Kennaugh MBE Team Sky Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Luke Rowe Team Sky Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Mark Stewart 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Alistair Rutherford The Racers Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Philip Trodden The Racers Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Owen James Zappi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Men Team Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men Team Elimination Race - Results
1.  Telegraph Allstars Finished 0

1. Telegraph Allstars -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Maloja Pushbikers RT Finished 0

2. Maloja Pushbikers RT -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Team Sky Finished 0

3. Team Sky -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Condor JLT Finished 0

4. Condor JLT -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Orica Greenedge Finished 0

5. Orica Greenedge -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Team Ignitr Finished 0

6. Team Ignitr -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Team Polypipe Finished 0

7. Team Polypipe -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Team USN Finished 0

8. Team USN -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Rigmar Racers Finished 0

9. Rigmar Racers -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Madison Genesis Finished 0

10. Madison Genesis -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Team Scotland Finished 0

11. Team Scotland -

Points: 0 | Status: Finished
12.  NFTO Finished 0

12. NFTO -

Points: 0 | Status: Finished

Revolution Longest Lap

Position Name Club name Rider status Category Points
Revolution Longest Lap - Results
1.  Edward Clancy OBE JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Owain Doull MBE Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Mark Stewart 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Zachery May NFTO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Marc Hester Finished 0

6. Marc Hester -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Stefan Mastaller Finished 0

7. Stefan Mastaller -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Mark Christian Team Wiggins Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Adam Blythe NFTO Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Alistair Rutherford The Racers Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Andrew Tennant Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Future Stars Boys - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Future Stars Boys - Scratch Race - Results
1.  Rhys Britton Bush Healthcare CRT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Draper Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Fred Wright VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Alex Jolliffe Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Ethan Hayter VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Grant Martin Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Matthias Barnet Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  William Roberts County Cycles Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Max Williamson Bike Box Alan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Oliver Peckover SF Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Future Stars Boys - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Future Stars Boys - Points Race - Results
1.  Fred Wright VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Draper Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Roberts County Cycles Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alex Jolliffe Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thomas Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ethan Hayter VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Grant Martin Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Rhys Britton Bush Healthcare CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Max Williamson Bike Box Alan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Oliver Peckover SF Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Matthias Barnet Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Future Stars Boys - Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Future Stars Boys - Madison - Results
1.  Ethan Hayter VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Fred Wright VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Rhys Britton Bush Healthcare CRT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
2.  William Roberts County Cycles Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Draper Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Peckover SF Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthias Barnet Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Grant Martin Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Thomas Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Alex Jolliffe Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Max Williamson Bike Box Alan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Future Stars Girls - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Future Stars Girls - Scratch Race - Results
1.  Eleanor Dickinson Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lauren Bate Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Rhona Callander Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Henrietta Colborne Bonito Squadra Corse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Eve Jefferies Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Shenna McGivern Finished 0

8. Shenna McGivern -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Rosa Martin PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Lauren Murphy Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Megan Chard MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jessica Roberts RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Hetty Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Amber King Stirling Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Jenny Holl Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Rachel Jary VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Future Stars Girls - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Future Stars Girls - Points Race - Results
1.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Eleanor Dickinson Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jessica Roberts RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Lauren Bate Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Rosa Martin PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Eve Jefferies Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Rhona Callander Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Shenna McGivern Finished 0

14. Shenna McGivern -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Lauren Murphy Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Hetty Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Henrietta Colborne Bonito Squadra Corse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Megan Chard MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Amber King Stirling Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Jenny Holl Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Rachel Jary VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Future Stars Girls - Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Future Stars Girls - Madison - Results
1.  Eve Jefferies Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
1.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Henrietta Colborne Bonito Squadra Corse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Eleanor Dickinson Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
3.  Jessica Roberts RST/Cycle Division Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rhona Callander Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jenny Holl Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Shenna McGivern Finished 0

6. Shenna McGivern -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Megan Chard MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Hetty Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Rachel Jary VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Lauren Murphy Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Lauren Bate Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Amber King Stirling Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Rosa Martin PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Reports

Clancy returns to form to take Revolution victories

Posted 05/01/2015 - British Cycling

Ed Clancy returns to form to take Revolution victories

View Full Report

About the Event

The Races

Women UCI Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Sat 03/01/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Women UCI Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:02 Regional C+ Band 3 ---
Sat 03/01/15 – 01:02
Regional C+, Band 3
Women UCI Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:12 Regional C None ---
Sat 03/01/15 – 01:12
Regional C, None
Women UCI Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:13 Regional C None ---
Sat 03/01/15 – 01:13
Regional C, None
Women Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:01 Regional C+ Band 3 ---
Sat 03/01/15 – 01:01
Regional C+, Band 3
Men UCI Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:11 Regional C+ Band 3 ---
Sat 03/01/15 – 01:11
Regional C+, Band 3
Men UCI Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:10 Regional C+ Band 3 ---
Sat 03/01/15 – 01:10
Regional C+, Band 3
Men Flying Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:14 Regional C None ---
Sat 03/01/15 – 01:14
Regional C, None
Men Madison Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:17 Regional C None ---
Sat 03/01/15 – 01:17
Regional C, None
Men Team Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:16 Regional C+ Band 3 ---
Sat 03/01/15 – 01:16
Regional C+, Band 3
Revolution Longest Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:15 Regional C None ---
Sat 03/01/15 – 01:15
Regional C, None
Future Stars Boys - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:20 Youth Only Youth ---
Sat 03/01/15 – 01:20
Future Stars Boys - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:21 Youth Only Youth ---
Sat 03/01/15 – 01:21
Future Stars Boys - Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:22 Youth Only Youth ---
Sat 03/01/15 – 01:22
Youth Only, Youth
Future Stars Girls - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:23 Youth Only Youth ---
Sat 03/01/15 – 01:23
Future Stars Girls - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:24 Youth Only Youth ---
Sat 03/01/15 – 01:24
Future Stars Girls - Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:25 Youth Only Youth ---
Sat 03/01/15 – 01:25
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

364154

Start Date:

Sat, 3rd Jan 2015

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Women UCI Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women UCI Scratch - Results
1.  Elinor Barker MBE Matrix Pro Cycling Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Leire Olaberria Finished 0

2. Leire Olaberria -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Emily Kay IKON - Mazda Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Elizabeth Deignan Boels Dolmans Cycling Team Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Katie Prankerd Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Katie Archibald Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Charline Joiner WNT Development Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Amy Roberts Wiggle High5 Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Megan Barker MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joanna Rowsell Shand MBE Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Abigail Dentus Team De Ver Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Abby-Mae Parkinson Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women UCI Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women UCI Points Race - Results
1.  Elizabeth Deignan Boels Dolmans Cycling Team Finished N/A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Elinor Barker MBE Matrix Pro Cycling Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Katie Archibald Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Leire Olaberria Finished 0

4. Leire Olaberria -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Emily Kay IKON - Mazda Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Amy Roberts Wiggle High5 Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Katie Prankerd Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Joanna Rowsell Shand MBE Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Charline Joiner WNT Development Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Abigail Dentus Team De Ver Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Megan Barker MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Abby-Mae Parkinson Team Giordana- Triton Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

Women UCI Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women UCI Sprint - Results
1.  Jessica Varnish Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Victoria Barnes VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Katy Marchant Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Shanne Braspennincx Finished 0

4. Shanne Braspennincx -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Helena Casas-Roige Finished 0

5. Helena Casas-Roige -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Yesna Rijkhoff Finished 0

6. Yesna Rijkhoff -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Dannielle Khan Solihull CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Rosie Blount Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Neah Evans Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women UCI Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Women UCI Keirin - Results
1.  Jessica Varnish Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Shanne Braspennincx Finished 0

2. Shanne Braspennincx -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Katy Marchant Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Helena Casas-Roige Finished 0

4. Helena Casas-Roige -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Rosie Blount Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Victoria Barnes VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Yesna Rijkhoff Finished 0

7. Yesna Rijkhoff -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Dannielle Khan Solihull CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Neah Evans Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Elimination Race - Results
1.  Katie Archibald Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Elizabeth Deignan Boels Dolmans Cycling Team Finished N/A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Leire Olaberria Finished 0

3. Leire Olaberria -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Emily Kay IKON - Mazda Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Elinor Barker MBE Matrix Pro Cycling Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Katie Prankerd Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Charline Joiner WNT Development Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Megan Barker MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Joanna Rowsell Shand MBE Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Amy Roberts Wiggle High5 Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Abigail Dentus Team De Ver Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Abby-Mae Parkinson Team Giordana- Triton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Men UCI Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men UCI Points Race - Results
1.  Adam Blythe NFTO Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Mark Christian Team Wiggins Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Owain Doull MBE Team Wiggins Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Mark Stewart 100% ME Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Oliver Wood 100% ME Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Luke Rowe Team Sky Finished N/A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Peter Kennaugh MBE Team Sky Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Germain Burton 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Samuel Harrison NFTO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Bobby Lea Finished 0

10. Bobby Lea -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Andrew Tennant Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Edward Clancy OBE JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Stefan Mastaller Finished 0

13. Stefan Mastaller -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Marc Hester Finished 0

14. Marc Hester -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Philip Trodden The Racers Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Alistair Rutherford The Racers Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Jens Mouris Finished 0

17. Jens Mouris -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Elia Viviani Finished 0

18. Elia Viviani -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Owen James Zappi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Zachery May NFTO Finished 1st 0

20. Zachery May - NFTO

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Martin Irvine Finished 0

21. Martin Irvine -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Jake Womersley ILLI-Bikes Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Joe Holt Carrick Cycle Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Men UCI Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men UCI Scratch Race - Results
1.  Edward Clancy OBE JLT Condor Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Adam Blythe NFTO Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Elia Viviani Finished 0

3. Elia Viviani -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Owain Doull MBE Team Wiggins Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Luke Rowe Team Sky Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Mark Stewart 100% ME Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Germain Burton 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Bobby Lea Finished 0

8. Bobby Lea -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Mark Christian Team Wiggins Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Samuel Harrison NFTO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Stefan Mastaller Finished 0

11. Stefan Mastaller -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Owen James Zappi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Oliver Wood 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Philip Trodden The Racers Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Jens Mouris Finished 0

15. Jens Mouris -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Zachery May NFTO Finished 1st 0

17. Zachery May - NFTO

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Marc Hester Finished 0

18. Marc Hester -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Martin Irvine Finished 0

19. Martin Irvine -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Andrew Tennant Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
21.  Peter Kennaugh MBE Team Sky Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
--- Fraser Martin Spokes Racing Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Alistair Rutherford The Racers Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Jake Womersley ILLI-Bikes Cycling Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

Men Flying Lap

Position Name Club name Rider status Category Points
Men Flying Lap - Results
1.  Oliver Wood 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Bobby Lea Finished 0

2. Bobby Lea -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Elia Viviani Finished 0

3. Elia Viviani -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Martin Irvine Finished 0

4. Martin Irvine -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Samuel Harrison NFTO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Jake Womersley ILLI-Bikes Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Germain Burton 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Philip Trodden The Racers Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Jens Mouris Finished 0

11. Jens Mouris -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Luke Rowe Team Sky Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Men Madison Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Men Madison Time Trial - Results
1.  Edward Clancy OBE JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
1.  Oliver Wood 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Marc Hester Finished 0

2. Marc Hester -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Elia Viviani Finished 0

2. Elia Viviani -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Germain Burton 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Andrew Tennant Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Adam Blythe NFTO Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jens Burton Finished 0

4. Jens Burton -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Samuel Harrison NFTO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Zachery May NFTO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Owain Doull MBE Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Jake Womersley ILLI-Bikes Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Mark Christian Team Wiggins Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Martin Irvine Finished 0

7. Martin Irvine -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Bobby Lea Finished 0

8. Bobby Lea -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Stefan Mastaller Finished 0

8. Stefan Mastaller -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Peter Kennaugh MBE Team Sky Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Luke Rowe Team Sky Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Mark Stewart 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Alistair Rutherford The Racers Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Philip Trodden The Racers Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Owen James Zappi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Men Team Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Men Team Elimination Race - Results
1.  Telegraph Allstars Finished 0

1. Telegraph Allstars -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Maloja Pushbikers RT Finished 0

2. Maloja Pushbikers RT -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Team Sky Finished 0

3. Team Sky -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Condor JLT Finished 0

4. Condor JLT -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Orica Greenedge Finished 0

5. Orica Greenedge -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Team Ignitr Finished 0

6. Team Ignitr -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Team Polypipe Finished 0

7. Team Polypipe -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Team USN Finished 0

8. Team USN -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Rigmar Racers Finished 0

9. Rigmar Racers -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Madison Genesis Finished 0

10. Madison Genesis -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Team Scotland Finished 0

11. Team Scotland -

Points: 0 | Status: Finished
12.  NFTO Finished 0

12. NFTO -

Points: 0 | Status: Finished

Revolution Longest Lap

Position Name Club name Rider status Category Points
Revolution Longest Lap - Results
1.  Edward Clancy OBE JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Joe Holt County Cycles Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Owain Doull MBE Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Mark Stewart 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Zachery May NFTO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Marc Hester Finished 0

6. Marc Hester -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Stefan Mastaller Finished 0

7. Stefan Mastaller -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Mark Christian Team Wiggins Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Adam Blythe NFTO Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Alistair Rutherford The Racers Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Andrew Tennant Team Wiggins Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Future Stars Boys - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Future Stars Boys - Scratch Race - Results
1.  Rhys Britton Bush Healthcare CRT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Draper Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Fred Wright VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Alex Jolliffe Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Ethan Hayter VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Grant Martin Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Matthias Barnet Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  William Roberts County Cycles Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Max Williamson Bike Box Alan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Oliver Peckover SF Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Future Stars Boys - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Future Stars Boys - Points Race - Results
1.  Fred Wright VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Draper Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Roberts County Cycles Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Alex Jolliffe Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thomas Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ethan Hayter VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Grant Martin Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Rhys Britton Bush Healthcare CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jamie Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Max Williamson Bike Box Alan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Oliver Peckover SF Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Matthias Barnet Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Future Stars Boys - Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Future Stars Boys - Madison - Results
1.  Ethan Hayter VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Fred Wright VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Rhys Britton Bush Healthcare CRT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
2.  William Roberts County Cycles Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Draper Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alex Ridehalgh Speedflex Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Matthew Burke Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Peckover SF Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthias Barnet Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Grant Martin Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Danny Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Thomas Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Alex Jolliffe Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Theo Hartley Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Max Williamson Bike Box Alan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Future Stars Girls - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Future Stars Girls - Scratch Race - Results
1.  Eleanor Dickinson Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lauren Bate Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Rhona Callander Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Henrietta Colborne Bonito Squadra Corse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Eve Jefferies Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Shenna McGivern Finished 0

8. Shenna McGivern -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Rosa Martin PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Lauren Murphy Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Megan Chard MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jessica Roberts RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Hetty Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Amber King Stirling Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Jenny Holl Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Rachel Jary VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Future Stars Girls - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Future Stars Girls - Points Race - Results
1.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Eleanor Dickinson Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jessica Roberts RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Lauren Bate Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Rosa Martin PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Eve Jefferies Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Rhona Callander Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Shenna McGivern Finished 0

14. Shenna McGivern -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Lauren Murphy Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Hetty Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Henrietta Colborne Bonito Squadra Corse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Megan Chard MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Amber King Stirling Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Jenny Holl Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Rachel Jary VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Future Stars Girls - Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Future Stars Girls - Madison - Results
1.  Eve Jefferies Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
1.  Rebecca Raybould Poole Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Henrietta Colborne Bonito Squadra Corse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Eleanor Dickinson Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
3.  Jessica Roberts RST/Cycle Division Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rhona Callander Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jenny Holl Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Shenna McGivern Finished 0

6. Shenna McGivern -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Megan Chard MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Sophie Williams Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Hetty Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Anna Docherty Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Rachel Jary VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Lauren Murphy Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Lauren Bate Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Amber King Stirling Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Rosa Martin PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Reports

Clancy returns to form to take Revolution victories

Posted 05/01/2015 - British Cycling

Ed Clancy returns to form to take Revolution victories

View Full Report

About the Event

The Races

Women UCI Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:00 Regional C+ Band 3 ---
Sat 03/01/15 – 01:00
Regional C+, Band 3
Women UCI Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:02 Regional C+ Band 3 ---
Sat 03/01/15 – 01:02
Regional C+, Band 3
Women UCI Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:12 Regional C None ---
Sat 03/01/15 – 01:12
Regional C, None
Women UCI Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:13 Regional C None ---
Sat 03/01/15 – 01:13
Regional C, None
Women Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:01 Regional C+ Band 3 ---
Sat 03/01/15 – 01:01
Regional C+, Band 3
Men UCI Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:11 Regional C+ Band 3 ---
Sat 03/01/15 – 01:11
Regional C+, Band 3
Men UCI Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:10 Regional C+ Band 3 ---
Sat 03/01/15 – 01:10
Regional C+, Band 3
Men Flying Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:14 Regional C None ---
Sat 03/01/15 – 01:14
Regional C, None
Men Madison Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:17 Regional C None ---
Sat 03/01/15 – 01:17
Regional C, None
Men Team Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:16 Regional C+ Band 3 ---
Sat 03/01/15 – 01:16
Regional C+, Band 3
Revolution Longest Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:15 Regional C None ---
Sat 03/01/15 – 01:15
Regional C, None
Future Stars Boys - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:20 Youth Only Youth ---
Sat 03/01/15 – 01:20
Future Stars Boys - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:21 Youth Only Youth ---
Sat 03/01/15 – 01:21
Future Stars Boys - Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:22 Youth Only Youth ---
Sat 03/01/15 – 01:22
Youth Only, Youth
Future Stars Girls - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:23 Youth Only Youth ---
Sat 03/01/15 – 01:23
Future Stars Girls - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:24 Youth Only Youth ---
Sat 03/01/15 – 01:24
Future Stars Girls - Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/01/15 01:25 Youth Only Youth ---
Sat 03/01/15 – 01:25
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk