BC West Thames 23 (Thames Velo)

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 13 Sep 2014

Event Summary

Event Overview

These events are run on the popular Hillingdon Cycle Circuit by clubs within Central region for all riders to compete on a purpose built closed road circuit.

Races will be run in a clockwise direction.

Event Details

Event URN:

319655

Start Date:

Sat, 13th Sep 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Series:

BC West Thames League

Entry close date

Sun, 7th Sep 2014

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Tomasz Chmielewski Finchley Racing Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ben Seneviratne Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Kingsbury High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Geoff Williams Python Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jason Miller Caesarean CC Jersey Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Timothy Allen Didcot Phoenix CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Danny Bellion Queen's Tower CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Anthony Jarrett Finsbury Park CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Davis Finished 4th 0

11. Thomas Davis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Leszek Bielecki Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Unknown Rider Finished 0

13. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Neil Kerr Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Seán Warner Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Unknown Rider Finished 0

16. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Jason Davis East London Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  David Spars Caesarean CC Jersey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Alvaro Alves da Cunha Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Ben Bradley Southdown Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Amritpal Virdi Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Massimo Saetta Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  James McCoy Finished 3rd 0

23. James McCoy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Richard Keeping Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Andy Keene London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Mike Diggins The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Jonathan Kingsbury High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Ross Perks VC Long Eaton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Alan Sandford Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Simon Barbour GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Andrew Deans GPM10 Cycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Paul Bennett Finished 3rd 0

33. Paul Bennett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Christoph Pleitgen Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Peter Cornwall Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Henry Linscott Gregarios Superclub Ciclista Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Anthony Gibb CSE Racing Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Rory Townsend Pedal Heaven RT Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Nick Abraham Finished N/A 6

4. Nick Abraham -

Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Rob Sharland Kingston Wheelers CC Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Tom Neale Team Corley Cycles Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Luke Merrilees WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Michael Skipsey TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Louis Modell Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Thibaul Coeugnet Finished 0

11. Thibaul Coeugnet -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Jason Burrill Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Tyler Lemmon TBW Bottecchia Wigmore RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Riyadh Khamis Personal Bikefit.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Stephen Tribe Velosport Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Edward Clemens Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  John Veness Handsling Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Barny Willard PB Cycle Coaching Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Unknown Rider Finished 0

19. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Andrew Ten-broeke PB Cycle Coaching Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Simon Whiten Handsling Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Alec Briggs Rollapaluza CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Benjamin Allen Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Philip Peters CSE Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Ralph de Kanter Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Unknown Rider Finished 0

26. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
27.  Unknown Rider Finished 0

27. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
28.  Leon Boehmer London Dynamo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Mike Knight VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Alistair Gurney Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Szilard Pinter Finsbury Park CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Benjamin Knowles London Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Graham Austin VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Henry Furniss WyndyMilla - Reynolds Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Adam Cotterell WyndyMilla - Reynolds Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  Jali Packer Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Kevin Argent Finished 3rd 0

37. Kevin Argent -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Neil Wass TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Saunders Mid Devon CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Gabriel Banner Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

A registration fee of £10 is payable for the season-long series (£5 fee if you join after 1st July 2014). This provides you a number for the whole series. 3rd Category riders can choose their race as there are no ranking points for the 3/4 race; however they cannot swap between events after they have raced in either event. One guest ride is allowed free for visiting riders. Cash prizes for the top 6 in both races and for 3rd Category riders in the main race. It is crucial that you pin your number on in the correct position as photo finish equipment is used. The correct position can be seen in the picture within the race info page and on facebook link. Secure lockers are provided within the Club House for a £1.00 deposit, please do not leave valuables within your vehicles. The organisation cannot accept responsibility for any loss or damage to equipment.

The Races

U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 13:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/09/14 – 13:00
Youth Only, Youth
30 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 13:45 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Sat 13/09/14 – 13:45

3/4

Regional C+, Band 5
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 15:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Sat 13/09/14 – 15:00
Regional C+, Band 5
01 hr
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

These events are run on the popular Hillingdon Cycle Circuit by clubs within Central region for all riders to compete on a purpose built closed road circuit.

Races will be run in a clockwise direction.

Event Details

Event URN:

319655

Start Date:

Sat, 13th Sep 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Series:

BC West Thames League

Entry close date

Sun, 7th Sep 2014

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Tomasz Chmielewski Finchley Racing Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ben Seneviratne Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Kingsbury High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Geoff Williams Python Racing Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jason Miller Caesarean CC Jersey Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Timothy Allen Didcot Phoenix CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Danny Bellion Queen's Tower CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Anthony Jarrett Finsbury Park CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Davis Finished 4th 0

11. Thomas Davis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Leszek Bielecki Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Unknown Rider Finished 0

13. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Neil Kerr Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Seán Warner Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Unknown Rider Finished 0

16. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Jason Davis East London Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  David Spars Caesarean CC Jersey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Alvaro Alves da Cunha Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Ben Bradley Southdown Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Amritpal Virdi Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Massimo Saetta Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  James McCoy Finished 3rd 0

23. James McCoy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Richard Keeping Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Andy Keene London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Mike Diggins The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Jonathan Kingsbury High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Ross Perks VC Long Eaton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Alan Sandford Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Simon Barbour GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Andrew Deans GPM10 Cycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Paul Bennett Finished 3rd 0

33. Paul Bennett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Christoph Pleitgen Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Peter Cornwall Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Henry Linscott Gregarios Superclub Ciclista Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Anthony Gibb CSE Racing Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Rory Townsend Pedal Heaven RT Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Nick Abraham Finished N/A 6

4. Nick Abraham -

Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Rob Sharland Kingston Wheelers CC Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Tom Neale Team Corley Cycles Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Luke Merrilees WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Michael Skipsey TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Louis Modell Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Thibaul Coeugnet Finished 0

11. Thibaul Coeugnet -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Jason Burrill Bourne Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Tyler Lemmon TBW Bottecchia Wigmore RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Riyadh Khamis Personal Bikefit.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Stephen Tribe Velosport Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Edward Clemens Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  John Veness Handsling Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Barny Willard PB Cycle Coaching Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Unknown Rider Finished 0

19. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Andrew Ten-broeke PB Cycle Coaching Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Simon Whiten Handsling Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Alec Briggs Rollapaluza CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Benjamin Allen Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Philip Peters CSE Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Ralph de Kanter Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Unknown Rider Finished 0

26. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
27.  Unknown Rider Finished 0

27. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
28.  Leon Boehmer London Dynamo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Mike Knight VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Alistair Gurney Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Szilard Pinter Finsbury Park CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Benjamin Knowles London Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Graham Austin VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Henry Furniss WyndyMilla - Reynolds Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Adam Cotterell WyndyMilla - Reynolds Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  Jali Packer Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Kevin Argent Finished 3rd 0

37. Kevin Argent -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Neil Wass TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Saunders Mid Devon CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Gabriel Banner Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

A registration fee of £10 is payable for the season-long series (£5 fee if you join after 1st July 2014). This provides you a number for the whole series. 3rd Category riders can choose their race as there are no ranking points for the 3/4 race; however they cannot swap between events after they have raced in either event. One guest ride is allowed free for visiting riders. Cash prizes for the top 6 in both races and for 3rd Category riders in the main race. It is crucial that you pin your number on in the correct position as photo finish equipment is used. The correct position can be seen in the picture within the race info page and on facebook link. Secure lockers are provided within the Club House for a £1.00 deposit, please do not leave valuables within your vehicles. The organisation cannot accept responsibility for any loss or damage to equipment.

The Races

U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 13:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/09/14 – 13:00
Youth Only, Youth
30 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 13:45 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Sat 13/09/14 – 13:45

3/4

Regional C+, Band 5
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 15:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Sat 13/09/14 – 15:00
Regional C+, Band 5
01 hr
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 13/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk