Event URN:
319647
Start date:
Tue, 29th Jul 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Hillingdon Cycle Circuit
Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
( View map )
Series:
BC West Thames League
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 27th Jul 2014
Event promoted by:
BC West Thames Promotions
Event website:
http://www.hillingdoncyclecircuit.org.uk/
Event organiser:
Mr Ian Chatfield
07776541630
westthames@hillingdoncyclecircuit.org.uk
Cheques payable to:
British Cycling West Thames Promotions
Info for Riders:
A registration fee of £10 is payable for the season-long series (£5 fee if you join after 1st July 2014). This provides you a number for the whole series. 3rd Category riders can choose their race as there are no ranking points for the 3/4 race; however they cannot swap between events after they have raced in either event.

One guest ride is allowed free for visiting riders.

Cash prizes for the top 6 in both races and for 3rd Category riders in the main race. It is crucial that you pin your number on in the correct position as photo finish equipment is used. The correct position can be seen in the picture within the race info page and on facebook link.

Secure lockers are provided within the Club House for a £1.00 deposit, please do not leave valuables within your vehicles. The organisation cannot accept responsibility for any loss or damage to equipment.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
29 Jul 14 19:10 E/1/2/3 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 01 hr
29 Jul 14 19:11 3/4 Regional C None 3rd, 4th 45 mins
29 Jul 14 18:30 U16 Youth Only Youth A 30 mins
29 Jul 14 01:00 U14 Youth Only Youth B

View All

These events are run on the popular Hillingdon Cycle Circuit by clubs within Central region for all riders to compete on a purpose built closed road circuit.

Races will be run in a clockwise direction.

Event Location:

Springfield Road,
Hayes,
Middlesex,
UB4 0LP

Race: E/1/2/3

View Entrants

Online entry closed 10 months 2 days 15 hours 50 minutes 17 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jul 14 19:10 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr

Race: 3/4

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jul 14 19:11 Regional C None 3rd, 4th 45 mins

Race: U16

View Entrants

Online entry closed 10 months 2 days 15 hours 50 minutes 17 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jul 14 18:30 Youth Only Youth A 30 mins

Race: U14

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jul 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jul 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Gori Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 10
2 Symon Lewis Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 8
3 Darren Barclay Arctic Tacx RT Finished 1st 7
4 Francis Cade Pedal Heaven RT Finished Elite 6
5 Anthony Gibb CSE Racing Finished 1st 5
6 Graham Crow Twickenham CC Finished 2nd 4
7 Alex Peterson AW Cycles Finished 1st 3
8 Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished A 0
9 Barry Hughes Finished 0
10 Nigel MacAodha Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd 1
11 Luke Merrilees WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
12 Michael Skipsey TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 0
13 Jaco van Gass Help for Heroes Cycling Finished 3rd 0
14 Riyadh Khamis Personal Bikefit.com Finished 3rd 0
15 Adam Thompson Reading CC Finished 3rd 0
16 Chris Jubb Pearson Cycling Club Finished 3rd 0
17 Jake Howes Finished 3rd 0
18 Richard Keeping Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
19 Unknown Rider Finished 0
20 Robert Attreed Finished 3rd 0
21 Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 0
22 Henry Peacock Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 3rd 0
23 Jo Munden Pedal Heaven RT Finished 2nd 0
24 Robin Basford WyndyMilla Finished 3rd 0
25 Alvaro Alves da Cunha Finished 3rd 0
26 Louise Mahe Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 2nd 0
27 John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
28 Ian Leeding Norwood Paragon CC Finished 2nd 0
29 Rudie Marais Finished 2nd 0
30 John Coolahan Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd 0
31 Stephen Tribe Velosport Racing Team Finished 2nd 0
32 Tim Watling Finished 0
33 Unknown Rider Finished 0
34 Will Bridgman Finished 3rd 0
35 Justin Radford Python Racing Team Finished N/A 0
36 Vincent Halpern Handsling Racing Finished 1st 0
37 Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd 0
38 Thomas Copeland Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 3rd 0
39 David Gayler Kenton RC Finished 3rd 0
40 Simon Hime Finchley Racing Team Finished 3rd 0
41 Craig McLean Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Brown Velo Club Peloton Finished 3rd 0
2 Michael Fuller Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd 0
3 Tony Vickers Pearson Cycling Club Finished 3rd 0
4 Jason Humphries Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
5 Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
6 Kevin Argent Finished 3rd 0
7 Reg Pay WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 0
8 Jon Shillingford Thames Velo Finished 2nd 0
9 Ben Seneviratne Finished 3rd 0
10 Stuart Wrigley Finished 4th 0
11 Thomas Peel Finished N/A 0
12 Kevin Chandler Watford Velo Sport Finished 3rd 0
13 KinMeng Choi Finished 4th 0
14 Unknown Rider Finished 0
15 Unknown Rider Finished 0
16 Christopher Denman WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 0
17 Alex Reid Finished 4th 0
18 Leszek Bielecki Finished 3rd 0
19 Louis Francis Watford Velo Sport Finished 3rd 0
20 Nadeem Khan London Dynamo Finished N/A 0
21 Ben Parfitt London Dynamo Finished N/A 0
22 Nic Rowe Finished 0
23 Ryan Finestone Willesden Cycling Club Finished N/A 0
24 Clive Evans WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 0
25 Meti Gashi Watford Velo Sport Finished 4th 0
26 Matthew Fredrickson Thames Velo Finished 4th 0
27 Unknown Rider Finished 0
28 Fadil Mokhchane East London Velo Finished 4th 0
29 Matt Peel Watford Velo Sport Finished 4th 0
30 Unknown Rider Finished 0
31 Scott Shepherd London Dynamo Finished 3rd 0
32 Richard Collins Finished 4th 0
33 Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
34 Will Reed-Wright Finished 4th 0
35 Nathan Wilson Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
36 Nick Glazier London Dynamo Finished 4th 0
37 Peter Cornwall Finished 4th 0
38 Niels Bryan-Low Cosaveli Finished 4th 0
39 Elwyn Powell Twickenham CC Finished 4th 0
40 Wayne Thomas G.S. Henley Finished 3rd 0
41 Desmond Gayler Kenton RC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished A 3
2 Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished A 2
3 Sam Henning Finished 0
4 Cai Davies Welwyn Wheelers CC Finished A 0
5 Edmund Bishop VC Meudon Finished A 0
6 Tobias Dahlhaus London Dynamo Finished A 0
7 Will Scott Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
8 Alexander Cross Oakley Pedalers Finished A 0
9 Gregory Havard Twickenham CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rohan Penney Hillingdon Slipstreamers Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gabriel Banner Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
2 Archie Peet Team Milton Keynes Finished C 2
3 Kye Lewis Willesden Cycling Club Finished C 1
4 Jessica Henning Finished 0