Reading 2014 Track League

Track League , Reading – Monday, 07 Jul 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

318346

Start Date:

Mon, 7th Jul 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF

View map

Results

Confirmed Results

A Riders - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Riders - Scratch - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Maximilian Stedman Pedal Heaven RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

A Riders - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Riders - Devil - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Lansley Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Maximilian Stedman Pedal Heaven RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

A Riders - Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
A Riders - Keirin Final - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Roper Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Lansley Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Riders - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
A Riders - Unknown Distance - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Frazier Carr AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nicholas English AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Riders - AW Cycles Endurance 20k

Position Name Club name Rider status Category Points
A Riders - AW Cycles Endurance 20k - Results
1.  Nicholas English AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Maximilian Stedman Pedal Heaven RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  George Clark High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Riders - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Riders - Scratch - Results
1.  Nick Cammell GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tom Hemmant Finished 3rd 0

2. Tom Hemmant -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniel Lansley Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Riders - Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
B Riders - Keirin Final - Results
1.  Daniel Lansley Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samuel Grant WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tom Hemmant Finished 3rd 0

3. Tom Hemmant -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Riders - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Riders - Devil - Results
1.  Daniel Lansley Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tom Hemmant Finished 3rd 0

2. Tom Hemmant -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nick Cammell GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Riders - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
B Riders - Unknown Distance - Results
1.  Daniel Lansley Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Nick Cammell GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Samuel Grant WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Riders - AW Cycles Endurance 20k

Position Name Club name Rider status Category Points
B Riders - AW Cycles Endurance 20k - Results
1.  Nick Cammell GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tom Hemmant Finished 3rd 0

2. Tom Hemmant -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jun Aishima Finished 3rd 0

3. Jun Aishima -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Riders - 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - 6 Lap Scratch - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Pete Osborne Finished N/A 0

3. Pete Osborne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Boys Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Keirin Final - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jan Corsten Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys/Novices/Vets Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys/Novices/Vets Keirin Final - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lee Jones Newbury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Ladies - Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Keirin Final - Results
1.  Amber Joseph Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Anastasia Welsh Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Emma Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

C Riders - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - Devil - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

C Riders - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - 10 Lap Scratch - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

C Riders - AW Cycles Endurance 20k

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - AW Cycles Endurance 20k - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Amber Joseph Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

On Line Entry closes 7 days in advance of each meeting. A League - Seniors, Women, Junior, Over 40's & U16's with Commissaire Dispensation B League - Seniors, Women, Junior, Over 40's,U16's & U14's with Commissaire Dispensation C League - Women, Over 40's, U16 & U14, Novice Seniors and Juniors D League - U12, U10 and U8 U14s and U16s wishing to ride the A or B leagues please contact the organiser before entering.

The Races

A Riders - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C,
A Riders - Devil Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C,
A Riders - Keirin Final Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
A Riders - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C, None
A Riders - AW Cycles Endurance 20k Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
B Riders - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C,
B Riders - Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C, None
B Riders - Devil Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C,
B Riders - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C, None
B Riders - AW Cycles Endurance 20k Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
C Riders - 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
U14 Boys Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Mon 07/07/14 – 19:00
Youth Only, None
U16 Boys/Novices/Vets Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 07/07/14 – 19:00
Ladies - Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C, None
C Riders - Devil Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C,
C Riders - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C, None
C Riders - AW Cycles Endurance 20k Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
C Riders - 500m Sprint Final Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Ladies - Devil Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C,
Senior/Junior - Guest (Max 3 Entries) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Mon 07/07/14 – 19:00
7 Meetings - All A/B League, Sen/Jun - C League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 19:00
7 Meetings - Youths - C/D League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
Youths - C/D league only - Guest ( Max 3 Entries) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 07/07/14 – 19:00
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

318346

Start Date:

Mon, 7th Jul 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF

View map

Results

Confirmed Results

A Riders - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Riders - Scratch - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Maximilian Stedman Pedal Heaven RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

A Riders - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Riders - Devil - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Lansley Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Maximilian Stedman Pedal Heaven RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

A Riders - Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
A Riders - Keirin Final - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Roper Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Lansley Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Riders - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
A Riders - Unknown Distance - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Frazier Carr AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nicholas English AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Riders - AW Cycles Endurance 20k

Position Name Club name Rider status Category Points
A Riders - AW Cycles Endurance 20k - Results
1.  Nicholas English AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Maximilian Stedman Pedal Heaven RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  George Clark High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Riders - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Riders - Scratch - Results
1.  Nick Cammell GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tom Hemmant Finished 3rd 0

2. Tom Hemmant -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniel Lansley Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Riders - Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
B Riders - Keirin Final - Results
1.  Daniel Lansley Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samuel Grant WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tom Hemmant Finished 3rd 0

3. Tom Hemmant -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Riders - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Riders - Devil - Results
1.  Daniel Lansley Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tom Hemmant Finished 3rd 0

2. Tom Hemmant -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nick Cammell GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Riders - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
B Riders - Unknown Distance - Results
1.  Daniel Lansley Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Nick Cammell GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Samuel Grant WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Riders - AW Cycles Endurance 20k

Position Name Club name Rider status Category Points
B Riders - AW Cycles Endurance 20k - Results
1.  Nick Cammell GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tom Hemmant Finished 3rd 0

2. Tom Hemmant -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jun Aishima Finished 3rd 0

3. Jun Aishima -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Riders - 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - 6 Lap Scratch - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Pete Osborne Finished N/A 0

3. Pete Osborne -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Boys Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Keirin Final - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jan Corsten Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys/Novices/Vets Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys/Novices/Vets Keirin Final - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lee Jones Newbury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Ladies - Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Keirin Final - Results
1.  Amber Joseph Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Anastasia Welsh Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Emma Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

C Riders - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - Devil - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

C Riders - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - 10 Lap Scratch - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

C Riders - AW Cycles Endurance 20k

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - AW Cycles Endurance 20k - Results
1.  Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Amber Joseph Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

On Line Entry closes 7 days in advance of each meeting. A League - Seniors, Women, Junior, Over 40's & U16's with Commissaire Dispensation B League - Seniors, Women, Junior, Over 40's,U16's & U14's with Commissaire Dispensation C League - Women, Over 40's, U16 & U14, Novice Seniors and Juniors D League - U12, U10 and U8 U14s and U16s wishing to ride the A or B leagues please contact the organiser before entering.

The Races

A Riders - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C,
A Riders - Devil Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C,
A Riders - Keirin Final Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
A Riders - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C, None
A Riders - AW Cycles Endurance 20k Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
B Riders - Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C,
B Riders - Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C, None
B Riders - Devil Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C,
B Riders - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C, None
B Riders - AW Cycles Endurance 20k Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
C Riders - 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
U14 Boys Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 19:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Mon 07/07/14 – 19:00
Youth Only, None
U16 Boys/Novices/Vets Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 07/07/14 – 19:00
Ladies - Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C, None
C Riders - Devil Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C,
C Riders - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C, None
C Riders - AW Cycles Endurance 20k Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
C Riders - 500m Sprint Final Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Ladies - Devil Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 01:00
Regional C,
Senior/Junior - Guest (Max 3 Entries) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Mon 07/07/14 – 19:00
7 Meetings - All A/B League, Sen/Jun - C League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 19:00
7 Meetings - Youths - C/D League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry:
Mon 07/07/14 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
Youths - C/D league only - Guest ( Max 3 Entries) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/07/14 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 07/07/14 – 19:00
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk