Event URN:
306132
Start date:
Tue, 5th Aug 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Salt Ayre Sports Centre
Salt Ayre Lane, Lancaster, Lancashire, LA1 5JS
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Salt Ayre Cycle Race Association
Event website:
http://www.saltayrecycling.com
Event organiser:
Mr Neville Pearson
07963138520
npearson13@yahoo.co.uk
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
Entry fee for Senior Men, £10. Entry fee for Women and all Juniors £5
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 14 19:30 E/1/2 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite 01 hr / plus 5 laps
5 Aug 14 18:31 3/4/Women Regional C+ Band 5 3rd, 4th 40 mins / plus 5 laps
5 Aug 14 18:30 2/3/4 Women Women Only Band 5 2nd, 3rd, 4th 40 mins / plus 5 laps

View All

Event Location:

Salt Ayre Lane,
Lancaster,
Lancashire,
LA1 5JS

Race: E/1/2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 14 19:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite 01 hr / plus 5 laps

Race: 3/4/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 14 18:31 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 40 mins / plus 5 laps

Race: 2/3/4 Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Aug 14 18:30 Women Only Band 5 2nd, 3rd, 4th 40 mins / plus 5 laps

Confirmed Results

Race name: E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Grant Martin Spokes Racing Team Finished A 10
2 Thomas Gibson Finished 2nd 8
3 Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 2nd 7
4 Jake Cowen Teamwallis Racing Team Finished 2nd 6
5 Ian Rutherford Lune RCC Finished 2nd 5
6 Andrew Wooler PH-MAS Cycling Finished 2nd 4
7 Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished 2nd 3
8 James Knox Zappi's Racing Team Finished 1st 2
9 Peter Hollis THR Racing Finished 2nd 1
10 Luke Perkin Groundwater Engineering Race T... Finished 2nd 1

Confirmed Results

Race name: 3/4/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicholas Marsdin Lune RCC Finished 3rd 10
2 Robert Patchett Finished 3rd 8
3 Paolo Brucciani Lune RCC Finished 3rd 7
4 Eve Dixon Team 22 Finished 2nd 6
5 Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished A 5
6 Mark Stickland Settle World Wide Wheelers Finished 4th 4
7 Stephen Wilson Barrow Central Wheelers Finished 3rd 3
8 David Wilson Finished N/A 2
9 Gemma Sargent Mercury Performance Coaching R... Finished 2nd 1
10 Phil Peake Lune RCC Finished 4th 1
11 Gary Murfin Settle World Wide Wheelers Finished N/A 0
12 Ally Wight Hardrock Hoodlums CC Finished 4th 0
13 Ian Critchley Lichfield City CC Finished 3rd 0
14 Austin Aldred Bella In Sella Finished 3rd 0
15 Simon Dowson Settle World Wide Wheelers Finished N/A 0
16 Ian Breslin Lune RCC Finished 4th 0
17 Andrew Mounsey Ribble Valley CRC Finished 4th 0
18 Dave Deakins Finished N/A 0
19 Nina Critchley Lichfield City CC Finished 4th 0