South East Region Youth Series #5

Closed Circuit , Gravesend – Friday, 06 Jun 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

311481

Start Date:

Fri, 6th Jun 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Results

Confirmed Results

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Maxwell Robinson Thanet RC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Jude McGreevy Team Darenth Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
5.  James Matthews Club Cyclopark Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Elsa Rendall Todd Club Cyclopark Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
7.  Daniel Allpress Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Max Holmes Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Kerys Baker Team Darenth Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
10.  Joe Collins Wigmore CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Luke Moore Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Poppy Dunton Wigmore CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Charlie Martin Barking & Dagenham CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Alfie Wood Wigmore CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Max Capamagian Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Finn Dunton Wigmore CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Mark Hopkins Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Piers Higginson Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Zach Rendall Todd Club Cyclopark Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Eddie Salter Wigmore CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Oscar Thatcher Southborough & District Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Hope Inglis Kent Velo Girls CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
13.  Stephanie Mack Club Cyclopark Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
14.  Sean Kelly Finished D 0

14. Sean Kelly -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Kaine Petrie Team Darenth Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Billy Martin Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Flynn Robinson Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Megan MacMahon Team Darenth Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
7.  Rosie Dias Barking & Dagenham CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
8.  Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
10.  Samuel Dale Woolwich CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Jody Coxon 4T+ Cyclopark Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Andrew McNaughton Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Dru Dennis Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Polly Burge Kent Velo Girls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Matthew Howson Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Reiss Edler Woolwich CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Ellen Inglis Kent Velo Girls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Luke Wilkes Kent Velo Girls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Oliver Curd Finished 0

19. Oliver Curd -

Points: 0 | Status: Finished
20.  William Whitehead Club Cyclopark Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  George Gill Chelmer CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Jack Johnson Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Ella Baker Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Benjamin Furtado Bigfoot Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Hannah Morgan Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Caleb Brown Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Ellie Turner Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Luke Mitchie 4T+ Cyclopark Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nicholas Gill Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Hayden Cassidy VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Tom Martin Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Megan Panton Woolwich CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
9.  Abigail Hughes Eastbourne Rovers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Calvin Hooper Southborough & District Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Fred Gill Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Marc Johnson Southborough & District Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Connie Hayes Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
14.  Joseph Winston Wigmore CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Toni Wilkes Kent Velo Girls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Harry Hughes Eastbourne Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Molly Konchesky Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Matilda Collins Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Rosie Wallace Wigmore CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
20.  Ronan Cruise Wigmore CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Hannah Graveney Kent Velo Girls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Josie Kelly Club Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Enter on the day only.

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/14 18:30 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: On Day: (£3.50)
Fri 06/06/14 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
10 mins
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/14 18:45 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.50)
Fri 06/06/14 – 18:45

U10

Youth Only, Youth
15 mins
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/14 19:10 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Fri 06/06/14 – 19:10

U12

Youth Only, Youth
20 mins
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/14 19:40 Youth Only Youth --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 06/06/14 – 19:40

U14

Youth Only, Youth
25 mins
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/14 20:15 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 06/06/14 – 20:15

U16

Youth Only, Youth
30 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

311481

Start Date:

Fri, 6th Jun 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Results

Confirmed Results

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Maxwell Robinson Thanet RC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Jude McGreevy Team Darenth Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
5.  James Matthews Club Cyclopark Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Elsa Rendall Todd Club Cyclopark Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
7.  Daniel Allpress Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Max Holmes Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Kerys Baker Team Darenth Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
10.  Joe Collins Wigmore CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Luke Moore Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Poppy Dunton Wigmore CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Charlie Martin Barking & Dagenham CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Alfie Wood Wigmore CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Max Capamagian Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Finn Dunton Wigmore CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Mark Hopkins Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Piers Higginson Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Zach Rendall Todd Club Cyclopark Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Eddie Salter Wigmore CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Oscar Thatcher Southborough & District Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Hope Inglis Kent Velo Girls CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
13.  Stephanie Mack Club Cyclopark Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
14.  Sean Kelly Finished D 0

14. Sean Kelly -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Kaine Petrie Team Darenth Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Billy Martin Barking & Dagenham CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Flynn Robinson Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Megan MacMahon Team Darenth Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
7.  Rosie Dias Barking & Dagenham CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
8.  Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
10.  Samuel Dale Woolwich CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Jody Coxon 4T+ Cyclopark Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Andrew McNaughton Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Dru Dennis Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Polly Burge Kent Velo Girls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Matthew Howson Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Reiss Edler Woolwich CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Ellen Inglis Kent Velo Girls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Luke Wilkes Kent Velo Girls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Oliver Curd Finished 0

19. Oliver Curd -

Points: 0 | Status: Finished
20.  William Whitehead Club Cyclopark Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  George Gill Chelmer CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Jack Johnson Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Ella Baker Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Benjamin Furtado Bigfoot Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Hannah Morgan Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Caleb Brown Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Ellie Turner Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Luke Mitchie 4T+ Cyclopark Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nicholas Gill Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Hayden Cassidy VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Tom Martin Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Megan Panton Woolwich CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
9.  Abigail Hughes Eastbourne Rovers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Calvin Hooper Southborough & District Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Fred Gill Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Marc Johnson Southborough & District Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Connie Hayes Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
14.  Joseph Winston Wigmore CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Toni Wilkes Kent Velo Girls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Harry Hughes Eastbourne Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Molly Konchesky Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Matilda Collins Team Darenth Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Rosie Wallace Wigmore CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
20.  Ronan Cruise Wigmore CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Hannah Graveney Kent Velo Girls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Josie Kelly Club Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Enter on the day only.

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/14 18:30 Youth Only Youth --- 10 mins
Entry: On Day: (£3.50)
Fri 06/06/14 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
10 mins
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/14 18:45 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.50)
Fri 06/06/14 – 18:45

U10

Youth Only, Youth
15 mins
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/14 19:10 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Fri 06/06/14 – 19:10

U12

Youth Only, Youth
20 mins
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/14 19:40 Youth Only Youth --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 06/06/14 – 19:40

U14

Youth Only, Youth
25 mins
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/14 20:15 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 06/06/14 – 20:15

U16

Youth Only, Youth
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk