Event URN:
336789
Start date:
Sat, 18th Oct 2014
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Bingham Leisure Centre
The Banks, Bingham, Nottingham, Nottinghamshire, NG13 8BL
( View map )
Series:
Notts & Derby League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Velo Club Nottingham
Event website:
http://ndcxl.org.uk
Event organiser:
Mr David Gretton
7 Lorimer Avenue
Gedling
Nottingham
Nottinghamshire
NG4 4BS
01159 878700
davegretton@hotmail.com
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
18 Oct 14 11:00 Under 9 Go-Cross None Under 12 10 mins
18 Oct 14 11:25 Under 12 Go-Cross None Under 12 15 mins
18 Oct 14 12:00 U16 Boys Category B CX Band 4 Youth, Youth U1... 30 mins
18 Oct 14 12:01 U16 Girls Category B CX Band 4 Youth, Youth U1... 30 mins

View All

Event Location:

The Banks,
Bingham,
Nottingham,
Nottinghamshire,
NG13 8BL

Race: Under 9

View Entrants

Online entry closed 7 months 14 days 3 hours 28 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Oct 14 11:00 Go-Cross None Under 12 10 mins

Race: Under 12

View Entrants

Online entry closed 7 months 14 days 3 hours 28 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Oct 14 11:25 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: U16 Boys

View Entrants

Online entry closed 7 months 14 days 3 hours 28 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Oct 14 12:00 Category B CX Band 4 Youth, Youth U16 30 mins

Race: U16 Girls

View Entrants

Online entry closed 7 months 14 days 3 hours 28 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Oct 14 12:01 Category B CX Band 4 Youth, Youth U16 30 mins

Race: U14 Boys

View Entrants

Online entry closed 7 months 14 days 3 hours 28 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Oct 14 12:02 Category B CX Band 4 Youth, Youth U14 30 mins

Race: U14 Girls

View Entrants

Online entry closed 7 months 14 days 3 hours 28 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Oct 14 12:03 Category B CX Band 4 Youth, Youth U14 30 mins

Race: Veteran Men 40-49

View Entrants

Online entry closed 7 months 14 days 3 hours 28 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Oct 14 13:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49 50 mins

Race: Veteran Men 50+

View Entrants

Online entry closed 7 months 14 days 3 hours 28 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Oct 14 13:00 Category B CX Band 4 Vet 50+ 50 mins

Race: Junior Men

View Entrants

Online entry closed 7 months 14 days 3 hours 28 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Oct 14 14:30 Category B CX Band 5 Junior 50 mins

Race: Senior Men

View Entrants

Online entry closed 7 months 14 days 3 hours 28 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Oct 14 14:30 Category B CX Band 4 Senior 50 mins

Race: Women

View Entrants

Online entry closed 7 months 14 days 3 hours 28 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Oct 14 14:30 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... 50 mins

Montgomery wins at Bingham Park

Posted 19/10/2014 - David Gretton

Written by: Richard Edge Velo Club Nottingham hosted round five of the SRAM Notts and Derby League at Bingham Leisure Centre... [more]


Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cameron Orr Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth U16 20
2 Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished Youth U16 16
3 Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 12
4 James Armstrong VC Lincoln Finished Youth U16 9
5 Matthew Ellis Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth U16 7
6 Harry Lewis Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth U16 5
7 Oliver Snodden Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth U16 4
8 Liam Davies Leicestershire Road Club Finished Youth U16 3
9 Harry Shepherd Lyme RC Finished Youth U16 2
10 James Swadling Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 1
11 George Swindell Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth U16 0
12 Elliot Bannister Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 0
13 Robert Towndrow Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 0
14 John Webster Matlock CC Finished Youth U16 0
15 Jack Bradley Heanor Clarion CC Finished Youth U16 0
16 Taylor Marshall Belper BC Finished Youth U16 0
17 Luke Hind Bolsover & District Cyclin... Finished Youth U16 0
18 Jacob Hubner Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 0
19 Oliver Bell Finished 0
20 Lewis Fletcher Bolsover & District Cyclin... Finished Youth U16 0
21 Lucas Crapper Bolsover & District Cyclin... Finished Youth U16 0
22 Benjamin Palmer Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 0
23 Thomas Shaw Heanor Clarion CC Finished Youth U16 0
24 Jonah Drake Ashfield RC Finished Youth U16 0
25 Nathan Priestley Newark Castle CC Finished Youth U16 0
26 William Hodgetts Newark Castle CC Finished Youth U16 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished Youth U16 20
2 Amy Garner Welland Valley CC Finished Youth U16 16
3 Xan Crees Derby Mercury RC Finished Youth U16 12
4 April Tacey Leicestershire Road Club Finished Youth U16 9
5 Isabelle Boon Derby Mercury RC Finished Youth U16 7
6 Alice Warbrick Derby Mercury RC Finished Youth U16 5
7 Jessica Cobbe Leicestershire Road Club Finished Youth U16 4
8 Frances Chatto Heanor Clarion CC Finished Youth U16 3
9 Isobel Conibear Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 2
10 Rebecca Laurel Cycle Derby CC Finished Youth U16 1
11 Lana Horsfield Nottingham Clarion CC Finished Youth U16 0
12 Eve Lyon Nutcracker Racing Finished Youth U16 0
13 Isabel Darvill VC Lincoln Finished Youth U16 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Norton Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth U14 20
2 Alex Haines Leicestershire Road Club Finished Youth U14 16
3 Timothy Elsmore-Martin Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth U14 12
4 Reuben Orr Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth U14 9
5 Finn Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Youth U14 7
6 Louis Jakobson Welland Valley CC Finished Youth U14 5
7 Archie Lewis Sherwood Pines Cycling Club Finished Youth U14 4
8 James Luscombe Derby Mercury RC Finished Youth U14 3
9 Mark Zanker Leicestershire Road Club Finished Youth U14 2
10 Jack Husselbee Belper BC Finished Youth U14 1
11 Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 0
12 Christian Boon Derby Mercury RC Finished Youth U14 0
13 Peter Avery Nottingham Clarion CC Finished Youth U14 0
14 Nick Edwards Matlock CC Finished Youth U14 0
15 Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished Youth U14 0
16 Jack Speake Finished 0
17 Will Beech Nottingham Clarion CC Finished Youth U14 0
18 Carter Howe Heanor Clarion CC Finished Youth U14 0
19 Cameron Neilson Spalding Cycling Club Finished Youth U14 0
20 Louis Evans Finished 0
21 Archie Wania Derby Mercury RC Finished Youth U14 0
22 Alfie Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished Youth U14 0
23 Milo Sawala Finished 0
24 Reuben Blakeman Derby Mercury RC Finished Youth U14 0
25 Edward Warbrick Derby Mercury RC Finished Youth U14 0
26 Oliver Cole Nottingham Clarion CC Finished Youth U14 0
27 Lewis Edge Finished 0
28 Robert Miller Finished 0
29 James Lowthian Leicestershire Road Club Finished Youth U14 0
30 Xavi Salcedo 4 Life Triathlon Club Finished Youth U14 0
31 Emile Alexander Lichfield City CC Finished Youth U14 0
32 Oliver Bradley Heanor Clarion CC Finished Youth U14 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elena Smith Matlock CC Finished Youth U14 20
2 Amelie Wayte Matlock CC Finished Youth U14 16
3 Sarah Briggs Matlock CC Finished Youth U14 12
4 Abigail Armstrong VC Lincoln Finished Youth U14 9
5 Peta Jarvis 4 Life Triathlon Club Finished Youth U14 7
6 Alice Crane Derby Mercury RC Finished Youth U14 5
7 Alice Standish VC Lincoln Finished Youth U14 4
8 Ella Rastall Finished 0
9 Codie Strickland VC Long Eaton Finished Youth U14 2
10 Marianna Kuszynski Matlock CC Finished Youth U14 1
11 Libby Coleman Finished 0
12 Madeleine Hubner Nottingham Clarion CC Finished Youth U14 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 00:53:30:200 20
2 Christopher Rathbone Naked Bikes Hai-Bikes Imp Spor... Finished Vet 40-49 00:54:01:800 16
3 Mike Simpson G.S. Henley Finished Vet 40-49 00:55:05:850 12
4 Richard Lister Ellmore Factory Racing Finished Vet 40-49 00:55:25:350 9
5 Matthew Crouch Derby Mercury RC Finished Vet 40-49 00:56:12:000 7
6 Stephen Whitehouse Bicicielo Finished Vet 40-49 00:56:35:250 5
7 Christopher Green Matlock CC Finished Vet 40-49 00:56:50:500 4
8 Darryl Hewson Ellmore Factory Racing Finished Vet 40-49 00:56:59:400 3
9 Robert Wimble Cadence Sport Finished Vet 40-49 00:57:18:800 2
10 Jonathan Marshall www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 00:57:26:150 1
11 Anthony Goldstraw Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 40-49 00:57:41:250 0
12 Chris Bradley www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 00:57:42:750 0
13 Richard Edge Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 00:58:42:400 0
14 Andrew Wainwright Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 00:59:07:900 0
15 Simon Whitham Long Eaton Cycles Finished Vet 40-49 00:59:31:800 0
16 Ian King VC Long Eaton Finished Vet 40-49 00:59:34:150 0
17 Darren Kerry Nottingham Clarion CC Finished N/A 01:00:16:600 0
18 Neil Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 01:00:45:650 0
19 Timothy Berry Long Eaton Cycles Finished Vet 40-49 01:00:54:150 0
20 Neil Ormston Finished N/A 01:01:19:550 0
21 Gary Strickland VC Long Eaton Finished Vet 40-49 01:02:00:550 0
22 Dean Tacey Leicestershire Road Club Finished N/A 01:02:16:450 0
23 Richard Lewis Kenilworth Wheelers CC Finished Vet 40-49 01:02:32:300 0
24 Karl Webster Matlock CC Finished N/A 01:02:33:150 0
25 Simon Avery Nottingham Clarion CC Finished N/A 01:02:33:700 0
26 Mark Barron Beeston Cycling Club Finished N/A 01:02:36:200 0
27 Guy Cobbe Leicestershire Road Club Finished N/A 01:02:36:300 0
28 Peter Steed Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 40-49 01:02:48:900 0
29 Paul Parker Long Eaton Cycles Finished Vet 40-49 01:02:49:250 0
30 David Bettridge Derby Mercury RC Finished N/A 01:03:09:000 0
31 David Husselbee Belper BC Finished N/A 01:03:15:200 0
32 Eric Varley Derby Mercury RC Finished N/A 00:53:31:200 0
33 Andrew Briggs Matlock CC Finished N/A 00:53:44:100 0
34 Geof Giddings Finished 00:53:54:250 0
35 Dominic Wibberley Matlock CC Finished Vet 40-49 00:54:16:650 0
36 Robert Carr Ashfield RC Finished Vet 40-49 00:54:17:200 0
37 Guy Dinsdale Beeston Cycling Club Finished N/A 00:54:25:350 0
38 Stephen Crapper Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 00:54:29:800 0
39 John Hind Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 40-49 00:54:32:650 0
40 Michael Leaney Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 40-49 00:54:47:450 0
41 Ian Drake Ashfield RC Finished N/A 00:54:52:400 0
42 Nicholas Morgan Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 00:55:00:900 0
43 Simon Hale Army Cycling Union Finished N/A 00:55:23:500 0
44 James Storr Newark Castle CC Finished Vet 40-49 00:55:29:000 0
45 Jake Jakobson Welland Valley CC Finished Vet 40-49 00:55:29:050 0
46 Richard Reeve Beeston Cycling Club Finished N/A 00:55:41:250 0
47 Michael Barrie Beeston Cycling Club Finished N/A 00:55:59:050 0
48 Tim Jackson Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 40-49 00:57:12:700 0
49 Michael Bradley Matlock CC Finished Vet 40-49 00:57:33:000 0
50 John Wright Finished Vet 40-49 00:57:45:800 0
51 Ian Bradley Heanor Clarion CC Finished Vet 40-49 00:58:21:100 0
52 William Speake Finished 00:59:45:750 0
53 Martin Young Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 00:59:58:450 0
54 Darius Wania Derby Mercury RC Finished N/A 01:00:00:550 0
55 Anthony Donaldson Finished Vet 40-49 01:00:24:200 0
56 Michael Townend Finished Vet 40-49 01:00:43:200 0
57 Conor McGuigan Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 01:00:51:950 0
58 Martin Bailey Heanor Clarion CC Finished N/A 01:01:37:750 0
59 Wayne McAneaney Sherwood CC Finished N/A 01:02:03:200 0
60 Neil Buddo Beeston Cycling Club Finished Vet 40-49 01:02:08:300 0
61 Andrew Woolf Nottingham Clarion CC Finished N/A 01:02:25:350 0
62 Gabe Rea Finished 01:02:28:900 0
63 John Pearson Beeston Cycling Club Finished N/A 01:02:29:100 0
64 Dominic Ocallaghan Finished 01:02:53:100 0
65 Martin Leatherhand Finished 01:04:38:850 0
66 Glyn Horsfield Nottingham Clarion CC Finished N/A 01:05:09:650 0
67 David Rudin Finished N/A 00:54:17:800 0
68 Christofer Cooney Finished N/A 00:55:27:850 0
69 Adam Brooks Finished Vet 40-49 00:56:43:800 0
70 Anthony Wood Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 00:59:18:800 0
71 Nick Gregory Finished 01:00:27:800 0
John Billsborrow Derwent Valley All Terrain Clu... Did not finish N/A 0
Steven Bloor Ashbourne Cycling Did not finish N/A 0
Nick Chilton Derby Mercury RC Did not finish N/A 0
Andrew Hilton Bolsover & District Cyclin... Did not finish N/A 0
Alex Navarro Did not finish 0
Matt Smith Bolsover & District Cyclin... Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Timothy Gould www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 50+ 00:57:41:300 20
2 Graham Clark Ellmore Factory Racing Finished Vet 50+ 00:58:02:300 16
3 Michael Davies Pedal Power Loughborough Finished Vet 50+ 00:58:51:350 12
4 Harvey Levann Finished Vet 50+ 00:59:20:250 9
5 Pascal Arnoux Cadence Sport Finished Vet 50+ 01:00:36:000 7
6 Andy Webb Kenilworth Wheelers CC Finished Vet 50+ 01:00:54:950 5
7 Christopher Rowe www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 50+ 01:00:56:600 4
8 Peter Turner Derby Mercury RC Finished N/A 01:01:33:800 3
9 Neil Simpson London Phoenix CC Finished Vet 50+ 01:01:49:800 2
10 Richard Shenton-McQueen Beeston Cycling Club Finished Vet 50+ 00:54:21:000 0
11 Stephen Seamark Beeston Cycling Club Finished N/A 00:54:27:300 0
12 David Smith Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 50+ 00:55:05:600 0
13 Jimmy Armstrong VC Lincoln Finished Vet 50+ 00:55:12:800 0
14 Brian Swindell Derby Mercury RC Finished N/A 00:56:07:450 0
15 Chris Watts Matlock CC Finished Vet 50+ 00:56:10:550 0
16 Peter Mooney Rugby Velo Finished Vet 50+ 00:56:17:750 0
17 James Sutherland Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 50+ 00:56:30:150 0
18 Glen Allison Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Vet 50+ 00:56:55:900 0
19 John Gabriel Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished N/A 00:56:58:300 0
20 Ross Minton TFN Triathlon Club Finished N/A 00:57:14:090 0
21 Mervyn Dudley Pines Cycles - Felt - Enve Finished Vet 50+ 00:57:55:050 0
22 Craig Turner Pines Cycles - Felt - Enve Finished Vet 50+ 00:58:18:500 0
23 Shaun Warbrick Belper BC Finished N/A 00:58:29:800 0
24 Christopher Riley Heanor Clarion CC Finished N/A 00:58:59:600 0
25 Gary Ditheridge Derwent Valley All Terrain Clu... Finished N/A 00:59:05:800 0
26 Paul Andrews VC Lincoln Finished N/A 00:59:30:850 0
27 Charles Price Derby Mercury RC Finished N/A 00:59:34:000 0
28 Kevin Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 01:00:04:700 0
29 Steve Loades VC Long Eaton Finished Vet 50+ 01:00:06:350 0
30 Ian Beckingham Finished N/A 01:00:14:650 0
31 Carl McDonaon Finished 01:00:51:350 0
32 Nick Hook South Pennine RC Finished N/A 01:01:11:350 0
33 Karl Bird Nottingham Clarion CC Finished N/A 01:01:29:050 0
34 Karl Brown Finished N/A 01:02:29:650 0
35 Dave Riley Manchester Velo Cycle Racing C... Finished N/A 01:03:21:500 0
36 John Microslaw Finished 01:04:50:500 0
37 Alan Maddocks Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 00:54:13:200 0
38 Michael McDermott Heanor Clarion CC Finished N/A 00:56:01:450 0
39 Adrian Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Finished N/A 00:56:06:500 0
40 Tim Kniveton Matlock CC Finished N/A 00:58:17:600 0
Mark Delaney Did not finish 0
John Leeming Drighlington BC Did not finish N/A 0
Steve Rick Nonna's La Squadra Did not finish Vet 50+ 0
Christopher Thacker TFN Triathlon Club Did not finish N/A 0
Stuart Walters Kettering CC Did not finish Vet 50+ 0
Graham Whiting Bolsover & District Cyclin... Did not finish Vet 50+ 0

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Arthur Green Matlock CC Finished Junior 00:54:36:000 6
2 James Garratt Welland Valley CC Finished Junior 00:55:06:000 4
3 William Gascoyne Specialized Nottingham Finished Junior 00:55:52:000 3
4 Oliver Peckover Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Junior 00:57:41:000 0
5 Kieran Howarth Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:58:03:000 1
6 Elliot Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Junior 00:52:17:000 0
Daniel Gibson Derby Mercury RC Did not finish Junior 0
Josh Warters Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Montgomery Finished 00:51:42:000 0
2 Paul Cox Pedal Power Loughborough Finished Senior 00:52:09:000 16
3 Andrew Naylor Fossa Racing Finished Senior 00:52:15:000 12
4 Jonathan Harper Mansfield RC Finished Senior 00:52:21:000 9
5 James Thompson Langsett Cycles RT Finished Senior 00:53:38:000 7
6 Gareth Whittall www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Senior 00:53:41:000 5
7 Gavin Hardwicke Fossa Racing Finished Senior 00:54:11:000 4
8 Lewis Tarnai-Wilson Ashfield RC Finished Senior 00:54:19:000 3
9 Carl Dyson Achieve Northside Skinnergate Finished Senior 00:54:59:000 2
10 Alan Duncan Sherwood Pines Cycling Club Finished N/A 00:54:59:000 0
11 Kyle Burleigh Fossa Racing Finished Senior 00:56:15:000 0
12 John Johnston Matlock CC Finished Senior 00:56:39:000 0
13 Alex Whiting Bolsover & District Cyclin... Finished Senior 00:56:47:000 0
14 Daniel Clist Norton Wheelers Finished Senior 00:57:02:000 0
15 Jonathan Masle Finished 00:57:02:000 0
16 Danny Lowthorpe Langsett Cycles RT Finished Senior 00:57:07:000 0
17 Jake Hubbsrd Finished 00:58:04:000 0
18 Neil Halliday Finished Senior 00:59:07:000 0
19 Kevin Fearnshaw Beeston RC Finished Senior 01:00:15:000 0
20 Jack Wilson Arrow Cycles Finished Senior 01:00:35:000 0
21 Lee Perkins Heanor Clarion CC Finished N/A 01:01:27:000 0
22 Mark Wilford Finished N/A 00:52:55:000 0
23 Trevor Allt Finished N/A 00:53:07:000 0
24 Colin Payne VC Lincoln Finished Vet 50+ 00:53:24:000 0
25 Alex McCristal Derwent Valley All Terrain Clu... Finished N/A 00:53:33:000 0
26 Lee Hibbett Beeston Cycling Club Finished N/A 00:54:06:000 0
27 Lee Blades Derby Mercury RC Finished N/A 00:54:45:000 0
28 Toby Blackman Mapperley CC Finished Vet 40-49 00:55:14:000 0
29 Kevin Allt Finished N/A 00:56:18:000 0
30 Thomas Ward Finished Senior 00:56:25:000 0
31 Colin Woodward Derby Mercury RC Finished N/A 00:56:32:000 0
32 Peter Campbell Heanor Clarion CC Finished Senior 00:56:56:000 0
34 Pierre Vernie Loughborough Students CC Finished Senior 01:00:05:000 0
35 David Belcher Finished N/A 01:01:50:000 0
Paul Mannion Ashbourne Cycling Did not finish N/A 0
James Lurati Matlock CC Did not finish Senior 0
Tristan Grigalis Southampton University RC Did not finish Senior 0
Andrew Smith Beeston Cycling Club Did not finish Senior 0
Matt North Did not finish Senior 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kate George Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior 00:52:26:000 20
2 Sarah Lomas Nutcracker Racing Finished Junior 00:54:35:000 16
3 Maddi Smith Bolsover & District Cyclin... Finished Veteran 00:55:17:000 12
4 Melissa Mather www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Senior 00:56:08:000 9
5 Marianne Heffron www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Veteran 00:58:19:000 7
6 Karen Partington Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 01:02:00:000 0
7 Alison Forargile Finished 01:02:24:000 0
8 Lucy Kong Nottingham Clarion CC Finished Senior 00:51:45:000 3
9 Tiffany Fletcher VC Long Eaton Finished Senior 00:51:48:000 2
10 Eve Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 00:51:57:000 0
11 Louise Wainwright Matlock CC Finished Veteran 00:52:16:000 0
12 Hilary Johnson Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 00:52:23:000 0
13 Emma Martin Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Veteran 00:53:03:000 0
14 Rebecca Richards Newark Castle CC Finished Junior 00:53:08:000 0
15 Clementine Bird Nottingham Clarion CC Finished Junior 00:53:29:000 0
16 Caroline Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Veteran 00:53:32:000 0
17 Charlotte Jolly Derby Mercury RC Finished N/A 01:01:07:000 0
18 Tracy Critchlow Finished 01:05:09:000 0
19 Charlotte Broughton Corley Cycles - Drops RT Finished Junior DN:00:00:000 0