Event URN:
319640
Start date:
Tue, 10th Jun 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Hillingdon Cycle Circuit
Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
( View map )
Series:
BC West Thames League
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 8th Jun 2014
Event promoted by:
BC West Thames Promotions
Event website:
http://www.hillingdoncyclecircuit.org.uk/
Event organiser:
Mr Ian Chatfield
07776541630
westthames@hillingdoncyclecircuit.org.uk
Cheques payable to:
British Cycling West Thames Promotions
Info for Riders:
A registration fee of £10 is payable for the season-long series (£5 fee if you join after 1st July 2014). This provides you a number for the whole series. 3rd Category riders can choose their race as there are no ranking points for the 3/4 race; however they cannot swap between events after they have raced in either event.

One guest ride is allowed free for visiting riders.

Cash prizes for the top 6 in both races and for 3rd Category riders in the main race. It is crucial that you pin your number on in the correct position as photo finish equipment is used. The correct position can be seen in the picture within the race info page and on facebook link.

Secure lockers are provided within the Club House for a £1.00 deposit, please do not leave valuables within your vehicles. The organisation cannot accept responsibility for any loss or damage to equipment.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
10 Jun 14 19:10 E/1/2/3 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 01 hr
10 Jun 14 19:11 3/4 Regional C None 3rd, 4th 45 mins
10 Jun 14 01:00 U16 Boys Youth Only Youth A
10 Jun 14 18:30 U14 Boys Youth Only Youth B 30 mins

View All

These events are run on the popular Hillingdon Cycle Circuit by clubs within Central region for all riders to compete on a purpose built closed road circuit.

Races will be run in a clockwise direction.

Event Location:

Springfield Road,
Hayes,
Middlesex,
UB4 0LP

Race: E/1/2/3

View Entrants

Online entry closed 11 months 20 days 23 hours 52 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jun 14 19:10 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr

Race: 3/4

View Entrants

Online entry closed 11 months 20 days 23 hours 52 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jun 14 19:11 Regional C None 3rd, 4th 45 mins

Race: U16 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jun 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys

View Entrants

Online entry closed 11 months 20 days 23 hours 52 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jun 14 18:30 Youth Only Youth B 30 mins

Race: U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jun 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jun 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anthony Gibb CSE Racing Finished 1st 10
2 George Gori Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 8
3 Tony Lock Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 7
4 George Richardson Finished 2nd 6
5 Michael Skipsey TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 5
6 James Freeman Dulwich Paragon CC Finished 2nd 4
7 Ben Sumner Beeline Bicycles RT Finished 1st 3
8 Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 2
9 Rolandas Razgauskis La Fuga.CC Finished 2nd 1
10 Dominique Gabellini Rapha Cycling Club Finished 2nd 1
11 Tom Sefton RP Racing Team Finished 3rd 0
12 Jack Waller Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0
13 Justin Clarke Finished 3rd 0
14 Jake Howes Finished 3rd 0
15 Barry Hughes Finished N/A 0
16 Alec Briggs Rollapaluza CC Finished 3rd 0
17 Louis Suggett Sigma Sport.co.uk Finished 3rd 0
18 Stuart Williams Beeline Bicycles RT Finished 2nd 0
19 Robin Mould Velosport Racing Team Finished 3rd 0
20 Chris Pyne Imperial Racing Team Finished 3rd 0
21 Robin Basford WyndyMilla Finished 3rd 0
22 Rudie Marais Finished 2nd 0
23 Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
24 Jonathan Dredge London Dynamo Finished 2nd 0
25 Neil Wass TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 0
26 Riyadh Khamis Personal Bikefit.com Finished 3rd 0
27 Edward Jakszta Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
28 Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd 0
29 Ryan Visser CSE Racing Finished 1st 0
30 Tim Granshaw Handsling Racing Finished 2nd 0
31 Nigel MacAodha Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd 0
32 Alex Peterson AW Cycles Finished 1st 0
33 Darren Barclay Arctic Tacx RT Finished 1st 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Pat Wright Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
2 Alexander Pierce Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
3 Ben Seneviratne Finished 4th 0
4 Andrew Brown Velo Club Peloton Finished 3rd 0
5 Jon Shillingford Thames Velo Finished 3rd 0
6 Robert Attreed Finished 4th 0
7 Mike Diggins Velo Club Peloton Finished 3rd 0
8 Darryl Lusardi Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
9 Unknown Rider Finished 0
10 Amir Eshtehardi Finsbury Park CC Finished 3rd 0
11 Ben Ackland London Baroudeurs Finished 4th 0
12 Barry Bonnett Finished 3rd 0
13 Glen Thomson London Baroudeurs Finished N/A 0
14 Anthony Lusardi Willesden Cycling Club Finished 4th 0
15 Christian Olley Hemel Hempstead CC Finished 4th 0
16 Saul Wordsworth Finished N/A 0
17 Christophe De Belder Finished 4th 0
18 Jonathan Saunders Charlotteville CC Finished 4th 0
19 James Bishop Finished 3rd 0
20 Thomas Mead-Herbert Watford Velo Sport Finished 4th 0
21 Unknown Rider Finished 0
22 William Murphy Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
23 Unknown Rider Finished 0
24 Nick Glazier London Dynamo Finished 4th 0
25 Conan Hales Finished 4th 0
26 Mike Parker Finished 0
27 Alexander Murray London Dynamo Finished 3rd 0
28 Seamus Kelly Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
29 Ian Long Finished 4th 0
30 Stephen Williamson Finished 4th 0
31 Marek Glowinski VC Londres Finished 3rd 0
32 Ben Parfitt London Dynamo Finished N/A 0
33 Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
2 Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
3 Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
4 Alex Jones Twickenham CC Finished A 0
5 Edmund Bishop VC Meudon Finished A 0
6 Sam Henning Finished 0
7 Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Hewson Finished B 3
2 Jan Corsten Palmer Park Velo RT Finished B 2
3 Nicholas Rayner Hillingdon Slipstreamers Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Savannah Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gabriel Banner Hillingdon Slipstreamers Finished C 3