BC West Thames 18 (BCWT)

Closed Circuit , Hayes – Tuesday, 12 Aug 2014

Event Summary

Event Overview

These events are run on the popular Hillingdon Cycle Circuit by clubs within Central region for all riders to compete on a purpose built closed road circuit.

Races will be run in a clockwise direction.

Event Details

Event URN:

319649

Start Date:

Tue, 12th Aug 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Series:

BC West Thames League

Entry close date

Sun, 10th Aug 2014

Results

Confirmed Results

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tom Portsmouth Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kate Shelton Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sophia Chastell Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Will Scott Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Henning Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Alfie Franks Zappi's Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alfie Banks Giro Prestige Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Rory Townsend Pedal Heaven RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lawrence Carpenter Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Ben Sumner Beeline Bicycles RT Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  George Gori Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Tony Lock Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Vincent Halpern Handsling Racing Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Luke Merrilees WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jerzy Kuzminski High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ryan Visser CSE Racing Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Ben Rowe WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Alex Peterson AW Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Francis Cade Pedal Heaven RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
16.  Kevin Argent Finished 3rd 0

16. Kevin Argent -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Adam Thompson Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Robert Attreed Maidenhead and District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Michael Skipsey TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  Chris Pyne Imperial Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Nigel MacAodha Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Philip Peters CSE Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Alvaro Alves da Cunha Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Simon Potter WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Darren Barclay Arctic Tacx RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
28.  Anthony Gibb CSE Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jon Shillingford Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Louis Francis Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joshua Butler Queen's Tower CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Patrick Hudson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Darryl Lusardi Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ben Seneviratne Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Danny Bellion Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Charlie Parr Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Kevin Chandler Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Chris Huey Queen's Tower CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  David Carter Gregarios Superclub Ciclista Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Tomasz Chmielewski Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Andrew Ware Watford Velo Sport Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Nathan Wroughton CSE Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Ben Parfitt London Dynamo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Paul Carpenter Hounslow & District Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Neil Kerr Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Thomas Mead-Herbert Watford Velo Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Nicholas Rowe Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Alexander Hill London Baroudeurs Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Matthew Bond Kenton RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Paul McEntee North Bucks RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Richard Bartram Cycle Lab Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Reg Pay WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Bartosz Kawka Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Michael Small London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Nicholas Pearce Chevaliers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Glen Thomson London Baroudeurs Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Anthony Lusardi Willesden Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Christopher Denman WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Tom Forrest Chevaliers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Sam Edwards Finished 0

34. Sam Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
35.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Paul Miller Finished 4th 0

36. Paul Miller -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Marek Glowinski VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Richard Williams Chevaliers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Richard Jones VC10 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Matthew Gray Chevaliers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  Tim Childs Westerley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Kyle Lacy-Andrews London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
45.  Michael Porter Finished 0

45. Michael Porter -

Points: 0 | Status: Finished
46.  Nathan Wilson Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
47.  Paul Bennett Finished 0

47. Paul Bennett -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

A registration fee of £10 is payable for the season-long series (£5 fee if you join after 1st July 2014). This provides you a number for the whole series. 3rd Category riders can choose their race as there are no ranking points for the 3/4 race; however they cannot swap between events after they have raced in either event. One guest ride is allowed free for visiting riders. Cash prizes for the top 6 in both races and for 3rd Category riders in the main race. It is crucial that you pin your number on in the correct position as photo finish equipment is used. The correct position can be seen in the picture within the race info page and on facebook link. Secure lockers are provided within the Club House for a £1.00 deposit, please do not leave valuables within your vehicles. The organisation cannot accept responsibility for any loss or damage to equipment.

The Races

U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 12/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 12/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 12/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/14 18:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 12/08/14 – 18:30
Youth Only, Youth
30 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/14 19:10 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Tue 12/08/14 – 19:10
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/14 19:11 Regional C None --- 45 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Tue 12/08/14 – 19:11

3/4

Regional C, None
45 mins

Event Summary

Event Overview

These events are run on the popular Hillingdon Cycle Circuit by clubs within Central region for all riders to compete on a purpose built closed road circuit.

Races will be run in a clockwise direction.

Event Details

Event URN:

319649

Start Date:

Tue, 12th Aug 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Series:

BC West Thames League

Entry close date

Sun, 10th Aug 2014

Results

Confirmed Results

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tom Portsmouth Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kate Shelton Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sophia Chastell Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Will Scott Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Henning Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Alfie Franks Zappi's Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alfie Banks Giro Prestige Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Rory Townsend Pedal Heaven RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lawrence Carpenter Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Ben Sumner Beeline Bicycles RT Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  George Gori Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Tony Lock Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Vincent Halpern Handsling Racing Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Luke Merrilees WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jerzy Kuzminski High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ryan Visser CSE Racing Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Ben Rowe WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Alex Peterson AW Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Francis Cade Pedal Heaven RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
16.  Kevin Argent Finished 3rd 0

16. Kevin Argent -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Adam Thompson Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Robert Attreed Maidenhead and District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Michael Skipsey TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  Chris Pyne Imperial Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Nigel MacAodha Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Philip Peters CSE Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Alvaro Alves da Cunha Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Simon Potter WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Darren Barclay Arctic Tacx RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
28.  Anthony Gibb CSE Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jon Shillingford Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Louis Francis Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joshua Butler Queen's Tower CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Patrick Hudson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Darryl Lusardi Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ben Seneviratne Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Danny Bellion Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Charlie Parr Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Kevin Chandler Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Chris Huey Queen's Tower CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  David Carter Gregarios Superclub Ciclista Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Tomasz Chmielewski Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Andrew Ware Watford Velo Sport Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Nathan Wroughton CSE Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Ben Parfitt London Dynamo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Paul Carpenter Hounslow & District Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Neil Kerr Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Thomas Mead-Herbert Watford Velo Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Nicholas Rowe Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Alexander Hill London Baroudeurs Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Matthew Bond Kenton RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Paul McEntee North Bucks RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Richard Bartram Cycle Lab Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Reg Pay WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Bartosz Kawka Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Michael Small London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Nicholas Pearce Chevaliers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Glen Thomson London Baroudeurs Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Anthony Lusardi Willesden Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Christopher Denman WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Tom Forrest Chevaliers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Sam Edwards Finished 0

34. Sam Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
35.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Paul Miller Finished 4th 0

36. Paul Miller -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Marek Glowinski VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Richard Williams Chevaliers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Richard Jones VC10 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Matthew Gray Chevaliers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  Tim Childs Westerley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Kyle Lacy-Andrews London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
45.  Michael Porter Finished 0

45. Michael Porter -

Points: 0 | Status: Finished
46.  Nathan Wilson Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
47.  Paul Bennett Finished 0

47. Paul Bennett -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

A registration fee of £10 is payable for the season-long series (£5 fee if you join after 1st July 2014). This provides you a number for the whole series. 3rd Category riders can choose their race as there are no ranking points for the 3/4 race; however they cannot swap between events after they have raced in either event. One guest ride is allowed free for visiting riders. Cash prizes for the top 6 in both races and for 3rd Category riders in the main race. It is crucial that you pin your number on in the correct position as photo finish equipment is used. The correct position can be seen in the picture within the race info page and on facebook link. Secure lockers are provided within the Club House for a £1.00 deposit, please do not leave valuables within your vehicles. The organisation cannot accept responsibility for any loss or damage to equipment.

The Races

U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 12/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 12/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 12/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/14 18:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 12/08/14 – 18:30
Youth Only, Youth
30 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/14 19:10 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Tue 12/08/14 – 19:10
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/08/14 19:11 Regional C None --- 45 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Tue 12/08/14 – 19:11

3/4

Regional C, None
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk