Event URN:
335309
Start date:
Tue, 1st Jul 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Odd Down Cycling Circuit
Bloomfield Road, Bath, BA2 2NU
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Fri, 27th Jun 2014
Event promoted by:
Velo Club Walcot ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.vc-walcot.com
Event organiser:
Mr Jonathan Arnold
07733276291
vc_walcot@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
Velo Club Walcot
Info for Riders:
Online pre entry closes midnight Friday 27th June 2014 or prior to this when a full field has entered. All races run anticlockwise around the circuit. All riders must ensure they arrive in good time on the day of the race as pre entered spaces will be released for on the day entries 20min before each race start, and entries for all riders closes 15min before each race start. All riders must be ready at the entrance to the circuit 5min before each race start. If driving to the event, please do not park in Chelwood Drive (the approach road to the circuit). Youth riders can only 'ride up' a category on producing their valid Dispensation License on the day of the race when signing on. Apologies, but there can be no exceptions to this.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
1 Jul 14 20:00 E/1/2/3 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 45 mins
1 Jul 14 19:00 3/4 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 40 mins
1 Jul 14 18:30 U14 Girls Youth Only Youth B 20 mins
1 Jul 14 18:00 U12 Girls Youth Only Youth C 15 mins

View All

Event Location:

Bloomfield Road,
Bath,
BA2 2NU

Race: E/1/2/3

View Entrants

Online entry closed 10 months 29 days 9 hours 14 minutes 37 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jul 14 20:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 45 mins

Race: 3/4

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jul 14 19:00 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 40 mins

Race: U14 Girls

View Entrants

Online entry closed 10 months 29 days 9 hours 14 minutes 37 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jul 14 18:30 Youth Only Youth B 20 mins

Race: U12 Girls

View Entrants

Online entry closed 10 months 29 days 9 hours 14 minutes 37 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jul 14 18:00 Youth Only Youth C 15 mins

Race: U16 Boys

View Entrants

Online entry closed 10 months 29 days 9 hours 14 minutes 37 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jul 14 18:30 Youth Only Youth A 20 mins

Race: U14 Boys

View Entrants

Online entry closed 10 months 29 days 9 hours 14 minutes 37 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jul 14 18:00 Youth Only Youth B 10 mins

Race: U12 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jul 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jul 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jul 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Deacon Cutterham CGC NFTO Race Club Finished 2nd 10
2 James Phillips Dream Cycling Finished 1st 8
3 Colin Parry BH-Solidor-WAM Youth Finished Elite 7
4 Craig Wallduck Dream Cycling Finished 2nd 6
5 Luke Nolan Live2Ride Sunwise Finished 2nd 5
6 Nick Watson Ride 24/7 Finished 2nd 4
7 Tom Ilett Dream Cycling Finished 2nd 3
8 Charley Bradley-Veilands T1Diabetes.info Finished 3rd 2
9 Tavis Walker Velo Club Walcot Finished 1st 1
10 Michael Ward Ride 24/7 Finished 2nd 1

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Nyonyintono Finished 3rd 10
2 Mitch Evans Ride 24/7 Finished 3rd 8
3 Kieran Ellis Bristol South CC Finished 3rd 7
4 Tristram More-Molyneux Gillingham and District Wheele... Finished 4th 6
5 Simon Ker Paris Cycling Group Finished 3rd 5
6 Callum Lister Cotswold Veldrijden Finished 3rd 4
7 Matthew Dale VC Bristol Webbs of Warmley Finished 3rd 3
8 Ruan Bester Bath Cycling Club Finished 3rd 2
9 Joel Bragg Bath Cycling Club Finished 3rd 1
10 Daniel Alford Bristol South CC Finished 4th 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lauren Booth Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished B 3
2 Freya Thatcher Salt & Sham Cycle Club Finished B 2
3 Abigail Meadows Somer Valley CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laura Curle Sulis Scorpions YCA Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Cox Bristol Cycling Development Sq... Finished A 3
2 Matty Hodgson Ride 24/7 Finished A 2
3 Thomas Sewell Cotswold Veldrijden Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Price Ride 24/7 Finished B 3
2 Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished B 2
3 James Geddes Gillingham and District Wheele... Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Toby Easby Gillingham and District Wheele... Finished C 3
2 Scott Curtis Chippenham & Dist Whls Finished C 2
3 Euan Taylor M and D Cycles / Fusion RT / W... Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rufus Thomas Bristol Cycling Development Sq... Finished D 3
2 Max Taylor 1st Chard Whls Finished D 2
3 Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Shuker Chippenham & Dist Whls Finished E 3
2 Finlay Mowat Finished 0