Event URN:
312448
Start date:
Wed, 30th Apr 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Hillingdon Cycle Circuit
Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
BC West Thames/Twickenham CC
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.hillingdoncyclecircuit.org.uk
Event organiser:
Mr James Butterworth
07828049968
billbutterworth2@tiscali.co.uk
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
£10 registration fee for the Series of 12 races (this fee drops to £5 from July 23rd).
Entry on the day only.
Women's races are open to all age groups.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
30 Apr 14 18:45 E/1/2/3/4 Women Only Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 40km / 25m
30 Apr 14 18:45 Masters C & D Regional Masters C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 50km / 31m
30 Apr 14 18:45 Masters E/F/G/H Regional Masters C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 50km / 31m

View All

Event Location:

Springfield Road,
Hayes,
Middlesex,
UB4 0LP

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Apr 14 18:45 Women Only Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 40km / 25m

Race: Masters C & D

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Apr 14 18:45 Regional Masters C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 50km / 31m

Race: Masters E/F/G/H

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Apr 14 18:45 Regional Masters C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 50km / 31m

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Abigail Dentus Team De Ver Finished 2nd 10
2 Nicola Juniper Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 2nd 8
3 Tamina Oliver Wv Zeeuws-Vlaanderen - J F L F Finished 1st 7
4 Suzetta Guerrini Boom Cycle CC Finished 3rd 6
5 Helen McKay Look Mum No Hands! Finished 2nd 5
6 Jennifer George Dulwich Paragon CC Finished 3rd 4
7 Juliet Milward High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 3
8 Chloe Weller Norwood Paragon CC Finished 4th 2
9 Claire Richardson London Dynamo Finished 3rd 1
10 Susan Freeburn WyndyMilla Finished 2nd 1

Confirmed Results

Race name: Masters C & D

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Smith BH-Solidor-WAM Youth Finished Elite 10
2 Darren Barclay Arctic Tacx RT Finished 1st 8
3 Vincent Halpern Handsling Racing Finished 1st 7
4 Michael Skipsey TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 6
5 Gray Turnock Finsbury Park CC Finished 1st 5
6 Gianluca Cappello VC Meudon Finished 2nd 4
7 Nicholas Beale Beeline Bicycles RT Finished 2nd 3
8 Paul Butler PB Cycle Coaching Racing Team Finished 2nd 2
9 Rupert Beale Beeline Bicycles RT Finished 2nd 1
10 Jonathan Donald Pearson Cycling Club Finished 3rd 1

Confirmed Results

Race name: Masters E/F/G/H

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nick Yarworth Team Echelon - Rotor Finished 3rd 10
2 A Ghestides Finished 0
3 Kieran Dineen Amersham Road Cycling Club Finished 2nd 7
4 Scott Holmes Hillingdon Cycling Club Finished 2nd 6
5 Frank Rawlins North Road CC Finished 2nd 5
6 Nigel Stephens Finchley Racing Team Finished 2nd 4
7 Robin Osborne London Dynamo Finished 2nd 3
8 Carmelo Luggeri Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 2
9 Graham Berridge Pearson Cycling Club Finished 3rd 1
10 David Phillips Cotswold Veldrijden Finished 3rd 1
11 Steve Barnsley GS Vecchi Finished 2nd 0
12 Kevin Holloway VC10 Finished 3rd 0