Event URN:
325263
Start date:
Sun, 18th May 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Stourport Sports Club
Kingsway, Stourport-On-Severn, Worcestershire, DY13 8BQ
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Severn Valley Velo ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://Severnvalleyvelo.co.uk
Event organiser:
Mrs Tracey Burford
12 Abberley Avenue
Stourport-On-Severn
Worcestershire
DY13 0NZ
07811436882
traceyburford01@gmail.com
Cheques payable to:
Severn Valley Velo
Download Entry Form
Info for Riders:
These age related events are for inexperienced riders and there will be an opportunity for every entrant to have 3 rides
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
18 May 14 10:00 Go-Ride Racing Go-Ride Racing Youth A, B, C, D, E, ...

View All

Event Location:

Kingsway,
Stourport-On-Severn,
Worcestershire,
DY13 8BQ

Race: Go-Ride Racing

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 14 10:00 Go-Ride Racing Youth A, B, C, D, E, N/A ---

Provisional Results

Under 8's road bikes scratch race       under 8's handicap road bikes

1st Thomas Brookes                                 1st Oliver Cotton

2nd Alex Sharpe                                           2nd Sam Mulkerrin

3rd Luke Mannings                                    3rd Alex Sharpe

4th Sam Mulkerrin                                     4th Luke Mannings

5th Oliver Cotton                                       5th Thomas Brookes

 

Under 8's mtb scratch race        Under 8's mtb handicap

 

1st Ozzy Beswick                          1st  Ozzy

2nd Alex Bendall                            2nd Alex

3rd Sophie Carson-Arzate           3rd Sophie

 

U 10's Scratch Race                   U 10's Handicap

 

1st Joseph Brookes                     1st Joseph Brookes

2nd Charlie Boddice                     2nd Jasmine Mulkerrin

3rd Thomas Cartwright                3rd Thomas Cartwright

4th Jasmine Mulkerrin                 4th Charlie Boddice

5th Samantha Carson-Arzate      5th Samantha Carson-Arzate

 

U12's Scratch Race                  U 12's handicap

 

1st Samuel Cooper                    1st Samuel Cooper

2nd Ben Lawrence                     2nd Ben Lawrence

3rd Matthew Lowe                     3rd Thomas Morris

4th Thomas Morris                    4th Matthew Lowe

 

U 16's Scratch Race                   U 16's handicap

 

1st Tom Perry                              1st Tom

2nd Sean Burford                         2nd Sean

3rd Oliver Bill                                3rd Oliver