Brooks Cycles Track League

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 16 Jul 2015

Event Summary

Event Overview

The track league is open to anyone who holds a BC racing licence. You do not have to pre-enter or registered to ride just turn up on the night and race. You can however register yourself or your club on the night which entitles youa nd your club members to a reduced racing fee. 

Event Details

Event URN:

359476

Start Date:

Thu, 16th Jul 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bronte Latham Finished 0

2. Bronte Latham -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Thomas Mould Finished 0

3. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aaron Hardy Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Bronte Latham Finished 0

3. Bronte Latham -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aaron Hardy Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Mould Finished 0

3. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Mould Finished 0

3. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ross Ferguson Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Holly Edwards Finished 0

3. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Ross Ferguson Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Daniel Jones Finished 0

2. Daniel Jones -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Ross Ferguson Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Holly Edwards Finished 0

2. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Ross Ferguson Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Holly Edwards Finished 0

2. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Daniel Jones Finished 0

3. Daniel Jones -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Olly Davis Finished 0

2. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harly Johns Finished 0

3. Harly Johns -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Harly Johns Finished 0

1. Harly Johns -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Olly Davis Finished 0

3. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Olly Davis Finished 0

2. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harly Johns Finished 0

3. Harly Johns -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Harly Johns Finished 0

2. Harly Johns -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Olly Davis Finished 0

3. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Farley Barber Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Hannah Davis Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Reuben Blakeman Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Sprinters League 500m Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League 500m Handicap League - Results
1.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Martin Stephens Paramount CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 Lap Scratch - Results
1.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  James Brayford Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Course de Primes - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  David Parton Brereton Wheelers C.C Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Payne Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Farley Barber Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Reuben Blakeman Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Harry Brayford Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
1.  Charlie Fisher Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Points - Results
1.  Aidan Morley Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  George Hancock Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Brayford Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Class Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Team Pursuit - Results
1.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Farrington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Sprinters League Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Sprint Final - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Payne Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Minor Final - Results
1.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Ladies Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies Sprint Final - Results
1.  Lauren Quenby Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Paige Nutton Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Victoria Hood Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 6 lap Scratch - Results
1.  Charlie Fisher Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Farley Barber Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 Mile Scratch - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Mile Scratch - Results
1.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  James Brayford Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Coates Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

All details about the league are on our website

The Races

Youth Freewheelers Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 18:00 Youth Only --- 01 hr / plus 2 laps
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 16/07/15 – 18:00
Youth Only,
01 hr / plus 2 laps
League Registered Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 19:15 Regional C None --- 02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 16/07/15 – 19:15
Regional C, None
02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Riders not Registered to the League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 19:15 Regional C None --- 02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 16/07/15 – 19:15
Regional C, None
02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 19:15 Youth Only Track League Youth --- 02 hr / plus 10 laps / 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 16/07/15 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
02 hr / plus 10 laps / 5km / 3 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 16/07/15 – 19:15
Regional C, None
U16/U14/U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/15 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Youth Only, None
A Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Regional C, None
Sprinters League 500m Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
B Class 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Regional C, None
A Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Youth Only, None
B Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Regional C, None
A Class Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Regional C, None
Sprinters League Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Minor Final Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Regional C,
Ladies Sprint Final Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Regional C,
Youth 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Youth Only, None
A Class 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Regional C, None
B Class 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Regional C, None

Event Summary

Event Overview

The track league is open to anyone who holds a BC racing licence. You do not have to pre-enter or registered to ride just turn up on the night and race. You can however register yourself or your club on the night which entitles youa nd your club members to a reduced racing fee. 

Event Details

Event URN:

359476

Start Date:

Thu, 16th Jul 2015

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bronte Latham Finished 0

2. Bronte Latham -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Thomas Mould Finished 0

3. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aaron Hardy Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Bronte Latham Finished 0

3. Bronte Latham -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aaron Hardy Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Mould Finished 0

3. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Paige Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Mould Finished 0

3. Thomas Mould -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ross Ferguson Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Holly Edwards Finished 0

3. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Ross Ferguson Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Daniel Jones Finished 0

2. Daniel Jones -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Ross Ferguson Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Holly Edwards Finished 0

2. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Ross Ferguson Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Holly Edwards Finished 0

2. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Daniel Jones Finished 0

3. Daniel Jones -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Olly Davis Finished 0

2. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harly Johns Finished 0

3. Harly Johns -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Harly Johns Finished 0

1. Harly Johns -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Olly Davis Finished 0

3. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Olly Davis Finished 0

2. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harly Johns Finished 0

3. Harly Johns -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Evie Strachan Stafford Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Harly Johns Finished 0

2. Harly Johns -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Olly Davis Finished 0

3. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Farley Barber Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Hannah Davis Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Reuben Blakeman Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Sprinters League 500m Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League 500m Handicap League - Results
1.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Martin Stephens Paramount CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 Lap Scratch - Results
1.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  James Brayford Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Course de Primes - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  David Parton Brereton Wheelers C.C Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Heaton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Payne Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Steve Cronshaw Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Farley Barber Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Reuben Blakeman Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Harry Brayford Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
1.  Charlie Fisher Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Points - Results
1.  Aidan Morley Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  George Hancock Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Brayford Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Class Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Team Pursuit - Results
1.  Jacob Booth Dave Hinde Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Farrington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Sprinters League Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Sprint Final - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Payne Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Minor Final - Results
1.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Ladies Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies Sprint Final - Results
1.  Lauren Quenby Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Paige Nutton Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Victoria Hood Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 6 lap Scratch - Results
1.  Charlie Fisher Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Coates Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Farley Barber Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 Mile Scratch - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joel Partington Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Mile Scratch - Results
1.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  James Brayford Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Coates Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

All details about the league are on our website

The Races

Youth Freewheelers Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 18:00 Youth Only --- 01 hr / plus 2 laps
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 16/07/15 – 18:00
Youth Only,
01 hr / plus 2 laps
League Registered Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 19:15 Regional C None --- 02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 16/07/15 – 19:15
Regional C, None
02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Riders not Registered to the League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 19:15 Regional C None --- 02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 16/07/15 – 19:15
Regional C, None
02 hr 15 mins / plus 40 laps / 16km / 10 miles
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 19:15 Youth Only Track League Youth --- 02 hr / plus 10 laps / 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 16/07/15 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
02 hr / plus 10 laps / 5km / 3 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 16/07/15 – 19:15
Regional C, None
U16/U14/U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 16/07/15 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Youth Only, None
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Youth Only, None
A Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Regional C, None
Sprinters League 500m Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
B Class 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Regional C, None
A Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Youth Only, None
B Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Regional C, None
A Class Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Regional C, None
Sprinters League Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Minor Final Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Regional C,
Ladies Sprint Final Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 01:00 Regional C ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 01:00
Regional C,
Youth 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Youth Only, None
A Class 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Regional C, None
B Class 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/07/15 02:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 16/07/15 – 02:00
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk