Event URN:
319644
Start date:
Tue, 8th Jul 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Hillingdon Cycle Circuit
Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
( View map )
Series:
BC West Thames League
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 6th Jul 2014
Event promoted by:
BC West Thames Promotions
Event website:
http://www.hillingdoncyclecircuit.org.uk/
Event organiser:
Mr Ian Chatfield
07776541630
westthames@hillingdoncyclecircuit.org.uk
Cheques payable to:
British Cycling West Thames Promotions
Info for Riders:
A registration fee of £10 is payable for the season-long series (£5 fee if you join after 1st July 2014). This provides you a number for the whole series. 3rd Category riders can choose their race as there are no ranking points for the 3/4 race; however they cannot swap between events after they have raced in either event.

One guest ride is allowed free for visiting riders.

Cash prizes for the top 6 in both races and for 3rd Category riders in the main race. It is crucial that you pin your number on in the correct position as photo finish equipment is used. The correct position can be seen in the picture within the race info page and on facebook link.

Secure lockers are provided within the Club House for a £1.00 deposit, please do not leave valuables within your vehicles. The organisation cannot accept responsibility for any loss or damage to equipment.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 14 19:10 E/1/2/3 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 01 hr
8 Jul 14 19:11 3/4 Regional C Band 5 3rd, 4th 45 mins
8 Jul 14 18:30 U16 Boys Youth Only Youth A 30 mins
8 Jul 14 01:00 U14 Boys Youth Only Youth B

View All

These events are run on the popular Hillingdon Cycle Circuit by clubs within Central region for all riders to compete on a purpose built closed road circuit.

Races will be run in a clockwise direction.

Event Location:

Springfield Road,
Hayes,
Middlesex,
UB4 0LP

Race: E/1/2/3

View Entrants

Online entry closed 10 months 23 days 7 hours 45 minutes 10 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 14 19:10 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr

Race: 3/4

View Entrants

Online entry closed 10 months 23 days 7 hours 45 minutes 10 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 14 19:11 Regional C Band 5 3rd, 4th 45 mins

Race: U16 Boys

View Entrants

Online entry closed 10 months 23 days 7 hours 45 minutes 11 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 14 18:30 Youth Only Youth A 30 mins

Race: U14 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Jul 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
2 Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
3 Anthony Anderson Sigma Sport.co.uk Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tom Portsmouth Hillingdon Slipstreamers Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
2 Kate Shelton Hillingdon Slipstreamers Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Lewis VC Londres Finished C 3
2 Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
3 Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
4 Kye Lewis Willesden Cycling Club Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
2 Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
2 Alexander Uphill Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
3 Alex Franks Kingston Junior Cycle Club Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
2 Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
3 Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 1
4 Aaron Shearwood Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
5 Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
2 Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished E 2