Event URN:
313659
Start date:
Sun, 13th Apr 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Preston Park Cycle Track
Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Apres - The Hot Recovery Drink ( website )
Event website:
http://www.apresrecovery.com
Event organiser:
Mr Luke Farren
07534 351631
racewinning@gmail.com
Cheques payable to:
enter online via RiderHQ
Info for Riders:
Preston Park Cycling Track is situated in the northeast corner of Preston Park. Access is from Preston Drove, close to junction with Preston Park Avenue. For satnav use postcode BN1 6LA. Parking is available at the north entrance and along Preston Park Avenue, toilets, dry changing and refreshments are available in the pavilion. There is a covered grandstand from which to view the action and all that Preston Park has to offer. Bring the family!
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
13 Apr 14 10:00 U8 Youth Only Youth E
13 Apr 14 10:00 U10 Youth Only Youth D 10 mins
13 Apr 14 10:15 U12 Youth Only Youth C
13 Apr 14 10:15 U14 Youth Only Youth B

View All

The Après Whacky Races brings exciting road-racing back to Brighton's Preston Park Track, the oldest cycle track in the world.

Dug out by hand by the British Army in 1877, the 580m long D-shaped circuit is comprised of two false flats on a deceptively simple parcours.

Brought to you by Après - The Hot Recovery Drink, The Après Winter League promises two style of racing - fast and faster! This inaugural league offers cash prizes & riders the chance to place themselves in racing history amongst illustrious names such as Harris & Van Vliet! Come on down!

 

 

 

Event Location:

Preston Drove,
Brighton,
Sussex,
BN1 6LA

Race: U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Apr 14 10:00 Youth Only Youth E ---

Race: U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Apr 14 10:00 Youth Only Youth D 10 mins

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Apr 14 10:15 Youth Only Youth C ---

Race: U14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Apr 14 10:15 Youth Only Youth B ---

Race: U16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Apr 14 10:15 Youth Only Youth A 20 mins

Race: 4th Cat only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Apr 14 10:45 Regional C+ Band 5 4th 45 mins

Race: 3rd Cat only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Apr 14 11:45 Regional C+ Band 5 3rd 50 mins

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Apr 14 13:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr / plus 5 laps

Confirmed Results

Race name: U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Allpress Dorking Cycling Club Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucas Barclay Arctic Tacx RT Finished D 3
2 Luke Goodwill Preston Park Youth CC Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mitchell Lacey Barking & Dagenham CC Finished C 3
2 Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished C 2
3 Joseph Martin Preston Park Youth CC Finished C 1
4 Rosie Dias Barking & Dagenham CC Finished C 3
5 Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 3
2 Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished B 2
3 Molly Konchesky Barking & Dagenham CC Finished B 3

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rowan Miller 4T+ Velo Club Finished 3rd 10
2 Andrew Davis Kingston Wheelers CC Finished 4th 8
3 Ashley Nunn Addiscombe CC Finished 4th 7
4 Joseph Booth Dulwich Paragon CC Finished 4th 6
5 Billy Fairman TBW Bottecchia Wigmore RT Finished 3rd 5
6 Chris Ewing Fareham Wheelers Cycling Club Finished 4th 4
7 Jake Mitchell Abellio - SFA Racing Team Finished 4th 3
8 David Hewett Adalta Cycling Club Finished 4th 2
9 James Turzynski Kingston Wheelers CC Finished 4th 1
10 Massimo Conforti Dulwich Paragon CC Finished 4th 1
11 Gez Reeves Crawley Wheelers Finished 4th 0
12 Daniel Simmonds Finished 4th 0
13 Kevin Ashford Brighton Mitre CC Finished 4th 0
14 Graham Lenton New Forest CC Finished 4th 0
15 Joe Brindley Finished 4th 0
16 Robert Billinghurst Dorking Cycling Club Finished 4th 0
17 George Wells Finished 4th 0
18 Danny Watts Crawley Wheelers Finished 4th 0
19 Graham Read JMG Velo Finished 4th 0
20 Alvaro Mari-Thompson Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
21 Jonathan Gough Old Portlians CC Finished 4th 0
22 Christopher Richards 4T+ Velo Club Finished 4th 0
23 Jonathan Steer Addiscombe CC Finished 4th 0
24 Paul Tuohy Catford CC Finished N/A 0
25 Oliver Stean Mountain Trax RT Finished 4th 0
26 Samuel Stean Mountain Trax RT Finished 3rd 0
27 Jason Le Goff In Gear Quickvit Trainsharp RT Finished 4th 0
28 Adam Lenthall VC Meudon Finished 4th 0
29 Nigel Smith Southborough & District Wh... Finished 4th 0
30 Sam Winter Finished 4th 0
31 Craig Swatton Crawley Wheelers Finished 4th 0
Jonathan Pontin Addiscombe CC Did not start 3rd 0

Confirmed Results

Race name: 3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Stainton-Ellis ASL Projects Racing Team Finished 3rd 10
2 Matthew Clarke London Dynamo Finished 3rd 8
3 Francisco Piai Brighton Mitre CC Finished 3rd 7
4 Joseph Henstridge Salisbury Road and Mountain CC Finished 3rd 6
5 Harvey Morcombe Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 5
6 Alberto Battaglia Dulwich Paragon CC Finished 3rd 4
7 Stuart Hodd PB Cycle Coaching Racing Team Finished 3rd 3
8 Harry Hailwood Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 2
9 Paul Horta-Hopkins Handsling Racing Finished 3rd 1
10 Calum Gillespie Cycleworks.co.uk Finished 3rd 1
11 John-Paul Brophy Neon-Velo Cycling Team Finished 3rd 0
12 James McCoy Finished 3rd 0
13 Robert Seeley Brixton Cycles Club Finished 2nd 0
14 Tom Marchment I-Ride.co.uk Finished 3rd 0
14 Harry Veale Cycleworks.co.uk Finished 3rd 0
16 Ewan Tuohy Catford CC Equipe/Banks Finished 3rd 0
17 James Willerton Dorking Cycling Club Finished 3rd 0
18 Andrew Thomas Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
19 Murray Quiney Southdown Velo Finished 3rd 0
20 Rob Brice In Gear Quickvit Trainsharp RT Finished 3rd 0
21 Steven Warnett 4T+ Velo Club Finished 3rd 0
22 Jonathan Pontin Addiscombe CC Finished 3rd 0
23 Ewan Evans Dorking Cycling Club Finished 3rd 0
24 Shaun Smart Southdown Velo Finished 3rd 0
25 Sean McAuliffe Redhill CC Finished 3rd 0
26 Stuart Featherstone 4T+ Velo Club Finished 3rd 0
27 Norman Mellors Rock N Road Cycles Finished 3rd 0
28 Trevor Roberts Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
29 Mario Manelfi Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
30 Hugo Cauvas Prestige Velo Club Finished 3rd 0
31 Viktor Kazinec Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
32 Joe Luckett Team Gwb - ACTiV Finished 3rd 0
33 James Vanieris Southdown Velo Finished 3rd 0
34 Peter Hailwood Finished 0
35 Mathew Hare JMG Velo Finished 3rd 0
36 James Bonham Redhill CC Finished 3rd 0
37 Kieran Barber Redhill CC Finished 3rd 0
38 Thomas Goodyer Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Jack Bryant Thanet RC Race Team Did not start 3rd 0
Robert Fuller Brighton Mitre CC Did not finish 3rd 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Darren Barclay Arctic Tacx RT Finished 1st 10
2 Andy Shackel Team Wiggle Finished 2nd 8
3 Jason Edwards Finished 2nd 7
4 Ryan Visser CSE Racing Finished 1st 6
5 Rhys Clegg PMR@Toachim House Finished 1st 5
6 Matthew Webber Catford CC Equipe/Banks Finished A 4
7 Toby Neave VC St Raphael Finished 1st 3
8 Jonnie Blackman Beckenham Rugby Cyclists Finished 2nd 2
9 Stuart Baldwin 4T+ Velo Club Finished 2nd 1
10 Oliver Jedrej Dulwich Paragon CC Finished 2nd 1
11 Nathan Corrigan-Martella Finished 1st 0
12 Michael Leonard Brighton Mitre CC Finished 3rd 0