Event URN:
313280
Start date:
Sat, 11th Oct 2014
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Taff Buggy
Pontypridd, -, CF83 4JG
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
MIJ Downhill Events
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.mijdownhillevents.co.uk
Event organiser:
Mr Jon Davies
38A Coniston Rise
Aberdare
Mid Glamorgan
CF44 0HN
07708946877
jondaviesthewelsh@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
n/a
Info for Riders:
Timed runs 12pm-5pm
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
31 May 14 01:00 Hardtail Non-Ranking None N/A
11 Oct 14 00:00 Elite Men MTB Regional B MTB DH Regional B Elite
11 Oct 14 00:00 Expert Men MTB Regional B MTB DH Regional B Expert
11 Oct 14 00:00 Juvenile Men MTB Regional B MTB DH Regional B Juvenile

View All

Event Location:

Pontypridd,
-,
CF83 4JG

Race: Hardtail

View Entrants

Online entry closed 10 months 30 days 8 hours 17 minutes 11 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 May 14 01:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Elite Men

View Entrants

Online entry closed 10 months 30 days 8 hours 17 minutes 11 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Oct 14 00:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Elite ---

Race: Expert Men

View Entrants

Online entry closed 10 months 30 days 8 hours 17 minutes 11 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Oct 14 00:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Expert ---

Race: Juvenile Men

View Entrants

Online entry closed 10 months 30 days 8 hours 17 minutes 11 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Oct 14 00:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Juvenile ---

Race: Master Men

View Entrants

Online entry closed 10 months 30 days 8 hours 17 minutes 11 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Oct 14 00:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Master ---

Race: Senior Men

View Entrants

Online entry closed 10 months 30 days 8 hours 17 minutes 11 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Oct 14 00:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Senior ---

Race: Veteran Men

View Entrants

Online entry closed 10 months 30 days 8 hours 17 minutes 11 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Oct 14 00:00 MTB Regional B MTB DH Regional A Veteran ---

Race: Women

View Entrants

Online entry closed 10 months 30 days 8 hours 17 minutes 11 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Oct 14 00:00 MTB Regional B MTB DH Regional B N/A ---

Race: Youth Men

View Entrants

Online entry closed 10 months 30 days 8 hours 17 minutes 11 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Oct 14 00:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Youth ---

Race: Junior Men

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Oct 14 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Junior ---

Confirmed Results

Race name: Hardtail

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emyr Davies Team Skene/Don Skene Cycles Finished Elite 00:01:59:114 0
2 Tricky Moore Finished 00:02:19:697 0

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Jones Chain Reaction Cycles/PayPal Finished Elite 00:01:54:182 40
2 Glenroy Martin Aston Hill MTB Club Finished Elite 00:01:59:206 34
3 Grant Boyce Finished Elite 00:01:59:262 30
4 Leon Rosser Finished Elite 00:02:04:240 26
5 Daniel Critchlow Finished Elite 00:02:06:023 23
6 Alex Florian Finished Elite 00:02:06:550 20

Confirmed Results

Race name: Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Kelly All Terrain Cycles Finished Expert 00:02:01:155 40
2 Nikki Whiles Team Skene/Don Skene Cycles Finished Expert 00:02:01:163 0
3 Mitchell Ingley Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Expert 00:02:02:421 30
4 Ben Lovell Finished Expert 00:02:04:837 26
5 Curtis Saunders Finished Expert 00:02:04:923 23
6 Michael Vickers Finished Expert 00:02:05:338 20
7 Ian Stark Finished Expert 00:02:06:904 18
8 Duncan Porter Finished Expert 00:02:07:724 16
9 Damian Groves Cheshire Ghostriders BMX Finished Expert 00:02:10:741 14
10 Michael Straw Finished Expert 00:02:11:322 12
11 Richard Acott Finished Expert 00:02:14:315 10

Confirmed Results

Race name: Juvenile Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Gaskell Team Skene/Don Skene Cycles Finished Juvenile 00:02:12:608 40
2 Joseph Derrick Finished Juvenile 00:02:12:878 34
3 William Thompson Finished Juvenile 00:02:17:020 30
4 Morgan Tyrrell Finished Juvenile 00:02:27:785 26
5 William White Finished Juvenile 00:02:29:500 23
6 Riley Scott Finished Juvenile 00:02:30:468 20
7 Drew Whatley Finished Juvenile 00:02:41:228 18
8 Aaron Bennett Finished Juvenile 00:02:42:497 16
9 James de Salis Young Finished Juvenile 00:03:05:758 14

Confirmed Results

Race name: Master Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steve Jones Finished Master 00:02:06:166 40
2 Seb Frost Team Skene/Don Skene Cycles Finished Master 00:02:06:874 34
3 James Heal Army Cycling Union Finished Master 00:02:15:993 30
4 Nick Matthews Finished Master 00:02:17:882 26
5 Simon Baggott Finished Master 00:02:17:905 0
6 Matt Burridge Finished Master 00:02:18:899 0
7 Paul Banfield Finished N/A 00:02:21:190 0
8 Ifan Evans Finished Master 00:02:21:855 16
9 Thomas Squibb Finished Master 00:02:22:644 14
10 Carl Travers Finished Master 00:02:25:482 12
11 Ollie Till Finished 00:02:27:798 0
12 Olly Sheppard Finished 00:02:30:249 0
13 Thomas Alexander Finished 00:02:31:763 0
14 Pete Wogan Finished 00:02:44:126 0
15 Ross Bambrey Finished Master 00:03:00:631 6

Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Robinson Swansea University RT-LeisureT... Finished Senior 00:02:01:000 40
2 Sam Bradford Finished 00:02:03:893 0
3 Samuel Robson Finished Senior 00:02:04:964 30
4 Fergus Ryan Finished Senior 00:02:05:349 26
5 Laurie Arthur Finished Senior 00:02:05:509 23
6 Ben Taylor Finished Senior 00:02:07:312 20
7 Daniel Sibbick Finished Senior 00:02:07:727 18
8 Rhys Lloyd Finished Senior 00:02:08:094 0
9 Alex Jones Finished Senior 00:02:08:105 14
10 Martin Ashe Finished Senior 00:02:08:316 12
11 Paul Burford Dragon Downhill Finished Senior 00:02:08:632 0
12 Adam Harding Finished Senior 00:02:09:524 9
13 Grenville Parker Finished Senior 00:02:10:556 8
14 Matthew Schofield Finished Junior 00:02:10:556 0
15 Greg Berry Finished Senior 00:02:11:119 6
16 Andy Poynton Finished Senior 00:02:12:771 5
17 Daniel David Finished Senior 00:02:12:867 4
18 Alex Keane University of Bath Cycling Clu... Finished Senior 00:02:13:757 3
19 Jonathan Ashfield Finished N/A 00:02:13:827 0
20 Matt Collins Finished 00:02:13:831 0
21 Calvin Rogers Mud, Sweat n Gears CC Finished Senior 00:02:14:830 0
22 Rob Lewis Finished Senior 00:02:16:132 0
23 Sam Jones Finished 00:02:17:467 0
24 Nick Burter Finished 00:02:18:289 0
25 James Stapleton Finished 00:02:18:322 0
26 Thomas Evans Finished 00:02:18:849 0
27 Lewis Hawthorne Team Skene/Don Skene Cycles Finished Senior 00:02:18:985 0
28 Clifford Perkins Beeline Bicycles RT Finished Senior 00:02:22:656 0
29 Owen Siddall Oxford Brookes Cycling Club Finished 00:02:23:193 0
30 Tom Perry Finished 00:02:23:211 0
31 Nathan Carr Finished 00:02:23:263 0
32 Luke Baker Finished 00:02:26:833 0
33 Ryan Jenkins Finished 00:02:27:533 0
34 Gareth Williams Finished 00:02:33:326 0
35 Andrew Jenkins Finished 00:02:40:204 0
36 Mathew Weale Finished Senior 00:02:40:250 0
37 Chris Dower Finished 00:02:40:454 0
38 Max Higginson Finished N/A 00:02:46:817 0
39 Owen Gwyn Swansea University RT-LeisureT... Finished Senior 00:02:50:572 0
40 Richard Purkis Oxford Brookes Cycling Club Finished 00:03:02:630 0
41 James Eden Finished N/A 00:03:27:045 0
42 Steven Davies Finished 00:03:32:580 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andy Sadler Finished Veteran 00:02:10:321 0
2 Richard Smith Finished 00:02:12:047 0
3 Bill Young Finished Veteran 00:02:19:201 45
4 Andrew Jacques Finished Veteran 00:02:29:695 40
5 John Boothman Finished Veteran 00:02:36:159 36
6 Malcolm Dunn Finished Veteran 00:02:40:537 32
7 Andrew Jones Finished 00:02:57:493 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lindsay Hanley Finished Veteran 00:02:43:248 40
2 Lucy Morgan Finished 00:02:53:438 0
3 Samantha Dugon Swansea University RT-LeisureT... Finished Senior 00:03:27:377 40
4 Lauren Jenkins Finished Senior 00:03:39:827 0

Confirmed Results

Race name: Youth Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kyle Havard Team Skene/Don Skene Cycles Finished Youth 00:02:02:247 40
2 Joe Parfitt Finished Youth 00:02:08:066 34
3 Kyle Hall Finished Youth 00:02:12:133 30
4 James Thompson Finished Youth 00:02:12:630 26
5 Harrison Fawcett Gawton Gravity Hub Finished Youth 00:02:12:759 23
6 Louis Joseph-Meade Finished Youth 00:02:14:363 20
7 Jacob Dobson Gravity Bikes Racing Finished Youth 00:02:14:776 18
8 Tom Davies Finished Youth 00:02:15:445 16
9 Josh Howell Finished Youth 00:02:20:123 14
10 Geraint Breeze Finished Youth 00:02:23:063 12
11 Matthew Bryant West Coast MTB/Velotive Finished Youth 00:02:25:613 10
12 Max Marshman Finished 00:02:26:941 0
13 Dylan Young Finished Youth 00:02:34:226 8
14 Steffan Saycell Ystwyth Cycling Club Finished Youth 00:02:36:582 7
15 Jacob Sawyer Finished Youth 00:02:38:662 6
16 Tom Gilbert-Walker Finished 00:02:44:792 0

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shaun Richards Finished Junior 00:01:59:621 40
2 Lewis Boyce Finished Junior 00:02:00:337 34
3 Daniel Tay Finished 00:02:02:370 0
4 Jack Perry Finished Junior 00:02:07:822 26
5 Nils Williams Finished Junior 00:02:11:209 23
6 Jack Jenkins Three Valleys MTB Club Finished Junior 00:02:11:224 20
7 Tom Dunford Finished 00:02:12:927 0
8 Kalem Hoskings Finished 00:02:13:418 0
9 Thomas Cooper Finished 00:02:13:819 0
10 Emlyn Price Finished Junior 00:02:15:281 12
11 Bradley Anderson Finished Junior 00:02:18:226 10
12 Joey Millward Gawton Gravity Hub Finished Junior 00:02:19:288 9
13 Bradley Eve Finished Junior 00:02:24:389 8
14 JACK ASHFIELD Finished N/A 00:02:37:965 0
15 Thomas Jarvis Newport Phoenix CC Finished Junior 00:02:42:499 6