Event URN:
311656
Start date:
Thu, 12th Jun 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Milton Keynes Bowl
Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Milton Keynes Cycling Association ( website )
Event website:
http://www.mkca.org.uk
Event organiser:
Mr Richard Selley
07711429528
Cheques payable to:
entry on the day only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
12 Jun 14 18:00 4th Cat only Regional C+ Band 5 4th 25km / 16m
12 Jun 14 19:00 3/4 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 01 hr / plus 5 laps
12 Jun 14 19:01 E/1/2/3 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 01 hr / plus 5 laps

View All

Event Location:

Watling Street,
Elfield Park,
Milton Keynes,
Buckinghamshire,
MK5 8AA

Race: 4th Cat only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jun 14 18:00 Regional C+ Band 5 4th 25km / 16m

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jun 14 19:00 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 01 hr / plus 5 laps

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Jun 14 19:01 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr / plus 5 laps

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Clapham 45 Road Club Finished 4th 10
2 James Barlow LBRCC Finished 4th 8
3 Mike Broadbent Bicester Millennium CC Finished 4th 7
4 David Price North Bucks RC Finished N/A 0
5 Neil Challis LBRCC Finished 0
6 Colin Ingram Team Milton Keynes Finished 4th 4
7 Alistair Goodwin Finished N/A 0
8 James Beechey A5 Rangers CC Finished 4th 2
9 Sam Varney Alpha Road Club Finished 4th 1
10 Jonathon Stone Finished 0
11 Darren Milligan Outdoor Traders Cycling Club Finished 4th 0
12 David Olney Bedfordshire Road Cycling Club Finished 4th 0
13 David Allan Finished 4th 0
14 Sam Henning Finished 0
15 Paul Doble Bishops Stortford CC Finished 4th 0
16 Rob Weall 45 Road Club Finished 4th 0
17 Philip O'Dell Bedfordshire Road Cycling Club Finished 4th 0
18 Gareth Kennedy LBRCC Finished 4th 0
19 Mike Ojono Finished 0
20 Andrew Yiannaki Bedfordshire Road Cycling Club Finished 4th 0
21 Wilfrid Somogyi Finished 4th 0
22 Richard Clapham Finished N/A 0
23 Lee Wright Outdoor Traders Cycling Club Finished 4th 0
24 Neil Green LBRCC Finished 4th 0
25 Mark Sharratt Outdoor Traders Cycling Club Finished 4th 0
26 Mark Whenham Finished 0
27 Robert Abbey Hemel Hempstead CC Finished 4th 0
28 Michael Berry 45 Road Club Finished 4th 0
29 Michael Pattinson Finished 4th 0
30 Jennifer Lake Squadra Donne Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Tamplin High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 10
2 Paul Bird Virgin Active Finished 3rd 8
3 Andrew Lowe Team Milton Keynes Finished 3rd 7
4 Neil Murphy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 6
5 Will Houghton Hillingdon Cycling Club Finished 3rd 5
6 Michael Coomber ICycle Cycling Club Finished 3rd 4
7 Timothy Bailey Team Milton Keynes Finished 3rd 3
8 Richard John Spirit Bikes Racing Team Finished 3rd 2
9 David Kingsbury High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 1
10 Robin Burrow Kenilworth Wheelers CC Finished 3rd 1
11 Enrico Cacciatori A5 Rangers CC Finished 4th 0
12 Andrew Cross Team Milton Keynes Finished 3rd 0
13 Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
14 Robert Jones Army Cycling Union Finished 3rd 0
15 Kieran Blair Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
16 Luke Danckert Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
17 Nigel Hobday Cambridge CC Finished 3rd 0
18 Matthew Foreman CC Luton Finished 3rd 0
19 Chris Hurd VC Lincoln Finished 3rd 0
20 Aleck Hornshaw Team Milton Keynes Finished 3rd 0
21 Peter Humphreys Mickey Cranks CC Finished 3rd 0
22 Stephen Morrell High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
23 Isaac Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished 3rd 0
24 Joshua Vinden Team Milton Keynes Finished 4th 0
25 Aaron McCaffrey Finished 3rd 0
26 Campbell Noon Finished 0
27 Grant Orsborn Icknield Road Club Finished 3rd 0
28 Richard Hill Team Milton Keynes Finished 3rd 0
29 Andrew Woodstock High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
30 Ian Pateman 45 Road Club Finished 3rd 0
31 Josh Beckett High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
32 Russell Rowles Spirit Bikes Racing Team Finished 3rd 0
33 Paul Ambrose Bedfordshire Road Cycling Club Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jonathan Shuster Corley Cycles - Drops RT Finished 1st 10
2 Mike Jackson CC Luton Finished 1st 8
3 Matthew Exley www.twenty3c.co.uk Finished 2nd 7
4 Tim Allen Arrow Cycles Finished 1st 6
5 Adam Capes Finchley Racing Team Finished 2nd 5
6 Jozef Metelka Spirit Bikes Racing Team Finished Elite 4
7 Edward Watkiss Bonito Squadra Corse Finished 2nd 3
8 James Local London Dynamo Finished 2nd 2
9 Stuart Travis-Beames 45 Road Club Finished 2nd 1
10 James Fox CC Luton Finished 1st 1
11 Steve Golla High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
12 James Stewart Bonito Squadra Corse Finished 2nd 0
13 Barry Connolly Team Milton Keynes Finished 2nd 0
14 Mark Baines Spirit Bikes Racing Team Finished Elite 0
15 Sean Dines CC Luton Finished 2nd 0