Scottish Cycling - National Track Championships - Open, Women and Junior

Track , Glasgow – Friday, 17 Oct 2014

Event Summary

Event Overview

Open, Junior and Womens Scottish Track Championships

Provisional Timetable - subject to change - dependent on entry numbers

Friday, 17th October - Session starts at 6:00

Junior Men - Kilo

Junior Men - Keirin

Junior Women - Points

Junior Women - Keirin

Women - Keirin

Women - Points

Senior Men - Keirin

Saturday, 18th October - Session starts at 10:00

Junior Men - Points

Junior Men - Pursuit

Junior Women - Sprints

Junior Women - 500 TT

Senior Women - Sprints

Senior Women - Pursuit

Senior Men - Sprint

Senior Men - Points

Sunday, 19th October 2014

Junior Mens - Sprint

Junior Women - Pursuit

Senior Women - 500 TT

Senior Women - Team Sprint

Senior Men - Pursuit

Senior Men - Team Sprint

Senior - Men - 1K TT

Volunteers

We would welcome some assistance from volunteers - if you are available to help please email events@scottishcycling.org.uk stating which days you would be available to help.  Duties include helping spectators, helping riders in registration and trackside, preparing the track for racing, results distribution.

Ticket Sales

Tickets will be available soon - tickets will be available as follows:

Friday - 6:00 start - evening only - £7.50

Saturday - 10:00 start - access all day - £15.00

Sunday - 10:00 start - access all day - £15:00

OAP and Under 16 year old will be £5:00 each session

Rider Helper Passes

Riders are allowed one rider helper each - a 'rider helper' band can be purchased at rider sign on on the day of racing - the cost will be £2 for each wristband.   This will allow access to track centre and on the track where applicable to help the rider prepare for racing.  (No rider helper will be allowed to ride on the track at any time).

Any queries re this event should be sent to events@scottishcycling.org.uk.

Event Details

Event URN:

354217

Start Date:

Fri, 17th Oct 2014

Finish date:

Sun, 19th Oct 2014

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Sir Chris Hoy Velodrome, 1000 London Road, Glasgow, G40 3HG

View map

Results

Confirmed Results

Junior Mens - 1K - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Mens - 1K - Time Trial - Results
1.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 00:01:09:170 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:01:09:170
2.  Andy Brown Glasgow Cycle Team Finished 2nd 00:01:10:370 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:10:370
3.  Ruari Yeoman East Kilbride Road Club Finished 2nd 00:01:10:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:10:400
4.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished A 00:01:11:810 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:11:810
5.  Fraser Knox Glasgow Cycle Team Finished N/A 00:01:11:910 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:11:910
6.  Grant Martin Spokes Racing Team Finished A 00:01:12:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:12:650
7.  Zak Loney Team LFH Finished 2nd 00:01:12:840 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:12:840
8.  Ben Forsyth Spokes Racing Team Finished N/A 00:01:13:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:13:500
9.  Alistair Merry Discovery Junior Cycling Club Finished 3rd 00:01:17:110 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:17:110

Junior Mens - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Mens - Keirin - Results
1.  Grant Martin Spokes Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Rhys Donnelly Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ben Forsyth Spokes Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Zak Loney Team LFH Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ruari Yeoman East Kilbride Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Women - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Keirin - Results
1.  Flora Gillies Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Open - Men Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Open - Men Keirin - Results
1.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Chris Pritchard Team Wales Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jonathan Mitchell Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Carlin Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jonathan Biggin Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Andrew Louis Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  David Daniell City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Kenny Ayre The Racers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Jamie Alexander Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Graeme McBride Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Keirin - Results
1.  Charline Joiner Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Flora Gillies Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Neah Evans Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rebecca Dornan The Racers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Emma Baird Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Alison Chisholm Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Julie Dominguez Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jessica Lee Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women - Points - 25K

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Points - 25K - Results
1.  Charline Joiner Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Neah Evans Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Anna Turvey Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Peggy Series Edinburgh RC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Claire Hamilton Paisley Velo Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Rebecca Durrell Dundee Thistle RC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ashleigh Fraser Deeside Thistle CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Rachel Torrance Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior Mens - Points - 25k

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Mens - Points - 25k - Results
1.  Ruari Yeoman East Kilbride Road Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Andy Brown Glasgow Cycle Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Grant Martin Spokes Racing Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ben Forsyth Spokes Racing Team Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Lewis Grieve Spokes Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alistair Merry Discovery Junior Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Rian Hill Classic Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  John MacLeod Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Rhys Donnelly Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Lewis Mulholland Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Fraser Knox Glasgow Cycle Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Junior Mens - Pursuit - 3k

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Mens - Pursuit - 3k - Results
1.  Andy Brown Glasgow Cycle Team Finished 2nd 00:03:34:562 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:34:562
2.  Ruari Yeoman East Kilbride Road Club Finished 2nd 00:03:39:526 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:39:526
3.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 00:03:36:286 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:03:36:286
4.  Grant Martin Spokes Racing Team Finished A --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Lewis Grieve Spokes Racing Team Finished 2nd 00:03:44:010 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:44:010
6.  Lewis Mulholland Glasgow Cycle Team Finished 2nd 00:03:44:358 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:44:358
7.  Rhys Donnelly Edinburgh RC Finished 2nd 00:03:45:688 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:45:688
8.  Finn Harrod Discovery Junior Cycling Club Finished 4th 00:03:48:877 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:48:877
9.  Fraser Knox Glasgow Cycle Team Finished N/A 00:03:50:852 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:50:852
10.  Rian Hill Classic Racing Team Finished 2nd 00:03:53:285 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:53:285
11.  Alistair Merry Discovery Junior Cycling Club Finished 3rd 00:03:59:796 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:59:796
12.  John MacLeod Edinburgh RC Finished A 00:04:06:188 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:06:188

Junior Women - 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - 500m TT - Results
1.  Rebecca Dornan The Racers Finished 3rd 00:00:38:856 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:38:856
2.  Flora Gillies Project 51 Finished 2nd 00:00:39:253 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:39:253
3.  Lulu Bartlett The Racers Finished A 00:00:40:957 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:40:957
4.  Amber King Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished N/A 00:00:42:059 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:42:059
5.  Ashleigh Fraser Chorlton Velo Finished 2nd 00:00:43:763 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:43:763

Open - Men Points - 30K

Position Name Club name Rider status Category Points
Open - Men Points - 30K - Results
1.  Alistair Rutherford The Racers Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Philip Trodden The Racers Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Peter Anderson The Racers Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Steven Lawley KTM road-and-trail.com Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Andrew Whitehall Glasgow Wheelers Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Callum Watson The Racers Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Lewis Grieve Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Andy Brown Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Finlay Young The Racers Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Open - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Open - Sprint - Results
1.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Chris Pritchard Team Wales Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jonathan Mitchell Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jonathan Biggin Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jack Carlin Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Colin Davenport Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Andrew Louis Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Graeme McBride Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jamie Alexander Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Christopher Barr Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Adam Richardson Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Scott Stronach Falkirk Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Christopher Hartley Edinburgh University CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Alan Holmes GTR - Return To Life Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ewen Riddell Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women - Pursuit - 3K

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Pursuit - 3K - Results
1.  Anna Turvey Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 2nd --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Claire Hamilton Paisley Velo Cycling Club Finished 4th --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:04:09:346 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:09:346
4.  Lynsey Curran dooleys cycles Finished 3rd 00:04:10:302 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:10:302
5.  Peggy Series Edinburgh RC Finished 2nd 00:04:17:047 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:17:047
6.  Anna Fairweather Angus Bike Chain Finished 3rd 00:04:17:680 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:17:680
7.  Alison McGill The Racers Finished 3rd 00:04:22:416 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:22:416
8.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 00:04:50:883 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:50:883

Women - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Sprint - Results
1.  Eleanor Richardson Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Charline Joiner Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Emma Baird Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Neah Evans Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Julie Dominguez Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jessica Lee Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Rebecca Durrell Dundee Thistle RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ashleigh Fraser Deeside Thistle CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Mens - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Mens - Sprint - Results
1.  Jack Carlin Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Forsyth Spokes Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Ruari Yeoman East Kilbride Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lewis Mulholland Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Zak Loney Team LFH Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ollie Guild Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Junior Women - Pursuit - 2K

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - Pursuit - 2K - Results
1.  Rhona Callander Stirling Bike Club Finished A 00:02:40:927 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:40:927
2.  Rosa Martin Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished A 00:02:45:259 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:45:259
3.  Lulu Bartlett The Racers Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Amber King Stirling Bike Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ashleigh Fraser Chorlton Velo Finished 2nd 00:02:55:802 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:55:802
6.  Keira Johnston Team Identiti Finished 3rd 00:02:56:679 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:56:679

Open - Mens 1K Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open - Mens 1K Time Trial - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:01:04:546 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:04:546
2.  Kenny Ayre The Racers Finished 3rd 00:01:05:698 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:05:698
3.  Christopher Barr Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 00:01:06:567 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:06:567
4.  Philip Trodden The Racers Finished 1st 00:01:08:084 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:01:08:084
5.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:01:11:368 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:11:368
6.  Adam Richardson Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 00:01:12:617 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:12:617
7.  Alan Holmes GTR - Return To Life Finished 3rd 00:01:12:812 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:12:812
8.  Callum Watson The Racers Finished 2nd 00:01:13:384 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:13:384
9.  Christopher Hartley Edinburgh University CC Finished 4th 00:01:13:870 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:13:870
10.  Ewen Riddell Deeside Thistle CC Finished 4th 00:01:15:140 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:15:140
11.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 00:01:16:803 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:16:803
12.  Jordan Winning Finished 4th 00:01:18:082 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:18:082
13.  Craig Little Forres CC Finished 4th 00:01:31:955 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:31:955

Open - Mens Pursuit - 4K

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open - Mens Pursuit - 4K - Results
1.  Philip Trodden The Racers Finished 1st --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Peter Anderson The Racers Finished 2nd --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Arthur Doyle dooleys cycles Finished 2nd 00:04:46:603 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:46:603
4.  Finlay Young The Racers Finished 1st 00:04:47:916 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:47:916
5.  Silas Goldsworthy Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:04:46:259 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:46:259
6.  David Griffiths Glasgow Wheelers Finished 1st 00:04:46:768 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:46:768
7.  Andrew Whitehall Glasgow Wheelers Finished Elite 00:04:49:475 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:04:49:475
8.  Kenny Ayre The Racers Finished 3rd 00:04:52:362 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:52:362
9.  Ryan Fenwick The Racers Finished 1st 00:04:52:774 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:52:774
10.  Alistair Rutherford The Racers Finished Elite 00:04:57:453 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:04:57:453
11.  Alan Holmes GTR - Return To Life Finished 3rd 00:05:00:804 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:05:00:804
12.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:05:02:355 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:05:02:355
13.  Jack Barrett The Racers Finished 1st 00:05:03:511 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:05:03:511
14.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 00:05:05:493 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:05:05:493
15.  Taylor Johnstone Cycling Team Tomacc Finished 2nd 00:05:07:548 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:05:07:548
16.  Douglas Brooke Glasgow Road Club Finished 4th 00:05:16:502 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:05:16:502
17.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 00:05:18:894 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:05:18:894

Open - Mens Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open - Mens Team Sprint - Results
1.  Jonathan Biggin Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 00:00:47:848 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:47:848
1.  Andrew Louis Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 00:00:47:848 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:47:848
1.  Jonathan Mitchell Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 00:00:47:848 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:47:848
2.  Jamie Alexander Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 00:00:48:928 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:48:928
2.  Christopher Barr Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 00:00:48:928 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:48:928
2.  Colin Davenport Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 00:00:48:928 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:48:928
3.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Daniell City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - 500m Time Trial - Results
1.  Eleanor Richardson Edinburgh RC Finished 4th 00:00:36:051 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:36:051
2.  Alison Chisholm Edinburgh RC Finished N/A 00:00:36:908 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:36:908
3.  Emma Baird Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 00:00:37:735 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:735
4.  Neah Evans Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 2nd 00:00:39:115 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:39:115
5.  Jessica Lee Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 00:00:39:201 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:39:201
6.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:00:39:395 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:39:395
7.  Anna Turvey Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 2nd 00:00:39:501 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:39:501
8.  Rebecca Dornan The Racers Finished 3rd 00:00:39:924 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:39:924
9.  Julie Dominguez Finished 3rd 00:00:40:902 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:40:902

Women - Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Team Sprint - Results
1.  Alison Chisholm Edinburgh RC Finished N/A 00:00:36:336 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:36:336
1.  Eleanor Richardson Edinburgh RC Finished 4th 00:00:36:336 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:36:336
2.  Neah Evans Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 2nd 00:00:38:893 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:38:893
2.  Jessica Lee Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 00:00:38:893 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:38:893

About the Event

Info for Riders

Riders must fall into one of the following categories; 18.1.2 All SCU Championships shall be open to: - a) SCU/BCF members (members of clubs affiliated to the SCU) b) Scottish Nationals (persons born in Scotland) c) Scottish Residents (persons who have lived in Scotland for three of the last five years) d) Persons who have at least one parent who was born in Scotland. e) Members of the armed forces who meet none of the above, but who by necessity are required to live in Scotland away from their normal residence. Persons in sections (b), (c), (d) and (e) must be members of an UCI recognised Cycling Federation. Any queries should be directed to janette.hazlett@scottishcycling.org.uk

The Races

Junior Mens - 1K - Time Trial Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 17/10/14 18:00 Regional C ---
Fri 17/10/14 – 18:00
Junior Mens - Keirin Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 17/10/14 18:00 Regional C --- 8 laps
Fri 17/10/14 – 18:00
Regional C,
8 laps
Junior Women - Keirin Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 17/10/14 18:00 Regional C --- 8 laps
Fri 17/10/14 – 18:00
Regional C,
8 laps
Junior Women - Points - 20k Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 17/10/14 18:00 Regional C+ Band 5 --- 20km / 12 miles
Fri 17/10/14 – 18:00
Regional C+, Band 5
20km / 12 miles
Open - Men Keirin Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 17/10/14 18:00 Regional C --- 8 laps
Fri 17/10/14 – 18:00
Regional C,
8 laps
Women - Keirin Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 17/10/14 18:00 Regional C --- 8 laps
Fri 17/10/14 – 18:00
Regional C,
8 laps
Women - Points - 25K Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 17/10/14 18:00 Regional C+ Band 5 --- 25km / 16 miles
Fri 17/10/14 – 18:00
Regional C+, Band 5
25km / 16 miles
Junior Mens - Points - 25k Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/10/14 10:00 Regional C+ Band 5 --- 25km / 16 miles
Sat 18/10/14 – 10:00
Regional C+, Band 5
25km / 16 miles
Junior Mens - Pursuit - 3k Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/10/14 10:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Sat 18/10/14 – 10:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Junior Women - 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/10/14 10:00 Regional C None ---
Sat 18/10/14 – 10:00
Regional C, None
Junior Women - Sprint Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 18/10/14 10:00 Regional C ---
Sat 18/10/14 – 10:00
Regional C,
Open - Men Points - 30K Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/10/14 10:00 Regional C+ Band 5 --- 30km / 19 miles
Sat 18/10/14 – 10:00
Regional C+, Band 5
30km / 19 miles
Open - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/10/14 10:00 Regional C None ---
Sat 18/10/14 – 10:00
Regional C, None
Women - Pursuit - 3K Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/10/14 10:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Sat 18/10/14 – 10:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Women - Sprint Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 18/10/14 10:00 Regional C ---
Sat 18/10/14 – 10:00
Regional C,
Junior Mens - Sprint Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:00 Regional C ---
Sun 19/10/14 – 10:00
Regional C,
Junior Women - Pursuit - 2K Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:00 Regional C ---
Sun 19/10/14 – 10:00
Open - Mens 1K Time Trial Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:00 Regional C ---
Sun 19/10/14 – 10:00
Open - Mens Pursuit - 4K Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 19/10/14 – 10:00
Regional C+, Band 5
Open - Mens Team Sprint Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:00 Regional C ---
Sun 19/10/14 – 10:00
Women - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:00 Regional C ---
Sun 19/10/14 – 10:00
Women - Team Sprint Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:00 Regional C ---
Sun 19/10/14 – 10:00
Regional C,

Event Summary

Event Overview

Open, Junior and Womens Scottish Track Championships

Provisional Timetable - subject to change - dependent on entry numbers

Friday, 17th October - Session starts at 6:00

Junior Men - Kilo

Junior Men - Keirin

Junior Women - Points

Junior Women - Keirin

Women - Keirin

Women - Points

Senior Men - Keirin

Saturday, 18th October - Session starts at 10:00

Junior Men - Points

Junior Men - Pursuit

Junior Women - Sprints

Junior Women - 500 TT

Senior Women - Sprints

Senior Women - Pursuit

Senior Men - Sprint

Senior Men - Points

Sunday, 19th October 2014

Junior Mens - Sprint

Junior Women - Pursuit

Senior Women - 500 TT

Senior Women - Team Sprint

Senior Men - Pursuit

Senior Men - Team Sprint

Senior - Men - 1K TT

Volunteers

We would welcome some assistance from volunteers - if you are available to help please email events@scottishcycling.org.uk stating which days you would be available to help.  Duties include helping spectators, helping riders in registration and trackside, preparing the track for racing, results distribution.

Ticket Sales

Tickets will be available soon - tickets will be available as follows:

Friday - 6:00 start - evening only - £7.50

Saturday - 10:00 start - access all day - £15.00

Sunday - 10:00 start - access all day - £15:00

OAP and Under 16 year old will be £5:00 each session

Rider Helper Passes

Riders are allowed one rider helper each - a 'rider helper' band can be purchased at rider sign on on the day of racing - the cost will be £2 for each wristband.   This will allow access to track centre and on the track where applicable to help the rider prepare for racing.  (No rider helper will be allowed to ride on the track at any time).

Any queries re this event should be sent to events@scottishcycling.org.uk.

Event Details

Event URN:

354217

Start Date:

Fri, 17th Oct 2014

Finish date:

Sun, 19th Oct 2014

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Sir Chris Hoy Velodrome, 1000 London Road, Glasgow, G40 3HG

View map

Results

Confirmed Results

Junior Mens - 1K - Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Mens - 1K - Time Trial - Results
1.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 00:01:09:170 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:01:09:170
2.  Andy Brown Glasgow Cycle Team Finished 2nd 00:01:10:370 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:10:370
3.  Ruari Yeoman East Kilbride Road Club Finished 2nd 00:01:10:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:10:400
4.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished A 00:01:11:810 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:11:810
5.  Fraser Knox Glasgow Cycle Team Finished N/A 00:01:11:910 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:11:910
6.  Grant Martin Spokes Racing Team Finished A 00:01:12:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:12:650
7.  Zak Loney Team LFH Finished 2nd 00:01:12:840 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:12:840
8.  Ben Forsyth Spokes Racing Team Finished N/A 00:01:13:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:13:500
9.  Alistair Merry Discovery Junior Cycling Club Finished 3rd 00:01:17:110 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:17:110

Junior Mens - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Mens - Keirin - Results
1.  Grant Martin Spokes Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Rhys Donnelly Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ben Forsyth Spokes Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Zak Loney Team LFH Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ruari Yeoman East Kilbride Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Women - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Keirin - Results
1.  Flora Gillies Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Open - Men Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Open - Men Keirin - Results
1.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Chris Pritchard Team Wales Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jonathan Mitchell Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Carlin Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jonathan Biggin Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Andrew Louis Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  David Daniell City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Kenny Ayre The Racers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Jamie Alexander Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Graeme McBride Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Keirin - Results
1.  Charline Joiner Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Flora Gillies Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Neah Evans Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rebecca Dornan The Racers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Emma Baird Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Alison Chisholm Edinburgh RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Julie Dominguez Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jessica Lee Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women - Points - 25K

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Points - 25K - Results
1.  Charline Joiner Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Neah Evans Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Anna Turvey Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Peggy Series Edinburgh RC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Claire Hamilton Paisley Velo Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Rebecca Durrell Dundee Thistle RC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ashleigh Fraser Deeside Thistle CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Rachel Torrance Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior Mens - Points - 25k

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Mens - Points - 25k - Results
1.  Ruari Yeoman East Kilbride Road Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Andy Brown Glasgow Cycle Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Grant Martin Spokes Racing Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ben Forsyth Spokes Racing Team Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Lewis Grieve Spokes Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alistair Merry Discovery Junior Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Rian Hill Classic Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  John MacLeod Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Rhys Donnelly Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Lewis Mulholland Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Fraser Knox Glasgow Cycle Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Junior Mens - Pursuit - 3k

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Mens - Pursuit - 3k - Results
1.  Andy Brown Glasgow Cycle Team Finished 2nd 00:03:34:562 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:34:562
2.  Ruari Yeoman East Kilbride Road Club Finished 2nd 00:03:39:526 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:39:526
3.  Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 1st 00:03:36:286 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:03:36:286
4.  Grant Martin Spokes Racing Team Finished A --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Lewis Grieve Spokes Racing Team Finished 2nd 00:03:44:010 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:44:010
6.  Lewis Mulholland Glasgow Cycle Team Finished 2nd 00:03:44:358 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:44:358
7.  Rhys Donnelly Edinburgh RC Finished 2nd 00:03:45:688 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:45:688
8.  Finn Harrod Discovery Junior Cycling Club Finished 4th 00:03:48:877 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:48:877
9.  Fraser Knox Glasgow Cycle Team Finished N/A 00:03:50:852 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:50:852
10.  Rian Hill Classic Racing Team Finished 2nd 00:03:53:285 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:53:285
11.  Alistair Merry Discovery Junior Cycling Club Finished 3rd 00:03:59:796 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:59:796
12.  John MacLeod Edinburgh RC Finished A 00:04:06:188 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:06:188

Junior Women - 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - 500m TT - Results
1.  Rebecca Dornan The Racers Finished 3rd 00:00:38:856 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:38:856
2.  Flora Gillies Project 51 Finished 2nd 00:00:39:253 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:39:253
3.  Lulu Bartlett The Racers Finished A 00:00:40:957 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:40:957
4.  Amber King Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished N/A 00:00:42:059 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:42:059
5.  Ashleigh Fraser Chorlton Velo Finished 2nd 00:00:43:763 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:43:763

Open - Men Points - 30K

Position Name Club name Rider status Category Points
Open - Men Points - 30K - Results
1.  Alistair Rutherford The Racers Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Philip Trodden The Racers Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Peter Anderson The Racers Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Steven Lawley KTM road-and-trail.com Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Andrew Whitehall Glasgow Wheelers Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Callum Watson The Racers Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Lewis Grieve Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Andy Brown Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Finlay Young The Racers Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Open - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Open - Sprint - Results
1.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Chris Pritchard Team Wales Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jonathan Mitchell Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jonathan Biggin Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jack Carlin Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Colin Davenport Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Andrew Louis Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Graeme McBride Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jamie Alexander Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Christopher Barr Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Adam Richardson Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Scott Stronach Falkirk Bicycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Christopher Hartley Edinburgh University CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Alan Holmes GTR - Return To Life Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ewen Riddell Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women - Pursuit - 3K

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Pursuit - 3K - Results
1.  Anna Turvey Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 2nd --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Claire Hamilton Paisley Velo Cycling Club Finished 4th --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:04:09:346 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:09:346
4.  Lynsey Curran dooleys cycles Finished 3rd 00:04:10:302 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:10:302
5.  Peggy Series Edinburgh RC Finished 2nd 00:04:17:047 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:17:047
6.  Anna Fairweather Angus Bike Chain Finished 3rd 00:04:17:680 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:17:680
7.  Alison McGill The Racers Finished 3rd 00:04:22:416 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:22:416
8.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 00:04:50:883 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:50:883

Women - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Sprint - Results
1.  Eleanor Richardson Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Charline Joiner Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Emma Baird Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Neah Evans Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Julie Dominguez Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jessica Lee Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Rebecca Durrell Dundee Thistle RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ashleigh Fraser Deeside Thistle CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Junior Mens - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Mens - Sprint - Results
1.  Jack Carlin Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Forsyth Spokes Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Ruari Yeoman East Kilbride Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lewis Mulholland Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Zak Loney Team LFH Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ollie Guild Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Junior Women - Pursuit - 2K

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - Pursuit - 2K - Results
1.  Rhona Callander Stirling Bike Club Finished A 00:02:40:927 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:40:927
2.  Rosa Martin Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished A 00:02:45:259 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:45:259
3.  Lulu Bartlett The Racers Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Amber King Stirling Bike Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ashleigh Fraser Chorlton Velo Finished 2nd 00:02:55:802 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:55:802
6.  Keira Johnston Team Identiti Finished 3rd 00:02:56:679 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:56:679

Open - Mens 1K Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open - Mens 1K Time Trial - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:01:04:546 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:04:546
2.  Kenny Ayre The Racers Finished 3rd 00:01:05:698 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:05:698
3.  Christopher Barr Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 00:01:06:567 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:06:567
4.  Philip Trodden The Racers Finished 1st 00:01:08:084 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:01:08:084
5.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:01:11:368 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:11:368
6.  Adam Richardson Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 00:01:12:617 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:12:617
7.  Alan Holmes GTR - Return To Life Finished 3rd 00:01:12:812 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:12:812
8.  Callum Watson The Racers Finished 2nd 00:01:13:384 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:13:384
9.  Christopher Hartley Edinburgh University CC Finished 4th 00:01:13:870 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:13:870
10.  Ewen Riddell Deeside Thistle CC Finished 4th 00:01:15:140 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:15:140
11.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 00:01:16:803 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:16:803
12.  Jordan Winning Finished 4th 00:01:18:082 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:18:082
13.  Craig Little Forres CC Finished 4th 00:01:31:955 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:31:955

Open - Mens Pursuit - 4K

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open - Mens Pursuit - 4K - Results
1.  Philip Trodden The Racers Finished 1st --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Peter Anderson The Racers Finished 2nd --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Arthur Doyle dooleys cycles Finished 2nd 00:04:46:603 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:46:603
4.  Finlay Young The Racers Finished 1st 00:04:47:916 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:47:916
5.  Silas Goldsworthy Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:04:46:259 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:46:259
6.  David Griffiths Glasgow Wheelers Finished 1st 00:04:46:768 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:46:768
7.  Andrew Whitehall Glasgow Wheelers Finished Elite 00:04:49:475 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:04:49:475
8.  Kenny Ayre The Racers Finished 3rd 00:04:52:362 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:52:362
9.  Ryan Fenwick The Racers Finished 1st 00:04:52:774 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:04:52:774
10.  Alistair Rutherford The Racers Finished Elite 00:04:57:453 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:04:57:453
11.  Alan Holmes GTR - Return To Life Finished 3rd 00:05:00:804 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:05:00:804
12.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:05:02:355 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:05:02:355
13.  Jack Barrett The Racers Finished 1st 00:05:03:511 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:05:03:511
14.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 00:05:05:493 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:05:05:493
15.  Taylor Johnstone Cycling Team Tomacc Finished 2nd 00:05:07:548 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:05:07:548
16.  Douglas Brooke Glasgow Road Club Finished 4th 00:05:16:502 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:05:16:502
17.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 00:05:18:894 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:05:18:894

Open - Mens Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open - Mens Team Sprint - Results
1.  Jonathan Biggin Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 00:00:47:848 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:47:848
1.  Andrew Louis Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 00:00:47:848 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:47:848
1.  Jonathan Mitchell Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 3rd 00:00:47:848 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:47:848
2.  Jamie Alexander Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 00:00:48:928 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:48:928
2.  Christopher Barr Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 00:00:48:928 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:48:928
2.  Colin Davenport Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 00:00:48:928 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:48:928
3.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Daniell City of Edinburgh RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ivor Reid City of Edinburgh RC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - 500m Time Trial - Results
1.  Eleanor Richardson Edinburgh RC Finished 4th 00:00:36:051 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:36:051
2.  Alison Chisholm Edinburgh RC Finished N/A 00:00:36:908 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:36:908
3.  Emma Baird Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 00:00:37:735 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:735
4.  Neah Evans Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 2nd 00:00:39:115 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:39:115
5.  Jessica Lee Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 00:00:39:201 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:39:201
6.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:00:39:395 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:39:395
7.  Anna Turvey Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 2nd 00:00:39:501 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:39:501
8.  Rebecca Dornan The Racers Finished 3rd 00:00:39:924 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:39:924
9.  Julie Dominguez Finished 3rd 00:00:40:902 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:40:902

Women - Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Team Sprint - Results
1.  Alison Chisholm Edinburgh RC Finished N/A 00:00:36:336 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:36:336
1.  Eleanor Richardson Edinburgh RC Finished 4th 00:00:36:336 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:36:336
2.  Neah Evans Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 2nd 00:00:38:893 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:38:893
2.  Jessica Lee Glasgow Sprint Track Cycling T... Finished 4th 00:00:38:893 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:38:893

About the Event

Info for Riders

Riders must fall into one of the following categories; 18.1.2 All SCU Championships shall be open to: - a) SCU/BCF members (members of clubs affiliated to the SCU) b) Scottish Nationals (persons born in Scotland) c) Scottish Residents (persons who have lived in Scotland for three of the last five years) d) Persons who have at least one parent who was born in Scotland. e) Members of the armed forces who meet none of the above, but who by necessity are required to live in Scotland away from their normal residence. Persons in sections (b), (c), (d) and (e) must be members of an UCI recognised Cycling Federation. Any queries should be directed to janette.hazlett@scottishcycling.org.uk

The Races

Junior Mens - 1K - Time Trial Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 17/10/14 18:00 Regional C ---
Fri 17/10/14 – 18:00
Junior Mens - Keirin Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 17/10/14 18:00 Regional C --- 8 laps
Fri 17/10/14 – 18:00
Regional C,
8 laps
Junior Women - Keirin Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 17/10/14 18:00 Regional C --- 8 laps
Fri 17/10/14 – 18:00
Regional C,
8 laps
Junior Women - Points - 20k Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 17/10/14 18:00 Regional C+ Band 5 --- 20km / 12 miles
Fri 17/10/14 – 18:00
Regional C+, Band 5
20km / 12 miles
Open - Men Keirin Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 17/10/14 18:00 Regional C --- 8 laps
Fri 17/10/14 – 18:00
Regional C,
8 laps
Women - Keirin Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 17/10/14 18:00 Regional C --- 8 laps
Fri 17/10/14 – 18:00
Regional C,
8 laps
Women - Points - 25K Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 17/10/14 18:00 Regional C+ Band 5 --- 25km / 16 miles
Fri 17/10/14 – 18:00
Regional C+, Band 5
25km / 16 miles
Junior Mens - Points - 25k Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/10/14 10:00 Regional C+ Band 5 --- 25km / 16 miles
Sat 18/10/14 – 10:00
Regional C+, Band 5
25km / 16 miles
Junior Mens - Pursuit - 3k Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/10/14 10:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Sat 18/10/14 – 10:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Junior Women - 500m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/10/14 10:00 Regional C None ---
Sat 18/10/14 – 10:00
Regional C, None
Junior Women - Sprint Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 18/10/14 10:00 Regional C ---
Sat 18/10/14 – 10:00
Regional C,
Open - Men Points - 30K Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/10/14 10:00 Regional C+ Band 5 --- 30km / 19 miles
Sat 18/10/14 – 10:00
Regional C+, Band 5
30km / 19 miles
Open - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/10/14 10:00 Regional C None ---
Sat 18/10/14 – 10:00
Regional C, None
Women - Pursuit - 3K Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/10/14 10:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Sat 18/10/14 – 10:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Women - Sprint Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 18/10/14 10:00 Regional C ---
Sat 18/10/14 – 10:00
Regional C,
Junior Mens - Sprint Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:00 Regional C ---
Sun 19/10/14 – 10:00
Regional C,
Junior Women - Pursuit - 2K Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:00 Regional C ---
Sun 19/10/14 – 10:00
Open - Mens 1K Time Trial Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:00 Regional C ---
Sun 19/10/14 – 10:00
Open - Mens Pursuit - 4K Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 19/10/14 – 10:00
Regional C+, Band 5
Open - Mens Team Sprint Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:00 Regional C ---
Sun 19/10/14 – 10:00
Women - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:00 Regional C ---
Sun 19/10/14 – 10:00
Women - Team Sprint Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 19/10/14 10:00 Regional C ---
Sun 19/10/14 – 10:00
Regional C,

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk