Event URN:
336489
Start date:
Sun, 14th Dec 2014
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Mountain View Ranch
Heol Penybryn, Caerphilly, Caerphilly, CF83 1NG
www.mountainviewranch.co.uk ( View map )
Series:
Welsh Cyclo-Cross League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Maindy Flyers
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Julian Beere
16 Georgian Way
Llanishen
Cardiff
South Glamorgan
CF14 5PA
07813 657203
j.beere@btopenworld.com
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 14 10:15 Under 8 Go-Cross None Under 12
14 Dec 14 10:30 Under 10 Go-Cross None Under 12
14 Dec 14 10:45 Under 12 Go-Cross None Under 12
14 Dec 14 01:00 U14 Boys Category B CX Band 4 Youth U14

View All

Event Location:

Heol Penybryn,
Caerphilly,
Caerphilly,
CF83 1NG

Race: Under 8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 14 10:15 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Under 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 14 10:30 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 14 10:45 Go-Cross None Under 12 ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 14 01:00 Category B CX Band 4 Youth U14 ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 14 01:00 Category B CX Band 4 Youth U14 ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 14 01:00 Category B CX Band 4 Youth U16 ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 14 01:00 Category B CX Band 4 Youth U16 ---

Race: Novice Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 14 11:15 Go-Cross None Women 30 mins

Race: Sen/Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 14 12:15 Category B CX Band 4 Senior, Vet 40-49, V... 01 hr

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 14 01:00 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... ---

Race: Veteran Men 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 14 01:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Veteran Men 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 14 01:00 Category B CX Band 4 Vet 50+ ---

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 14 12:15 Category B CX Band 5 Junior 01 hr

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Dec 14 11:15 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Confirmed Results

Race name: Under 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cian Evans The Bulls Finished Under 12 0
2 Rory Gravelle Towy Riders Finished Under 12 0
3 Charlie Beckett Cardiff JIF Finished Under 12 0
4 Finn Davies Cycle-Tec Finished Under 12 0
5 Arwyn Walby Finished 0
6 Evelyn Nurse Finished Under 12 0
7 Rhys Percey Towy Riders Finished Under 12 0
8 Matthew Cleves Finished 0
9 Arthwr Thomas Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
10 Morgan Frederick Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
11 Jacob Bevan Finished 0
12 Conor Walby Finished 0
13 Ioan Johnson Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
14 Oliver Charrington Finished Under 12 0
15 James Craig Forza Cycles Racing Team Finished Under 12 0
16 Ashton Parry Finished Under 12 0
17 Libby-May Carton West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
18 Alexander Morgan Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
19 Kobe Evans Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
20 Elen Govier Gower Riders Finished Under 12 0
21 Dewi Thomas Finished 0
22 Alex Rabaiotti Finished 0
23 Niamh Morgan Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
24 Lewis Walker Reading CC Finished Senior 0
25 Hawys Richards West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
26 Harri Bowden Finished 0
27 Jack Bowden Finished 0
28 Sion Thomas Abergavenny Road Club Finished Senior 0
29 Joseph Newton Finished 0
Dylan Wright Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Under 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
2 Alfie Davies Cycle-Tec Finished Under 12 0
3 Awen Roberts Towy Riders Finished Under 12 0
4 Joshua Froom Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
5 Owen Birch Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
6 Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
7 Bethany Bennett Sosban Riders Finished Under 12 0
8 Daniel Wylie-Morris M and D Cycles / Fusion RT / W... Finished Under 12 0
9 Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
10 Freya Evans The Bulls Finished Under 12 0
11 Garan Jones West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
12 Anwen Nesham Cardiff JIF Finished Under 12 0
13 Joseph Turner Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
14 Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
15 Alaw Lewis Team Conti Finished Under 12 0
16 Harry Moulton Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
17 Elen Price Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
18 Jemima Beere Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
19 Sean Finucane Towy Riders Finished Under 12 0
20 Owen Hughes Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
21 Harry Newton Sosban Riders Finished Under 12 0
22 Cian Epstein Finished Under 12 0
23 Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
24 Amelie Osborn Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
25 Imogen Morris Gower Riders Finished Under 12 0
26 Megan Thomas Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
27 Poppy Beere Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
28 Macsen Harrington Finished Under 12 0
29 Jessica Hoskins Finished 0
30 Rebecca Codd Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
31 Rhys Griffin Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
32 Tilly Hastings Cardiff JIF Finished Under 12 0
33 Erin McCormick Finished Under 12 0
Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Did not finish Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Hastings Cardiff JIF Finished Under 12 0
2 Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
3 Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
4 Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
5 Iolo Dafydd Towy Riders Finished Under 12 0
6 Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
7 Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
8 George Marshall Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
9 Ethan Pratten Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
10 Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
11 Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
12 Daniel Moseley Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
13 Joel Maclean-Howell Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
14 Rosie Finucane Towy Riders Finished Under 12 0
15 Shannon Haird West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
16 Jacob Parry Finished Under 12 0
17 Finley George Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
18 Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
19 Rhys Hughes West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
20 Morgan Lloyd Towy Riders Finished Under 12 0
21 Oliver Percey Towy Riders Finished Under 12 0
22 Ella Maclean-Howell Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
23 Isabella Flynn Gower Riders Finished Under 12 0
24 Noah Rees Gower Riders Finished Under 12 0
25 Katelyn Carton West Wales Cycle Racing Team Finished Under 12 0
26 Rhys Thomas Gower Riders Finished Under 12 0
27 Benjamin Fox Gower Riders Finished Under 12 0
28 Rhys Hughes Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
29 Erica Gauler Abergavenny Road Club Finished Under 12 0
30 Martha Enticott Maindy Flyers Youth CC Finished Under 12 0
Gruffydd Daniel Towy Riders Did not finish Under 12 0
Macsen Harrington Did not start Under 12 0
Sean Jones West Wales Cycle Racing Team Did not finish Under 12 0
Griff Lewis Team Conti Did not finish Under 12 0
Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Did not finish Under 12 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Owain Roberts Towy Riders Finished Youth U14 20
2 Oliver Beere Maindy Flyers Youth CC Finished Youth U14 16
3 Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Youth U14 12
4 Guto Dafydd Towy Riders Finished Youth U14 9
5 Samuel Beckett Cardiff JIF Finished Youth U14 7
6 James Codd Maindy Flyers Youth CC Finished Youth U14 5
7 Iwan Evans Towy Riders Finished Youth U14 4
8 William Bevan Finished Youth U14 3
9 Bryn Davies Towy Riders Finished Youth U14 2
10 Endaf Williams West Wales Cycle Racing Team Finished Youth U14 1
11 Alexander Hughes Abergavenny Road Club Finished Youth U14 0
12 Torin Graham Maindy Flyers Youth CC Finished Youth U14 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elena Shaw Maindy Flyers Youth CC Finished Youth U14 3
2 Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished Youth U14 2
3 Emma Finucane Towy Riders Finished Youth U14 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tomos Nesham Cardiff JIF Finished Youth U16 6
2 Ioan Thomas Towy Riders Finished Youth U16 4
3 Ieuan Best Abergavenny Road Club Finished Youth U16 3
4 Alex Powell Dambusters Finished Youth U16 2
James Morris Climb On Bikes CC Did not finish Youth U16 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caitlin Shaw M and D Cycles / Fusion RT / W... Finished Youth U16 3
2 Ellie McCormick Finished Youth U16 0

Confirmed Results

Race name: Novice Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Julia Thomas Finished N/A 0
2 Bonna Williams Finished N/A 0
3 Sarah Marshall Finished N/A 0
4 Sharon Nesham Finished 0
5 Celia Morris Finished 0
6 Ffion Morgan West Wales Cycle Racing Team Finished Junior 0
7 Jane Barnett Finished 0
8 Jennifer Walker Finished 0
9 Nia Richards West Wales Cycle Racing Team Finished Veteran 0
10 Anne Shaw Babes on Bikes Finished Veteran 0
Jennie Griffiths Bike Doctor Did not finish Senior 0
Kim Jones Ystwyth Cycling Club Did not finish Veteran 0

Confirmed Results

Race name: Sen/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Iain Paton Pioneer Scott Syncros Finished Senior 20
2 Andrew Parry Urban Cyclery Finished Senior 16
3 Joseph Lally CC Abergavenny/JP Signs & ... Finished Senior 12
4 Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 9
5 Grant Johnson Sunset Cycles Finished Vet 50+ 7
6 Andrew Baum Urban Cyclery Finished Senior 5
7 Jacob Phelps Cardiff Ajax CC Finished Junior 4
8 Gruffudd Lewis Pedal Heaven RT Finished Senior 3
9 Grant Leavy Urban Cyclery Finished Senior 2
10 Matthew Page Finished Senior 1
11 Jack Broadley Cardiff Ajax CC Finished Junior 0
12 Ry McGrath Sunset Cycles Finished Senior 0
13 Teifion Best Abergavenny Road Club Finished Junior 0
14 David Jarrom Cardiff Ajax CC Finished Senior 0
15 Mark Spratt Cardiff JIF Finished Vet 40-49 0
16 Adrian Peall Forza Cycles Racing Team Finished Senior 0
17 Craig Seaman Urban Cyclery Finished Senior 0
18 Daniel Colman Forza Cycles Racing Team Finished Senior 0
19 Ross Porter Finished Vet 50+ 0
20 Stephen Corbyn Finished Senior 0
21 Richard Bowen Gateway Racing Finished N/A 0
22 Alice Barnes Finished Senior 0
23 Hugh Lloyd Finished Senior 0
24 Andy Hoskins Cardiff JIF Finished Senior 0
25 Lee Davies Cycle-Tec Finished Senior 0
26 James Nixon Cycle-Tec Finished Senior 0
27 Michael Greaves Gannet CC Finished Vet 40-49 0
28 Simon Nurse Cardiff JIF Finished Vet 40-49 0
29 Thomas Stoddart Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished Senior 0
30 Graham Edwards Abergavenny Road Club Finished Vet 50+ 0
31 Max Girdler Finished Senior 0
32 Donald Gray Cardiff JIF Finished Vet 50+ 0
33 Christopher Fairclough Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished Senior 0
34 Luke Cornish West Wales Cycle Racing Team Finished Senior 0
35 Carwyn Williams Finished 0
36 Huw Pullen Finished Senior 0
37 Jonny Williams Finished 0
38 Ben Brook Finished Senior 0
39 Daniel Powell Castle Bikes Cycle Club Finished Senior 0
40 Ned Potter Climb On Bikes CC Finished Vet 50+ 0
41 John Lloyd MBE John Lloyd Racing Finished Vet 50+ 0
42 Melanie Alexander Contessa Scott Syncros Finished Senior 0
43 Steve Smith Gower Riders Finished N/A 0
44 Nigel Saunders Finished N/A 0
45 Chris Blackmore Finished 0
46 Justin Harrington Finished N/A 0
47 Neal Craig Forza Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 0
48 Robert Dyde Finished 0
49 Adam Smith Finished 0
50 Gareth Lewis Team Conti Finished Senior 0
51 Jason ? Finished 0
52 Miles Brown Finished N/A 0
53 Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Vet 40-49 0
54 Clare Hoskins Cardiff JIF Finished N/A 0
55 Craig Standage Cardiff JIF Finished Vet 40-49 0
56 Paul Walby Finished 0
57 Hamish Belding Cardiff Ajax CC Finished Senior 0
58 Jeffrey Rees Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished Vet 50+ 0
59 Alan Gardner Brecon Wheelers Finished N/A 0
60 Ian Marshall Finished 0
61 Donna Morris Finished Senior 0
62 Steven Codd Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
63 Kieran Elliott Finished Vet 40-49 0
64 Jayson James Finished 0
65 Kevin Dunster Brecon Wheelers Finished N/A 0
66 Fran Whyte Finished N/A 0
67 Rhys Lewis Finished N/A 0
68 Jamie Rees Finished 0
69 Richard Price Finished Vet 40-49 0
70 Alex Powell Finished 0
71 Faith Addison Finished N/A 0
72 Kevin Rees Gower Riders Finished N/A 0
73 Dylan Hughes West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
74 Dan Phillips Finished Senior 0
75 Steven Percey TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A 0
76 James Walker Swansea Wheelers CC Finished N/A 0
77 Keelan Powell Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 0
78 Andrew Cleves Finished 0
79 Paul Lewis Cardiff Ajax CC Finished N/A 0
80 Paul Graham Cardiff Ajax CC Finished Vet 40-49 0
81 Malcolm Dines Finished Vet 40-49 0
82 Duncan Broadley Cardiff Ajax CC Finished Vet 40-49 0
83 Alan Haird West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
84 Megan Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished Senior 0
85 Tom Ferguson Cardiff University Marmots Finished Senior 0
86 Crad Lowe Brecon Wheelers Finished N/A 0
87 Richard Parkin Finished 0
88 Sean Davey Velo Club Newport Finished N/A 0
89 Aled Richards West Wales Cycle Racing Team Finished Vet 40-49 0
90 Timothy Jones Bynea CC Finished N/A 0
91 Roger Thomas Bynea CC Finished N/A 0
92 David Breese Cardiff Ajax CC Finished Senior 0
93 Rhodri Morris Cardiff Ajax CC Finished N/A 0
94 Laura Williams Cardiff JIF Finished N/A 0
95 Nicolas Hughes Abergavenny Road Club Finished N/A 0
96 Stephanie Best Abergavenny Road Club Finished N/A 0
97 Tom Hannigan Finished Senior 0
98 Angela Green Bike Doctor Finished Senior 0
99 Phillip George Finished 0
100 Philip Caunt Cardiff JIF Finished N/A 0
101 Jemma Nurse Finished 0
102 Mike Thomas Cardiff Ajax CC Finished N/A 0
103 Chris Humphreys Finished N/A 0
104 Christian Fox Finished N/A 0
105 Mark Phelps Cardiff Ajax CC Finished N/A 0
106 David Wright West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
107 Philip Harries Cardiff Ajax CC Finished Vet 50+ 0
108 Spencer Rabaiotti Finished N/A 0
109 Chris Lloyd Finished 0
110 Jonathan Parker Finished N/A 0
111 Sian Williams Finished 0
Bethany Crumpton North West MTB Race Team Did not finish Senior 0
Clare Dallimore Cardiff Ajax CC Did not finish Senior 0
Mark Davies Forza Cycles Racing Team Did not finish Senior 0
Anthony Evans Cwmcarn Paragon Cycle Club Did not finish Vet 40-49 0
Thomas Hadfield Pontypool RCC Did not finish Senior 0
David Hart Did not finish N/A 0
Colin Miller Did not finish 0
Llyr Morgan Ystwyth Cycling Club Did not finish Senior 0
David Ian Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Did not finish N/A 0
Unknown Rider Did not finish 0
Wayne Thomas Pontypool RCC Did not finish Senior 0
Kevin Thomas Pontypool RCC Did not finish Vet 40-49 0
Michael Thompson Hope Factory Racing Did not finish Senior 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alice Barnes Finished Senior 20
2 Melanie Alexander Contessa Scott Syncros Finished Senior 16
3 Clare Hoskins Cardiff JIF Finished N/A 0
4 Donna Morris Finished Senior 9
5 Fran Whyte Finished 0
6 Faith Addison Finished N/A 0
7 Megan Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished Senior 4
8 Laura Williams Cardiff JIF Finished N/A 0
9 Stephanie Best Abergavenny Road Club Finished N/A 0
10 Angela Green Bike Doctor Finished Senior 1
11 Jemma Nurse Finished 0
12 Sian Williams Finished 0
Bethany Crumpton North West MTB Race Team Did not finish Senior 0
Clare Dallimore Cardiff Ajax CC Did not finish Senior 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 20
2 Mark Spratt Cardiff JIF Finished Vet 40-49 16
3 Richard Bowen Gateway Racing Finished N/A 12
4 Michael Greaves Gannet CC Finished Vet 40-49 9
5 Simon Nurse Cardiff JIF Finished Vet 40-49 7
6 Nigel Saunders Finished N/A 0
7 Chris Blackmore Finished 0
8 Justin Harrington Finished N/A 0
9 Neal Craig Forza Cycles Racing Team Finished Vet 40-49 2
10 Adam Smith Finished 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Grant Johnson Sunset Cycles Finished Vet 50+ 20
2 Ross Porter Finished Vet 50+ 16
3 Graham Edwards Abergavenny Road Club Finished Vet 50+ 12
4 Donald Gray Cardiff JIF Finished Vet 50+ 9
5 Ned Potter Climb On Bikes CC Finished Vet 50+ 7
6 John Lloyd MBE John Lloyd Racing Finished Vet 50+ 5
7 Steve Smith Gower Riders Finished N/A 0
8 Jeffrey Rees Acme Wheelers (Rhondda) CC Finished Vet 50+ 0
9 Kevin Dunster Brecon Wheelers Finished N/A 0
10 Kevin Rees Gower Riders Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob Phelps Cardiff Ajax CC Finished Junior 3
2 Jack Broadley Cardiff Ajax CC Finished Junior 2
3 Teifion Best Abergavenny Road Club Finished Junior 1