Event URN:
334351
Start date:
Sun, 28th Dec 2014
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
York Sport Cycle Circuit
Lakeside Way, York, YO10 5FG
( View map )
Series:
Yorkshire Points
Online Entry FAQs
Event promoted by:
York Sport Cycling Partnership ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.yorkshirecyclocross.com
Event organiser:
Mr Andrew Johnston
8 Morcar Road
Stamford Bridge
York
Yorkshire
YO41 1PR
07455 191429
cycling@york-sport.com
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
28 Dec 14 10:32 Novice Go-Cross Junior, Senior,... 30 mins
28 Dec 14 11:15 Under-8 Go-Cross None Under 12 10 mins
28 Dec 14 11:30 Under-10 Go-Cross None Under 12 15 mins
28 Dec 14 12:00 Under-12 Go-Cross None Under 12 15 mins

View All

Event Location:

Lakeside Way,
York,
YO10 5FG

Race: Novice

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Dec 14 10:32 Go-Cross --- Junior, Senior, Unde... 30 mins

Race: Under-8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Dec 14 11:15 Go-Cross None Under 12 10 mins

Race: Under-10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Dec 14 11:30 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Under-12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Dec 14 12:00 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Dec 14 01:00 Category B CX Band 4 Youth U14 ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Dec 14 01:00 Category B CX Band 4 Youth U14 ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Dec 14 01:00 Category B CX Band 4 Youth U16 ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Dec 14 01:00 Category B CX Band 4 Youth U16 ---

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Dec 14 12:45 Category B CX Band 4 Junior 01 hr

Race: Senior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Dec 14 12:45 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Unde... 01 hr

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Dec 14 14:00 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... 40 mins

Race: Veteran Men 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Dec 14 12:45 Category B CX Band 4 Vet 40-49 01 hr

Race: Veteran Men 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Dec 14 14:00 Category B CX Band 4 Vet 50+ 40 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Dec 14 10:30 Category B --- Youth 30 mins

Race: Junior Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Dec 14 14:00 Category B --- Women 40 mins

Clarkson clinches Yorkshire Points Series

Posted 29/12/2014 - Andrew Johnston

Written by: Snowdon Sports/Claire Crabtree GB ace and North of England champion Jack Clarkson clinched the Yorkshire Points Series with victory in the final round at York Sports Village... [more]


Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Finlay Cooper-Oldroyd Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U14 20
2 Morgan Mirzaali Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 16
3 Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 12
4 Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 9
5 Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished Youth U14 7
6 Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished Youth U14 5
7 Sam Murray Pioneer Scott Syncros Finished Youth U14 4
8 Nathan Page East Bradford CC Finished Youth U14 3
9 Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 2
10 Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished Youth U14 3
2 Juliette Branford Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth U14 2
3 Abi Smith Clifton CC Finished Youth U14 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry Hardcastle Speedflex Race Team Finished Youth U16 20
2 Euan Cameron East Bradford CC Finished Youth U16 16
3 Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 12
4 Matthew Taylor Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 9
5 Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 7
6 Harrison Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 5
7 Gus Gardner Boneshakers Race Team Finished Youth U16 4
8 Nathan Smith Clifton CC Finished Youth U16 3
9 Tylar Hodgkinson Finished 0
10 Mason Mirzaali Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anna Docherty Clifton CC Finished Youth U16 3
2 Mia Richardson Clifton CC Finished Youth U16 2
Emma Clapton Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alfie Moses Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 20
2 Robert Scott Pedalsport Cycling Club Finished Junior 16
3 Joe Williams VCUK PH-MAS Junior Cycling Tea... Finished Junior 12
4 Christopher Barnes www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Junior 9
5 Benjamin Dransfield Finished Junior 7
6 Bobbin Gardner Boneshakers Race Team Finished Junior 5
7 George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 4
8 Alex Foley Leeds Mercury Cycling Club Finished Junior 3
9 Robbie Sturdy Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished Junior 2
10 Max Vesty Chevin Cycles.com Trek Finished Junior 1

Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished Senior 20
2 Adam Martin SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Senior 16
3 Nicholas Barnes www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Senior 12
4 Alfie Moses Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 9
5 Billy Harding Novus OMX Pro Team Finished Senior 7
6 Keith Murray Pioneer Scott Syncros Finished Senior 5
7 James Sharp Feather Cycles Racing Finished Vet 40-49 4
8 Chris Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 3
9 Stefan Macina Finished N/A 0
10 Thomas Ramsay Finished Senior 1

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Amira Mellor Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 20
2 Marie Jackson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Veteran 16
3 Athena Mellor Holmfirth Cycling Club Finished N/A 0
4 Amy O'Halloran Finished Senior 9
5 Rachael Mellor Holmfirth Cycling Club Finished Veteran 7
6 Clare Smith Huddersfield Star Wheelers Finished Senior 0
7 Natalie Hodson PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Senior 4
8 Nicola Hartle PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished Veteran 3
9 Jayne Butterworth Skipton Cycling Club Finished N/A 0
10 Emma Peasland Finished Senior 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Sharp Feather Cycles Racing Finished Vet 40-49 20
2 Chris Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 0
3 Stefan Macina Finished N/A 0
4 Chris Taylor Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 12
5 Tim Kershaw Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 9
6 Marcus Spencer Batley Cycling Club Finished Vet 40-49 7
7 Graeme Bird Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
8 Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 4
9 Dave Topping Pendle Forest CC Finished N/A 0
10 Andrew Windrum York Cycleworks Race Team Finished Vet 40-49 2
11 Alistair Rees Holmfirth Cycling Club Finished Vet 40-49 1

Confirmed Results

Race name: Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Wayne Nicholson York Cycleworks Race Team Finished Vet 50+ 20
2 John Galway Keswick Bikes - KMB Finished Vet 50+ 16
3 Charles Warren Finished Vet 50+ 12
4 Steve Shepherd Finished N/A 0
5 Timothy Beachill Finished N/A 0
6 Neil McLaughlin Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ 5
7 Matt Wilson Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 4
8 Timothy Evans Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ 3
9 Kevin Saville Norton Wheelers Finished N/A 0
10 John Ginley Condor RC (Calderdale) Finished Vet 50+ 1