Event URN:
325091
Start date:
Wed, 7th May 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Milton Keynes Bowl
Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Team Milton Keynes ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.teammk.com/YouthRacing
Event organiser:
Mr William Shirley
Cheques payable to:
W Shirley
Info for Riders:
Please use Chafron way entrance to the Bowl and proceed with caution to the Back stage area on foot!

Please contact the organisers at youth@teammk.org if you plan to race frequently as it is possible to buy your number for the series for £36 for the 13 races.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 May 14 01:00 U16 Boys Youth Only Youth A
7 May 14 01:00 U14 Boys Youth Only Youth B
7 May 14 01:00 U12 Boys Youth Only Youth C
7 May 14 01:00 U16 Girls Youth Only Youth A

View All

Series of Development road racing for under 16's Girls and Boys (Cat ABC only)

All competitors to race in together commencing at 7pm (although this may be up to 15 minutes later depending on whether the Go-ride event beforehand completes).

Open for cat ABC only,  

The circuit is quit narrow so it is essential that riders are considerate and show particular caution, when over taking or being over taken and that they are confident riding within a bunch.It is the overtaking riders responsiblity to ensure they leave enough room for others. 

This race is part of a series with the winners being the Cat A B C Girl and Boy who have collected the most points by the end of the last race. There is no individual race prize money.

There will be a single event in September which will not count towards the series but where prizes will be awarded.

Due to other Bowl committments there will not be racing every week and on some weeks an alternate circuit may be used, which may involve sections of gravel rather than Tarmac road these will be highlighted in the individual races where we know in advance. Please refrain from using deep section wheels for all events not just those that may have gravel sections as we may have to make late decision.


Proceeding each event there will be a Go-Ride event. This will change each week between Road race, Time trial and Mountain Biking.

This is designed for all riders up to the age of 12 and any rider not wishing to take part in the Development race. 


Event Location:

Watling Street,
Elfield Park,
Milton Keynes,
Buckinghamshire,
MK5 8AA

Race: U16 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 May 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 May 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 May 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U16 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 May 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 May 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 May 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U16/U14/U12

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 May 14 19:00 Youth Only Youth A, B, C 30 mins

Race: Go Ride Road Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 May 14 18:30 Go-Ride Racing None A, B, C, D, E, N/A ---

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Buauna Ball Zappi's Racing Team Finished A 86:00:00:000 3
2 Jacob Tresham Team Milton Keynes Finished A 47:00:00:000 2
3 Joshua Roberts Welwyn Wheelers CC Finished A 82:00:00:000 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Timberlake Finished B 87:00:00:000 3
2 Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished B 92:00:00:000 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished C 96:00:00:000 3
2 Skip Snelson Team Milton Keynes Finished C 87:00:00:000 2
3 Archie Peet Team Milton Keynes Finished C 96:00:00:000 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Natasha Reddy Palmer Park Velo RT Finished A 10:00:00:000 3
2 Elizabeth Shirley Team Milton Keynes Finished A 71:00:00:000 2

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alderney Baker Southdown Velo Finished B 71:00:00:000 3
2 Anna Ustaran-Anderegg Team Milton Keynes Finished B 95:00:00:000 2

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Molli Keenor Team Milton Keynes Finished C 83:00:00:000 3
2 Emily Moon Team Milton Keynes Finished C 89:00:00:000 2

Provisional Results

Race name: U16/U14/U12asdf

Cat&Pos Rider NO Pos Name Surname Team
AM1 124 1 Bauna Ball Zappis Racing Team
AM2 14 2 Jacob Tresham Team Milton Keynes
AM3 131 3 Josh Roberts Welwyn Wheelers CC
AM4 111 4 Joshua Wilkins Kettering CC
AM5 129 5 Robert Ward Bourne Whls CC
AM6 6 7 Charlie  Smith Team Milton Keynes
AM7 102 8 Louis Carter Team Milton Keynes
BM1 4 9 Thomas Zygo Team Milton Keynes
AF1 120 10 Natasha Reddy Palmer Park Velo RT
BM2 9 11 Erin  Barker Southdown Velo
BM3 15 12 Joshua Ustaran-Anderegg Team Milton Keynes
BM4 130 13 Ethan  Vernon Welwyn Wheelers CC
AM8 22 14 Joel Sweet Team Milton Keynes
BM5 114 15 Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC
BM6 11 16 Sam Skeggs Team Milton Keynes
BM7 104 17 Nic Day Team Milton Keynes
AM9 5 18 Elliot  Haigh Team Milton Keynes
CM1 23 19 Joel Corbishley Team Milton Keynes
BM8 19 20 Noah Tresham Team Milton Keynes
BM9 12 21 Oliver Knight Team Milton Keynes
BF1 10 22 Alderney Barker Southdown Velo
AF2 8 23 Elizabeth Shirley Team Milton Keynes
AM10 101 24 Evan Carter Team Milton Keynes
CM2 122 25 skip Snelson Team Milton Keynes
CM3 116 26 Billy Martin B&DCC
BM10 1 27 Lewis Muncaster Team Milton Keynes
CM4 109 29 Archie Peet Team Milton Keynes
BM11 118 30 Alasdair Grant A5 Rangers CC
CM5 7 31 Reuben Smith Team Milton Keynes
CF1 2 32 Molli Keenor Team Milton Keynes
BF2 17 33 Anna Ustaran-Anderegg Team Milton Keynes
CF2 3 34 Emily Moon Team Milton Keynes
AM 16 xDNF Nicholas Ustaran-Anderegg Team Milton Keynes
AM 121 xDNF Samuel Carrington Team Milton Keynes

Provisional Results

Race name: Go Ride Road Raceasdf

Name Team Cat M/F Start 22 Pos 2
Cara Walsh Team Milton Keynes U06 F   1
Fraiser MacArthur Team Milton Keynes U06 M   2
Amelia Morris   U06 F   3
Harry Wright Howle Park U06 M   4
Eleanor Hadsley   U06 F    
Tristrian Hargreaves   U08 M   1
Connor MacArthur Team Milton Keynes U08 M   2
Alfie Humpfries Edgware R.C. U08 M   3
John Jensem   U08 M   4
Elliot Morris   U08 M   5
Aidan Walsh Team Milton Keynes U08 M   6
Toby Zygo Team Milton Keynes U08 M   7
Anallese   U06 F   8
Kitty Chaunddy Team Milton Keynes U08 F   9
Callum Wright Emerson Valley U08 M   10
Nathan Godleman EVS U08 M   11
Jude Chamberlain Team Milton Keynes U10 up M   1
Ruben Snelson Team Milton Keynes U10 up M   2
Ethan Stevenson Team Milton Keynes U10 up M   3
Edward Johnson Team Milton Keynes U10 up M   4
Henry Peet Team Milton Keynes U10 up M   5
Pierre Botha Team Milton Keynes U10 up M   6
Aimee Zygo Team Milton Keynes U10 up F   7
Joseph Walton Team Milton Keynes U10 up M   8
Luke Marshall Team Milton Keynes U10 up M   9
Hannah Walton Team Milton Keynes U10 up F   10