White Rose Youth League - Bradford #8

Closed Circuit , Bradford – Wednesday, 13 Aug 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

334348

Start Date:

Wed, 13th Aug 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Richard Dunn Sports Centre, Rooley Avenue, Bradford, West Yorkshire, BD6 1EZ

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lauryn Dawber Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elizabeth Denby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Euan Cameron East Bradford CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Sunnivah Waterman Eastlands Velo Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Adam Fortune Kirklees Cycling Academy Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Henry Demoily Stockton Wheelers CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Erin Avill North Midlands Youth Squad Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Millie Yates Holmfirth Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Adele Taylor Clifton CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Alex Beldon Team Swift Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Nathan Fortune Kirklees Cycling Academy Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Megan Rees Holmfirth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Imogen Harrison Devereux Huddersfield Star Wheelers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Astrid Hiley Pedalsport Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Noah Scott-Wright Featherstone RC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 19:00 Regional C+ Band 5 --- 50km / 31 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Wed 13/08/14 – 19:00
Regional C+, Band 5
50km / 31 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 13/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 13/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 13/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 13/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 13/08/14 – 19:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 13/08/14 – 19:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 13/08/14 – 19:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 13/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 13/08/14 – 19:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 18:30 Youth Only Youth --- 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 13/08/14 – 18:30
Youth Only, Youth
20km / 12 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

334348

Start Date:

Wed, 13th Aug 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Richard Dunn Sports Centre, Rooley Avenue, Bradford, West Yorkshire, BD6 1EZ

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lauryn Dawber Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elizabeth Denby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Euan Cameron East Bradford CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Sunnivah Waterman Eastlands Velo Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Adam Fortune Kirklees Cycling Academy Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Henry Demoily Stockton Wheelers CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Erin Avill North Midlands Youth Squad Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Millie Yates Holmfirth Cycling Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Adele Taylor Clifton CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Alex Beldon Team Swift Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Nathan Fortune Kirklees Cycling Academy Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Megan Rees Holmfirth Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Imogen Harrison Devereux Huddersfield Star Wheelers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Astrid Hiley Pedalsport Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Noah Scott-Wright Featherstone RC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 19:00 Regional C+ Band 5 --- 50km / 31 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Wed 13/08/14 – 19:00
Regional C+, Band 5
50km / 31 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 13/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 13/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 13/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 13/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 13/08/14 – 19:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 13/08/14 – 19:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 13/08/14 – 19:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 13/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 13/08/14 – 19:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/08/14 18:30 Youth Only Youth --- 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 13/08/14 – 18:30
Youth Only, Youth
20km / 12 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk