Wolverhampton Wheelers Track League 2014

Track League , Wolverhampton – Wednesday, 07 May 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

308536

Start Date:

Wed, 7th May 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Aldersley Leisure Village, Aldersley Road, Wolverhampton, WV6 9NW
View map

Results

Provisional Results

Freewheelers, Block Handicap, 2laps
Position Number Name Team Cat
1 6 Thomas White Wolverhampton Wheelers CC D
2 4 Ferne Roberts Wolverhampton Wheelers CC D
3 17 Reuben James Wolverhampton Wheelers CC D
4 7 Noah Thomas Wolverhampton Wheelers CC E
5 3 Ethan Roberts Wolverhampton Wheelers CC C
6 16 Harry Sandland Wolverhampton Wheelers CC C
         
Freewheelers A, Sprint handicap, 1 lap
Position Number Name Team Cat
1 8 Jacob Thomas Wolverhampton Wheelers CC D
2 9 Matt Malone Wolverhampton Wheelers CC C
3 5 Grace Lister Wolverhampton Wheelers CC D
4 3 Ethan Roberts Wolverhampton Wheelers CC C
5 2 Oliver Baker Wolverhampton Wheelers CC C
6 11 Sam Anslow Wolverhampton Wheelers CC  
         
Freewheelers B, Sprint handicap, 1lap
Position Number Name Team Cat
1 21 Oliver Hancher Wolverhampton Wheelers CC B
2 6 Thomas White Wolverhampton Wheelers CC D
3 4 Ferne Roberts Wolverhampton Wheelers CC D
4 10 Mia Anslow Wolverhampton Wheelers CC E
5 7 Noah Thomas Wolverhampton Wheelers CC E
6 16 Harry Sandland Wolverhampton Wheelers CC C
         
Freewheelers A, Keirin
Position Number Name Team Cat
1 3 Ethan Roberts Wolverhampton Wheelers CC C
2 1 William Perry Wolverhampton Wheelers CC C
3 9 Matt Malone Wolverhampton Wheelers CC C
4 19 Edward Pibworth Wolverhampton Wheelers CC D
5 11 Sam Anslow Wolverhampton Wheelers CC  
6 15 James Morris Wolverhampton Wheelers CC C
         
Freewheelers B, Keirin
Position Number Name Team Cat
1 6 Thomas White Wolverhampton Wheelers CC D
2 17 Reuben James Wolverhampton Wheelers CC D
3 21 Oliver Hancher Wolverhampton Wheelers CC B
4 16 Harry Sandland Wolverhampton Wheelers CC C
5 7 Noah Thomas Wolverhampton Wheelers CC E
6 4 Ferne Roberts Wolverhampton Wheelers CC D
         
Rachel Lewis Freewheelers Handicap, 2 laps
Position Number Name Team Cat
1 21 Oliver Hancher Wolverhampton Wheelers CC B
2 7 Noah Thomas Wolverhampton Wheelers CC E
3 16 Harry Sandland Wolverhampton Wheelers CC C
4 3 Ethan Roberts Wolverhampton Wheelers CC C
5 9 Matt Malone Wolverhampton Wheelers CC C
6 6 Thomas White Wolverhampton Wheelers CC D
         
Senior B, Scratch race, 8 laps
Position Number Name Team Cat
1 36 Harvey Jackson Halesowen A&CC 3
2 42 Carl Hardwick Wolverhampton Wheelers CC 4V
3 4 Mark Shore Walsall RCC 4
4 27 Connie Hudson Wolverhampton Wheelers CC A
5 22 Tony Deleon Wolverhampton Wheelers CC 3
6 18 Georgia Hilleard Wolverhampton Wheelers CC A
         
Senior A, Scratch race, 8 laps
Position Number Name Team Cat
1 29 Ben Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC 2
2 37 Jack Escritt Velocity WD-40 2
3 9 Jason Colledge Wolverhampton Wheelers CC 3
4 38 Jacob Tipper KTM E
5 41 Ben Hardwick Wolverhampton Wheelers CC A
6 5 James Ireson Wolverhampton Wheelers CC 2
         
Youth, Block Handicap, 4 laps
Position Number Name Team Cat
1 30 Will Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC B
2 23 Matthew Lewis Wolverhampton Wheelers CC A
3 34 Gabriella Homer Wolverhampton Wheelers CC B
4 16 Joseph Lister Wolverhampton Wheelers CC B
5 20 Joseph Guy Wolverhampton Wheelers CC B
6 21 Morgan Petty Wolverhampton Wheelers CC B
         
Senior B, Unknown distance
Position Number Name Team Cat
1 43 Dan Finnegan Lichfield City CC 2
2 44 Ewan Grivell-mellor Mid Shropshire Wheelers A
3 22 Tony Deleon Wolverhampton Wheelers CC 3
4 32 Josef Feiven Solihull CC A
5 4 Mark Shore Walsall RCC 4
6 36 Harvey Jackson Halesowen A&CC 3
         
Senior A, Unknown distance
Position Number Name Team Cat
1 25 Matthew Radford Wolverhampton Wheelers CC A
2 37 Jack Escritt Velocity WD-40 2
3 41 Ben Hardwick Wolverhampton Wheelers CC A
4 9 Jason Colledge Wolverhampton Wheelers CC 3
5 38 Jacob Tipper KTM E
6 29 Ben Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC 2
         
Youth, Unknown distance
Position Number Name Team Cat
1 30 Will Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC B
2 23 Matthew Lewis Wolverhampton Wheelers CC A
3 16 Joseph Lister Wolverhampton Wheelers CC B
4 20 Joseph Guy Wolverhampton Wheelers CC B
5 34 Gabriella Homer Wolverhampton Wheelers CC B
6 19 Melissa Baker Wolverhampton Wheelers CC A
         
Senior B, Devil
Position Number Name Team Cat
1 44 Ewan Grivell-mellor Mid Shropshire Wheelers A
2 32 Josef Feiven Solihull CC A
3 27 Connie Hudson Wolverhampton Wheelers CC A
4 4 Mark Shore Walsall RCC 4
5 18 Georgia Hilleard Wolverhampton Wheelers CC A
6 39 Andy Jones Wolverhampton Wheelers CC 3V
         
Senior A, Devil
Position Number Name Team Cat
1 37 Jack Escritt Velocity WD-40 2
2 29 Ben Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC 2
3 41 Ben Hardwick Wolverhampton Wheelers CC A
4 14 Jack Smith Wolverhampton Wheelers CC 3
5 38 Jacob Tipper KTM E
6 5 James Ireson Wolverhampton Wheelers CC 2
         
Youth, Devil
Position Number Name Team Cat
1 30 Will Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC B
2 23 Matthew Lewis Wolverhampton Wheelers CC A
3 16 Joseph Lister Wolverhampton Wheelers CC B
4 34 Gabriella Homer Wolverhampton Wheelers CC B
5 21 Morgan Petty Wolverhampton Wheelers CC B
6 20 Joseph Guy Wolverhampton Wheelers CC B
         
Youth, Handicap, 4 laps
Position Number Name Team Cat
1 30 Will Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC B
2 23 Matthew Lewis Wolverhampton Wheelers CC A
3 20 Joseph Guy Wolverhampton Wheelers CC B
4 34 Gabriella Homer Wolverhampton Wheelers CC B
5 19 Melissa Baker Wolverhampton Wheelers CC A
6 21 Morgan Petty Wolverhampton Wheelers CC B
         
Senior A&B, Handicap - Intermediate Sprint, 11 laps (of 22 total)
Position Number Name Team Cat
1 24 Steve Wilkinson Lichfield City CC V
2 4 Mark Shore Walsall RCC 4
3 42 Carl Hardwick Wolverhampton Wheelers CC 4V
4 39 Andy Jones Wolverhampton Wheelers CC 3V
5 44 Ewan Grivell-mellor Mid Shropshire Wheelers A
6 18 Georgia Hilleard Wolverhampton Wheelers CC A
         
Senior A&B, Handicap, 22 laps
Position Number Name Team Cat
1 37 Jack Escritt Velocity WD-40 2
2 38 Jacob Tipper KTM E
3 29 Ben Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC 2
4 41 Ben Hardwick Wolverhampton Wheelers CC A
5 14 Jack Smith Wolverhampton Wheelers CC 3
6 5 James Ireson Wolverhampton Wheelers CC 2

About the Event

Info for Riders

Must be British Cycling members

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£6.50)
Wed 07/05/14 – 19:00
Regional C, None
Go-Ride Racing Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:00 Go-Ride Racing Youth ---
Entry: On Day: (£4.50)
Wed 07/05/14 – 19:00
Go-Ride Racing, Youth
U16/U14/U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£4.50)
Wed 07/05/14 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
Freewheelers A, Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:01 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:01
Regional C, None
Freewheelers B, Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:02 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:02
Regional C, None
Freewheelers A, Handicap 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:03 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:03
Freewheelers B, Handicap 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:04 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:04
Freewheelers A, Handicap 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:05 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:05
Freewheelers B, Handicap 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:06 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:06
Freewheelers A, Sprint 2 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:07 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:07
Freewheelers B, Sprint 2 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:07 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:07
Youth, Scratch Race 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:08 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:08
Youth Only, None
Senior B, Scratch Race 4 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:09 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:09
Senior A, Scratch Race 5 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:10 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:10
Youth, Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:11 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:11
Youth Only, None
Senior B, Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:12 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:12
Regional C, None
Senior A, Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:13 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:13
Regional C, None
Youth, Keirin Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:14 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:14
Youth Only, None
Youth, Keirin Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:15 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:15
Youth Only, None
Youth, Keirin Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:16 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:16
Youth Only, None
Senior B, Keirin Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:17 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:17
Regional C, None
Senior B, Keirin Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:18 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:18
Regional C, None
Senior A, Keirin Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:19 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:19
Regional C, None
Senior A, Keirin Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:20 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:20
Regional C, None
Senior A, B & Selected Youth, Handicap 5km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:22 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:22
Senior A, B & Selected Youth, Handicap 10km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:23 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:23

Event Summary

Event Details

Event URN:

308536

Start Date:

Wed, 7th May 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Aldersley Leisure Village, Aldersley Road, Wolverhampton, WV6 9NW
View map

Results

Provisional Results

Freewheelers, Block Handicap, 2laps
Position Number Name Team Cat
1 6 Thomas White Wolverhampton Wheelers CC D
2 4 Ferne Roberts Wolverhampton Wheelers CC D
3 17 Reuben James Wolverhampton Wheelers CC D
4 7 Noah Thomas Wolverhampton Wheelers CC E
5 3 Ethan Roberts Wolverhampton Wheelers CC C
6 16 Harry Sandland Wolverhampton Wheelers CC C
         
Freewheelers A, Sprint handicap, 1 lap
Position Number Name Team Cat
1 8 Jacob Thomas Wolverhampton Wheelers CC D
2 9 Matt Malone Wolverhampton Wheelers CC C
3 5 Grace Lister Wolverhampton Wheelers CC D
4 3 Ethan Roberts Wolverhampton Wheelers CC C
5 2 Oliver Baker Wolverhampton Wheelers CC C
6 11 Sam Anslow Wolverhampton Wheelers CC  
         
Freewheelers B, Sprint handicap, 1lap
Position Number Name Team Cat
1 21 Oliver Hancher Wolverhampton Wheelers CC B
2 6 Thomas White Wolverhampton Wheelers CC D
3 4 Ferne Roberts Wolverhampton Wheelers CC D
4 10 Mia Anslow Wolverhampton Wheelers CC E
5 7 Noah Thomas Wolverhampton Wheelers CC E
6 16 Harry Sandland Wolverhampton Wheelers CC C
         
Freewheelers A, Keirin
Position Number Name Team Cat
1 3 Ethan Roberts Wolverhampton Wheelers CC C
2 1 William Perry Wolverhampton Wheelers CC C
3 9 Matt Malone Wolverhampton Wheelers CC C
4 19 Edward Pibworth Wolverhampton Wheelers CC D
5 11 Sam Anslow Wolverhampton Wheelers CC  
6 15 James Morris Wolverhampton Wheelers CC C
         
Freewheelers B, Keirin
Position Number Name Team Cat
1 6 Thomas White Wolverhampton Wheelers CC D
2 17 Reuben James Wolverhampton Wheelers CC D
3 21 Oliver Hancher Wolverhampton Wheelers CC B
4 16 Harry Sandland Wolverhampton Wheelers CC C
5 7 Noah Thomas Wolverhampton Wheelers CC E
6 4 Ferne Roberts Wolverhampton Wheelers CC D
         
Rachel Lewis Freewheelers Handicap, 2 laps
Position Number Name Team Cat
1 21 Oliver Hancher Wolverhampton Wheelers CC B
2 7 Noah Thomas Wolverhampton Wheelers CC E
3 16 Harry Sandland Wolverhampton Wheelers CC C
4 3 Ethan Roberts Wolverhampton Wheelers CC C
5 9 Matt Malone Wolverhampton Wheelers CC C
6 6 Thomas White Wolverhampton Wheelers CC D
         
Senior B, Scratch race, 8 laps
Position Number Name Team Cat
1 36 Harvey Jackson Halesowen A&CC 3
2 42 Carl Hardwick Wolverhampton Wheelers CC 4V
3 4 Mark Shore Walsall RCC 4
4 27 Connie Hudson Wolverhampton Wheelers CC A
5 22 Tony Deleon Wolverhampton Wheelers CC 3
6 18 Georgia Hilleard Wolverhampton Wheelers CC A
         
Senior A, Scratch race, 8 laps
Position Number Name Team Cat
1 29 Ben Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC 2
2 37 Jack Escritt Velocity WD-40 2
3 9 Jason Colledge Wolverhampton Wheelers CC 3
4 38 Jacob Tipper KTM E
5 41 Ben Hardwick Wolverhampton Wheelers CC A
6 5 James Ireson Wolverhampton Wheelers CC 2
         
Youth, Block Handicap, 4 laps
Position Number Name Team Cat
1 30 Will Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC B
2 23 Matthew Lewis Wolverhampton Wheelers CC A
3 34 Gabriella Homer Wolverhampton Wheelers CC B
4 16 Joseph Lister Wolverhampton Wheelers CC B
5 20 Joseph Guy Wolverhampton Wheelers CC B
6 21 Morgan Petty Wolverhampton Wheelers CC B
         
Senior B, Unknown distance
Position Number Name Team Cat
1 43 Dan Finnegan Lichfield City CC 2
2 44 Ewan Grivell-mellor Mid Shropshire Wheelers A
3 22 Tony Deleon Wolverhampton Wheelers CC 3
4 32 Josef Feiven Solihull CC A
5 4 Mark Shore Walsall RCC 4
6 36 Harvey Jackson Halesowen A&CC 3
         
Senior A, Unknown distance
Position Number Name Team Cat
1 25 Matthew Radford Wolverhampton Wheelers CC A
2 37 Jack Escritt Velocity WD-40 2
3 41 Ben Hardwick Wolverhampton Wheelers CC A
4 9 Jason Colledge Wolverhampton Wheelers CC 3
5 38 Jacob Tipper KTM E
6 29 Ben Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC 2
         
Youth, Unknown distance
Position Number Name Team Cat
1 30 Will Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC B
2 23 Matthew Lewis Wolverhampton Wheelers CC A
3 16 Joseph Lister Wolverhampton Wheelers CC B
4 20 Joseph Guy Wolverhampton Wheelers CC B
5 34 Gabriella Homer Wolverhampton Wheelers CC B
6 19 Melissa Baker Wolverhampton Wheelers CC A
         
Senior B, Devil
Position Number Name Team Cat
1 44 Ewan Grivell-mellor Mid Shropshire Wheelers A
2 32 Josef Feiven Solihull CC A
3 27 Connie Hudson Wolverhampton Wheelers CC A
4 4 Mark Shore Walsall RCC 4
5 18 Georgia Hilleard Wolverhampton Wheelers CC A
6 39 Andy Jones Wolverhampton Wheelers CC 3V
         
Senior A, Devil
Position Number Name Team Cat
1 37 Jack Escritt Velocity WD-40 2
2 29 Ben Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC 2
3 41 Ben Hardwick Wolverhampton Wheelers CC A
4 14 Jack Smith Wolverhampton Wheelers CC 3
5 38 Jacob Tipper KTM E
6 5 James Ireson Wolverhampton Wheelers CC 2
         
Youth, Devil
Position Number Name Team Cat
1 30 Will Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC B
2 23 Matthew Lewis Wolverhampton Wheelers CC A
3 16 Joseph Lister Wolverhampton Wheelers CC B
4 34 Gabriella Homer Wolverhampton Wheelers CC B
5 21 Morgan Petty Wolverhampton Wheelers CC B
6 20 Joseph Guy Wolverhampton Wheelers CC B
         
Youth, Handicap, 4 laps
Position Number Name Team Cat
1 30 Will Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC B
2 23 Matthew Lewis Wolverhampton Wheelers CC A
3 20 Joseph Guy Wolverhampton Wheelers CC B
4 34 Gabriella Homer Wolverhampton Wheelers CC B
5 19 Melissa Baker Wolverhampton Wheelers CC A
6 21 Morgan Petty Wolverhampton Wheelers CC B
         
Senior A&B, Handicap - Intermediate Sprint, 11 laps (of 22 total)
Position Number Name Team Cat
1 24 Steve Wilkinson Lichfield City CC V
2 4 Mark Shore Walsall RCC 4
3 42 Carl Hardwick Wolverhampton Wheelers CC 4V
4 39 Andy Jones Wolverhampton Wheelers CC 3V
5 44 Ewan Grivell-mellor Mid Shropshire Wheelers A
6 18 Georgia Hilleard Wolverhampton Wheelers CC A
         
Senior A&B, Handicap, 22 laps
Position Number Name Team Cat
1 37 Jack Escritt Velocity WD-40 2
2 38 Jacob Tipper KTM E
3 29 Ben Manfield-Yorke Wolverhampton Wheelers CC 2
4 41 Ben Hardwick Wolverhampton Wheelers CC A
5 14 Jack Smith Wolverhampton Wheelers CC 3
6 5 James Ireson Wolverhampton Wheelers CC 2

About the Event

Info for Riders

Must be British Cycling members

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£6.50)
Wed 07/05/14 – 19:00
Regional C, None
Go-Ride Racing Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:00 Go-Ride Racing Youth ---
Entry: On Day: (£4.50)
Wed 07/05/14 – 19:00
Go-Ride Racing, Youth
U16/U14/U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£4.50)
Wed 07/05/14 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
Freewheelers A, Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:01 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:01
Regional C, None
Freewheelers B, Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:02 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:02
Regional C, None
Freewheelers A, Handicap 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:03 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:03
Freewheelers B, Handicap 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:04 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:04
Freewheelers A, Handicap 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:05 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:05
Freewheelers B, Handicap 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:06 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:06
Freewheelers A, Sprint 2 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:07 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:07
Freewheelers B, Sprint 2 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:07 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:07
Youth, Scratch Race 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:08 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:08
Youth Only, None
Senior B, Scratch Race 4 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:09 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:09
Senior A, Scratch Race 5 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:10 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:10
Youth, Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:11 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:11
Youth Only, None
Senior B, Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:12 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:12
Regional C, None
Senior A, Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:13 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:13
Regional C, None
Youth, Keirin Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:14 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:14
Youth Only, None
Youth, Keirin Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:15 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:15
Youth Only, None
Youth, Keirin Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:16 Youth Only None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:16
Youth Only, None
Senior B, Keirin Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:17 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:17
Regional C, None
Senior B, Keirin Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:18 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:18
Regional C, None
Senior A, Keirin Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:19 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:19
Regional C, None
Senior A, Keirin Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:20 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:20
Regional C, None
Senior A, B & Selected Youth, Handicap 5km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:22 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:22
Senior A, B & Selected Youth, Handicap 10km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 07/05/14 19:23 Regional C None ---
Entry:
Wed 07/05/14 – 19:23

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk