Welwyn Track League 2015

Track League , Welwyn Garden City – Friday, 24 Apr 2015

Event Summary

Event Details

Event URN:

364063

Start Date:

Fri, 24th Apr 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE
View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Scratch - Results
1.  Felix English JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Joshua Roberts Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  George Olive Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A - 10 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Points Race - Results
1.  Felix English JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Charles Page Edgware RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Frank Longstaff Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Devil - Results
1.  Felix English JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Charles Page Edgware RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Joel Stewart Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A - 10 Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Mile - Results
1.  Felix English JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  George Olive Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Frank Longstaff Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Senior B - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Scratch - Results
1.  Charles Page Edgware RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ethan Vernon Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Mostyn Taylor Crockett Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Brian Evans Hertfordshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Points - Results
1.  Ethan Vernon Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mostyn Taylor Crockett Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Bradley Clark Green Arrow CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Devil - Results
1.  Ethan Vernon Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Mostyn Taylor Crockett Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A - 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 8 Lap Scratch - Results
1.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - Devil - Results
1.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth A - 8 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 8 Lap Points Race - Results
1.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A - 8 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 8 Lap Handicap - Results
1.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B - 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 6 Lap Scratch - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - Devil - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B - 6 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 6 Lap Points Race - Results
1.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B - 6 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 6 Lap Handicap - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 Lap Scratch - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - Devil - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Handicap - Results
1.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Points - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Seniors/Junior - £10, Youth - £5

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 19:10 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 24/04/15 – 19:10
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 19:10 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 24/04/15 – 19:10
Youth Only, Track League Youth
Senior A - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:00
Regional C, None
Senior A - 10 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:00
Senior A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:01 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:01
Regional C, None
Senior A - 10 Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:01 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:01
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:02 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:02
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:02 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:02
Regional C, None
Senior B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:03 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:03
Regional C, None
Youth A - 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:04 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:04
Regional C, None
Youth A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:04 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:04
Regional C, None
Youth A - 8 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:05 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:05
Regional C, None
Youth A - 8 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:05 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:05
Regional C, None
Youth B - 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:03 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:03
Regional C, None
Youth B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:06 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:06
Regional C, None
Youth B - 6 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:06 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:06
Regional C, None
Youth B - 6 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:08 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:08
Regional C, None
Youth CDE - 3 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:08 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:08
Regional C, None
Youth CDE - Devil Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 01:00
Youth Only,
Youth CDE - 4 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 01:00
Regional C, None
Youth CDE - 4 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 01:00
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

364063

Start Date:

Fri, 24th Apr 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE
View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Scratch - Results
1.  Felix English JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Joshua Roberts Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  George Olive Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A - 10 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Points Race - Results
1.  Felix English JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Charles Page Edgware RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Frank Longstaff Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Devil - Results
1.  Felix English JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Charles Page Edgware RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Joel Stewart Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A - 10 Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Mile - Results
1.  Felix English JLT Condor Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  George Olive Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Frank Longstaff Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Senior B - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Scratch - Results
1.  Charles Page Edgware RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ethan Vernon Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Mostyn Taylor Crockett Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Brian Evans Hertfordshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Points - Results
1.  Ethan Vernon Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mostyn Taylor Crockett Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Bradley Clark Green Arrow CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Devil - Results
1.  Ethan Vernon Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Mostyn Taylor Crockett Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A - 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 8 Lap Scratch - Results
1.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - Devil - Results
1.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexi Edwards Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth A - 8 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 8 Lap Points Race - Results
1.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A - 8 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 8 Lap Handicap - Results
1.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ryan Green Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B - 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 6 Lap Scratch - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - Devil - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B - 6 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 6 Lap Points Race - Results
1.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B - 6 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 6 Lap Handicap - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Asker Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 Lap Scratch - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - Devil - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Handicap - Results
1.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Points - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Seniors/Junior - £10, Youth - £5

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 19:10 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 24/04/15 – 19:10
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 19:10 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 24/04/15 – 19:10
Youth Only, Track League Youth
Senior A - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:00
Regional C, None
Senior A - 10 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:00
Senior A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:01 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:01
Regional C, None
Senior A - 10 Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:01 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:01
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:02 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:02
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:02 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:02
Regional C, None
Senior B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:03 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:03
Regional C, None
Youth A - 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:04 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:04
Regional C, None
Youth A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:04 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:04
Regional C, None
Youth A - 8 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:05 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:05
Regional C, None
Youth A - 8 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:05 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:05
Regional C, None
Youth B - 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:03 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:03
Regional C, None
Youth B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:06 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:06
Regional C, None
Youth B - 6 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:06 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:06
Regional C, None
Youth B - 6 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:08 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:08
Regional C, None
Youth CDE - 3 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 20:08 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 20:08
Regional C, None
Youth CDE - Devil Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 01:00 Youth Only ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 01:00
Youth Only,
Youth CDE - 4 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 01:00
Regional C, None
Youth CDE - 4 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/04/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/04/15 – 01:00
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk