Crits at the Park #7

Closed Circuit , Gravesend – Saturday, 08 Aug 2015

Event Summary

Event Overview

Closing date now extended to 6th August

Event Details

Event URN:

363893

Start Date:

Sat, 8th Aug 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP
View map

Entry close date

Thu, 6th Aug 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 Women - Results
1.  Keira McVitty Team Giordana- Triton Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Emma Lewis Adalta Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Women - Results
1.  Holly MacMahon WXC World Racing Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Olivia Campbell Dulwich Paragon CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Rosie Lethbridge Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Agata Woznicka Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Katherine Kimber Essex Roads CC Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Dalila Lecky Dulwich Paragon CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ceri Macalpine The Bike Loft Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Kathryn Morris Dulwich Paragon CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Carolyn Swan Kent Velo Girls CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Rachel Heptonstall North Road CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Deborah Percival 34 Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Oliver Robinson Thanet RC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Haydon Davis Wigmore CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  James McKay Finchley Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ian Vagg 4T+ Cyclopark Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Dominic Campbell Medway Velo Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ian Jones 4T+ Cyclopark Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Leon Stoneman Army Cycling Union Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Oliver Reeves Durham University Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Craig Joy Adalta Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Nick Busst Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Stuart Featherstone 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  William Macalpine The Bike Loft Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Wise Repack Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Chris Cook 4T+ Cyclopark Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mark Edgley Dulwich Paragon CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Rory Palmer London Dynamo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Chris Ware Pretorius Bikes Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Stuart Taplin Dulwich Paragon CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Nicholas Wood BowlPhish Racing Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Dorian Jawoszek Islington Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Alex Woolley Medway Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Michael Livett Repack Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Lee Smith PB Cycle Coaching Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Daniel Pieters Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Piers Hazelgrove Adalta Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Nigel Tamplin Hastings & St Leonards CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Matt Saywell Medway Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  David Bagley Panagua CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Colin Wilgress Essex Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Jack Donaldson Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Craig Nicholls Glendene CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Vojtech Blazejovsky Brixton Cycles Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jez McCann Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joseph Sutton PMR Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ben Foames Wigmore CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Colin Ward Essex Roads CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Grant Martin Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Daniel Fricker Wigmore CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Dimitri Demishev NLTCBMBC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  John Woyton Glendene CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Kevin Bell Army Cycling Union Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ross Hallard Pretorius Bikes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matthew Kuwertz Southborough & District Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Ross Fawcett Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Tom Easley Crawley Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jacob Kennison Beeston RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  David Hunt Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joshua Parkin TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

E/1/2 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/08/15 12:30 Women Only Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 08/08/15 – 12:30
Women Only, Band 4
01 hr
3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/08/15 12:31 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 08/08/15 – 12:31
Women Only, Band 5
01 hr
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/08/15 13:45 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 08/08/15 – 13:45
Regional B, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/08/15 15:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 08/08/15 – 15:00
Regional C+, Band 5
01 hr
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/08/15 16:15 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 08/08/15 – 16:15
Regional A, Band 4
01 hr

Event Summary

Event Overview

Closing date now extended to 6th August

Event Details

Event URN:

363893

Start Date:

Sat, 8th Aug 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP
View map

Entry close date

Thu, 6th Aug 2015

Results

Confirmed Results

E/1/2 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 Women - Results
1.  Keira McVitty Team Giordana- Triton Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Emma Lewis Adalta Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Women - Results
1.  Holly MacMahon WXC World Racing Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Olivia Campbell Dulwich Paragon CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Rosie Lethbridge Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Agata Woznicka Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Katherine Kimber Essex Roads CC Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Dalila Lecky Dulwich Paragon CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ceri Macalpine The Bike Loft Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Kathryn Morris Dulwich Paragon CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Carolyn Swan Kent Velo Girls CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Rachel Heptonstall North Road CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Deborah Percival 34 Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Oliver Robinson Thanet RC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Haydon Davis Wigmore CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  James McKay Finchley Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ian Vagg 4T+ Cyclopark Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Dominic Campbell Medway Velo Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ian Jones 4T+ Cyclopark Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Leon Stoneman Army Cycling Union Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Oliver Reeves Durham University Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Craig Joy Adalta Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Nick Busst Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Stuart Featherstone 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Rob Milnes Thanet RC Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  William Macalpine The Bike Loft Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Richard Wise Repack Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Chris Cook 4T+ Cyclopark Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mark Edgley Dulwich Paragon CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Rory Palmer London Dynamo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Chris Ware Pretorius Bikes Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Stuart Taplin Dulwich Paragon CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Nicholas Wood BowlPhish Racing Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Dorian Jawoszek Islington Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Alex Woolley Medway Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Michael Livett Repack Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Lee Smith PB Cycle Coaching Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Daniel Pieters Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Piers Hazelgrove Adalta Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Nigel Tamplin Hastings & St Leonards CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Matt Saywell Medway Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  David Bagley Panagua CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Colin Wilgress Essex Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Jack Donaldson Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Craig Nicholls Glendene CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Vojtech Blazejovsky Brixton Cycles Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jez McCann Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joseph Sutton PMR Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ben Foames Wigmore CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Colin Ward Essex Roads CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Grant Martin Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Daniel Fricker Wigmore CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Dimitri Demishev NLTCBMBC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  John Woyton Glendene CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Kevin Bell Army Cycling Union Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ross Hallard Pretorius Bikes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matthew Kuwertz Southborough & District Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Ross Fawcett Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Tom Easley Crawley Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jacob Kennison Beeston RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  David Hunt Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joshua Parkin TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

E/1/2 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/08/15 12:30 Women Only Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 08/08/15 – 12:30
Women Only, Band 4
01 hr
3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/08/15 12:31 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 08/08/15 – 12:31
Women Only, Band 5
01 hr
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/08/15 13:45 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 08/08/15 – 13:45
Regional B, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/08/15 15:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 08/08/15 – 15:00
Regional C+, Band 5
01 hr
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 08/08/15 16:15 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 08/08/15 – 16:15
Regional A, Band 4
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk