2014 North East XC MTB Series: Round 1

MTB XC , County Durham – Saturday, 19 Apr 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

319435

Start Date:

Sat, 19th Apr 2014

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Hamsterley Forest, Bishop Auckland, County Durham, DL13 3NL

View map

Payment instructions

Online entry available for Race 3 (Senior/Vet/Jnr/Youth Boys). All other youth categories are enter on the day only

Entry close date

Wed, 16th Apr 2014

Results

Confirmed Results

U10 Female

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Female - Results
1.  Grace Castle Newcastle Phoenix Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Elizabeth Mckinnon Finished 0

2. Elizabeth Mckinnon -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Victoria Joyce Finished 0

4. Victoria Joyce -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Connie Hindle Finished 0

5. Connie Hindle -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Male

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Male - Results
1.  Michael Tait Finished N/A 0

1. Michael Tait -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Daniel Cutter Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joseph Brown Stockton Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  William Dods Finished 0

4. William Dods -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Owen Donaldson Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Daniel Thompson Finished 0

6. Daniel Thompson -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Ciaran Lally Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Harvey Nicob Finished 0

8. Harvey Nicob -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Myles Topham Finished 0

9. Myles Topham -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Female

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Female - Results
1.  Roisin Lally Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Maisie Bradshaw Finished 0

2. Maisie Bradshaw -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Donaldson Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U12 Male

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Male - Results
1.  Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Laing-Taylor Finished 0

3. Thomas Laing-Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Matthew Green Newcastle Phoenix Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Archie Lowe Stockton Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Arran Brown Finished N/A 0

6. Arran Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Adam Wilson Finished 0

7. Adam Wilson -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Scott Middlemiss Finished 0

8. Scott Middlemiss -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Luke Holden Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Tom Kinlay Finished 0

10. Tom Kinlay -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Adam Hughes Finished 0

11. Adam Hughes -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kim Baptista Mid Lancs BMX Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished Juvenile 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Maddie Metcalfe Finished 0

3. Maddie Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Olivia Fawcett Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Sarah Joyce Finished 0

5. Sarah Joyce -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Lucy Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished N/A 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Benjamin Moody Brother NRG Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Oliver Draffan Finished Juvenile 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Ryan Middlemiss Otley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Josh Noble MTB Guisborough Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Matthew Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile
7.  Charlie Gibson Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Lewis Laing-Taylor Finished 0

8. Lewis Laing-Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished Juvenile 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Patrick Lally Derwentside CC Finished Juvenile 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile
11.  Matthew Ferguson Finished 0

11. Matthew Ferguson -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rhianna Stoves Derwentside CC Finished N/A 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Anna Kay Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Helen Kotch Stockton Wheelers CC Finished Youth 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Miles Worner Teesdale CRC Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Thomas Mein Derwentside CC Finished Youth 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Olli Dawson Border City Wheelers CC Finished Youth 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Nicholas Hamilton Teesdale CRC Finished Youth 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Elliot Metcalfe Nutcracker Racing Finished Youth 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth
6.  William Turley Team Fulford Cycles Racing Finished Youth 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Aaron Swainston Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Joe Williams Holme Valley Whls Finished Youth 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth
9.  Ross Titherington Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth
10.  Daniel Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth
11.  Ben Ferstenberg Gosforth RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Isaac Noble Gosforth RC Finished Youth 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth
13.  Finlay Robertson Derwentside CC Finished Youth 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth
14.  Angus Brown Finished Youth 7

14. Angus Brown -

Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth

U18 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U18 Boys - Results
1.  James Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished Junior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior
2.  James Fawcett Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Christian Webster-Reed Finished Junior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior

Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Men - Results
1.  Tony Fawcett SCOTT Racing Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite

Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Men - Results
1.  Ben Cooper Batley Cycling Club Finished Expert 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert
2.  Ian Lee Royal Air Force CA Finished Expert 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Expert

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Men - Results
1.  Nathan Judge Finished Sport 40

1. Nathan Judge -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Richard Jones Brother NRG Finished Sport 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Alexander McLean Hetton Hawks Cycling Club Finished Sport 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Sport
4.  Joseph Curran Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Ian Cowen Cleveland Wheelers CC Finished Sport 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Sport
6.  Steven White Finished N/A 0

6. Steven White -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  James Dods Hamsterley Trailblazers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Andrew Oliver Ashburn Wealth Finished Sport 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport
9.  Euan Davies Cambridge University CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Sam Lashley Finished 0

10. Sam Lashley -

Points: 0 | Status: Finished
11.  James Chilcott Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
12.  Jon Lambe Hamsterley Trailblazers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Andy Grahamames Finished 0

13. Andy Grahamames -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Jacob Scutt Finished N/A 0

14. Jacob Scutt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Stewart Mullett Ashburn Wealth Finished Sport 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Sport
16.  Graham Fawcett Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  James Alder Cycleways-SG Petch Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Edward Raddon Finished 0

18. Edward Raddon -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Oliver Graham Hamsterley Trailblazers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Women - Results
1.  Hannah Sinclair Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Cat Hirst Finished N/A 0

2. Cat Hirst -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alison Auld Finished N/A 0

3. Alison Auld -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Kate Schindler Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Masters Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters Men - Results
1.  John Humberstone Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Gary Bourne Ferryhill Wheelers CC Finished Master 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Master
3.  Chris Colabella MTB Guisborough Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Scott Morton Finished 0

4. Scott Morton -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Will Topham Finished 0

5. Will Topham -

Points: 0 | Status: Finished

Vet Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Vet Men - Results
1.  Stephen Hopper Richardsons Cycle Club Finished N/A 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ian Jefferson InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished N/A 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Bill Kay Hetton Hawks Cycling Club Finished Veteran 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Mark Mitchell NRG Cycles RT Finished Veteran 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Mark Mather Adept Precision RT/NE Healthca... Finished Veteran 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Ian Thompson MTB Guisborough Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Benjamin Appleby Arrow Cycles Finished N/A 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Brian Harrison Finished 0

8. Brian Harrison -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Andrew May Stockton Wheelers CC Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Simon Ayto Finished Veteran 12

10. Simon Ayto -

Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
11.  Len Metcalfe Finished 0

11. Len Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Mike Postle Finished N/A 0

12. Mike Postle -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Paul Young Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Tony Robbins MTB Guisborough Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Jeremy Noble Finished 0

15. Jeremy Noble -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Charlie Topham Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Peter Cheadle Army Cycling Union Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  James Anderson Adept Precision RT/NE Healthca... Finished Veteran 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran
19.  John Mein Derwentside CC Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

Grand Vet Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Vet Men - Results
1.  Ian Robson Finished G/Vet 40

1. Ian Robson -

Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Martin Worner Teesdale CRC Finished G/Vet 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet
3.  Colin Murley Finished N/A 0

3. Colin Murley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Andy Cosgrove Teesdale CRC Finished N/A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Martin Copley Finished 0

5. Martin Copley -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Rob Adair Finished 0

6. Rob Adair -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Barry Bramshaw Finished 0

7. Barry Bramshaw -

Points: 0 | Status: Finished
8.  David Jackson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign On will Close 30min before the start of each race Senior & Vet: • BC Member Online: £10 (plus £1 booking fee) • BC Member On the Day: £14 • Non Member On the Day: £16 Junior Men, Junior Women and U16 Boys: • BC Member Online: £6 (plus £1 booking fee) • BC Member On the Day: £8 • Non Member On the Day: £10 U14 Boys, U14 Girls and U16 Girls: • BC Member On the Day: £5 • Non Member On the Day: £6 U12: £2 (flat rate) BC membership card must be shown to receive discount For further information please contact Dan Small on 07703296998

The Races

U10 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 11:00 Go-Ride Racing None N/A 15 mins
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.00)
Sat 19/04/14 – 11:00
Go-Ride Racing, None | N/A
15 mins
U10 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 11:00 Go-Ride Racing None N/A 15 mins
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.00)
Sat 19/04/14 – 11:00
Go-Ride Racing, None | N/A
15 mins
U12 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 11:00 Go-Ride Racing None N/A 15 mins
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.00)
Sat 19/04/14 – 11:00
Go-Ride Racing, None | N/A
15 mins
U12 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 11:00 Go-Ride Racing None N/A 15 mins
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.00)
Sat 19/04/14 – 11:00
Go-Ride Racing, None | N/A
15 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 11:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Juvenile 40 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 19/04/14 – 11:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Juvenile
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 11:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Juvenile 40 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 19/04/14 – 11:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Juvenile
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 11:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 40 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 19/04/14 – 11:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Youth
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Youth
01 hr
U18 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Junior
01 hr 15 mins
U18 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Junior
01 hr 15 mins
Elite Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite
01 hr 30 mins
Elite Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite
01 hr 30 mins
Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Expert
01 hr 30 mins
Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Expert
01 hr 30 mins
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Sport
01 hr 30 mins
Sport Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Sport
01 hr 30 mins
Masters Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Master
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Master
Masters Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Master
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Master
Vet Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Veteran
01 hr 30 mins
Vet Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B G/Vet, Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | G/Vet, Veteran
01 hr 30 mins
Grand Vet Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B G/Vet, S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | G/Vet, S/Vet
01 hr 30 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

319435

Start Date:

Sat, 19th Apr 2014

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Hamsterley Forest, Bishop Auckland, County Durham, DL13 3NL

View map

Payment instructions

Online entry available for Race 3 (Senior/Vet/Jnr/Youth Boys). All other youth categories are enter on the day only

Entry close date

Wed, 16th Apr 2014

Results

Confirmed Results

U10 Female

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Female - Results
1.  Grace Castle Newcastle Phoenix Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Elizabeth Mckinnon Finished 0

2. Elizabeth Mckinnon -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Victoria Joyce Finished 0

4. Victoria Joyce -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Connie Hindle Finished 0

5. Connie Hindle -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Male

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Male - Results
1.  Michael Tait Finished N/A 0

1. Michael Tait -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Daniel Cutter Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joseph Brown Stockton Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  William Dods Finished 0

4. William Dods -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Owen Donaldson Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Daniel Thompson Finished 0

6. Daniel Thompson -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Ciaran Lally Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Harvey Nicob Finished 0

8. Harvey Nicob -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Myles Topham Finished 0

9. Myles Topham -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Female

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Female - Results
1.  Roisin Lally Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Maisie Bradshaw Finished 0

2. Maisie Bradshaw -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Donaldson Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U12 Male

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Male - Results
1.  Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Laing-Taylor Finished 0

3. Thomas Laing-Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Matthew Green Newcastle Phoenix Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Archie Lowe Stockton Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Arran Brown Finished N/A 0

6. Arran Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Adam Wilson Finished 0

7. Adam Wilson -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Scott Middlemiss Finished 0

8. Scott Middlemiss -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Luke Holden Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Tom Kinlay Finished 0

10. Tom Kinlay -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Adam Hughes Finished 0

11. Adam Hughes -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kim Baptista Mid Lancs BMX Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished Juvenile 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Maddie Metcalfe Finished 0

3. Maddie Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Olivia Fawcett Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Sarah Joyce Finished 0

5. Sarah Joyce -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Lucy Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished N/A 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Benjamin Moody Brother NRG Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Oliver Draffan Finished Juvenile 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Ryan Middlemiss Otley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Josh Noble MTB Guisborough Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Matthew Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile
7.  Charlie Gibson Team RL360 Isle Of Man Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Lewis Laing-Taylor Finished 0

8. Lewis Laing-Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished Juvenile 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Patrick Lally Derwentside CC Finished Juvenile 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile
11.  Matthew Ferguson Finished 0

11. Matthew Ferguson -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rhianna Stoves Derwentside CC Finished N/A 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Anna Kay Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Helen Kotch Stockton Wheelers CC Finished Youth 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Miles Worner Teesdale CRC Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Thomas Mein Derwentside CC Finished Youth 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Olli Dawson Border City Wheelers CC Finished Youth 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Nicholas Hamilton Teesdale CRC Finished Youth 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Elliot Metcalfe Nutcracker Racing Finished Youth 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Youth
6.  William Turley Team Fulford Cycles Racing Finished Youth 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Aaron Swainston Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Joe Williams Holme Valley Whls Finished Youth 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth
9.  Ross Titherington Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth
10.  Daniel Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth
11.  Ben Ferstenberg Gosforth RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Isaac Noble Gosforth RC Finished Youth 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth
13.  Finlay Robertson Derwentside CC Finished Youth 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth
14.  Angus Brown Finished Youth 7

14. Angus Brown -

Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth

U18 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U18 Boys - Results
1.  James Edmond Ferryhill Wheelers CC Finished Junior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior
2.  James Fawcett Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Christian Webster-Reed Finished Junior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior

Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Men - Results
1.  Tony Fawcett SCOTT Racing Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite

Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Men - Results
1.  Ben Cooper Batley Cycling Club Finished Expert 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert
2.  Ian Lee Royal Air Force CA Finished Expert 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Expert

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Men - Results
1.  Nathan Judge Finished Sport 40

1. Nathan Judge -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Richard Jones Brother NRG Finished Sport 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Alexander McLean Hetton Hawks Cycling Club Finished Sport 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Sport
4.  Joseph Curran Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Ian Cowen Cleveland Wheelers CC Finished Sport 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Sport
6.  Steven White Finished N/A 0

6. Steven White -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  James Dods Hamsterley Trailblazers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Andrew Oliver Ashburn Wealth Finished Sport 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport
9.  Euan Davies Cambridge University CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Sam Lashley Finished 0

10. Sam Lashley -

Points: 0 | Status: Finished
11.  James Chilcott Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
12.  Jon Lambe Hamsterley Trailblazers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Andy Grahamames Finished 0

13. Andy Grahamames -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Jacob Scutt Finished N/A 0

14. Jacob Scutt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Stewart Mullett Ashburn Wealth Finished Sport 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Sport
16.  Graham Fawcett Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  James Alder Cycleways-SG Petch Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Edward Raddon Finished 0

18. Edward Raddon -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Oliver Graham Hamsterley Trailblazers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Women - Results
1.  Hannah Sinclair Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Cat Hirst Finished N/A 0

2. Cat Hirst -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alison Auld Finished N/A 0

3. Alison Auld -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Kate Schindler Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Masters Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters Men - Results
1.  John Humberstone Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Gary Bourne Ferryhill Wheelers CC Finished Master 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Master
3.  Chris Colabella MTB Guisborough Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Scott Morton Finished 0

4. Scott Morton -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Will Topham Finished 0

5. Will Topham -

Points: 0 | Status: Finished

Vet Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Vet Men - Results
1.  Stephen Hopper Richardsons Cycle Club Finished N/A 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ian Jefferson InfinityCycles-Cube Store Cycl... Finished N/A 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Bill Kay Hetton Hawks Cycling Club Finished Veteran 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Mark Mitchell NRG Cycles RT Finished Veteran 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Mark Mather Adept Precision RT/NE Healthca... Finished Veteran 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Ian Thompson MTB Guisborough Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Benjamin Appleby Arrow Cycles Finished N/A 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Brian Harrison Finished 0

8. Brian Harrison -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Andrew May Stockton Wheelers CC Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Simon Ayto Finished Veteran 12

10. Simon Ayto -

Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
11.  Len Metcalfe Finished 0

11. Len Metcalfe -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Mike Postle Finished N/A 0

12. Mike Postle -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Paul Young Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Tony Robbins MTB Guisborough Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Jeremy Noble Finished 0

15. Jeremy Noble -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Charlie Topham Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Peter Cheadle Army Cycling Union Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  James Anderson Adept Precision RT/NE Healthca... Finished Veteran 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran
19.  John Mein Derwentside CC Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

Grand Vet Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Vet Men - Results
1.  Ian Robson Finished G/Vet 40

1. Ian Robson -

Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Martin Worner Teesdale CRC Finished G/Vet 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: G/Vet
3.  Colin Murley Finished N/A 0

3. Colin Murley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Andy Cosgrove Teesdale CRC Finished N/A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Martin Copley Finished 0

5. Martin Copley -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Rob Adair Finished 0

6. Rob Adair -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Barry Bramshaw Finished 0

7. Barry Bramshaw -

Points: 0 | Status: Finished
8.  David Jackson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign On will Close 30min before the start of each race Senior & Vet: • BC Member Online: £10 (plus £1 booking fee) • BC Member On the Day: £14 • Non Member On the Day: £16 Junior Men, Junior Women and U16 Boys: • BC Member Online: £6 (plus £1 booking fee) • BC Member On the Day: £8 • Non Member On the Day: £10 U14 Boys, U14 Girls and U16 Girls: • BC Member On the Day: £5 • Non Member On the Day: £6 U12: £2 (flat rate) BC membership card must be shown to receive discount For further information please contact Dan Small on 07703296998

The Races

U10 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 11:00 Go-Ride Racing None N/A 15 mins
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.00)
Sat 19/04/14 – 11:00
Go-Ride Racing, None | N/A
15 mins
U10 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 11:00 Go-Ride Racing None N/A 15 mins
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.00)
Sat 19/04/14 – 11:00
Go-Ride Racing, None | N/A
15 mins
U12 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 11:00 Go-Ride Racing None N/A 15 mins
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.00)
Sat 19/04/14 – 11:00
Go-Ride Racing, None | N/A
15 mins
U12 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 11:00 Go-Ride Racing None N/A 15 mins
Entry: Postal: (£2.00), On Day: (£2.00)
Sat 19/04/14 – 11:00
Go-Ride Racing, None | N/A
15 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 11:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Juvenile 40 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 19/04/14 – 11:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Juvenile
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 11:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Juvenile 40 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 19/04/14 – 11:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Juvenile
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 11:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 40 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Sat 19/04/14 – 11:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Youth
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Youth
01 hr
U18 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Junior
01 hr 15 mins
U18 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Junior
01 hr 15 mins
Elite Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite
01 hr 30 mins
Elite Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite
01 hr 30 mins
Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Expert
01 hr 30 mins
Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Expert
01 hr 30 mins
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Sport
01 hr 30 mins
Sport Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Sport
01 hr 30 mins
Masters Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Master
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Master
Masters Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Master
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Master
Vet Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Veteran
01 hr 30 mins
Vet Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B G/Vet, Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | G/Vet, Veteran
01 hr 30 mins
Grand Vet Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/04/14 13:30 MTB Regional B MTB XC Regional B G/Vet, S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sat 19/04/14 – 13:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | G/Vet, S/Vet
01 hr 30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk